Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Tiskni
Sdílej:
Uvažoval jsem o tom, ale bohužel teď nemám moc čas, takže jsem to shrnul do jednoho komentářeStaci to zabalit do vaty (prace na cca. 10 minut, copy&past z jakekoliv jine recenze plne vyhovi) a je z toho clanek, ktera bude mit v ABCLinuxu sve misto, ze ;) Nechapu, co by mohlo byt na "recenzi", jake zde bezne vychazeji, casove narocneho..
Tuhle stížnost už jsem párkrát viděl, ale nikdy se mi to nepodařilo reprodukovat. Instaloval jsem SuSE (už od 7.3) z CD mnohokrát v různých konfiguracích a nikdy se mi nestalo, že by po mně chtěl při instalaci některé CD dvakrát. Zrovna tak při doinstalovávání programů přes YaST. Víte o nějakém konkrétním příkladu, kdy se to stane?
yast2 sw_single
) na každý (hlavní) balíček zvlášť, tak samozřejmě pokaždé potřebujete projít všechna CD, ze kterých něco taháte. To by možná šlo vyřešit trochu lepším rozložením, aby balíčky které v nějakém smyslu patří k sobě, byly pokud možno na jednom CD - jenže samozřejmě jen do určité míry. Pokud ale spustím jednou příslušný modul YaSTu, označím balíčky, které chci, nechám podle závislostí doplnit další a potvrdím, prochází se mi vždy každé CD jen jednou.
Spíš mi vadí tohle (schematicky):
# rpm -i A A requires B and C # rpm -i A B C B requires D and E C requires F and G # rpm -i A B C D E F G D requires H and I ...Ale to není specialita SuSE, na podobný jev narazíte prakticky v každé distribuci, kde se řeší závislosti, a nástroje vyšší úrovně ho řeší.
Ještě dodám, nechci flame ale tak trochu to budu srovnávat práve s mandrivou2006
Tak instalace mi na mém železe AMD 900MHz 256RAM trvala více jak dvojnásobek času. I když je dělána aby byla co nejednoduší, občas jsem se ztrácel. Dělění disku mi přišlo dost neintuitivní. Úspěšně jsem však zformátoval správný disk a pokračoval jsem. Detekce hardwaru přibližně shodná, SuSE akorát vůbec nezaregistroval modem Sagem F@st, mandriva ano.
Startování SuSE mi přijde celkem dost dlouhé. Po naběhnutí do KDE se na mne usmíval chameleon a já zase na něho. Menu Kde bylo trochu upraveno než jak jsem zvyklý ale pro BFU mi přišlo mnohem více intuitivní. Celkově plocha je na pohled mnohem hezčí. Pokud jsem při instalaci nic neměnil tak zde je i více aplikací. Trochu mě zarazilo trošku přejmenování /mnt na /device ale na to se dá zvyknout.
Celkově jsem tuto disro moc nezkoušel, jedna věc mě ovšem zarazila dost. Všude na internetu se píše že hned po instalci nejdou mp3, já první co udělal bylo že jsem ze zvědavosti otevřel prní písničku v mp3 co mi přišla pod ruku a .... fungovala. Ovšem další ve wma již nešla tak nevím