Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Mám 512MB RAM, obsazeno tak 200-30MB, přesto se mi občas swap začne obsazovat. Jak jsem našel v diskusi poznámku, že je to tak v pořádku, i když mne to štve, tak po mých naplánovaných výdajích dojde i na další paměť.
Jestli se budu hrabat v JBuilderu, TEXu, konečně zkusím Inkscape a další fajnovosti, tak to snad nebude marnej kauf.
Objevil jsem, že když spustím na příkazové řádce monitest bez běžících iXek, že mi slítne vstup z klávesnice - házelo to na mne nějaký ASCII znaky, dokonce i Shift a snad Control nebyly mrtvý klávesy. Tak jsem ocenil výhodu domácí sítě, nerad resetuji natvrdo. Teď jsem objevil, že je to docela slušnej program na předvedení monitoru
Zkoušel jsem aktualizovat glibc, tuším verzí glibc-2.3.4-8mdk.i586.rpm, stalo se mi, že obsazení paměti to úplně sežralo (volných cca 300MB RAM a 500 MB swapu), zkusil jsem to dvakrát a se stejným efektem. Nyní to bylo ok. Ještě jsem zkusil nainstalit glibc-2.3.5-5mdk.i586.rpm, zjistil jsem, že nemám /bin/ash - vím, že je to shell. Kouknu se časem na rozdíly v nich.
Když stáhnu něco, so v systému ještě nemám, tak se mi to často i stpustí jako služba - teď jsem něco povypínal, arpwatch, snmpd a další.
Už jsem taky přišel na výhody balíčků (rpm), ale stejně tak stahuju i archivy, čekám, že v nich najdu něco víc, na studium a tak.
P.S. kvůli JBuilderovi jsem zvednul počet ploch ze 6 na 8.
Tiskni
Sdílej:
rpmdrake
nebo jak se to jmenuje. Teda spadl, začal žrát paměť, až mu došla... Teda vlastně, abych byl přesnější, ona mu nedošla, on zabíral asi tak přesně RAM + swap, takže neustále swapoval a swapoval... no rozhodně to nerozchodil Pěkný, dík
/proc/sys/vm/swappiness
. Hodnoty jsou tuším 0 - 99, výchozí 60.