Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Bednář, Beneš, Bilko, Bílý, … Odkud jen je znám?
Dlouho jsme se v české kotlině utěšovali, že poznáme spam na první pohled. Dlouho jsme si bili v prsa, jak poznáme slovníkový útok koutkem oka. Už je s tím konec. Ano, správně tušíte – čeština se dostala na seznam zajímavých jazyků, na které se vyplatí specializovat útok.
Dnes večer jsem obdržel od svého bezpečnostního systému následující zprávu:
zpráva od [jab] root@router, přijato lis 3 2005 20:40 Admin: Admin Message (router): Zmena v pam_abl databazi! +++ /var/log/blokovaneIP.dump 2005-11-03 20:40:02.000000000 +0100 + bednar (2) + Not blocking + benes (2) + Not blocking + bilko (2) + Not blocking + bily (2) + Not blocking + bohous (2) + Not blocking + bohumil (2) + Not blocking + brlety (2) + Not blocking + buciac (2) + Not blocking + capek (2) + Not blocking + cermak (2) + Not blocking + cerny (2) + Not blocking + cestmir (2) + Not blocking + chval (2) + Not blocking + damek (2) + Not blocking + dudek (1) + Not blocking + 200.142.104.170 (34) + Blocking users [*]
Což znamená, že nějaky holomek mající spřízněný proces na počítači s IP 200.142.104.170 (Rio de Janeiro), se pokoušel ke mně dostat. A co víc, vědom si mé geografické polohy, použil slovník českých příjmení. (Ono je docela možné, že to byl Čech jak poleno a jenom se schovával, ale na podstatě věci to nic nemění.)
Dobrá rada na závěr: Mají vaši uživatelé dostatečně silná hesla?
Tiskni
Sdílej: