plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Mám 512MB RAM, obsazeno tak 200-30MB, přesto se mi občas swap začne obsazovat. Jak jsem našel v diskusi poznámku, že je to tak v pořádku, i když mne to štve, tak po mých naplánovaných výdajích dojde i na další paměť.
Jestli se budu hrabat v JBuilderu, TEXu, konečně zkusím Inkscape a další fajnovosti, tak to snad nebude marnej kauf.
Objevil jsem, že když spustím na příkazové řádce monitest bez běžících iXek, že mi slítne vstup z klávesnice - házelo to na mne nějaký ASCII znaky, dokonce i Shift a snad Control nebyly mrtvý klávesy. Tak jsem ocenil výhodu domácí sítě, nerad resetuji natvrdo. Teď jsem objevil, že je to docela slušnej program na předvedení monitoru
Zkoušel jsem aktualizovat glibc, tuším verzí glibc-2.3.4-8mdk.i586.rpm, stalo se mi, že obsazení paměti to úplně sežralo (volných cca 300MB RAM a 500 MB swapu), zkusil jsem to dvakrát a se stejným efektem. Nyní to bylo ok. Ještě jsem zkusil nainstalit glibc-2.3.5-5mdk.i586.rpm, zjistil jsem, že nemám /bin/ash - vím, že je to shell. Kouknu se časem na rozdíly v nich.
Když stáhnu něco, so v systému ještě nemám, tak se mi to často i stpustí jako služba - teď jsem něco povypínal, arpwatch, snmpd a další.
Už jsem taky přišel na výhody balíčků (rpm), ale stejně tak stahuju i archivy, čekám, že v nich najdu něco víc, na studium a tak.
P.S. kvůli JBuilderovi jsem zvednul počet ploch ze 6 na 8.
Tiskni
Sdílej:
rpmdrake
nebo jak se to jmenuje. Teda spadl, začal žrát paměť, až mu došla... Teda vlastně, abych byl přesnější, ona mu nedošla, on zabíral asi tak přesně RAM + swap, takže neustále swapoval a swapoval... no rozhodně to nerozchodil Pěkný, dík
/proc/sys/vm/swappiness
. Hodnoty jsou tuším 0 - 99, výchozí 60.