Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tak jsem se vrátil z prezentace nového produktu firmy UGS, SolidEdge v18. Jedná se o střední 3D CAD, pro malé a střední podniky. Cena tohoto produktu je zhruba stejně velká jako je AutoCADu, ovšem užitná hodnota je o mnoho jiná.
Celá prezentace proběhla celkem standardně. Ukázali nám, co je ve verzi 18 nového, předvedli nové funkce produktu a nakonec se zeptali uživatelů co by si přáli a jaké by si představovali zlepšení, které by se měli preferovat.
Jedna z připomínek byla otázka, zdali bude SolidEdge portován pod operační systém Unix a Linux. To mě také zajímalo, protože například produkt NX4 od stejné firmy by měl být portován pod operační systémy Unixového tipu. Důvodem je implementace systému I-Deas do NX a snaha udržet si zákazníky, kteří používají I-Deas, mají koupený hardware pro který je pouze Unix a budou nuceni přejít na nový systém.
Reakce byla tak trochu očekávaná. Protože není kupní síla, která by měla zájem a byla by schopná zaplatit vývoj produktu pro další operační systémy, není důvod proč vyvíjet Linuxový port. U produktu NX4 je situace trochu jiná. Protože se předpokládá přechod uživatelů produktu I-Deas na NX bude zapotřebí vytvořit Unixový a Linuxový port. U Unixového portu je věc v celku jasná. Systémy jako je IRIX, Solaris, HP-Unix jsou pevně dány a není s ním žádný problém. Ovšem problémy autoři velkých systémů vidí v nejednotnosti a rozhádanosti Linuxové a i celé svobodné komunity, která tento systém vyvíjí. Podle slov prodejců, ovšem vlastně i tvůrců komerčních programů, vidí problém vývoje produktu pro Linux v tom, že není jasně daný vzor, distribuce, podle kterého by bylo jasně řešeno, že toto a to je součástí operačního systému a na to může každý komerční produkt stavět a nemusí se obávat nekompatibility. Nemusí řešit verze a jiné nedomyšlenosti a uživatel nebude mít problém s instalací a chodem systému.
Možná autoři systémů, jako je SolidEdge, NX a dalších něčemu nerozumí, ale třeba se chovají jako klasičtí uživatelé, kteří nechtějí něco řešit a konfigurovat, ale tvořit.
Tiskni
Sdílej:
CATIA - 3D parametrická věc která se mi jeví jako dosti těžkopádný moloch. Lze použít na HP-Unix myslím že i Solaris, port o portu na linux se pořád mluví. Prý možná za rok... To jsem se dozvěděl od chytrých pánu co mě přesvědčovali že v linuxu je bordel a že čeho je nejvíc to je standard. Takže na invexu jsem od tohoto stánku velice rychle zmizel ale stačil jsem jim říct co si o jejich produktu na Widlích myslím... ))
Inventor - Děsná 3D parametrická sračka a hračička, jelikož je tato firma(Autodesk) silně widloizní nepochybuji že jejich produkt je tak zažraný do widlí že migrace nebude možná. Klasik ve škole prohlásil že Autodesk v CAD buisnesu je něco jako Microsoft v OS.
Autocad - 2D neparametrická sračka. Zapomeňte na linux...
Solidworks - Docela super 3D parametrický softwarek. Bohužel o portu na Linux vubec nepřemýšlejte...
Pro/E - Vyvat! 3D parametrický systém vysoké třídy. Wau! Podporují linux! ))) Doporučuji vyzkoušet. Firma ptc která tento produkt dodává nejdříve začala na Unixech, pak se trochu zakolíbala a hle od verze Wildfire 3.0 podporuje plně linux! Takže jim přeji hodněúspěchu. Na naší fakltě to budeme testovat. Takže možná napíšu článek pokud he redakce vezme.
Varicad - 2D neparametrický systém, obsahující neparametrické 3D jádro. jede jak pro widle tak pro linux. Osobně mám vyzkoušeno a doporučuji. Studentská licence stojí 1000kč a fool program stojí 40 tisíc myslím. Za to co to umí by jste koupily srovnatelný Autocad za 150000kč.
GUI tvožené v Tcl/Tk podle mě není nejšťastnější volba. Pokud to má fungovat i pod OS Windows, tak to vypadá příšerně, a i na to zákazník hledí.No zrovna pod Windows (nebo Mac OS/Mac OS X) vypadá Tcl/Tk GUI docela dobře (IMHO líp než spousta programů napsaných v Delphi), nejde-li o nějakou prehistorickou verzi. Příšerně to vypadalo tak možná před 5 lety. Vzhled Tk pod X11 je ovšem slabší. Před chvílí jsem si u kolegů s jedním programem v Tcl/Tk hrál a žádné příšerné GUI jsem opravdu neviděl.
že Linux nemá hlavní jasně daný směr co se bude používat.No dobře. A jinde ho mají? Donedávna bylo moderní Win32 API, dnes .NET, a za dva tři roky bude co? To samé Mac OS X s postupně zavedeným, pak "zastaralým" a dnes už "stabilním" Carbon API. A třeba API Gtk+ se snad až tak často nemění, nebo se pletu?
Dále mezi uživateli OS Linux není kupní síla, která by zaplatila onen port.No to je otázka. Linux se ve spoustě oblastí nepoužívá, protože nejsou specializované aplikace. Jenže z toho nijak neplyne, zda by na něj uživatelé přešli nebo nepřešli, kdyby pro něj potřebná aplikace byla.
Je to celkem pochopitelné, protože se Linux orientuje hlavně na open produkty"...Linux se orientuje..." Kdo je ten Linux? To je nějaká firma? To jsem nepochopil.
Doufám, že se jednou prosadí multiplatformní, rychlé, hezké a jednoduché GUI které se stane výchozím bodem pro tvůrce komerčního softwareu.Ano, kvadratura kruhu by byla moc pěkná věc.
Zatím takové neznám a mám pocit, že Microsoft se svým (husáckým) dotneten vede.A co Mono? Nebo Portable.NET (nebo jak se to jmenuje)?
Většina komerčního softwareu a vývojová prostředí se orientují na tuto platformu.Vždycky bylo nejvíc komerčních aplikací pro DOS/Windows, ne?
Ansys hlavně není CAD systém...Takže nejen neumíte psát, ale ani číst))