Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
V tomto blogu sa budem venovať distru vhodnému pre menej skúseného Linuxáka. Ako asi každý vyskúšal som rôzne distribúcie Linuxu, ale pri každej som sa stretol s nedostatkami a inými problémami. Zhrniem moje skúsenosti pri používaní na notebooku HP Compaq nx9020. Inak pre zaujímavosť, pripájam sa na dial cez Conexant modem.
Pět let jsem skoro denně, tedy úplně denně, pokud jsem měl čas, poslouchal vysílání české redakce BBC. Přišlo mi, že jako veřejnoprávní médium (i když nikoliv financované českými koncesionáři) je co do objektivity a kritičnosti o hodně vpředu před Českou televizí a rozhlasem. Toto médium bylo, řekl bych, nezastupitelnou součástí mého každodenního života :) tak mi teď bude dost smutno.
Tak nevím, mám si nechat umístit na stránky reklamu? Když si někdo vybral takto konkrétní stránku, tak to určitě bude velmi cílená reklama, akorát mám pocit, že těch pár návštěvníků co si čte dokumentaci k API Gammu mi asi moc peněz nepřinese .
Konečně jsem se dostal k tomu, abych nakreslil malinkou ikonku, která by označovala odkazy na pojmy ve slovníku. Doufám, že je rozpoznatelné, co obrázek () značí (je to knížka, přece..., neříkejte, že to není poznat...). Řekl bych, že i s černým pozadím vypadá obrázek obstojně, takže jsem nedělal dvě verze zvlášť pro světlý a tmavý styl. Kdyby měl někdo nutkání obrázek vylepšit nebo vyrobit úplně nový a lepší, nebudu se vůbec zlobit.
Tak moje "babička tiskárna" HP840C včera definitivně oznámila, že už ji to nebaví a odešla do věčných lovišť... :'-( a mně nezbývá, než se pohlédnout po její zdatné nástupkyni...
Prozkoumal jsem možnosti balíku SNNS (Stuttgart Neural Network Simulator) a jeho rozhraní v jazyce Python tak, že jsem vytvořil krátký program na vytvoření neuronové sítě a metodou Backpropagation jsem síť naučil na identické bloky o velikosti 8 x 8 pixelů z jednoho konkrétního obrázku. Po naučení jsem síti předložil postupně celý obrázek (po blocích) a zrekonstruoval výstup sítě zpět, jako obraz. Výsledkem je obrázek, který koresponduje se známými metodami ztrátové komprese pomocí neuronových sítí.
Více...
Poprvé jsem se dostal na pondělní Invex. Software602 měl akci a tak jsem jako bývalý platící uživatel dostal vstupenku (vlastně se mi těch 500 Kč dnes vrátilo). Jako musím říct, že je to v pondělí úplně něco jiného jak v dalších dnech. Žádné fronty, žádná tlačenice. Vystavovatelé jsou ještě docela příjemní (A mají propisky ). Oproti minulým letem kdy jsem přijížděl většinou ve čtvrtek to byla opravdu paráda.
Nainstaloval jsem si nové qt4. Když jsem si pustil QT Designera, objevil se mi právě ten nový. Už jsem se lekl, že mi KDE nstartovalo s qt4 a já si ničeho nevšiml . Věc se měla jinak. V Gentoo je qt včetně binárek uloženo v
/usr/qt/3
, jenže qt4 věci jsu v /usr/bin
. Snad i kvůli tomu je qt4 hardmasked a cesty se budou pravděpodobně měnit.
Americká centrální banka bude mít jiného bankéře. Jak jsem snad v Euru čet, tak odstupující Allan Greenspan provedl USA náročným obdobím a podařilo se mu vyhnout či značně dobře ustát krize.
Tak to vypadá, že Poláci si za svého prezidenta vybrali Lecha Kaczynskeho. Jsem liberál, proto mi byl mnohem sympatičtější druhý kandidát, Donald Tusk. Pro mě za mě, ať si volí koho chtějí, našeho prezidenta taky podporovali komunisti. Ať si mají prezidenta, který je trochu populista a hraje si na "tvrdou ruku pořádku". Mrzí mě trochu něco jiného:
Lech Kaczynski je člověk, který:
Dle mých měřítek je tedy katolický extrémista
Byl jsem se dnes taky podívat na Invexu. Zúčastnil jsem se i přednášky kosmonauta vševěda, Tomáše Přibyla.
Snili jste někdy o tom pořídit si vlastní linuxový server, kde byste měli root přístup a mohli si dělat co chcete (ale neměli jste na to peníze)? Ta možnost tu nyní je - Pipni.cz nabízí zdarma virtuální server hosting s Gentoo, Slackwarem nebo Debianem (a v blízké době má přibýt i Fedora).
Mam zadan Semestralni Projekt ktery se tyka preemptivniho kernelu do Linuxu. Mam sehnat nejake informace (a neco o tom sepsat) o RTLinuxu a RTAI a provest hlubsi analyzu patchu od Ingo Molnara.
Takže mi to nedalo a udělal jsem si takovou statistiku blogů - nejčtenější zápisky atd.:
Tak je tu zase INVEX. Jeden z mala( veletrhu na ktere chodim. Letos se psalo ze to bude letos renezance .. ale nic.Jak rika klasik :) davam INVEXu rok ... nanejvejs dva. Nemit volnou vztupenku tak tam ani nejdu...
Zase jednou jsem se odhodlal nainstalovat novou verzi kancelářského balíku KOffice (1.4.1), abych se podíval, kam pro mě tento tradičně nepoužitelný kousek software zase pokročil. Varování: následující text není celková natož objektivní recenze, nýbrž jen povzdech nad jednou jedinou, pro mě nepochopitelnou vlastností KWordu.
Update: Doplněno o screenshoty.
Viděl jsem ve zprávách kus rozhovoru s Rathem. Žádá po VZP (proč ne po jiných ZP?), aby zkrotila své revizní lékaře a ti začali racionálně schvalovat léky (čti přestali schvalovat). Jelikož jde o případy, na které chybí tabulky, jedná se často o jedinou naději lidí na udržení zdraví či života. Ale Rath žádá ušetřit několik set miliónů až miliardu. Na druhou stranu ale nehodlá porušovat volební lži, promiňte chtěl jsem říci sliby, ČSSD na bezplatné zdravotnictví. Tudíž léky na chřipku budeme mít všichni zdarma a kdo bude bojovat s nějakou vzácnou chorobou, má smůlu. Taky máte ten pocit, že tahle země jde totálně do ****lu? Zlatý Kocourkov.
Už jsem to nakousl minule, našel jsem místo, kde se neoptimálně pracuje s databází. Vyřešeno, načítaní rubrik by mělo být o 30-40% rychlejší. Třeba si té půlsekundy někdo všimne. Povedlo se mi naimplementovat vše, co jsem v minulém zápisu zmínil. V bugzille najdete i ukázky SQL, jak šel čas.
Teď mám konečně zapnuty logy JDBC ovladače, takže krásně vidím, kde se co děje. Tudíž mám šanci optimalizovat další úseky. Už teď vidím důvod, proč abíčko tak dlouho startuje.
Primátor Ostravy a hejtman moravskoslezského kraje odletěli i s manželkami na výlet do Koreje. Na tom by nebylo nic divného, nebýt toho, že se jedná o výlet na účet automobilky Hyundai, která shodou okolností plánuje výstavbu svého výrobního závodu (s velkou pravděpodobností) v ČR - a zrovna nedaleko Ostravy. Ať si kdo chce co chce říká, tohle je korupce jak vyšitá...
Dostal se mi do ruky adresář plný *.c
a *.h
souborů. Jinak nic, žádný Makefile
. Ale je to program, který by měl chodit, jak to zkompilovat?
Použil jsem to nejjednodušší, co (v dané chvíli) ještě funguje:
gcc *
Překladač bez řečí vyblil a.out
, které dokonce funguje.
Konečně jsem na "Audiovizuálním centru Silicon Hill" objevil i pro mne více zajímavé přednášky, konkrétně to bylo o používání Texu a psaní diplomek.
Jak poznávám více linux, objevuji, že něco zvládám více, jisté triviálnosti a pak se občas pěkně utnu v diskusi. Tak jsem se konečně vydal do čtení pdfek, zatím se babrám v "Linux Newbie Administrator Guide", má to 138 stránek, je to asi 5 let starý, ale zjišťuji, že jsem se vydal dobrou cestou, vyplňuji si mezery. (tolik pdfek zase nemám, abych si je strčil ... do iPaqa)
V poslednej dobe sa rozmohli články o tom ako je Skype, či ICQ zlé, zákerné a neviem čo ešte. A ako to vidím ja? Hneď v úvode musím priznať, že používam ako Skype (+SkypeOut), tak aj ICQ, takže budem (možno) zaujatý.
OpenOffice.org a barva pozadí okna aneb jak ze si mě OOo utahovalo...