Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tiskni
Sdílej:
Jinak na desktop bych nasadil jedině Free-BSD. PC-BSD a Desktop-BSD vychází právě z FreeBSD. NetBSD a OpenBSD mají jiné určení.Mne napr. ve FreeBSD zaboha nefungovala zvukovka (Yamaha neco) a navod a reseni nikde... Takze jsem si vyzkousel nejdriv liveCD s NetBSD (doporucuju jako test na ten notebook! je to kompletni live distro s KDE 3.4) a ejhle! Instalace i fungovani normalniho distra NetBSD pak probehla k me uplne spokojenosti. Nejak nevidim, ze by melo NetBSD nejake jine urceni, aspon to na Desktopu nemuzu poznat (je fakt, ze s tim moc intenzivne nepracuju, spis to mam jen jako experiment).
No celkem mně děsí to kde 3.4 ten notebook není žádné děloS KDE obvykle neznamena "pouze s KDE" a zrovna pekwm je tam tusim taky ;) Stejne nabiha defaultne do CLI a spustit grafiku si musis rucne. Za test to snad stoji, jestli si muzes to CD stahnout, protoze aspon si pak budes jistej, ze ti funguje s tvym HW. Obvykle ctu, ze prave NetBSD svymi nizkymi HW naroky spis prekvapuje, vsak si procti jejich forum + co tu pisou lidi i na abclinuxu (Hledej: NetBSD). Ta verze se tusim jmenuje 3.99.7
nevím, jestli je tenhle přístup to pravé vořechové pro live-cd... z ubuntu jsem zvyklý, že strčím cd do mechaniky a za dvě minuty mám funkční gnome...Tohle Rescue LiveCD je totiz pro lidi, kteri vedi, co delaji. KDE je tam jaksi jako bonus navic a ten navod na start KDE neni vubec nic sloziteho, je to normalni postup konfigurace grafickeho prostredi a startu desktopoveho prostredi (stejne jako v Linuxu). Pouze to za vas system neudela automaticky, protoze ne kazdy chce startovat RescueCD do grafiky. A jestli vam to pripada moc slozite, tak stejne nejste ten pravy uzivatel pro NetBSD a drive nebo pozdeji byste stejne narazil na neco dalsiho. To je asi duvod, proc to neni osetreno nejakym vyberem z menu. Cili spravne, co vam pripada prilis slozite, nesahejte na to - je to tak zamerne ;)
Já bych řekl že zde asi došlo k nedorozumění: je totiž docela rozdíl mezi live a rescue. Zatímco od live CD se většinou očekávájiž nastavená plná funkčnost všech featur (typicky, X a nějaké prostředí s aplikacemi), od rescue CD se naopak očekává co nejrychlejší nabootování a přístup k systémovým nástrojům (typicky, rychlý boot do konzole). Takže brozkeff asi očekával normální live a nevšiml si, že je to hlavně rescue.nevím, jestli je tenhle přístup to pravé vořechové pro live-cd... z ubuntu jsem zvyklý, že strčím cd do mechaniky a za dvě minuty mám funkční gnome...Tohle Rescue LiveCD je totiz pro lidi, kteri vedi, co delaji. KDE je tam jaksi jako bonus navic a ten navod na start KDE neni vubec nic sloziteho, je to normalni postup konfigurace grafickeho prostredi a startu desktopoveho prostredi (stejne jako v Linuxu). Pouze to za vas system neudela automaticky, protoze ne kazdy chce startovat RescueCD do grafiky.