Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Když Česko vstupovalo do EU, dohodlo si výjimku z obecných pravidel - a sice, že tu cizinci nebudou smět kupovat nemovitosti. Prý by nám skoupili naši vlast, a s kousky půdy a s baráky by spekulovali. No... V každém případě je pravda, že na špinavé machinace si tu vystačíme sami.
Výjimku, spočívající v zákazu nákupu nemovitostí (pozemků a staveb), považuji za jednu velkou pitomost. Za prvé, cizinec, který touží u nás něco takového koupit, to může stejně udělat - a mohl to udělat už dávno. Stačí si tu založit firmu (třeba na pronájem nemovitostí), a dveře jsou otevřené. Druhou možností je nákup přes nastrčeného Čecha, který za pár šestáků rád vykoná práci bílého koně. Druhý důvod, proč je výjimka nesmyslná, spočívá v samotné svobodě volby - nikdo přece nikoho nenutí, aby někomu něco prodával.
O to teď ale nejde. Jde o to, že se porůznu provalují aféry spojené s pozemky, které měly co do činění se státem nebo jinými veřejnými institucemi. Problémy okolo pozemků pro rozšíření letiště, "využití situace" při změně metodiky vydávání pozemků, podivné chování Pozemkového fondu - to jsou případy, které se nejvíc propírají. Ve skutečnosti jich bude mnohem víc.
Co se týká politiků, i když se všechny politické strany tváří "my nic, my muzikanti", máslo na hlavě mají představitelé většiny z nich (z celé šíře politického spektra). Korunu tomu nasazuje zamítnutí posunu "restituční tečky". Někteří restituenti totiž dosud nedostali zpět, co jim bylo ukradeno, a tímto o možnost vrácení definitivně přišli. Možná je to proto, že už nebude co vracet, neboť pozemky už získal někdo jiný.
Jak o tom tak přemýšlím, možná bylo důvodem pro vyjednání výjimky (zákazu prodeje nemovitostí cizincům) právě to, aby byly umožněny takové levoty. Pokud by totiž našinci prodali svá práva cizincům, zvyklým na dodržování pravidel (a připraveným na tvrdé prosazování svých nároků), mohli by někteří čeští spekulanti přijít zkrátka - a tomu bylo nutno zabránit.
Tiskni
Sdílej: