Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dnes mě napadlo, jestli skutečně není žádný souborový manažer v Linuxu, který by nahradil Total Commader, tolik preferovaný panem Plešingerem.
Inu, šel jsem na Slunečnici a stáhl si tam nějakou verzi Total Commandera. Po stažení jsem si otevřel sklenku červeného příkazem
wine soubor.exea Total Commander jsem si normálně nainstaloval. Funguje pod Winem. Sice jsem nezkoušel všechny funkce, normálně ho nepoužívám, ale mám důvod se domnívat, že by mohl fungovat.
Důvod k přechodu na Linux, pane Plash?
Screenshoty zde a zde takyVážení přátelé!
Dneska jsem si všiml jakýchsi postů nějakého unknown_usera, který se dne 12. 4. ve svém blogu vydával za mě. Místopřísežně prohlašuji, že já, Lukáš Růžička, nejsem a nikdy jsem nebyl žádným unknown_userem. Na ABC Linuxu mám jenom jedno konto, je mi 28 let, nemám poruchu osobnosti a nemám problémy s holkama. Taky nechci páchat sebevraždu a podobné smyšlenky.
Nevím, kdo je unknown_user. Asi někdo, kdo si potřebuje léčit nějaký komplex. Ovšem trochu se cítím být poškozen. Viz zápis tady Chtěl bych se zeptat, jak se proti takovým akcím bránit na oficiální úrovni? Díky za pochopení.
Ferdinand Hotplug byl v poslední aktualizaci zabit a nahrazen čistým udevem. Automatické rozpoznaní hardware se děje pomocí hwd nebo hwdetect.
Na mém stroji se objevily malé problémy s BlueTooth adaptérem MSI, který nebyl rozpoznán. Pomohlo ruční zavedení modulu hci_usb. Jinak zdá se, všechno funguje. Takže pozor na možné problémy.
Jak se daří Vám, co už jste aktualizovali. Všechno v pohodě nebo musíte dopilovávat ručně?
Pro více informací viz stránky Arch
Před několika dny jsem se dozvěděl, že Arch Linux ruší dosavadní systém vydávání distribučních kernelů - toiž jeden kernel-ide a jeden kernel-scsi a od nynějška budou vydávat pouze jeden společný kernel pro všechny systémy. Fajn. Tento nový kernel je zatím v repozitáři "Testing", ale nebude to trvat dlouho a bude umístěn do "Current".
Tak jsem si včera večer spustil na svém domácím stroji příkaz
pacman -Syua těšil se na výsledný "nový" systém. Když jsem ráno přišel, bylo všechno v pořádku, aplikace se otevíraly, některé dostaly nový kabátek a funkce.
Dneska jsem opět (už poněkolikáté ve své krátké linuxové kariéře) učinil zajímavé zjištění. Jak říká nezávislá studie - při instalaci Linuxu si několikanásobně uchováte zdravý rozum oproti Windows.
Včera mi konečně přišla knížka LaTeX - kompletní průvodce, na kterou už jsem se dlouho těšil.
Na adrese http://tex.mendelu.cz se objevil zajímavý projekt, který uvítají jistě všichni nadšení TeXisté a LaTeXisté. Jedná se o TeX online, který umožňuje překládat TeXové dokumenty přímo přes webové rozhraní, aniž by bylo nutné něco instalovat.
Rozhraní je v podstatě jednoduchý formulář, do kterého lze zapsat celý zdrojový text (i s příkazy) a potom jedním tlačítkem (ovládání je velmi intuitivní) si nechat text přeložit. Můžete si vybrat mezi možnostmi přeložení do PostScriptu (zřejmě pomocí balíku cslatex) nebo PDF (pdflatex). Delší soubory, nebo ty, co už máte vytvořené, je možné do rozhraní přímo importovat (upload z vašeho disku) a taktéž si je nechat přeložit.