Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Díval jsem se teď chvíli na televizi a natrefil jsem na reklamu Českého Telecomu na ADSL připojení - Kraus si tam povzdychává, kde mohl dneska bejt, kdyby tenkrát byl Internet.
Není to tak dlouho, co jsem si nainstaloval Kubuntu. Hned na první pohled se mi distro zalíbilo, ale některé věci, se kterými jsem se srazil, bych nečekal ani od Mandrake.
Baví mě dobré reklamy. Asi jako mnoho jiných mě rozesmívá 'Bóbika', ačkoliv jiní protestují.
Tak jsem se nechal ukecat a taky jsem si založil abíčkovský blog. Původně jsem měl v plánu vlastní bloček na svých stránkách, ale nedostatek času (nechci říct lenost) se podepisuje a mně se prostě nechce vytvářet jakékoli blogovací skripty, případně upravovat něco stávajícího, když na abíčku je už všechno připravené.
Přiznám se, že jsem to nezkoušel, bo nevím, odkud začít.
Chtel bych se zeptat, jestli by se nasel nekdo...
Tohle už je akt zoufalství, pro nazávislého pozorovatele by to byla spíše ale groteska. Objednal jsem si bezpečnostní dveře, současná futra jsou vypouklá, ale firma tvrdila, že to nevadí, že dělají dveře na míru. Při instalaci po dvou měsících ale jaksi nešla zavřít, tudíž musí vyměnit zárubeň. Dneska přišli technici, začali bourat a najednou stříkala z podlahy voda. Trefili se do topení. Než jsme našli správný ventil a klíč, vytopili jsme přízemí a sklep.
Od té doby marně volám a hledám instalatéra, který by dokázal opravit plastovou trubku. Každý mi řekne, že tohle neumí. Trubka je zelená, prý z nějakého síťového polyetylenu, asi rehau.
Vyzkoušel jsem live CD Zeta OS, opět na doporučení OS News.
Zeta je potomek operačního systému BeOS. Otcem BeOS je Jean-Louis Gassée, bývalý zaměstnanec Apple, který jej vyvinul za použití peněz Seymoura Craye, slavného tvůrce superpočítačů. Tedy samý vizionář . Současná situace je taková, že Zetu vyvíjí německá společnost yellowTab, která sice má práva na původní zdrojové kódy, ale nevlastní značku BeOS. Taky existuje snaha o opensource reimplementaci - Haiku.
Vadí Vám reklama a tak veselo používate AdBlock? Trápi Vás však, že tak oveľa menej prospievate napr. Vašemu obľúbenému serveru www.abclinuxu.cz?
...tentokrát ještě abstraktnější
Jak se tak snažím lidem vysvětlit, proč nepoužívám ICQ ale Jabber (a při příležitosti se je pokusit konvertovat), tak musím mít nějaké přesvědčivé argumenty. A jelikož ty pro mě nejvýznamnější jsou tak trochu filosofické a tak trochu technické, musím mít způsob, jak tyto důvody přiblížit i lidem, kteří nechtějí a nepotřebují vědět, proč je decentralizovaná síť a otevřený protokol lepší. Pokud tedy je i srovnání s e-mailem příliš vzdálené normálnímu životu, chci to zkusit ještě jinak. Zde si jednak urovnám myšlenky a jednak sem můžu lidi odkazovat.
Ačkoli se ten problém týká i Skypu, Wordu, Excelu, Powerpointu a hafo dalších věcí, tak tohle píšu hlavně jako ICQ x Jabber.
Som sklamany. Vložím novy Suse 10.0 čerstvo stiahnuty z fpt, začne inštalacia a jedine čo zmenim v nastaveniech je to že nechcem novu inštalaciu ale update. Potom tehla na enter a VŠETKO PREBEHNE OK. Nadhera. človek by čakal že budu aspoň drobne problémiky ale nič. Takto si lama ako ja predstavuje update. Super.
Zajímalo by mne, jak by se Vám líbilo následující vylepšení BASHe. Jedná se o zabudování kontextové historie příkazové řádky přístupné pomocí kláves CTRL+Up/Down.
Gmail se dostal na listiny SORBS a Spamcopu. Pro uživatele Gmailu to samozřejmě představuje tu nepříjemnost, že spousta mailserverů odmítá jejich poštu.
Kopiruji jen zapis Ondry Prokopa z diskuze, kam samozrejme nepatri.
-------------------------
Tomáš Přibyl se opet vyznamenal
viz
http://sweb.cz/samba/C1.pdf
http://sweb.cz/samba/C2.pdf
Ja snad ten Linux ze serveru vymazu a nahradim ho Windowsama :-)
Viz blog: http://www.abclinuxu.cz/blog/uz_mam_taky_blog/2005/9/27/103026
PS:Nepouzivam blog, takze jsem to musel napsat jako dotaz.
Když tak sleduju flame kolem JXP, napadlo mě, že by mohlo být zajímavé sestavit žebříček blogů podle čtenosti. Myslím, že už někdo kdysi dal dohromady nejaktivnější bloggery, to by mohlo být podobné. Top 10 nejčtenějších zápisů, top 10 nejčtenějších bloggerů... Samozřejmě by se musely počítat jen blogy na které se musí kliknout, u těch mikrozápisů je hodnota čtenosti pochybná. Nechcete se toho někdo ujmout? Nějakým skriptíkem by to urřitě šlo zautomatizovat, ne?
"How are we going to compete with Google? The good old-fashioned way: with innovation.", Steve Ballmer (Microsoft CEO)Tak o tenhle citát se musím podělit. Fakt kapitální békovina. Oni fakt sází na to, že jim obyčejní lidé prostě věří, protože je to přece velký strýček Microsoft! Ach jo, kam ten svět spěje.
Mimo jiné proto tak brojím za rozšíření Linuxu mezi všechny možné lidi, zaměření se na user space a nadávám na *nix freaks, kterým je to jedno. Protože mě nebaví koukat se na tu hřímající holohlavou svini, jak se místo za prospěchem odvětví informačních technologií žene za svojí peněženkou!
No, tak to byl tak trochu výlev...Z donucení jsem začal shánět JBuildera, na Borlandech jsem sehnal verzi 2005, po mailové registraci (zadal jsem ten samý mail, co pro Kylix) jsem stáhl cca 90MB balíček, instalace v pohodě z mc, skončil mi v /opt/Borland/JBuilder2005. Jelikož jsem zatim vždy psal v nějakém editoru (třeba Textpadu), tak na to koukám drobet divně, do virtuozity mi chybí čas. Klávesové zkratky jako kdysi v Borlandím GUI zůstávají. Zítra ještě projdu nastavení cest, zda není třeba (javac a java není zatím dostupné). P.S. to abych možná zved počet ploch ze 6 výš? Teď už je mám všechny přidělné.
Vzhledem ke svým studijním potřebám jsem byl donucen provést nákup nového počítače. Popravdě řečeno se vlastně jedná o můj první počítač, který je doopravdy jenom a jenom můj a nemusím ho s nikým sdílet. Takže přišla na řadu svoboda volby operačního systému. Takže konečně mám na PC Linux, tedy společně s Windows. Člověk nikdy nevím, kdy do nich bude potřeba nabootovat.
#!/bin/sh
MOZ="/cesta_k_firefoxu/firefox"
$MOZ -remote 'ping()' && $MOZ -remote "openURL($1, new-tab)" || $MOZ $1
potomchmod +x otvorurl.sh
(vim ~/.centericq/actions)
openurl /cesta_k_skriptu/otvorurl.sh "$url$"
...na vás nevyskakují jen ve Windows. Touto mě včera poctil Mac OS X Tiger a nebylo to poprvé.
I v Linuxu se občas nějaká najde. Kdysi mi nějaký Gnomí program sdělil, že provedl smrtelnou chybu, či co :)
Unixů je opravdu spousta, dokonce až neuvěřitelně velká spousta. A kdo jiný by je měl všechny znát, než Dennis Ritchie?
Nechtěně jsem vyzkoušel, kolik záložek vydrží Konqueror. Kdykoliv na webu narazím na zajímavou stránku nebo mě nějaká zaujala, ale nechce se mi ji hned číst, přidám ji k záložkám (do nejvyšší úrovně, ostatní jsou již pečlivě organizované). Záložky se tedy tiše plnili, ale promazávat se mi je stále nechtělo. Dnes menu přeteklo. Naposledy přidané položky se již nezobrazují, nevejdou se na obrazovku. Možná je načase je trochu pročistit
Řidič smrtící tramvaje, která zabíjela na Karlově náměstí v Praze, udělal velkou chybu - jel mnohem rychleji, než směl. Čím se ale liší od většiny ostatních řidičů pražských tramvají? Prostě si jen vytáhl Černého Petra...
Rad bych rekl par slov o mem povolani, ktere jsem nedavno zmenil a jiz jsem jen cerstvy otloukanek ve svete BDU, ktery je pro mne natolik novy a nepochopitelny, ze predcil i me nejhorsi predstavy o tom, co mira rozumu nikdy nepochopi....
Kdo z nas by si dokazal predstavit neresitelny problem, ve kterem nas BDU zada o pomoc, jelikoz se mu na monitoru zoobrazilo: "Zmacknete libovolnou klavesu pro pokracovani".... ale nastal onen problem, ze klavesu, ktera se jmenuje libovolna on na sve klavesnici nemuze najit. Pane doktore, zmacknete prosim "Jakoukoliv klavesu, ktera Vas napadne" ..... "Pane Matysku, ale ono to nic nedela!" " to neni mozne, a co jste zmackl ? " ..... CTRL ........ hmm tak to pak jo, no zmacknete prosim jinou klavesu..... " "Je uz to funguje, dekuji, ze jste mi to spravil, nashledanou a kdyz budu mit zase nejaky problem, zavolam Vam." .... "Za malo a nashledanou pane doktore" ....
Toz tedy vitejte na Matyho bloku, ve kterem budu popisovat jednak sve "smordchani se" ve svete kolem Linuxu, ale take male prihody ze zivota profesniho, ktere se mi stavaji. Nektere budou mozna znit absurdne smesne, ze az nebudete chtit verit, ze se neco takoveho mohlo stat, ale verte, ze zde budu psat jen to, co jsem zazil ve svete Bezneho Doktora Uzivatele - dale jen BDU.