Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
TI 89? No to jsou věci, jak jde ten pokrok kupředu. Já pamatuju TI 57, to měl kdysi táta a jako kluk jsem se na té věci učil "programovat". PC v té době neexistovaly a programování na kalkulačce, která měla limit tuším 50 instrukcí na program, naučí člověka přemýšlet nad programováním líp, než jakýkoliv z "moderních programovacích jazyků".
...Ona ta aplikace toho umí víc, než se zdá...
No nevim, podle toho co se píše na webu aplikace neumí symbolické výpočty (zejména integraci a derivaci), což je u kalkulátorů typu ALGEBRA FX2.0 či TI89 stěžejní funkce...
Jinak k původnímu příspěvku - těžko radit, co si máš koupit, když neuvádíš jedinej požadavek na to, co to má umět. Pro střední školu každopádně bohatě stačí kalkulačka, jejíž cena se pohybuje řádově jinde...
Ale abych jenom neremcal: Co by měla kalkulačka bezpodmínečně umět jsou výše zmiňované symbolické výpočty, práce s komplexnímy čísly kreslení 2D grafů a algebra (matice, soustavy rovnic, kořeny polynomů...), to se využije téměř vždy. Všechno toto ale umí všechny grafické kalkulačky z nejvyšší kategoriie, ať už je vyrábí kdokoliv. Dále se hodí diferenciální rovnice a tady má navrch TI - ALGEBRA FX2.0 je umí řešit pouze graficky. Co už se použije méně (záleží ale samozřejmě na typickém využití kalkulačky) jsou 3D grafy (jedinej okamžik, kdy by se mě osobně bejvaly hodily byla písemka z M3 ) - ALGEBRA FX2.0 neumí vůbec. A nakonec ten nejdůležitější parametr - kolik lidí z tvého okolí má stejnou kalkulačku a kolik programů (ale i jiných materiálů jako jsou taháky...) pro tvůj obor je dostupných ve formátu pro danou kalkulačku
Jo a při pohledu na tvoje příspěvky tady na ABClinuxu - jelikož jsi očividně přešel na jediné náboženství - víru v boha OpenSource - tak by tě asi zajímalo, jak je to s podporou jednotlivejch modelů v LINUXU. Co vim, tak pro TIx je ovladač pro datovej kabel přímo v jádře (takže bude pravděpodobně existovat i nějakej komunikační program pro LINUX), zatímco pro ALGEBRU FX2.0 o žádném software nevím (pravda, pro mě to není žádná vada, takže jsem ho ani moc nesháněl...)
Sečteno a podtrženo - místo oněch 2 modelů od CASIA bych bejt tebou, chceš-li mermomocí mít něco na hraní, zauvažoval o nějaký TI. A to říkám jako spokojenej uživatel ALGEBRY FX2.0...
Tiskni
Sdílej: