plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Na tom serveru měli i ukázku o hodně hezčích vypínačů, s celoplošným podsvícením třeba.
Jelikož 50 jsem dělal už dvakrát, tak proto si troufám hrát se zapojením. Navíc doma jsem měl "pedagogický dozor", tak jsem se snad něčemu přiučil. Třeba dávat vodiče do zdi do krkavice, což pozoruji, že není všude.
Poprvé asi v roce 1995, podruhé v roce 2003 a teď budu potřetí. Pokaždé na škole = takže v laborce.
To moje kutění si mám od koho schopného nechat zkontrolovat. Měřák mam taky, dostal jsem Metex M-4650CR, tak nějaké vybavení snad mám.
Hm ... to je tohle? Tak to mam taky někde ... schovaný (jsou všchni elektrikáři "to je škoda vyhodit"?)
Vim, koukam na ElektrikuCz a skoro každej o ní mluví.
Hm, dík za zdůraznění. I tohle jsem tam našel - "padesátiletý britský golfista Vincenzo Frascella dokončil hru, přestože do něj dvakrát praštil blesk."
Našel jsem na elektriceCz i to, že digitálnéí měřák vadasku nenahrazuje . (Čas příslušního příspěvku je: 25.07.2005 17:30)
Neměl by být problém přepojit to tak, aby to bylo naopak.To asi bude problem pokud do vypinace nema privedene 3 vodice (potrebuje jeden z nulakem). Protoze pokud je vypinac vypnuty, tak ta doutnavka v tom vypinaci sviti, protoze je v seriji se zarovkou. Pokud bude chtit aby svitila zarovka i doutnavka, tak mu bude chybet ve vypinaci nulak pokud tam ma jen dva vodice.
Neměl by být problém přepojit to tak, aby to bylo naopak.To asi bude problem pokud do vypinace nema privedene 3 vodice (potrebuje jeden z nulakem). Protoze pokud je vypinac vypnuty, tak ta doutnavka v tom vypinaci sviti, protoze je v seriji se zarovkou. Pokud bude chtit aby svitila zarovka i doutnavka, tak mu bude chybet ve vypinaci nulak pokud tam ma jen dva vodice.
elektroinstalace v panelácích je mnohdy založena na hliníkových vodičíchTehdy se hliník dával běžně. Měď jen při vyšších nárocích (nemocnice, metro, sjezdové paláce apod.).
Vzdálenost několika centimetrů od vodovodních trubek či plynového vedení by nevyvedla z míry snad jen moderní civilizací nezasaženého člověka.Proč před časem explodoval plyn v tom brněnském domě? Protože zprasené elektrické vedení (pod ulicí) vedlo přímo po plastové plynové trubce a propálilo ji. Laxnost plynařů už pak byla jen druhotnou příčinou.
Tiskni
Sdílej: