Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V poslední době čím dál častěji diskutuji s lidmi, kteří si pořizují (nebo by si chtěli pořídit) nový monitor. Váhají mezi CRT a LCD, přičemž zabraný prostor pro ně není důležitý, z kvalitativního hlediska nepreferují jednu či druhou technologii, a zajímá je, zda si připlatit za LCD. Pokud monitor poběží každý den velice dlouho, efektivní cenový rozdíl se podstatně zmenšuje, není dokonce vyloučeno, že LCD nakonec vyjde levněji.
Znovu připomínám, není řeč o prostoru a kvalitě. Ostatně, kvalita zobrazení je věc subjektivní, protože někomu bude vyhovovat to, a jinému ono. Otázka zní, proč si připlatit za dražší LCD.
Není moc lidí, kteří si uvědomují, že počítač a jeho příslušenství spotřebovávají nemálo energie. Energie, která není zadarmo, a která bude nyní opět zdražena (to je také důvod, proč jsem si na to vzpomněl, a proč píšu tento text). Hlavně u lidí, kteří mají počítač puštěný 10 a více hodin denně (a že jich není málo), má spotřeba velký podíl na celkových nákladech na provoz počítače.
Nyní malé srovnání. Představme si případ člověka, který si kupuje (namísto vysloužilé "sedmnáctky") devátenáctipalcový monitor k počítači, na kterém se bude pracovat průměrně 10 hodin denně (včetně víkendů, 11 měsíců v roce). Má na výběr, zda koupit CRT nebo LCD, a rozhoduje se pouze podle ceny:
Spočítejme tedy roční náklady na energii:
CRT: 335 * 10 * 0,08 * 3,8 = 1018 Kč LCD: 335 * 10 * 0,04 * 3,8 = 509 Kč Rozdíl: 509 Kč
Za těchto podmínek tedy LCD "vydělá" každým rokem zpět 509 Kč, což by při pětiletém používání znamenalo víc než 2500 Kč. Cenový rozdíl se tedy smrskne na pouhých 2000 Kč. Úvaha samozřejmě nezahrnuje časovou hodnotu peněz, ale ani nárůst ceny elektřiny, který je poměrně pravděpodobný. Pokud by se počítač používal více hodin denně a třeba šest let místo pěti, mohl by se rozdíl nákladů nakonec převrátit ve prospěch LCD.
Podobné úvahy samozřejmě nejsou nic světoborného. Nicméně u počítačové techniky o tom lidé moc nepřemýšlí, mají často pocit, že je její spotřeba zanedbatelná. Že tomu tak není, lze snadno spočítat. Ale podobně jako třeba u lednice, i u této techniky platí, že "žere pomalu, ale jistě".
Tiskni
Sdílej:
Na 17" mam 1600x1200 a 14pt fonty v Mozille - a taky to jde.
grep
není zrovna příkaz k popukání… :-)
P.S.: pro odlehčení :-)
DisplaySize sirka vyska
[mm] v xorg.conf.
xdpyinfo |grep resolution
resolution: 115x116 dots per inch
Ok, CRT žere víc než LCD - v aktivnim stavu. Se screen saverem by mělo žrát ale rapidně míň? Tj. ptám se, zda tu má někdo nastavený šetřič na čas do 5 minut?