Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Můžete se jich zastávat, ale mě nepřesvědčíte. Počítačoví bohové jsou prostě mrchy. Máte-li spoustu času, ani si vás nevšimnou, v poslední den dovolené vám ale dají sežrat úplně všechno. Jen tak, pro radost.
Starám se o kupu serverů, jenom jeden ale považuji za "svůj." I to je nadnesené tvrzení, ve skutečnosti o něj pečuji Altairovi, který Linux zrovna nemusí, ale zjistil, že se mu přesto může hodit. Říkáme mu s matějčíkem hnedybernardynek.praseci-domena.net (schválně, jestli někdo tušíte, odkud se ten název vzal) a máme ho rádi. Za dobu své existence se stal virtuálním útočištěm nejen pro mě, ale také pro kupu kamarádů zběhlých z pípni a podobných pochybných hostingů - některým přinesl soudek s rumem doslova na poslední chvíli. Slackware 9.1 na něm šlapal jako hodinky a bohové o sobě nedávali vědět.
Mělo mě varovat, že první restart po hodně dlouhé době přišel, když uptime vracel kulatých 256 dnů. Náš pejsek za nic nemohl, to jen v serverovně (pěkně daleko od Prahy) prováděli reorganizaci. Druhý následoval o něco dřív, přesně po 128 dnech. Chudák matějčík totiž updatoval databázi a s ní i ssh, které při tom vytuhlo. Nadiktovat do telefonu rootovské heslo a vysvětlit, jak se služba restartuje jsme si netroufali, problém vyřešilo kopnutí do vypínače. A třetí restart... ? Čekala jsem problémy až za měsíc. Pokud si dobře pamatuju, dnes by se uptime pohyboval někde kolem hodnoty 32.
Chyba lávky. Server už třetí den nefunguje a zřejmě už nikdy fungovat nebude, v obludném stařičkém značkovém stroji odešla deska. Pokud nejsou bohové naprosté potvory, dostanu se k datům na discích nejdřív v pondělí. V opačném případě mě čekají hrátky se zálohami. A také posbírat po kamarádech odpadky a postavit z nich nový server. Vybrat nový systém, který tam poběží (hádám, že o tom s matějčíkem budeme diskutovat pěkných pár hodin). Mnoho dlouhých dnů se patlat s konfigurací, protože naše potřeby nesplňuje žádná výchozí instalace. Znovu vybírat software a seznamovat se s novinkami v nových verzí. Když jsem to dělala posledně, tak mě to neskutečně bavilo. Dnes to považuji za šílenou pakárnu a jediné co si přeju je, aby to bylo hotové rychle...
Co se dá dělat. Měla jsem tě ráda, pejsku. Ať se ti v křemíkovém nebi sladce spí...
PS
Ano, pochopili jste dobře .o) Na tom serveru běžel i můj blog a než ho zprovozním někde jinde, potřebuju dát průchod své grafomanii nějakým náhradním způsobem. Tak to se mnou tady zkuste chvilku vydržet .o)
Tiskni
Sdílej: