plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Lebedil jsem si, jak jsem v suchu, lebedil. Dvě partišny, na obou Gentoo, reiserfs3.6, jedna "aktivní" a druhá "záložní".
EDIT: Vlastně se nic nestalo.
Pak jsem si tu jednu instalaci nějak zmršil, emerge nefungovalo, před tim mi nešel emergnout tex. Pořád se dala používat, bez aktualizace a práce se sw výbaou ovšem. Tak jsem na tu záložní chtěl dát novější ... jakž takž novější, aktualizováno jsem měl tak, že by to bylo +- nastejno ... prostě místo původního Gentoo2006 by tam přišlo Gentoo2007. Vytuh jsem u vzájemného blokování coreutils a mktemp ... po radě od Jirky Němce, že je ten release nenainstalovatelnej, jsem šáhl po Gentoo2008beta. Zasek jsem se na tom samym ... až Google poradil mktemp odinstalovat ... jak prosté, že? Tak mám z toho malej šok, že to, co má bejt ošetřený, že neni ťip ťop. Že musim prověřovat
Takže instalace nakonec proběhla ok, viděl jsem několik segmentation fault při spouštění čehokoliv... čili nedal jsem se a pokoušel to. Vim, že je "ajpí provoz" negarantovanej, ovšem to, že na adsl technologii nestáhnu dobře iso nebo archív, no, překvapilo mne to. Tedy občas se mi chová noťas divně, právě s tim padánim. Takže tu mou instalaci Gentoo2006 jsem bral jako "učební", že se na ní vyřádim a něco naučim, teď pod tlakem okolností jsem nacpal na noťas Gentoo2008. Záloha hrubé instalace do tar.gz je, pak jsem doemergnul zbytek, v diskusi jsem zahlíd téma "uspí se, ale restartuje ...", zkusil to samé, taky se mi restartl noťas ... tak jsem vzal konfig ze staré instalace, kde suspend2disk makal v pohodě ... uspal ... noťas se restart, já ... IDIOT a žádná smůla ... odmáčk enter a začal se mi probouzet systém s dřívější, jinou instalací. No, kdysi jsem o tom našel něco, že přesně tohle má bejt ošetřený. Prostě děs, takový "uklepnutí". Teď už se strom rebuildnul ... a jde se zkoumat, co dál. každopádně už 2 reisery mít nebudu, asi padne řada na xfs nebo jfs.
Tak jen otázka: přijde vám tohle moc mimo a velká shoda náhod?
EDIT Po obnově stromu vše zatim vypadá ok, tedy jako ve stavu před "spánkem na věčnost". Paludis chce něco v nový instalaci maskovat, zatim to necham tak, jak je ... Před tim prvnim hibernováním jsem si řikal "no jo, ještě jsem nezazálohoval ... tolik času kompilace ... ale co, přece se nic nemůže stát a proto ... "PROSTĚ SMŮLA"
, takže pozdějš zkusim nějaký starší jádro atd., zda to uspání půjde - nebo je to něčim jinym.
Malá poznámka na závěr: omylem jsem zjistil, že lze mít v system trayi dvě ikony vedle sebe ... tak to ještě dostat do oblébeného stylu.
Tiskni
Sdílej:
Tak jen otázka: přijde vám tohle moc mimo a velká shoda náhod?Ani ne, ale osobně bych dělal vše proto, abych ten původní systém zachránil, pač moje Gentoo je instalovaný před 3 lety...
Dík za tip, snad mi to nějak pomůže.
Moc pěkný ... paludis chce app-text/tetex, ten je blokovaný od app-text/texlive-core-2007-r12, kvůli kterému jsem to celé harakiri dělal , tak si to zase necháme uležet ...
Ale když se nad tím zamyslím, nemůžu říct, že by se mi Portage nějak porouchávala. Nebo už si na to možná jen nepamatuju, zkus mi nějakou poruchu připomenout.hmm, ja si taky stezi vzpomenu jen na par rozbitych ebuildu, tak ja to zkusim a uvidim
Lebedil jsem si, jak jsem v suchu, lebedil.s tím, že předchozí zápisek ve výpisu blogů je od uživatele Martina Lebedy, který také píše o tom, že ztratil data?
No koukam, že máme i podobné téma . Já pořád doufám, že jsem o nic nepřišel a zkušeností nabyl.