Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Pokud jste Petr Škoda, přihlaste se a bude vám zobrazena vaše domovská stránka.
O mně: Nemám ve zvyku moc o sobě psát, tak jen základní chrakteristika:
Od malička mě fascinovaly počítače a astronomie zároveň, v důsledku čehož jsem nedělal ani jedno pořádně do hloubky, takže mám základní znalosti jak z astronomie, tak HW (od mikrokontrolerů po superpočítače) a programování (od TI58 po třívrstvou architekturu a webové služby), administroval jsem první TCP-IP síťě mezi DOS a Sun OS stroji (SPARC), pozdějí Linux a Solaris. Zajímám se o veškerou astronomickou techniku (od řízení 10m dalekohledu přes spektrografy po umělé laserové hvězdy a adaptivní optiku). Na velkých světových observatořích jsem viděl leccos co by se dalo považovat za výpravu do světa sci-fi, ale nejvíc mě fascinuje revoluční myšlenka Virtuální observatoře a její SW technologie. Pracuji jako astronom na AsU Ondřejov a občas něco publikuju a přednáším, hlavně o VO.
Linux používám od roku: 1994
Datum registrace: starší než 12. 7. 2003