abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1999 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Miesto v srdci Európy

    6.11.2005 01:37 Paralelný blog | Marek 'marx' Grác | Virtuálne | Přečteno: 1375× | Komentářů: 5, poslední 7. 11. 2005

    Postupne sa zabývavam na novom mieste v centre Európy a tak by som ho snáď, tak trochu predstavil (nielen) z technickej stránky.


    Pariz v plamenech

    5.11.2005 21:21 Jirkoviny | JiK | Zivot a tak | Přečteno: 2402× | Komentářů: 45, poslední 7. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Jsem sokovan neduraznym pristupem ozbrojenych sil ke vznikajici obcanske valce na predmestich Parize. Stejne, jako jsem nesouhlasil s americkou invazi a okupaci Iraku, uz kvuli nepravdivym argumentum prezentovanym nejvyssimy predstaviteli USA v RB OSN, jsem ted jednoznacne na strane zakona.


    Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)

    5.11.2005 19:44 Robertův bloček | Robert Krátký | Jen tak | Přečteno: 2398× | Komentářů: 25, poslední 13. 11. 2007

    Trochu ze zvědavosti jsem nainstaloval na notebook Aspire 1412WLMi nové SUSE 10.0 (ne openSUSE, ale tu tzv. Evaluation verzi). A ačkoliv už tam předtím byl Debian a byl jsem téměř úplně spokojen, vážně teď uvažuji o tom, že bych si na notebooku SUSE nechal jako hlavní systém. To jsem nečekal.

    Pár drobností mě však zpočátku pořádně rozčilovalo...


    null

    5.11.2005 12:44 null | Virgil | Linux | Komentářů: 19, poslední 3. 12. 2005 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    null

    Neoficiálny zjazd Linuxákov v Košiciach

    4.11.2005 23:11 Yinotopia | Yin | seriózne | Přečteno: 1133× | Komentářů: 40, poslední 8. 11. 2005

    Ešte som o ničom ako stretnutie Linuzákov v Košiciach nepočul... (okrem oficiálnych podujatí, LugCon-like typu). Podobné stretnutia má každá ceská dedinka a väčšie slovenské mesto... ale zatiaľ som nenarazil na žiadne oznámenie o stretnutí v Košiciach.


    Čachry s pozemky

    4.11.2005 20:38 Kacířské myšlenky | Luk | Ze života | Přečteno: 892× | Komentářů: 1, poslední 5. 11. 2005

    Když Česko vstupovalo do EU, dohodlo si výjimku z obecných pravidel - a sice, že tu cizinci nebudou smět kupovat nemovitosti. Prý by nám skoupili naši vlast, a s kousky půdy a s baráky by spekulovali. No... V každém případě je pravda, že na špinavé machinace si tu vystačíme sami.


    Na velikosti nezáleží!

    4.11.2005 19:17 Paskmův blog | paskma | Plané filozofování | Přečteno: 1468× | Komentářů: 28, poslední 6. 11. 2005

    Tuhle jsem seděl ve školní knihovně a četl dobrou knížku o návrhových vzorech, která byla ovšem příšerně přeložena*. Když v tom jsem od vedlejšího stolu zaslechl jakou si "technickou" diskusi. Seděla tam parta lidí, evidentně zobáci-prváci, měli před sebou notebook a nějakou knížku o Linuxu pro začátečníky. Na noťasu běžely obligátní XPéčka a na nich cygwin.

    Ti lidi se hádali, jestli je Linux case-sensitive při práci se soubory, či nikoliv. V příručce psali, že ano, ovšem chlapečkovi před notebookem se podařilo vymazat soubor příkazem rm POKUS soubor, jež před tím vytvořil příkazem touch pokus. A nešlo mu to do hlavy.


    Konečně odvážná výpověď lékaře o očkování proti chřipce

    4.11.2005 17:38 eXtempore | xkesh | politika | Přečteno: 3015× | Komentářů: 35, poslední 16. 12. 2021 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Je to k neuvěření, ale mimořádně masivní mediální kampaň o hrozivých virech ptačí chřipky a s ní spojená panika lidí navštěvujících houfně lékařské ordinace, konečně nakrkla lékaře k tomu, aby veřejně sdělil to, co sice dávno vědí lékaři mezi sebou, co se dozví i každý laik, který se začne problematikou hlouběji zabývat, ale o čem se na veřejnosti z různých důvodů příliš nemluví.


    Socialistický účes

    4.11.2005 16:57 miblog | Michal Vyskočil | Jen tak | Přečteno: 1573× | Komentářů: 17, poslední 6. 11. 2005

    Severní Korea vyhlásila válku dlouhým vlasům zní nadpis článku na bbc. Opravdu jsem nevěděl, že moje krátké vlasy jsou důkazem mého veskrze socialistického a vojenského smýšlení. Argumenty typu

    Dlouhé vlasy spotřebovávají příliš mnoho živin a mozku se tak nedostává dost energie.
    mi připomněly obrázky z koncentračního tábora Mauthausen, kde byly vystaveny "vědecké" publikace, v nichž se to hemžilo bakteriemi ve tvaru davidových hvězd a srpů s kladivy.


    Něco pro zasmání

    4.11.2005 12:16 Nevěřící | Jindřich 'GoldenShit' Plešinger | Přečteno: 3233× | Komentářů: 30, poslední 5. 11. 2005

    Něco pro zasmání

    něco osobních zkušenosti I

    4.11.2005 11:44 Tady je Vencourovo | vencour | Linux - IT | Přečteno: 1496× | Komentářů: 12, poslední 4. 11. 2005

    Mám 512MB RAM, obsazeno tak 200-30MB, přesto se mi občas swap začne obsazovat. Jak jsem našel v diskusi poznámku, že je to tak v pořádku, i když mne to štve, tak po mých naplánovaných výdajích dojde i na další paměť.


    jiné povědomí

    4.11.2005 11:08 Tady je Vencourovo | vencour | Bláboly | Přečteno: 1007× | Komentářů: 5, poslední 28. 1. 2007

    Sedim včera na přednášce z Algoritmizace, poslouchám o JBuilderu, že jsou v něm karty, kouzelník a vyjmenovaná slova a nějak mi to nejde přijmout, abych to používal taky, místo toho říkám záložky, průvodce a klíčová slova.


    ..

    4.11.2005 07:39 Jaris | Jaris | Komentářů: 5, poslední 4. 11. 2005

    ..

    man-pages-cs release

    3.11.2005 23:19 hajma | hajma | Linux | Přečteno: 2634× | Komentářů: 6, poslední 28. 11. 2005

    Release neoficiálních českých manuálových stránek


    Cesky EURO-komplex?

    3.11.2005 22:40 Jirkoviny | JiK | Zivot a tak | Přečteno: 1269× | Komentářů: 73, poslední 30. 1. 2006 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Zase jsem pri diskuzi (tentokrat) o lokalizaci software narazil na klasicke ceske fnukani a komplexy z toho jak se povazujeme konec sveta nekde mezi Bhutanem a Namibii...

    Crackeři objevili český jazyk

    3.11.2005 21:43 pb | petr_p | Přečteno: 2031× | Komentářů: 10, poslední 22. 1. 2012

    Bednář, Beneš, Bilko, Bílý, … Odkud jen je znám?


    Smutný přechod

    3.11.2005 20:26 Niobi w3b.1og | niobi | SUSE | Přečteno: 1597× | Komentářů: 31, poslední 28. 12. 2005

    Plný očekávání z nové verze SuSE 10.0, jsem si ji hned za čerstva stáhl a naistaloval. Hned po nainstalování mě zarazilo, daleko pomalejší reakce celého systému. Jelikož potřebuji Linux čím dál více nezbylo mic nic, než se pln zarmoucení poohlédnout po jiné verzi linuxu.


    .

    3.11.2005 19:42 Na Kafíčko | xxx | linux, počítače a tak vůbec | Komentářů: 12, poslední 4. 11. 2005

    .

    Kopírování X -> console

    3.11.2005 19:42 Outrage's Blog | outrage | Komentářů: 6, poslední 7. 11. 2005

    Nějak blbě jsem si překompiloval vim a evim se mi začal spouštět v konzoli, misto v X. Tak jsem začal hledat nějaké způsoby past & copy mezi X a terminálem. A hle, Xka mají tuto vlastnost přímo v sobě!


    kazdy den iny wallpaper

    3.11.2005 17:45 toocube | shamot | Linux | Přečteno: 1584× | Komentářů: 11, poslední 4. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Minule som si povedal že už nastal čas aby som si zmenil wallpaper. Pri tejto príležitosti som si ich stiahol rovno 150 :). Povedal som si že si z nich vyberem jeden ktorý bude NAJ. Samozrejme vybrať si bolo veľmi obtiažné, a tak som sa to rozhodol riešiť inak. Spravil som si bash skript ktorý mi pri každom spustení Fluxboxu vyberie náhodný obrázok z adresára a nastaví ho ako wallpaper.


    Čachry s dist-upgrade

    3.11.2005 17:12 hell | Lynn | linux | Přečteno: 2924× | Komentářů: 33, poslední 1. 12. 2006

    To se vývojářům povedlo!


    Hacker

    3.11.2005 14:30 Technohead | marulinko | Komentářů: 30, poslední 19. 3. 2006

    Pri hľadaní v google (hľadal som dovozcu detských kočikov) som narazil na túto stránku. Nemožem sa nepodeliť... http://hacker.chytrak.cz. Príjemnú zábavu.

    Stěžujte si s argumenty

    3.11.2005 11:56 Bláboly | Michal Čihař | Lampárna | Komentářů: 4, poslední 3. 11. 2005

    Probíhaující boj mezi GIMPem a Photoshopem mě přinutil připomenou jednu stokrát omílanou věc.

    Když si stěžujete, že něco je určitě špatně a že existuje lepší řešení, tak řekněte jaké řešení je lepší a proč. Jinak tady budeme stále mít jednoznačné chyby, které nemají jednoznačné řešení a nesmyslná nastavení, o kterých nikdo neví, proč jsou nesmyslná.

    A tradiční věta na závěr: plácání v blogu nic nevyřeší, používejte bug tracking systémy!


    GIMP nalevo, Photoshop napravo II

    3.11.2005 08:27 linux_a_ja | lukas.ramlich | Problémy | Přečteno: 2685× | Komentářů: 49, poslední 28. 2. 2007

    Při probírání

    minulého zápisu jsme narazili na zajímavý problém selekcí v GIMPu. Protože je na tom dobře vidět myšlení vývojářů software, dovolím si malé ohlédnutí za touto zajímavostí...


    Kompatibilita BSD a GPL

    2.11.2005 23:21 l'blog | llook | Licence | Přečteno: 1169× | Komentářů: 8, poslední 6. 11. 2005

    Na latrýně to nikdo s určitostí nevěděl, třeba to někdo bude vědět tady.


    DVB-T a VLS

    2.11.2005 23:05 obcasny_blog | Ondřej Kuda | linux | Komentářů: 8, poslední 26. 7. 2006

    Zdravím případné čtenáře. Nějakou dobu jsem se teď zabýval DVB kartami v linuxu a streamováním DVB-T televize po síti. Své poznatky a poznámky jsem sepsal, snad se někomu budou hodit. Protože by mi blog asi nevzal původní formátování, dávám sem jen odkaz.


    Quake4

    2.11.2005 22:00 Nevěřící | Jindřich 'GoldenShit' Plešinger | Přečteno: 3047× | Komentářů: 55, poslední 1. 2. 2015

    Quake4

    K3B neumí ověřit zapsaná data

    2.11.2005 21:03 hajma | hajma | Linux | Komentářů: 14, poslední 3. 11. 2005

    Bohužel to vypadá, že K3B neumí ověřit vypálená data, pokud jsou v cestě háčky a čárky. Bohužel se tím pro mne stává nepoužitelným - zapisovat cokoliv na DVD bez ověření, jestli je to OK, je IMHO docela risk.

    Čím pálíte vy?


    OpenSuse 10.0 - už ho mám taky

    2.11.2005 19:56 bohous | Bohumír Zámečník | Linux | Komentářů: 5, poslední 3. 11. 2005

    Před nedávnem jsem se dozvěděl o docela zajímavých vlastnostech OpenSuse. Tak jsem se rozhodl ho nainstalovat na svého Acer Travelmate 2302LC. Hardwarová detekce mě docela překvapila. Fakt ok. Při instalaci mě trochu potrápilo druhé CD, které instalační program ignoroval. Jinak je instalační program (nejspíš YAST) nejpropracovanější, co jsem kdy viděl. Po celkově asi dvou hodinách, jsem měl funkční Suse desktop. Dobrá, hodně toho bude ještě potřeba nastavit a doinstalovat. Zatím se mi podařilo rozběhnout síť po bluetooth.

    Zatím se mi OpenSuse docela zamlouvá. Uvidím, za jak dlouho bude plně nastaven, aby se dal použít pro každodenní práci. Pokud to půjde dobře, třeba u něj zůstanu (a budu moci opustit WXP ;).


    Tri krat a dost!

    2.11.2005 19:41 darkblair_server | Ondrej | ostatni | Komentářů: 9, poslední 3. 11. 2005

    Tak a je to tu. Po kolapsu systemu z Redmontu zpusobenou chybou pri defragmentaci (tj. system defragmentoval, nastala chyba, pocitac se zresetoval a uz nenabootoval) sem se rozhodl. Uz ne vice. A tak jsem zakoupil novy disk (ta 80tka mi proste uz nestacila, tak sem si koupil 250gb. A nejak se mi zalibilo to cislo - 0.33TB diskoveho prostoru, 1.25GB RAM, 3,1GHz procesor. Pomalu slusnej serverik, co? :) Ale to sem ted nepatri. Tak sem nainstaloval Slackware 10.2. Zatim vsechno funguje, jeste budu rozebihat DivX, kamerku a par dalsich vecicek.


    Zavislosti a ako na ne???

    2.11.2005 18:53 nvida | Čouž | obecne | Komentářů: 12, poslední 3. 11. 2005

    Cafte seci linuxaci :) ako na zavilosti napr. Mplayer ??
    Ako zistit čo potrebuje?? a ako to nejak rozumne vyriešiť ???
    Moc ako asi?? :((

    Dakujem

    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.