Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Přesně tohle si myslí (nebo to aspoň říká) český premiér Jiří Paroubek a vystartoval kvůli tomu proti našim dvěma celoplošným komerčním televizím. Nejsem si zcela jistý, zda ví, co říká. Nebo, pokud ví, co říká, si uvědomuje, že takové řeči do Evropy nepatří.
Po obviňování z "balkánské žurnalistiky" tu máme další útok proti sdělovacím prostředkům. Jediným "důkazem" k obvinění je průzkum, který si nechala vypracovat ČSSD - podle něho to prý občané vnímají jinak, než jak dopadlo hlasování.
Je to tragikomické - premiér buď absolutně neví, jaký je rozdíl mezi anketou s telefonickým/SMS hlasováním a mezi dotazníkovým průzkumem (jak by mu potom mohl člověk důvěřovat, že správně posoudí makroekonomická statistická data?). Anebo to ví moc dobře, a vědomě se snaží fakta překrucovat. Těžko říct, co je horší. V každém případě je to chování hodné maximálně představitele nějakého nedemokratického, těžce zaostalého státu, a nikoli premiéra členského státu EU.
Ještě jedna otázka mi vyvstává na mysli: Pokud byly tyto ankety zmanipulovány, byly zmanipulované i ty předchozí? Třeba ta, zda by lidem nevadil komunistický ministr ve vládě (pokud si vzpomínám, komunista by podle ankety nebyl proti srsti 85 % hlasujících)?
Tiskni
Sdílej: