Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Tuhle jsem seděl ve školní knihovně a četl dobrou knížku o návrhových vzorech, která byla ovšem příšerně přeložena*. Když v tom jsem od vedlejšího stolu zaslechl jakou si "technickou" diskusi. Seděla tam parta lidí, evidentně zobáci-prváci, měli před sebou notebook a nějakou knížku o Linuxu pro začátečníky. Na noťasu běžely obligátní XPéčka a na nich cygwin.
Ti lidi se hádali, jestli je Linux case-sensitive při práci se soubory, či nikoliv. V příručce psali, že ano, ovšem chlapečkovi před notebookem se podařilo vymazat soubor příkazem rm POKUS
soubor, jež před tím vytvořil příkazem touch pokus
. A nešlo mu to do hlavy.
Měl jsem sto chutí vstát a vysvětlit těm talentům, že cygwin prostě není Linux a že bash přenesený na Wokna nic nemění na tom, že Wokna jsou case-insensitive. Jako obvykle jsem se udržel. Ale ono je to docela zajímavé téma.
Case-sensitivness (nebo česky: kejssensitivnes) totiž souvisí jednak se souborovým systémem, druhak se samotným operačním systémem.
Pokud je systém case-sensitive, tak to znamená, že vedle sebe můžou existovat soubory readme.txt
, Readme.txt
a README.TXT
. Každý z těchto souborů je zcela nezávislý, písmenko R nemá nic společného s r.
Pokud je systém case-preserve, tak to znamená, že si pamatuje velikost písmen ve jménech. Tedy ReadMe.txt
se vždy zobrazí jako ReadMe.txt
, ale neznamená to, že vedle něj může existovat soubor README.TXT
.
Nejjednodušší je situace v klasických Unixech a derivátech (deviacích). Nativní souborové systémy (ext2/3, Reiser) jsou přísně case-sensitive a programy taktéž. Například doplňování jmen souborů v bashi vyžaduje uvedení správného počátečního písmen(e) správné velikosti.
Souborový systém FAT (český překlad TUK, Tabulka Umístění Kousků) je case-insensitive, ale case-preserve. Ovšem starý MS DOS case-preserve nebyl. Mlhavě si pamatuji typické zobrazování v M602: adresáře velkými, soubory malými.
Jména souborů ve Windows nad FAT jsou case-insensitive, ale case-preserve. Program Files
jsou Program Files
. Ovšem souborový systém NTFS je dokonce case-sensitive, ale z důvodu kompatibility Wokna odmítají vytvořit vedle sebe soubory lišící se jen velikostí písmen.
Zajímavě se chová můj Debian na oddílu s FAT. touch Pokus
a touch pokus
sice vede k očekávaným výsledkům, ovšem touch POKUS
vede k vytvoření souboru jménem pokus
.
Osobně si myslím, že case-sensitive systémy jsou pěkná blbost. Je to nepřirozené, opravdu nevím, k čemu je mít v jednom adresáři Životopis.odt
a životopis.odt
. Co když někomu budete potřebovat říct jmého souboru po telefonu?
Ono totiž case-sensitive systémy jsou nejjednodušší na implementaci. Tato "fíčura" nestojí vůbec nic, prostě řetězce se ukládají (a vyhledávají) jako binární data. Z tohoto pohledu každý souborový systém, který je case-preserve "umí" i case-sensitive.
Nejlepší je systém, který je přísně case-preserve, jako třeba Windows NT 4.0 Workstation
* Schválně, víte, co jsou to "jazyky bez sběru odpadků"?-)
Tiskni
Sdílej:
Jde prece o to, ze slova se stejnymi pismeny lisici se jen velikosti muzou mit ruzne vyznamy.
Například?
SOS - volani o pomoc
sos - omacka
bool
a BOOL
? To jsou sice názvy typů, nikoli souborů, ale je to ukázka toho, že to význam má. Navíc, case-insensitive řešení vede k tomu, že se case-preserve bere na lehkou váhu, resp. si se špatnou implementací nikdo neláme hlavu. Kvanta aplikací pod Win jsou toho důkazem.
BOOL a bool? Co to má znamenat?To jsou různé datové typy.
BOOL
- typicky 4 B dlouhý (většinou definován jako int
, v některých případech jako long
), oblíbený hlavně u Microsoftu (jak v C, tak v C++). bool
- dlouhý obvykle 1 B, specifický pro C++, hojně využívaný ve standardních knihovnách C++.
Pos Wokny se mi nestalo, že by mi program zmršil písmenka.To mně už mockrát. Některé programy s tím nakládají dost svérázně.
foo foO fOo fOO Foo FoO FOo FOOTady se příkláním k tomu, že case-preverse je logičtější řešení. Ale case-sensitive nejspíš bude v POSIXu, takže se ho nejspíš nezbavíme
Souborový systém FAT (český překlad TUK, Tabulka Umístění Kousků)FAT - File Allocation Table určitě není v překladu "Tabulka umístění kousků", nýbrž něco jako Tabulka umístění souborů.