Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Tiskni
Sdílej:
Pod jakou licencí a zdali vůbec nějakou licenci má je mi úplně jedno.Pište si tam co chcete, na mě jsou zákony krátke?
kecy o licencích je to nový druh Linuksácké onanie. Určitě to má v produktu své místo, ale není náhodou daleko důležitější funkčnost, náročnost, používanost a budoucí podpora a vývoj produktu? Pod jakou licencí a zdali vůbec nějakou licenci má je mi úplně jedno.No, nechci delat chytreho, ale... uvazoval jsem o tom napsat textik o vztahu licenci a vyvoje software... ale pak jsem to zavrhl jako prilis zjevne a banalni. Ale asi to znovu zvazim, kdyz vidim, ze porad jeste nekdo nepripisuje dulezitost imo naprosto klicovemu faktu, ze svet open source je opravdu podstatne odlisny od sveta proprietalniho software, a ze zde licence velmi silne ovlivnuje funkcnost, narocnost, pouzivanost, budouci podporu a vyvoj produktu... Jsem z trochu jineho sveta - pouhe humanitni vzdelani a v IT duta hlava - a obcas (dost casto) si pripadam ve srovnani se zdejsimi experty jako uplny hlupak a jen s obdivem vzhlizim k tem "linux gurus"... ale obcas taky zasnu, jak zjevne (pro cloveka s mym uhlem pohledu) a pritom velmi dulezite veci i nekterym tem spickovym *nixovym expertum fatalne unikaji. Jak jen bude cas, zkusim neco sesmolit a hodim sem link - snad to bude prece jen pro nekoho zajimave a nove.
no nevim, to podle me delate s oblibou, a je to jedina prava motivace vasich aktivit na tomto webu.
není náhodou daleko důležitější funkčnost, náročnost, používanostmyslim, ze ne. ja kdybych si mel vybrat mezi dvema programy na tentyz ucel, jeden by mel svobodnou licenci, mene features a pouzivalo by ho 5% uzivatelu, druhy by mel nesvobodnou licenci, vice features a pouzivalo by ho 90% uzivatelu, vybral bych si ten prvni. chybejici features bych bud casem dodelal sam, nebo kdybych zjistil, ze na to nemam, za nejakou usluhu k tomu nekoho primel. to neni fraze, uz jsem to tak jednou udelal. jak vidite, jakkoliv omezena funkcnost svobodne alternativy k proprietarnimu programu je z principu vzdy jen docasna.
ja treba pouzivam jen software, co ma takovou licenci, ktera splnuje kriteria free software foundation, tzn. nemusi byt nutne kompatibilni s gpl, ale musi byt svobodna. je to z meho presvedceni, proste tomu verim, mam k tomu hafa duvodu, a budu to tak delat dal. neni to ani nijak prakticky nepohodlne. verim, ze vam vadi, ze se o licencich na software hodne mluvi. no vidite, mne zas vadi, ze se to resi malo, a ze je to tolika lidem jedno.
btw, k jak velke casti zdrojovych kodu kernelu disponuje torvalds autorskymi pravy? linux jako cely kernel pod timto nazvem je jeho registrovanou ochrannou znamkou, ale kdyby vyznamna cast jeho vyvojaru chtela prejit na gplv3, myslim ze by jim nic nebranilo udelat fork, treba lunix :), s pouzitim tech casti, ktere by povolovaly prelicencovani na gplv3 a ty gplv2-only kusy prepsat popr. poresit licenci s prislusnymi autory.
Pokud program specifikuje číslo verze, která se na něj vztahuje, a "všechny následující verze", můžete se podle uvážení řídit ustanoveními a podmínkami buďto oné konkrétní verze anebo kterékoliv následující verze, kterou...V kernelovském
COPYING
je
GNU GENERAL PUBLIC LICENSE Version 2, June 1991Žádné any later version tam nevidím... Ale kdybych četl jen ve spotu zvýrazněné části, tak jsem na to skočil