V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Lebedil jsem si, jak jsem v suchu, lebedil. Dvě partišny, na obou Gentoo, reiserfs3.6, jedna "aktivní" a druhá "záložní".
EDIT: Vlastně se nic nestalo.
Pak jsem si tu jednu instalaci nějak zmršil, emerge nefungovalo, před tim mi nešel emergnout tex. Pořád se dala používat, bez aktualizace a práce se sw výbaou ovšem. Tak jsem na tu záložní chtěl dát novější ... jakž takž novější, aktualizováno jsem měl tak, že by to bylo +- nastejno ... prostě místo původního Gentoo2006 by tam přišlo Gentoo2007. Vytuh jsem u vzájemného blokování coreutils a mktemp ... po radě od Jirky Němce, že je ten release nenainstalovatelnej, jsem šáhl po Gentoo2008beta. Zasek jsem se na tom samym ... až Google poradil mktemp odinstalovat ... jak prosté, že? Tak mám z toho malej šok, že to, co má bejt ošetřený, že neni ťip ťop. Že musim prověřovat
Takže instalace nakonec proběhla ok, viděl jsem několik segmentation fault při spouštění čehokoliv... čili nedal jsem se a pokoušel to. Vim, že je "ajpí provoz" negarantovanej, ovšem to, že na adsl technologii nestáhnu dobře iso nebo archív, no, překvapilo mne to. Tedy občas se mi chová noťas divně, právě s tim padánim. Takže tu mou instalaci Gentoo2006 jsem bral jako "učební", že se na ní vyřádim a něco naučim, teď pod tlakem okolností jsem nacpal na noťas Gentoo2008. Záloha hrubé instalace do tar.gz je, pak jsem doemergnul zbytek, v diskusi jsem zahlíd téma "uspí se, ale restartuje ...", zkusil to samé, taky se mi restartl noťas ... tak jsem vzal konfig ze staré instalace, kde suspend2disk makal v pohodě ... uspal ... noťas se restart, já ... IDIOT a žádná smůla ... odmáčk enter a začal se mi probouzet systém s dřívější, jinou instalací. No, kdysi jsem o tom našel něco, že přesně tohle má bejt ošetřený. Prostě děs, takový "uklepnutí". Teď už se strom rebuildnul ... a jde se zkoumat, co dál. každopádně už 2 reisery mít nebudu, asi padne řada na xfs nebo jfs.
Tak jen otázka: přijde vám tohle moc mimo a velká shoda náhod?
EDIT Po obnově stromu vše zatim vypadá ok, tedy jako ve stavu před "spánkem na věčnost". Paludis chce něco v nový instalaci maskovat, zatim to necham tak, jak je ... Před tim prvnim hibernováním jsem si řikal "no jo, ještě jsem nezazálohoval ... tolik času kompilace ... ale co, přece se nic nemůže stát a proto ... "PROSTĚ SMŮLA"
, takže pozdějš zkusim nějaký starší jádro atd., zda to uspání půjde - nebo je to něčim jinym.
Malá poznámka na závěr: omylem jsem zjistil, že lze mít v system trayi dvě ikony vedle sebe ... tak to ještě dostat do oblébeného stylu.
Tiskni
Sdílej:
Tak jen otázka: přijde vám tohle moc mimo a velká shoda náhod?Ani ne, ale osobně bych dělal vše proto, abych ten původní systém zachránil, pač moje Gentoo je instalovaný před 3 lety...
Dík za tip, snad mi to nějak pomůže.
Moc pěkný ... paludis chce app-text/tetex, ten je blokovaný od app-text/texlive-core-2007-r12, kvůli kterému jsem to celé harakiri dělal , tak si to zase necháme uležet ...
Ale když se nad tím zamyslím, nemůžu říct, že by se mi Portage nějak porouchávala. Nebo už si na to možná jen nepamatuju, zkus mi nějakou poruchu připomenout.hmm, ja si taky stezi vzpomenu jen na par rozbitych ebuildu, tak ja to zkusim a uvidim
Lebedil jsem si, jak jsem v suchu, lebedil.s tím, že předchozí zápisek ve výpisu blogů je od uživatele Martina Lebedy, který také píše o tom, že ztratil data?
No koukam, že máme i podobné téma . Já pořád doufám, že jsem o nic nepřišel a zkušeností nabyl.