V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tuhle jsem seděl ve školní knihovně a četl dobrou knížku o návrhových vzorech, která byla ovšem příšerně přeložena*. Když v tom jsem od vedlejšího stolu zaslechl jakou si "technickou" diskusi. Seděla tam parta lidí, evidentně zobáci-prváci, měli před sebou notebook a nějakou knížku o Linuxu pro začátečníky. Na noťasu běžely obligátní XPéčka a na nich cygwin.
Ti lidi se hádali, jestli je Linux case-sensitive při práci se soubory, či nikoliv. V příručce psali, že ano, ovšem chlapečkovi před notebookem se podařilo vymazat soubor příkazem rm POKUS
soubor, jež před tím vytvořil příkazem touch pokus
. A nešlo mu to do hlavy.
Měl jsem sto chutí vstát a vysvětlit těm talentům, že cygwin prostě není Linux a že bash přenesený na Wokna nic nemění na tom, že Wokna jsou case-insensitive. Jako obvykle jsem se udržel. Ale ono je to docela zajímavé téma.
Case-sensitivness (nebo česky: kejssensitivnes) totiž souvisí jednak se souborovým systémem, druhak se samotným operačním systémem.
Pokud je systém case-sensitive, tak to znamená, že vedle sebe můžou existovat soubory readme.txt
, Readme.txt
a README.TXT
. Každý z těchto souborů je zcela nezávislý, písmenko R nemá nic společného s r.
Pokud je systém case-preserve, tak to znamená, že si pamatuje velikost písmen ve jménech. Tedy ReadMe.txt
se vždy zobrazí jako ReadMe.txt
, ale neznamená to, že vedle něj může existovat soubor README.TXT
.
Nejjednodušší je situace v klasických Unixech a derivátech (deviacích). Nativní souborové systémy (ext2/3, Reiser) jsou přísně case-sensitive a programy taktéž. Například doplňování jmen souborů v bashi vyžaduje uvedení správného počátečního písmen(e) správné velikosti.
Souborový systém FAT (český překlad TUK, Tabulka Umístění Kousků) je case-insensitive, ale case-preserve. Ovšem starý MS DOS case-preserve nebyl. Mlhavě si pamatuji typické zobrazování v M602: adresáře velkými, soubory malými.
Jména souborů ve Windows nad FAT jsou case-insensitive, ale case-preserve. Program Files
jsou Program Files
. Ovšem souborový systém NTFS je dokonce case-sensitive, ale z důvodu kompatibility Wokna odmítají vytvořit vedle sebe soubory lišící se jen velikostí písmen.
Zajímavě se chová můj Debian na oddílu s FAT. touch Pokus
a touch pokus
sice vede k očekávaným výsledkům, ovšem touch POKUS
vede k vytvoření souboru jménem pokus
.
Osobně si myslím, že case-sensitive systémy jsou pěkná blbost. Je to nepřirozené, opravdu nevím, k čemu je mít v jednom adresáři Životopis.odt
a životopis.odt
. Co když někomu budete potřebovat říct jmého souboru po telefonu?
Ono totiž case-sensitive systémy jsou nejjednodušší na implementaci. Tato "fíčura" nestojí vůbec nic, prostě řetězce se ukládají (a vyhledávají) jako binární data. Z tohoto pohledu každý souborový systém, který je case-preserve "umí" i case-sensitive.
Nejlepší je systém, který je přísně case-preserve, jako třeba Windows NT 4.0 Workstation
* Schválně, víte, co jsou to "jazyky bez sběru odpadků"?-)
Tiskni
Sdílej:
Jde prece o to, ze slova se stejnymi pismeny lisici se jen velikosti muzou mit ruzne vyznamy.
Například?
SOS - volani o pomoc
sos - omacka
bool
a BOOL
? To jsou sice názvy typů, nikoli souborů, ale je to ukázka toho, že to význam má. Navíc, case-insensitive řešení vede k tomu, že se case-preserve bere na lehkou váhu, resp. si se špatnou implementací nikdo neláme hlavu. Kvanta aplikací pod Win jsou toho důkazem.
BOOL a bool? Co to má znamenat?To jsou různé datové typy.
BOOL
- typicky 4 B dlouhý (většinou definován jako int
, v některých případech jako long
), oblíbený hlavně u Microsoftu (jak v C, tak v C++). bool
- dlouhý obvykle 1 B, specifický pro C++, hojně využívaný ve standardních knihovnách C++.
Pos Wokny se mi nestalo, že by mi program zmršil písmenka.To mně už mockrát. Některé programy s tím nakládají dost svérázně.
foo foO fOo fOO Foo FoO FOo FOOTady se příkláním k tomu, že case-preverse je logičtější řešení. Ale case-sensitive nejspíš bude v POSIXu, takže se ho nejspíš nezbavíme
Souborový systém FAT (český překlad TUK, Tabulka Umístění Kousků)FAT - File Allocation Table určitě není v překladu "Tabulka umístění kousků", nýbrž něco jako Tabulka umístění souborů.