Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V poslední době čím dál častěji diskutuji s lidmi, kteří si pořizují (nebo by si chtěli pořídit) nový monitor. Váhají mezi CRT a LCD, přičemž zabraný prostor pro ně není důležitý, z kvalitativního hlediska nepreferují jednu či druhou technologii, a zajímá je, zda si připlatit za LCD. Pokud monitor poběží každý den velice dlouho, efektivní cenový rozdíl se podstatně zmenšuje, není dokonce vyloučeno, že LCD nakonec vyjde levněji.
Znovu připomínám, není řeč o prostoru a kvalitě. Ostatně, kvalita zobrazení je věc subjektivní, protože někomu bude vyhovovat to, a jinému ono. Otázka zní, proč si připlatit za dražší LCD.
Není moc lidí, kteří si uvědomují, že počítač a jeho příslušenství spotřebovávají nemálo energie. Energie, která není zadarmo, a která bude nyní opět zdražena (to je také důvod, proč jsem si na to vzpomněl, a proč píšu tento text). Hlavně u lidí, kteří mají počítač puštěný 10 a více hodin denně (a že jich není málo), má spotřeba velký podíl na celkových nákladech na provoz počítače.
Nyní malé srovnání. Představme si případ člověka, který si kupuje (namísto vysloužilé "sedmnáctky") devátenáctipalcový monitor k počítači, na kterém se bude pracovat průměrně 10 hodin denně (včetně víkendů, 11 měsíců v roce). Má na výběr, zda koupit CRT nebo LCD, a rozhoduje se pouze podle ceny:
Spočítejme tedy roční náklady na energii:
CRT: 335 * 10 * 0,08 * 3,8 = 1018 Kč LCD: 335 * 10 * 0,04 * 3,8 = 509 Kč Rozdíl: 509 Kč
Za těchto podmínek tedy LCD "vydělá" každým rokem zpět 509 Kč, což by při pětiletém používání znamenalo víc než 2500 Kč. Cenový rozdíl se tedy smrskne na pouhých 2000 Kč. Úvaha samozřejmě nezahrnuje časovou hodnotu peněz, ale ani nárůst ceny elektřiny, který je poměrně pravděpodobný. Pokud by se počítač používal více hodin denně a třeba šest let místo pěti, mohl by se rozdíl nákladů nakonec převrátit ve prospěch LCD.
Podobné úvahy samozřejmě nejsou nic světoborného. Nicméně u počítačové techniky o tom lidé moc nepřemýšlí, mají často pocit, že je její spotřeba zanedbatelná. Že tomu tak není, lze snadno spočítat. Ale podobně jako třeba u lednice, i u této techniky platí, že "žere pomalu, ale jistě".
Tiskni
Sdílej:
Na 17" mam 1600x1200 a 14pt fonty v Mozille - a taky to jde.
grep
není zrovna příkaz k popukání… :-)
P.S.: pro odlehčení :-)
DisplaySize sirka vyska
[mm] v xorg.conf.
xdpyinfo |grep resolution
resolution: 115x116 dots per inch
Ok, CRT žere víc než LCD - v aktivnim stavu. Se screen saverem by mělo žrát ale rapidně míň? Tj. ptám se, zda tu má někdo nastavený šetřič na čas do 5 minut?