Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
aneb diskuze alá zebra
Kromě ikonek pro slovníkové pojmy jsem se chystal ještě zpřehlednit výpisy otázek v diskuzních fórech. Každý druhý řádek podbarvit nějakou nevýraznou barvou. Vypadalo by to asi takto:
(Dosavadní zvýraznění při najetí myší jsem trochu ztmavil.) Co si o tom myslíte? Pomůže to přehlednosti nebo to naopak bude matoucí?
Efekt je samozřejmě řešen pomocí CSS. Určitě by to zvládl JavaScript, ale toho už na stránky více tahat nechci (a navíc bych se to musel nejprve naučit). Drobnou vadou na kráse je skutečnost, že tuhle záležitost zatím dokáže správně interpretovat pouze Konqueror (a pravděpodobně Safari). Firefox ani Opera si neškrtnou (a to ani vývojové verze FF 1.5beta2 a Opera 9.0tp). Pravidlo by vypadalo takto (využívá šikovný doplněk z CSS3 - strukturální pseudo-třídy):
.ds tr:nth-child(even) { background-color: #f7f7f7; }Kde
.ds
je element ohraničující výpisy diskuzí na stránkách a even
určuje, že definice bude aplikována na sudé elementy.
Tiskni
Sdílej:
"efektní efekt"Pokud by to nemělo znamenat zlepšení při orientaci ve výpisu, nemělo by to smysl. To už bychom se dostávali od funkčnosti k přeplácanosti... a to bych nechtěl.
nevidím důvod, proč to tak neudělat.Právě kvůli tomuto:
osobně "proužkované" výpisy moc rád nemám.Já například používám "proužkovaný" výpis v poštovním klientu, a proto jsem na něj zvyklý. Ale ne všem to musí vyhovovat.
ad a) - no to by bylo strašnýOK, strašný by to nebylo, ale vzhledem k tomu, že jde o doplňkovou funkci, nechci kvůli ní zvyšovat objem stránek ani o bajt.
mě by se to líbilo, ale ještě o malinko světlejší.Vyzkouším.
Já to na svém mizerném LCD v notebooku nevidim už teď :/mě by se to líbilo, ale ještě o malinko světlejší.Vyzkouším.
/etc/fonts/local.conf
(resp. /etc/fonts/conf.d/
, protože Debian...) mám zapnutý antialiasing + autohinting a vypnutý sub-pixel hinting.