Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Tiskni
Sdílej:
Uvažoval jsem o tom, ale bohužel teď nemám moc čas, takže jsem to shrnul do jednoho komentářeStaci to zabalit do vaty (prace na cca. 10 minut, copy&past z jakekoliv jine recenze plne vyhovi) a je z toho clanek, ktera bude mit v ABCLinuxu sve misto, ze ;) Nechapu, co by mohlo byt na "recenzi", jake zde bezne vychazeji, casove narocneho..
Tuhle stížnost už jsem párkrát viděl, ale nikdy se mi to nepodařilo reprodukovat. Instaloval jsem SuSE (už od 7.3) z CD mnohokrát v různých konfiguracích a nikdy se mi nestalo, že by po mně chtěl při instalaci některé CD dvakrát. Zrovna tak při doinstalovávání programů přes YaST. Víte o nějakém konkrétním příkladu, kdy se to stane?
yast2 sw_single
) na každý (hlavní) balíček zvlášť, tak samozřejmě pokaždé potřebujete projít všechna CD, ze kterých něco taháte. To by možná šlo vyřešit trochu lepším rozložením, aby balíčky které v nějakém smyslu patří k sobě, byly pokud možno na jednom CD - jenže samozřejmě jen do určité míry. Pokud ale spustím jednou příslušný modul YaSTu, označím balíčky, které chci, nechám podle závislostí doplnit další a potvrdím, prochází se mi vždy každé CD jen jednou.
Spíš mi vadí tohle (schematicky):
# rpm -i A A requires B and C # rpm -i A B C B requires D and E C requires F and G # rpm -i A B C D E F G D requires H and I ...Ale to není specialita SuSE, na podobný jev narazíte prakticky v každé distribuci, kde se řeší závislosti, a nástroje vyšší úrovně ho řeší.
Ještě dodám, nechci flame ale tak trochu to budu srovnávat práve s mandrivou2006
Tak instalace mi na mém železe AMD 900MHz 256RAM trvala více jak dvojnásobek času. I když je dělána aby byla co nejednoduší, občas jsem se ztrácel. Dělění disku mi přišlo dost neintuitivní. Úspěšně jsem však zformátoval správný disk a pokračoval jsem. Detekce hardwaru přibližně shodná, SuSE akorát vůbec nezaregistroval modem Sagem F@st, mandriva ano.
Startování SuSE mi přijde celkem dost dlouhé. Po naběhnutí do KDE se na mne usmíval chameleon a já zase na něho. Menu Kde bylo trochu upraveno než jak jsem zvyklý ale pro BFU mi přišlo mnohem více intuitivní. Celkově plocha je na pohled mnohem hezčí. Pokud jsem při instalaci nic neměnil tak zde je i více aplikací. Trochu mě zarazilo trošku přejmenování /mnt na /device ale na to se dá zvyknout.
Celkově jsem tuto disro moc nezkoušel, jedna věc mě ovšem zarazila dost. Všude na internetu se píše že hned po instalci nejdou mp3, já první co udělal bylo že jsem ze zvědavosti otevřel prní písničku v mp3 co mi přišla pod ruku a .... fungovala. Ovšem další ve wma již nešla tak nevím