Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Jinak na desktop bych nasadil jedině Free-BSD. PC-BSD a Desktop-BSD vychází právě z FreeBSD. NetBSD a OpenBSD mají jiné určení.Mne napr. ve FreeBSD zaboha nefungovala zvukovka (Yamaha neco) a navod a reseni nikde... Takze jsem si vyzkousel nejdriv liveCD s NetBSD (doporucuju jako test na ten notebook! je to kompletni live distro s KDE 3.4) a ejhle! Instalace i fungovani normalniho distra NetBSD pak probehla k me uplne spokojenosti. Nejak nevidim, ze by melo NetBSD nejake jine urceni, aspon to na Desktopu nemuzu poznat (je fakt, ze s tim moc intenzivne nepracuju, spis to mam jen jako experiment).
No celkem mně děsí to kde 3.4 ten notebook není žádné děloS KDE obvykle neznamena "pouze s KDE" a zrovna pekwm je tam tusim taky ;) Stejne nabiha defaultne do CLI a spustit grafiku si musis rucne. Za test to snad stoji, jestli si muzes to CD stahnout, protoze aspon si pak budes jistej, ze ti funguje s tvym HW. Obvykle ctu, ze prave NetBSD svymi nizkymi HW naroky spis prekvapuje, vsak si procti jejich forum + co tu pisou lidi i na abclinuxu (Hledej: NetBSD). Ta verze se tusim jmenuje 3.99.7
nevím, jestli je tenhle přístup to pravé vořechové pro live-cd... z ubuntu jsem zvyklý, že strčím cd do mechaniky a za dvě minuty mám funkční gnome...Tohle Rescue LiveCD je totiz pro lidi, kteri vedi, co delaji. KDE je tam jaksi jako bonus navic a ten navod na start KDE neni vubec nic sloziteho, je to normalni postup konfigurace grafickeho prostredi a startu desktopoveho prostredi (stejne jako v Linuxu). Pouze to za vas system neudela automaticky, protoze ne kazdy chce startovat RescueCD do grafiky. A jestli vam to pripada moc slozite, tak stejne nejste ten pravy uzivatel pro NetBSD a drive nebo pozdeji byste stejne narazil na neco dalsiho. To je asi duvod, proc to neni osetreno nejakym vyberem z menu. Cili spravne, co vam pripada prilis slozite, nesahejte na to - je to tak zamerne ;)
Já bych řekl že zde asi došlo k nedorozumění: je totiž docela rozdíl mezi live a rescue. Zatímco od live CD se většinou očekávájiž nastavená plná funkčnost všech featur (typicky, X a nějaké prostředí s aplikacemi), od rescue CD se naopak očekává co nejrychlejší nabootování a přístup k systémovým nástrojům (typicky, rychlý boot do konzole). Takže brozkeff asi očekával normální live a nevšiml si, že je to hlavně rescue.nevím, jestli je tenhle přístup to pravé vořechové pro live-cd... z ubuntu jsem zvyklý, že strčím cd do mechaniky a za dvě minuty mám funkční gnome...Tohle Rescue LiveCD je totiz pro lidi, kteri vedi, co delaji. KDE je tam jaksi jako bonus navic a ten navod na start KDE neni vubec nic sloziteho, je to normalni postup konfigurace grafickeho prostredi a startu desktopoveho prostredi (stejne jako v Linuxu). Pouze to za vas system neudela automaticky, protoze ne kazdy chce startovat RescueCD do grafiky.
Tiskni
Sdílej: