Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Už jsem dneska ověřil funkci tohoto 4-portového modemu v linuxu, menu má dost obsáhlé, brzo i zjistím, jak se na něj připojím zvenku - a jak případně budu našim řešit jejich komp.
Jelikož naši jsou počítačoví analfabeti, tak jsem jim napsal, co mají dělat, mají mého "dědečka", komp s isovou 3C509, takže při bootu live distra musí zadat posloupnost příkazů, co jsem jim napsal. Časem dostanou větší disk, než desetiletého Seagate, takže pak i dostanou Mandrivu na pevný disk. Pak si zvorají jednu distribuci a maj k dispozici další
Řeší se tu v diskusi, co na penťáka 200Mhz/32MB RAM, my tu máme 350/256, čili měli bychom být vysmátí. Překvapilo mne, že framebuffer na Knoppixu na 800x600 nejede, na monitoru byly rozházený frekvence, zase byl obraz jen v horní cca čtvrtině. Kdysi tuten monitor (Acer 33D?) uměl 1024x768/75, teď zvládne jen 800x600. Bylo to závislé na použitých ovladačích, ten knoppix mne fakt překvapil.
Zatim je nastavena klávesnice qwerty, uvidim, jak dlouho vydrží.
(Byla tu diskuse o D-linku 362 a modemu Deskporte, tak jsem zapsal svůj pokus s modemem Xavi.)
Tiskni
Sdílej:
Teprv dneska jsem zjistil, že v modemu je firewall, který jsem zapomněl dokonfigurovat, čili ani na ping ani na ssh nereaguje tak, jak by měl. Takže zatím nemohu potvrdit, jak moc je pro mne Xavi použitelný.