V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Uvažoval jsem o tom, ale bohužel teď nemám moc čas, takže jsem to shrnul do jednoho komentářeStaci to zabalit do vaty (prace na cca. 10 minut, copy&past z jakekoliv jine recenze plne vyhovi) a je z toho clanek, ktera bude mit v ABCLinuxu sve misto, ze ;) Nechapu, co by mohlo byt na "recenzi", jake zde bezne vychazeji, casove narocneho..
Tuhle stížnost už jsem párkrát viděl, ale nikdy se mi to nepodařilo reprodukovat. Instaloval jsem SuSE (už od 7.3) z CD mnohokrát v různých konfiguracích a nikdy se mi nestalo, že by po mně chtěl při instalaci některé CD dvakrát. Zrovna tak při doinstalovávání programů přes YaST. Víte o nějakém konkrétním příkladu, kdy se to stane?
yast2 sw_single
) na každý (hlavní) balíček zvlášť, tak samozřejmě pokaždé potřebujete projít všechna CD, ze kterých něco taháte. To by možná šlo vyřešit trochu lepším rozložením, aby balíčky které v nějakém smyslu patří k sobě, byly pokud možno na jednom CD - jenže samozřejmě jen do určité míry. Pokud ale spustím jednou příslušný modul YaSTu, označím balíčky, které chci, nechám podle závislostí doplnit další a potvrdím, prochází se mi vždy každé CD jen jednou.
Spíš mi vadí tohle (schematicky):
# rpm -i A A requires B and C # rpm -i A B C B requires D and E C requires F and G # rpm -i A B C D E F G D requires H and I ...Ale to není specialita SuSE, na podobný jev narazíte prakticky v každé distribuci, kde se řeší závislosti, a nástroje vyšší úrovně ho řeší.
Ještě dodám, nechci flame ale tak trochu to budu srovnávat práve s mandrivou2006
Tak instalace mi na mém železe AMD 900MHz 256RAM trvala více jak dvojnásobek času. I když je dělána aby byla co nejednoduší, občas jsem se ztrácel. Dělění disku mi přišlo dost neintuitivní. Úspěšně jsem však zformátoval správný disk a pokračoval jsem. Detekce hardwaru přibližně shodná, SuSE akorát vůbec nezaregistroval modem Sagem F@st, mandriva ano.
Startování SuSE mi přijde celkem dost dlouhé. Po naběhnutí do KDE se na mne usmíval chameleon a já zase na něho. Menu Kde bylo trochu upraveno než jak jsem zvyklý ale pro BFU mi přišlo mnohem více intuitivní. Celkově plocha je na pohled mnohem hezčí. Pokud jsem při instalaci nic neměnil tak zde je i více aplikací. Trochu mě zarazilo trošku přejmenování /mnt na /device ale na to se dá zvyknout.
Celkově jsem tuto disro moc nezkoušel, jedna věc mě ovšem zarazila dost. Všude na internetu se píše že hned po instalci nejdou mp3, já první co udělal bylo že jsem ze zvědavosti otevřel prní písničku v mp3 co mi přišla pod ruku a .... fungovala. Ovšem další ve wma již nešla tak nevím
Tiskni
Sdílej: