Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Tak ich nepíšte a poďte robiť niečo užitočné :) Tento semester sú na Fakulte informatiky MU nové balíky bakalárskych a diplomových prác, ktoré sú zadané externými zadávateľmi. Dá sa reálne očakávať, že keď sa s vami chce trápiť niekto mimo univerzity, tak to bude mať nejaký prínos. Z aktuálnej ponuky prevažujú práce zamerané na linux, javu a jboss - takže sa nemusít báť o to, že vás niekto obmedzí neslobodnou licenciou.
Ak sa chcete venovať veciam zaujímavým, ktoré nemusia byť praktické, tak aj vy u nás nájdete odpoveď. Chcete vedieť, či sa v texte dajú nájsť dvojzmysly? Ako často sa opakujú verše v pesničkách? Dokážete nájsť rozdeliť vtipy podľa kategórií? A áno, máme aj témy, ktoré sú o kúsok viac normálne.
Zastavte sa v B203, alebo mi pošlite mail. Ak vám nevyhovuje žiadna z tém, tak pri osobnom stretnutí možeme skúsiť nájsť niečo nové.
Niektoré práce sú zadané paralelne aj na FIT VUT (takže sa neoplatí príliš váhať).
Aj tento rok sa opať vypisuje predmet PV208 (pondelok 14-16, alebo streda 14-16). Je určený pre všetkých tých, ktorí už niečo vedia a chcú sa posunúť ďalej. Blog predmetu a študentské práce nájdete na abclinuxu.cz/blog/atol. Medzi hlavné témy patria virtualizácia, storage, clustre s vysokou dostupnosťou (HA) a rozkladanie zátaže (load-balancing).
Tiskni
Sdílej: