Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Takže jsem si založil blog, ve kterém bych se s vámi chtěl podělit o některé své názory. Začnu tím, co nás v těchto dnech nejvíce tíží.
"Ptačí chřipka, jež se objevila před osmi lety v jihovýchodní Asii, si vyžádala utracení 140 miliónů kusů drůbeže. Onemocnělo jí asi sto lidí, z nichž na šedesát zemřelo. Globální pandemie ptačí chřipky by si mohla vyžádat až 150 miliónů mrtvých, pokud svět nebude připraven na očekávanou mutaci jejího viru, upozornil v novém varování expert OSN David Nabarro." - Novinky.cz To jsou sice znepokojivá čísla a ani mapa výskytu není optimistická, ale tohle mě vůbec netrápí. Opravdu mě naštvali lidi, když vykoupili zásoby očkovací vakcíny proti chřipce, když
1.
Ptačí chřipka u nás a v nejbližších státech ještě nebyla prokázána
2.
V Asii zemřelo dosud "pouze" přes 60 lidí
3. Zatím se nešíří z člověka na člověka
4.
Určitě ještě nějaké další, teď mě nic nenapadá
Takže trochu srovnání:
Ptačí chřipka -
výskyt
AIDS -
výskyt (orientační)
Každoročně na AIDS zemře kolem 3 milionů lidí, 5 dalších milionů se nakazí.
Chtěl jsem toho napsat víc, ale myslím že to jako příklad stačí. Možná že to srovnání s AIDS není zrovna nejlepší, ale co jsem tím chtěl říct je, na světě jsou prostě věci, před kterými bysme měli mít větší respekt. A to bude téma mého druhého článku.
Můj názor: ptačí chřipky se nebojím, zastávám názor, že každý jednou musí zemřít a může to přijít kdykoli. Teď mě možná nebudete mít rádi, ale kdyby vymřela třeba polovina lidstva, planetě by se jen ulevilo a to je podle mě správně.
Takže DON'T PANIC!
Pokud s čímkoli nesouhlasíte, máte na to diskuzi, v ničem vám odporovat nebudu. Každý má právo na svůj názor.
P.S. Jsem 100% optimista, i když to tak nevypadá
Tiskni
Sdílej:
Amici prokazali, ze vir spanelske chripkyCetls v kterych novinach?
vzdyt to potvrzuje muj prispevek, ze spanelska chripka byla smrtelne diky tomu, ze se jednalo primo o ptaci chripku, nikoliv o kombinaci lidske a ptaci.Kde tohle ctete?