abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1999 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    null

    9.11.2005 15:34 null | Virgil | Linux | Komentářů: 4, poslední 12. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    null

    nazory a pripominky k ankete

    9.11.2005 15:31 Klassikov | klassik | Chvile volna v praci | Komentářů: 30, poslední 10. 11. 2005

    Tak po uspesnem boji s opickou sem si rikal ze by nebylo marne navrhnout nejakou tu anketu. A jelikoz sem zminil opicku a Cesko je narod pivomilny tudiz bych rad navrhl anketu kdo a jaky pivo ma nejradeji.

    Jako zaklad bych navrhoval pivo z Plzne - PU a G. Pak Budvarek, Krusovice, Staropramen, Radegast, Bernard,... Zkuste jeste doplnit o nejaky ten znamejsi pivovarek napada me treba Holba, ale nepiste prosim naky tutovy "samosery" tzn neco konstruktivniho:-).

    Tak pokud se tu sejde jeste par typu dam do jako navrh do ankety a ne z ebudete remcat ze tam nejaka ta vase oblibena znacka chybi:-)

    Na tuto anketu by pak asi navazala druha anketa kolik piv tydne, mesicne, nebo rocne vypijeste.


    Pracovat v Seznamu? Nikdy!

    9.11.2005 13:45 linux_a_ja | lukas.ramlich | Úvahy | Komentářů: 21, poslední 10. 11. 2005

    Škoda že pod náborovým článkem není diskuse. Takhle o tom musím napsat do blogu.

    Pracovat v Seznamu pod neomylným velkým vezírem vizionářem? Nikdy!


    Mandriva vs. Fedora

    9.11.2005 11:22 Začínám | Juraj | Přečteno: 1803× | Komentářů: 43, poslední 10. 11. 2005

    Už zhruba rok používám Mandrake - Mandrivu a jsem s ní (nebo s ním?) víceméně spokojený.

    Nový cyklus vydávání Mandrivy se mně ale moc nezdá - bude vycházet jednou za rok. Navíc se teď poměrně o kousek minula s novou verzí Openoffice.org a nebude tam ani KDE 3.5 (oboje bude pouze pro členy klubu).


    .

    8.11.2005 22:56 Na Kafíčko | xxx | linux, počítače a tak vůbec | Komentářů: 3, poslední 9. 11. 2005

    .

    aaa

    8.11.2005 17:48 asdf | 00000 0000 | aaa | Komentářů: 26, poslední 10. 11. 2005

    aaaaaaaa

    Kartinky + Arbeit macht frei + Vyhubení = žaloba

    8.11.2005 17:15 Robertův bloček | Robert Krátký | Jen tak | Přečteno: 7626× | Komentářů: 27, poslední 7. 1. 2008 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Koukám na iDNES a co nevidím...

    Ředitel terezínského památníku Jan Munk podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli grafickým montážím na webu Vesjolije Kartinki. Terčem drsného humoru tvůrců satirického serveru se totiž tentokrát stalo terezínské ghetto, "přestupní stanice" do koncentračních táborů.

    A tak dále... Tak si říkám, jestli se mi to nezdá. Humor by měl být trestný?


    null

    8.11.2005 15:53 null | Virgil | Linux | Komentářů: 4, poslední 8. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    null

    Je mozne opustit nasi planetu jen treba 100 km/h rychlosti?

    8.11.2005 15:07 ganomi | anon123 | all | Komentářů: 74, poslední 24. 1. 2008

    Zajimalo by me, jestli je mozne opustit nasi planetu rychlosti mensi nez kosmickou za predpokladu nevycerpatelneho zdroje paliva?


    On The Streets of America

    8.11.2005 14:04 The Joys and Sorrows of Being an IT Freak | Daniel Kvasnička ml. | Komentářů: 9, poslední 10. 11. 2005

    On The Streets of America (budete potřebovat Windows Media Player plug-in, ale stojí to za to.)

    Člověk si říká, jak by to asi změnilo jeho myšlení, kdyby zažil něco jako nine eleven, ale tohle je fakt moc...


    TotalCommander

    8.11.2005 12:23 Nevěřící | Jindřich 'GoldenShit' Plešinger | Přečteno: 1758× | Komentářů: 91, poslední 9. 11. 2005

    TotalCommander

    Opravdu stojí Unix za h***o?

    7.11.2005 22:12 miblog | Michal Vyskočil | Linux | Přečteno: 1680× | Komentářů: 16, poslední 8. 11. 2005

    Tak jsem si pročetl zprávičku 10 věcí, které na unixech nenávidím. Btw, těch -10 v url je jen náhoda :-D)? Trochu jsem si pročetl odkazovaný článek. Přestože má, podle mě, v několika věcech pravdu, ve spoustě zase mluví bludy.


    Blablabla

    7.11.2005 22:02 Nejde Smazat | Nejsemtu | B | Komentářů: 33, poslední 9. 11. 2005

    Nic tu nechci. Nejde smazat normálně.

    Debugovali ste už JavaScript?

    7.11.2005 20:49 Yinotopia | Yin | seriózne | Přečteno: 1191× | Komentářů: 8, poslední 9. 11. 2005

    Dnes už každý stredoškolský lammer skúšal "programovať" v JavaScripte. Každý ho pozná a pritom o ňom vie drvivá väčšina prd (česť vínimkám a návštevníkom AbcLinuxu.cz). Nieže by som bol hotový expert na JavaScript, ale snažím sa s ním pracovať aspoň trochu profesionálne, využívajúc všetky jeho mocné charakteristyky.

    Prečo za mnou nevidieť žiadne výsledky? A čo mám proti debugovaniu JavaScriptu? A čo vlastne s tým Kdo-vie-čoScriptom robím?


    Peripetie s výběrem notebooku

    7.11.2005 19:18 miloslavponkrac | Miloslav Ponkrác | Jen tak | Přečteno: 3472× | Komentářů: 36, poslední 18. 12. 2005

    Nedávno mi vyhořel počítač, který mi dlouho věrně sloužil a odnesl sebou do věčných lovišť i většinu komponent. Nastává mi tedy povinnost poohlédnout se po novém stroji. Po krátké úvaze jsem se rozhodl pro notebook. Popíšu zde pár zjištěných poznatků, třeba to někomu pomůže.


    Geniální genius

    7.11.2005 16:57 The Joys and Sorrows of Being an IT Freak | Daniel Kvasnička ml. | Přečteno: 1783× | Komentářů: 14, poslední 10. 11. 2005

    Dneska jsem si udělal radost. Koupil jsem si klávesnici Genius KB-21e. Přiznám se, že před jejím nákupem jsem se zrovna moc neinformoval jak je to s ní v Linuxu. Bylo to hlavně tím, že jsem věděl o existenci LinEAKu a jeho (dost vyspělých) schopnostech.


    Zmizel mi můj námět na anketu

    7.11.2005 11:51 Robertův bloček | Robert Krátký | Abc | Přečteno: 2197× | Komentářů: 17, poslední 10. 11. 2005

    Mezi Administrativními požadavky se objevil následující. Vkládám jej sem i s mojí odpovědí, abych předešel případným dalším nejasnostem v budoucnu.

    Hlásím podivnou chybu. Zmizel mi odtud můj námět na anketu. Nevím, jestli byl chybně položen nebo v čem byl problém, ale rád bych věděl, jednak proč k tomu došlo a druhak odpovědi zdepřítomných uživatelů na mou otázku. Bylo by možné zjednat nápravu, popřípadě poslat mi na můj emil upozornění, že jsem problematický a ať odtutd táhnu (nebo cokoliv v tom duchu)? Děkuji

    ==============

    Ahoj,


    Co mě pobavilo:

    7.11.2005 11:34 alblog | alblaho | Ani zbla | Komentářů: 7, poslední 8. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    "The [Linux] desktop has become a lot like teenage sex: a lot of people are talking about it but not many people are doing it."

    Matthew Szulik, Red Hat CEO

    Zdroj:Nat


    Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003

    7.11.2005 10:57 davadu | davadu | Přečteno: 5407× | Komentářů: 31, poslední 19. 6. 2006 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Připravujete Linuxový server a potřebujete jej integrovat do domény s Windows Server 2003. Konečně jsem se dokopal k tomu, abych si sepsal postup, jak na to snadno a rychle. :)

    Nový Firewall

    7.11.2005 02:22 Nevěřící | Jindřich 'GoldenShit' Plešinger | Přečteno: 1414× | Komentářů: 64, poslední 7. 11. 2005

    Nový Firewall

    Zážitky s ntfsprogs

    7.11.2005 00:33 One little blog | fissie | Přečteno: 1923× | Komentářů: 10, poslední 14. 1. 2007

    Vzhledem k tomu, že jsem v posledních dvou týdnech velmi intenzivně pracoval s ntfsprogs a to především s jeho čerstvou omezenou podporou pro zápis přes FUSE, tak mě napadlo, že by mé zkušenosti mohl ocenit i někdo jiný, kdo možná uvažuje o podobném činu a nemá dostatek odvahy se do toho pustit.


    .

    7.11.2005 00:10 . | .......... | Software | Komentářů: 55, poslední 8. 11. 2005

    .

    Firefox, Linux a xchat.cz

    6.11.2005 23:30 Jakosnov | jakosen | linux | Komentářů: 12, poslední 7. 11. 2005

    Chatování na xchat.cz v prohlížeči Firefox žere až 70% výkonu procesoru na mém 1,5GHz Pentiu. Na Windows je to o poznání méně, ale přesto Firefox velmi zatěžuje procesor. U jiných stránek jsem takové vytížení nepozoroval, Je chyba na xchat.cz, ve FF, v Linuxu, v Jakosnovi, a jak ji opravit?


    Použití .htaccess souborů bez AllowOverride direktivy

    6.11.2005 22:43 Jaderný blog | Mikos | Free Software | Přečteno: 5530× | Komentářů: 1, poslední 7. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    V poslední době jsem si tak trochu hrál se serverem Apache a narazil jsem na velmi nepříjemné omezení. Pokud bych chtěl povolit uživatelům na serveru používání .htaccess souborů, nemůžu zcela přesně nastavit, jaké konkrétní direktivy v .htaccess mají být povoleny. Např. kdybych chtěl uživatelům povolit jen používání mod_rewrite, musel bych jim umožnit AllowOverride All. Apache se mi v tomto jeví jako velmi neflexibilní a nechápu, že za dobu jeho existence toto ještě nikdo nenapravil (nebo o tom alespoň nevím).

    Jelikož moc neumím programovat v C/C++ (abych mohl napsat patch na httpd, který by toto omezení řešil), napsal jsem si alespoň jednoduchý bashový skript, který toto omezení obchází.


    Dost bylo Firefoxu

    6.11.2005 21:11 kdysi jsem tu psal | pp_jj | Linux | Přečteno: 2626× | Komentářů: 139, poslední 17. 3. 2006 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Předem upozorňuji, že pokud máte rádi Firefox, není tento článek pro vás :-)


    Liferea

    6.11.2005 19:29 Glubnik | Petr "Glubo" Sýkora | Software | Přečteno: 1158× | Komentářů: 3, poslední 6. 11. 2005

    Tak jsem se konečně naštval na lenost Sage pod Firefoxem a začal hledat alternativu. Mile mne potěšilo to, co přinesl emerge liferea. Příjemně rychlou rss čtečku, která umí vše, v co jsem doufal.


    Zničte brouka!

    6.11.2005 18:50 LL | Leoš Literák | Abíčko | Přečteno: 1126× | Komentářů: 2, poslední 7. 11. 2005

    Dovolím si parafrázovat film Vesmírná pěchota a volám Zničte brouka! Pár jsem jich dneska oddělal. A než na mně Greenpeace pošle policii, dodám, že jde o brouka počítačového, hezky česky bug. A kteréžto chybičky to odnesly?


    Z ČSOB ke mě omylem zbloudila důvěrná data

    6.11.2005 17:13 mrzutej | mrzout | zbytek vesmíru | Přečteno: 1802× | Komentářů: 4, poslední 7. 11. 2005

    Pozor, tento spot odhaluje data, která ČSOB považuje za důvěrná bez jejího souhlasu!

    Příjemcem jsem se stal jen díky překlepu v adrese, nicméně je zde zveřejňuji navzdory zákazu ze strany ČSOB, protože se domnívám, že nejen osoby napojené na tuto banku mají právo být varováni.


    .

    6.11.2005 16:44 fakeblog | fakenickname | fake | Komentářů: 10, poslední 28. 11. 2006

    .

    LCD monitor na sebe může vydělat

    6.11.2005 15:42 Kacířské myšlenky | Luk | Ze života | Přečteno: 1499× | Komentářů: 41, poslední 9. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    V poslední době čím dál častěji diskutuji s lidmi, kteří si pořizují (nebo by si chtěli pořídit) nový monitor. Váhají mezi CRT a LCD, přičemž zabraný prostor pro ně není důležitý, z kvalitativního hlediska nepreferují jednu či druhou technologii, a zajímá je, zda si připlatit za LCD. Pokud monitor poběží každý den velice dlouho, efektivní cenový rozdíl se podstatně zmenšuje, není dokonce vyloučeno, že LCD nakonec vyjde levněji.


    Kritika poskytovatelů připojení

    6.11.2005 13:32 bhyblog | bhy | Nezralé úvahy pseudointelektuála | Přečteno: 1828× | Komentářů: 23, poslední 7. 11. 2005

    Předem bych chtěl upozornit, že si jsem vědom, že tento příspěvek svým charakterem nejpravděpodobněji vyvolá reakce říkající, že si nemám na co stěžovat, že jsem na tom ještě hodně dobře, a můžu být rád, že jsem nedopadl tak a tak, že jsou mnohem důležitější problémy, na které je třeba upozorňovat apod. Chci se s čtenáři jen podělit o svoji zkušenost a především, bude-li to možné, srovnat ji s jejich zkušenostmi, abych věděl, jak jsou mé nářky časté nebo naopak vzácné.


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.