Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Na Filozofickej fakulte sa nám podarilo otvoriť nový obor, ktorého súčasťou bude aj voliteľný predmet Počítačová gramotnosť. Keďže sa semester začína už čoskoro, tak je ten posledný čas na zmeny.
Predmet by mal v stručnosti prejsť to, čo by sa ľudia mali naučiť už na strednej škole. Skúsenosti hovoria, že to nevedia :) Na rozdiel od kurzov mimo univerzitu, je skoro jasné, že študenti dokážu klikať myšou, poslať mail a zvládnu aj registračné formuláre. Inak by si nezapísali ani tento predmet.
Pôvodný plán získať peniaze na novú učebňu nevyšiel, takže miesto zmien v OS, zostávame pri Windows. Kancelárske balíky sa alternovať budú (MS Office a OpenOffice.org). Hlavné veci, ktoré sú plánované:
S čím ste sa stretli pri začiatočníkoch a chýba mi v pláne?
Tiskni
Sdílej:
co je to OS (většina lidí ani nechápe jak to funguje a k čemu to vlastně v PC má)No netvrď mi, že to to snad víš.
včera jsem zrovna vysvětloval co to je kodekA co to teda je?
Videl jsem pripad, kdy studentka nejake VS pritahla PC spolecne s rodici do kramu s PC a chtela preinstalovat ci co a jeste chtela nejaky ty ofici ci co s tim ze doma ma CD instalacku, ale ze to "cislo" je nejaky uz castecne smazany nebo tak nejak ..... byla si vedoma toho ze je to asi nelegalni, ale uz jako studentka VS (je uplne jedno jakeho oboru) vubec nevedela, ze SN si muze najit na netu hned v prvnim odkazu.... Opravdu takovito lide studuji VS.
Ako funguje počítač? To neviem ani ja a vcelku ma to netrápi, nevidím v tom žiadnu hodnotu.Určitě alespon zhruba víš, co dělá CPU, proč je v počítači RAM a jak se liší od HDD. Co dělá OS, od čeho jsou tam ovladače, co jsou soubory, složky, ....
Príkazový riadok - opäť nevidím pre nich pridanú hodnotu. A to napriek tomu, že ja som jej stále verný.Celkem často se setkávám (i ve Windows) s tím, že lidi jsou donuceni použít nějaký konzolový program a nemají vůbec tušení, o co se jedná. Ale jak jsem říkal, v porovnání s ostatními body tohle není tak podstatné.
Jak vypadají běžné návrhy GUI a jak se v nich zorientovatTo by možno malo začať tým, aké ovládacie prvky existujú. Aký je rozdiel medzi checkboxom a radio buttonom. Že tieto prvky môžu vyzerať mierne odlišne v závislosti od témy, alebo OS. Čo je to "default". Čo je to "focus". Čo je kontextové menu a tooltip. Ja by som pridal ešte:
studii, ve ktere by 'filosoficky' rozebrali, jak vsechny ty excely a wordy skodi vsem lidem teto zemekoule. V jakem silenem rozporu jsou vubec jiz s principy IT.Bez ironie, mohl bys tu úvahu trošku konkrétnějc rozvést? Teď nevim, jestli ti jde o to samý co mně...
Krotitel: (agreguji tématicky podobné příspěvky)
Ale ne, uz i filosofum se bude ukazovat, jak udelat ve wordu neco tucne. Je to k zbliti.
I v OO Writeru (a určitě i v tom Wordu, ale MSO 2007 jsem viděl jednou někomu přes rameno) se to všechno dá udělat hezky a správně. Klíčové slovo: Stylista.
jako WYSIWYG editory na pokles úrovně v typografii
Problém dnešních WYSIWYG editorů a jejich uživatelů je v tom, že je používají úplně blbě. Nevím, jestli byli dřív uživatelé, kteří chtěli formátovat inline, prasit různé druhy písma přes sebe a odsazovat entery, nebo textové procesory, které tyto funkce zavedly, nezažil jsem to. Faktem je, že dnešní textové procesory mají Zhoubný panel (příloha) s Tlačítky zkázy a uživatelé je používají a nechápou, že je na tom něco špatně. Pak se můžeme dočkat dokumentu s pečlivě vyčerveněnými kusy textu, načež se zjistí, že červená je na levné inkoustovce blbě vidět a uživatel to pak předělává na zelenou tři čtvrtě hodiny (z reálného života, stalo se včera). Nebo že dělá odstránkování entry, ale po změně velikosti písma/stránky se mu to rozsype, takže to musí entrovat znovu. Viděl jsem i „zápatí“ udělané odentrováním ke spodnímu kraji stránky. Pak se musely na začátek dokumentu vložit dvě věty .
By the way, ten leták je v Corel Draw! 9 pomocí soustavy pečlivě vystředěných obdélníků. Bohužel text je zarovnaný vertikálně doprostřed a ne na čáru, takže si všimněte, že položky s písmenky zasahujícími dolů (p, y, j) jsou poněkud ujeté. Po upozornění nejdřív „je to přesně na střed“ + ukázka, že když dá objekt na střed, tak to tak fakt je, a potom „to je dobrý, to stačí“. Jinak předělání je práce na dlouhé zimní večery, všechno to zarovnat a tak. A ty vektory se vykreslují fakt dlouho.
Q: Za tu třičtvrtěhodinu jsem ti mohl vysvětlit styly a příště bys to měl na tři kliknutí.
A: Ale já se to nedokážu naučit za tři čtvrtě hodiny.
Q: Občas na něco zapomeneš a pak je některý nadpis stejné úrovně jinak formátovaný!
A: To je jedno…
Q: Když to máš takhle, tak pak nebudeš moct vyrobit obsah. Když vložíš na začátek „číslovaného seznamu“ jednu položku, tak budeš ručně přepisovat čísla u toho zbytku?!
A: Já píšu tak krátké dokumenty, že mně to nevadí
Q: Pane bože, ty ten vzorec kreslíš v Malování!?!?!
\nadpis1{Linuxové distribuce} \nadpis2{Založené na Debianu} \nadpis3{Ubuntu}a
Vlastne jsem jiz pred lety cekal, ze se minimalne mezi IT lidmi najde dostatek tech, kteri odsoudi tento styl prace.Oni odsoudí, pak leta hledají smysluplnou a obecně použitelnou náhradu, a časem vyměknou a smíří se s tím, že tento styl práce přežije. A co víc, často se smíří i s tím, že ho občas sami použijí. Takže jo... chápu tvůj postoj, ale mezi office-like a těžkopádným texem je spousta volného prostoru, který nikdo nedokázal zaplnit k obecné spokojenosti.
From:
e-mailu si může kdokoli napsat co chce.
Dík Na texty nepouzivame textovy procesor, ale textovy editor. Textovy procesor je amatersky nastroj, kdyz si, ponekud prehnane, chci hrat na sazbu.
Mozna by se hodilo lidem ukazat krasu plain taxtu pro beznou komunikaci a zasilani vseho, na co je postacujici (bezna mailova komunikace, strucna sdeleni, ...).
Mozna by se hodilo lidem ukazat krasu plain taxtu pro beznou komunikaci a zasilani vseho, na co je postacujici (bezna mailova komunikace, strucna sdeleni, ...).Ano! Ano! Ano!