Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Společnost Red Hat s vydáním Red Hat Enterprise Linuxu 7.4 oznámila ukončení podpory souborového systému Btrfs. Bude to mít vliv na podporu Btrfs v linuxových distribucích SUSE Linux Enterprise? Odpověď v příspěvku na blogu SUSE: Kdyby Brazílie, jeden z největších producentů hovězího masa, oznámila, že přestane produkovat ryby, ptali byste se, zda Peru, jeden z největších světových producentů ryb, přestane produkovat ryby? Pravděpodobně ne. Stejně je to s Btrfs. Btrfs je a nadále zůstane výchozím souborovým systémem v SUSE Linux Enterprise [reddit].
Tiskni
Sdílej:
Podle me btrfs ve stavu jakem je/bylo nikdy nemelo byt vubec akceptovano do 'stabilniho' kernelu a LinusT se tady bohuzel choval nestandardneTo je blábol. U filesystémů a ovladačů zařízení dlouhodobě platí, že se do stabilní řady přidávají, i když nejsou vhodné pro produkční nasazení - pokud se nejedná o kód ve špatném stavu a bez vyhlídek na údržbu a vylepšení. Důvodem je, že pokud je používáte, je to jenom vaše rozhodnutí a nemá to negativní vliv na ostatní uživatele.
(EXPERIMENTAL)
v make menuconfig
, ne?
To je blábol. U filesystémů a ovladačů zařízení dlouhodobě platí, že se do stabilní řady přidávají, i když nejsou vhodné pro produkční nasazení - pokud se nejedná o kód ve špatném stavu a bez vyhlídek na údržbu a vylepšení.Ne, btrfs dostal vyjimku, kdy cilem bylo mu pomoci ve vyvoji. Zadny jiny filesystem nebyl vpusten v tak mizernem do stavu. Staci se podivat do dokumentace v release 2.6.30:
Btrfs is under heavy development, and is not suitable for any uses other than benchmarking and review.Takovy kod normalne zustava ve vyvojove vetvi dokud neni trochu pouzitelny a nove funkce se pridavaji, az kdyz existujici jsou stabilizovane, a novy kod je nesmi rozbit. Ted, osum let pozdeji, btrfs jiz oficialne neni experimentalni, a presto plno fuknci je stale "neprodukcnich" a mesice oficialne rozbity kod raidu 5/6. Jednoduchy test jakym byla tato chyba objevena jen ukazuje, ze btrfs team v podstate svuj kod poradne netestuje a kod neni rozumne rewiev-ovany a ja skutecne doufam ze tohle neni standardni situace - protoze jink bych uz vecer bootoval FreeBSD.
Ne, btrfs dostal vyjimku, kdy cilem bylo mu pomoci ve vyvoji. Zadny jiny filesystem nebyl vpusten v tak mizernem do stavu.Tak citujte tu výjimku.
Zadny jiny filesystem nebyl vpusten v tak mizernem do stavu.A co Ext4? Nebo přesněji ext4dev, který v mainline byl do doby, než ho prohlásili za dostatečně stabilní a přejmenovali na ext4?
Tak citujte tu výjimku.Musel bych to dohledat, ale bylo to zrejme z tehdejsich diskuzich. Btrfs byla odpoved na hrozici ZFS od Sun, kdy ostatni velci hraci jako Red Hat, SUSE, Fujitsu ci HP chteli mit alternativu v kernelu, viz treba clanek zde. Komicke to cist opet po letech.
A co Ext4? Nebo přesněji ext4dev, který v mainline byl do doby, než ho prohlásili za dostatečně stabilní a přejmenovali na ext4?Ext4 vzniknul jako zpetne kompatibilni extension ext3, a diky tomu byl od prvniho commitu velmi dobre pouzitelny. Ext4 tedy existuje jen proto, ze Linus opatrne odmitl udelat takove zmeny na existujicim ext3 a tak vznikl novy fs, viz. treba vlakno zde. To se proste absolutne neda srovnavat.
Nicméně to všechno se dá pochopit. Chápu, že velcí hráči chtěli mít alternativu, chápu i rozhodnutí začlenit jej do kernelu, byť v té době to bylo více politické než odborné rozhodnutí. To co ale nechápu, proč za 8 let vývoje s zájmem a podporou velkých hráčů, to není plně funkční.Tak citujte tu výjimku.Musel bych to dohledat, ale bylo to zrejme z tehdejsich diskuzich. Btrfs byla odpoved na hrozici ZFS od Sun, kdy ostatni velci hraci jako Red Hat, SUSE, Fujitsu ci HP chteli mit alternativu v kernelu, viz treba clanek zde. Komicke to cist opet po letech.
To co ale nechápu, proč za 8 let vývoje s zájmem a podporou velkých hráčů, to není plně funkční.Zejmena kdyz tu uz mame krome ZFS, Appli APFS a Microsofti ReFS, ktere sice papirove nejsou tak impozantni, ale za kratsi dobu se dostaly do [temer] produkcniho stavu.
ed, osum let pozdeji, btrfs jiz oficialne neni experimentalni, a presto plno fuknci je stale "neprodukcnich" a mesice oficialne rozbity kod raidu 5/6.No a? Ostatní funkce jsou stabilní dost. Jen to asi chce důraznější dokumentaci toho, co je stabilní a co experimentální.
Stabilni? LOL. Nedavno se tady rozebirali potize tohodle Beta FS…GNU/Linux používám už dost dlouho a co si tak pamatuji, tak bouřlivé diskuse o souborových systémech se vedou odnepaměti a snad u každého FS se objeví někdo, komu to ztratilo data nebo totálně rozbouralo systém.
Možná jsem moc konzervativní, ale tohle je pro mě nutná podmínka, kterou nemůže vyvážit žádné množství dalších fíčurTo neni konzervatismus, ale zdravy rozum.
Kdyby Brazílie, jeden z největších producentů hovězího masa, oznámila, že přestane produkovat ryby, ptali byste se, zda Peru, jeden z největších světových producentů ryb, přestane produkovat ryby?zajímavé, že aktivity SUSE a Red Hatu přirovnávají k neudržitelnému hospodářství bezohledně devastujícímu životní prostředí. jaké důsledky z té reflexe vyvodí?
Dobry, co takhle udelat raid1 v btrfs se dvema disky, pak jeden disk fyzicky vzit a zkusit pak pridat novy disk misto toho co jsi vzal? Ze to btrfs nerozchodi a mas 1 device raid RO?Ano, o tomhle jsem psal třeba tady. O data se nepřijde, nový disk lze přidat, ale musí se to odmountovat.
Ze se serou data s raid 5/6 je taky znama chyba.raid56 nikdy nebyl označen jako hotový, pokud tuto vlastnost někdo používá na vlastní riziko, neměl by si potom stěžovat, že přišel o data. Spíše by měl napsat bugreport s popisem, jak tomu došlo.
Takze sice btrfs ma neco jako raid, ale vicemene nefunkcni.Mě ten nefunkční raid funguje už 7 let.
O data se nepřijde, nový disk lze přidat, ale musí se to odmountovat.No, asi se shodneme, že tohle je raid1 na hovno
Tenhle pohled chápu, ale na druhou stranu: to riziko může být v mnoha případech přijatelné. Jaká je šance, že ti odejde i druhý disk, než stihneš vyměnit první? Pokud není ze stejné série nebo se liší dobou používání, tak s největší pravděpodobností oba disky selžou v jinou dobu. Nějaké malé riziko tu samozřejmě je.
A můžeš být v situaci, kdy je lepší systém udržet v provozu i za cenu rizika, že bys to přinejhorším musel obnovovat ze záloh a/nebo o část dat přišel. Zvlášť pokud je to systém, který poskytuje nějakou službu, většinou čte a málo zapisuje. Třeba si představ nějaký zpravodajský portál – výpadek by byl problém, ale risknout ztrátu posledních dat tak hrozné není – autorům bys řekl ať si od všeho drží kopii u sebe a přinejhorším to tam vloží znovu. Pak bys při výpadku přišel leda komentáře čtenářů – ale i ty by šlo zachránit třeba logováním na reverzní proxy nebo logováním v aplikaci a odesíláním logů po síti jinam.
Mimochodem na Btrfs bys mohl udělat snapshot, ten odzálohovat a průběžně pak dělat snímky a ty inkrementálně odesílat po síti na spolehlivější disk – tím by byl systém bez výpadku a zároveň bys nepřišel o data (maximálně o rozdíl mezi posledními snímky). Ale k tomu by právě bylo potřeba, aby ten RAID nespadl do RO režimu.
Jaká je šance, že ti odejde i druhý disk, než stihneš vyměnit první? Pokud není ze stejné série nebo se liší dobou používání, tak s největší pravděpodobností oba disky selžou v jinou dobu. Nějaké malé riziko tu samozřejmě je.Zároveň je ten disk v době rekonstrukce mnohem zatíženější – musí se z něj přečíst celý obsah, a pokud nad ním dál běží aplikace, musí se z něj přečíst dvojnásobek toho, co normálně.
A můžeš být v situaci, kdy je lepší systém udržet v provozu i za cenu rizika, že bys to přinejhorším musel obnovovat ze záloh a/nebo o část dat přišel.Jak jsem psal, RAID s hotswapem je samozřejmě lepší, než RAID bez hotswapu. To ale neznamená, že RAID bez hotswapu je k ničemu. Navíc pokud vím, celá ta operace, kterou je nutné udělat s btrfs, je odpojit souborový systém, připojit v degradovaném režimu, vyřadit disk z RAIDu, a znovu odpojit souborový systém a připojit v normálním režimu. To je kratší odstávka, než reboot kvůli aktualizaci jádra.
Služba, která nikdy nesmí vypadnout by měla běžet na více strojích a být schopná přežít výpadek celého stroje.
Provozovat službu (aplikaci) na více strojích je většinou celkem jednoduché – problém je s provozováním úložiště na více strojích resp. je to složitější.
Odejít může cokoliv, odejít může i duální zdroj a duální řadič disků, tedy pokud je vyžadována maximální dostupnost služby, je nutné to stejně řešit jinak.
Může to být replikovaná databáze, clusterový FS, blockchain… Ale vždy bych začínal jednoduššími řešeními – RAID je základ a aplikaci není potřeba nijak upravovat, aplikace si ani nemusí všimnout, že nějaký disk odešel a byl mezitím vyměněn.
BTW: Btrfs používám (kvůli snapshotům a zálohování) a jsem za něj rád, ale pár věcí mi tam pořád chybí – problém je hlavně když chci mít šifrovaný disk a RAID – dneska mám většinou MD RAID, LUKS, LVM a Btrfs. Na jednu stranu je to dobrý unixový přístup, kdy každý komponenta/vrstva řeší to svoje a ostatní od toho abstrahují, ale na druhou stranu to nevyužívá potenciálu, který ten souborový systém má – Btrfs neví, že jsou pod ním dva fyzické disky a nemůže z toho těžit. Mohl bych sice udělat dva šifrované disky a ty dát do Btrfs RAIDu, ale pak by se všechna zapisovaná data musela šifrovat dvakrát.
clusterový FSTo je podle mě nejúchylnější věc vůbec. Jedno blokové zařízení sdílené x servery a nějak řešené zamykání (většinou ještě navíc mimo tu blokovou vrstvu). Problém to nijak neřeší a jen odsouvá, protože stáje je nutné to jedno blokové zařízení mít na x serverech a řešit sync mezi nimi. To už je mnohem lepší nápad distribuovaný fs, kdy jsou data rozprostřena na více uzlech (ideálně rovnocenných).
Ale vždy bych začínal jednoduššími řešeními – RAID je základ a aplikaci není potřeba nijak upravovatNejsem si jist, zda bych to nazval jednodušším řešením. Bohužel se setkávám přesně s tímto přístupem - aplikace je posvátná kráva, na tu se sahat nebude a vy nějak zařiďte, aby: to používalo x procesorů, x strojů, aby se to dalo bezvýpadkově migrovat, aby se to odstínilo od výpadku sítě, aby to nevědělo o změně storage apod. Přitom hromada věcí se dá řešit jen jiným návrhem aplikace.
Ale mohli bychom se shodnout na tom, že používat degradovaný RAID1 s jedním diskem jako by se nic nedělo není dobrý nápad.Ani ne. Od toho tam ten druhý disk je, abych nemusel dělat odstávku kvůli výpadku disku.
A když ten RAID používáte po dobu rekonstrukce způsobem „něco se děje“ (tj. ideálně aplikace nezapisuje data, o která nechcete přijít), to odmountování zase tolik nevadí, ne?No jestli považujete "žádný přístup" k fs za skoro to samé jako "aspoň read-only, když už nic lepšího není", tak prosím. Já jako člověk se zkušenostmi s produkčního provozu něčeho, co zákazníci platí ze svého a ne z daní, to ovšem za skoro to samé považovat nemůžu.
Od toho tam ten druhý disk je, abych nemusel dělat odstávku kvůli výpadku disku.Jenže při výpadku disku tam ten druhý disk není. Ten druhý disk tam je proto, aby ten výpadek byl co nejkratší. Pokud někdo chce riskovat, samozřejmě může provozovat systém dál i na degradovaném RAIDu.
No jestli považujete "žádný přístup" k fs za skoro to samé jako "aspoň read-only, když už nic lepšího není", tak prosím.Proč žádný přístup k FS? Když přepínáte souborový systém do read-only režimu, musíte ho remountovat, když ho přepínáte zpět do režimu zápisu, musíte ho opět remountovat. Když přepínáte btrfs do degradovnaého režimu, abyste mohl vyjmout vadný disk, musíte ho remountovat, a když ho po vyjmutí disku chcete vrátit do nromálního režimu, musíte ho opět remountovat. V obou případech musíte souborový systém dvakrát remountovat – nějak v tom nevidím ten zásadní rozdíl.
Pokud někdo chce riskovat, samozřejmě může provozovat systém dál i na degradovaném RAIDu.Tolik vaše teorie. Musí se nechat, že s teoriemi máte docela plodné období. Do praxe se sice moc netrefujete, ale tím se nenechte odradit.
Kdysi jsem o SSD napsal, že i kdyby to chcíplo den po záruce, tak se to sakra vyplatilo (ta rychlost proti HDD).A bylo to podložené nějakými počty, nebo je to vaše urban legend?