Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Tiskni
Sdílej:
Jinak na desktop bych nasadil jedině Free-BSD. PC-BSD a Desktop-BSD vychází právě z FreeBSD. NetBSD a OpenBSD mají jiné určení.Mne napr. ve FreeBSD zaboha nefungovala zvukovka (Yamaha neco) a navod a reseni nikde... Takze jsem si vyzkousel nejdriv liveCD s NetBSD (doporucuju jako test na ten notebook! je to kompletni live distro s KDE 3.4) a ejhle! Instalace i fungovani normalniho distra NetBSD pak probehla k me uplne spokojenosti. Nejak nevidim, ze by melo NetBSD nejake jine urceni, aspon to na Desktopu nemuzu poznat (je fakt, ze s tim moc intenzivne nepracuju, spis to mam jen jako experiment).
No celkem mně děsí to kde 3.4 ten notebook není žádné děloS KDE obvykle neznamena "pouze s KDE" a zrovna pekwm je tam tusim taky ;) Stejne nabiha defaultne do CLI a spustit grafiku si musis rucne. Za test to snad stoji, jestli si muzes to CD stahnout, protoze aspon si pak budes jistej, ze ti funguje s tvym HW. Obvykle ctu, ze prave NetBSD svymi nizkymi HW naroky spis prekvapuje, vsak si procti jejich forum + co tu pisou lidi i na abclinuxu (Hledej: NetBSD). Ta verze se tusim jmenuje 3.99.7
nevím, jestli je tenhle přístup to pravé vořechové pro live-cd... z ubuntu jsem zvyklý, že strčím cd do mechaniky a za dvě minuty mám funkční gnome...Tohle Rescue LiveCD je totiz pro lidi, kteri vedi, co delaji. KDE je tam jaksi jako bonus navic a ten navod na start KDE neni vubec nic sloziteho, je to normalni postup konfigurace grafickeho prostredi a startu desktopoveho prostredi (stejne jako v Linuxu). Pouze to za vas system neudela automaticky, protoze ne kazdy chce startovat RescueCD do grafiky. A jestli vam to pripada moc slozite, tak stejne nejste ten pravy uzivatel pro NetBSD a drive nebo pozdeji byste stejne narazil na neco dalsiho. To je asi duvod, proc to neni osetreno nejakym vyberem z menu. Cili spravne, co vam pripada prilis slozite, nesahejte na to - je to tak zamerne ;)
Já bych řekl že zde asi došlo k nedorozumění: je totiž docela rozdíl mezi live a rescue. Zatímco od live CD se většinou očekávájiž nastavená plná funkčnost všech featur (typicky, X a nějaké prostředí s aplikacemi), od rescue CD se naopak očekává co nejrychlejší nabootování a přístup k systémovým nástrojům (typicky, rychlý boot do konzole). Takže brozkeff asi očekával normální live a nevšiml si, že je to hlavně rescue.nevím, jestli je tenhle přístup to pravé vořechové pro live-cd... z ubuntu jsem zvyklý, že strčím cd do mechaniky a za dvě minuty mám funkční gnome...Tohle Rescue LiveCD je totiz pro lidi, kteri vedi, co delaji. KDE je tam jaksi jako bonus navic a ten navod na start KDE neni vubec nic sloziteho, je to normalni postup konfigurace grafickeho prostredi a startu desktopoveho prostredi (stejne jako v Linuxu). Pouze to za vas system neudela automaticky, protoze ne kazdy chce startovat RescueCD do grafiky.