Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Postupne sa zabývavam na novom mieste v centre Európy a tak by som ho snáď, tak trochu predstavil (nielen) z technickej stránky.
Saarbrucken je z nášho pohľadu skutočne na kraji sveta. Na hraniciach Nemecka s Francúzskom. Preto sa mi obzvlášť páčia miestne slogany, ktoré hovoria o meste v srdci/centre Európy. Každý predsa vie, že stred Európy je niekde na Slovensku, zak ako by mohol byť o viac než tisíc kilometrov západnejšie. A ono to je tak jednoduché :) Tu sa za centrum Európy považuje to odkiaľ je najbližšie k moci/informáciám/... takže Štrasburg 200km, Brusel 300km, či Luxemburg 100km. Ďalšou výhodou je to, že sme prakticky na hraniciach s Francúzskom a nemálo miestnych vie aj po francúzsky. S angličtinou to až také slávne nie je. A keďže ja sa viem po nemecky tak pozdraviť, tak to občas je dosť zložité.
Univerzita, kde sa momentálne vyskytujem nie je klasickým typom nemeckej školy. Všetky pokročilejšie semináre, prednášky, ... sa vedú v angličtine, keďže viac než dvadsať percent ľudí nie je z Nemecka (Inak je dosť zvláštne pozorovať rozličné národnosti a ich šoky s miestnou kultúrou). Súčasťou univerzity je aj Science park a DKFI (centrum pre umelú inteligenciu). A táto kombinácia získava granty z rámcových projektov EÚ :) Niektoré veci sa týkajú FLOSS viac, niektoré menej. Nedávno uvedený prekladač openLOGOS je od nás, štúdia o používaní FLOSS v samosprávach je od nás (viz. reakcia na správičku), snáď by ešte mohlo byť zaujímavé, že sme členom w3c s právom hlasovať.
U nás sa používajú ako Linux, tak aj Win, ale aj tak sa píše väčšina vecí v Jave, takže to je vlastne jedno (nakoniec to v mojom prípade aj tak skončí v autorádiu :)). Omnoho častejšie sa tu vyskytuje Apple a to najmä v rozličných mobilných podobách. Takže zatiaľ tak.
PS: Keď vás všade strašia aký je to problém s pracovným povolením v Nemecku. Tak to vôbec nie je až taký problém. Dokonca nemusíte vedieť ani po nemecky :), niektoré oblasti sa Nemecko rozhodlo otvoriť.
Tiskni
Sdílej: