Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
Dnes mě napadlo, jestli skutečně není žádný souborový manažer v Linuxu, který by nahradil Total Commader, tolik preferovaný panem Plešingerem.
Inu, šel jsem na Slunečnici a stáhl si tam nějakou verzi Total Commandera. Po stažení jsem si otevřel sklenku červeného příkazem
wine soubor.exea Total Commander jsem si normálně nainstaloval. Funguje pod Winem. Sice jsem nezkoušel všechny funkce, normálně ho nepoužívám, ale mám důvod se domnívat, že by mohl fungovat.
Důvod k přechodu na Linux, pane Plash?
Screenshoty zde a zde takyVážení přátelé!
Dneska jsem si všiml jakýchsi postů nějakého unknown_usera, který se dne 12. 4. ve svém blogu vydával za mě. Místopřísežně prohlašuji, že já, Lukáš Růžička, nejsem a nikdy jsem nebyl žádným unknown_userem. Na ABC Linuxu mám jenom jedno konto, je mi 28 let, nemám poruchu osobnosti a nemám problémy s holkama. Taky nechci páchat sebevraždu a podobné smyšlenky.
Nevím, kdo je unknown_user. Asi někdo, kdo si potřebuje léčit nějaký komplex. Ovšem trochu se cítím být poškozen. Viz zápis tady Chtěl bych se zeptat, jak se proti takovým akcím bránit na oficiální úrovni? Díky za pochopení.
Ferdinand Hotplug byl v poslední aktualizaci zabit a nahrazen čistým udevem. Automatické rozpoznaní hardware se děje pomocí hwd nebo hwdetect.
Na mém stroji se objevily malé problémy s BlueTooth adaptérem MSI, který nebyl rozpoznán. Pomohlo ruční zavedení modulu hci_usb. Jinak zdá se, všechno funguje. Takže pozor na možné problémy.
Jak se daří Vám, co už jste aktualizovali. Všechno v pohodě nebo musíte dopilovávat ručně?
Pro více informací viz stránky Arch
Před několika dny jsem se dozvěděl, že Arch Linux ruší dosavadní systém vydávání distribučních kernelů - toiž jeden kernel-ide a jeden kernel-scsi a od nynějška budou vydávat pouze jeden společný kernel pro všechny systémy. Fajn. Tento nový kernel je zatím v repozitáři "Testing", ale nebude to trvat dlouho a bude umístěn do "Current".
Tak jsem si včera večer spustil na svém domácím stroji příkaz
pacman -Syua těšil se na výsledný "nový" systém. Když jsem ráno přišel, bylo všechno v pořádku, aplikace se otevíraly, některé dostaly nový kabátek a funkce.
Dneska jsem opět (už poněkolikáté ve své krátké linuxové kariéře) učinil zajímavé zjištění. Jak říká nezávislá studie - při instalaci Linuxu si několikanásobně uchováte zdravý rozum oproti Windows.
Včera mi konečně přišla knížka LaTeX - kompletní průvodce, na kterou už jsem se dlouho těšil.
Na adrese http://tex.mendelu.cz se objevil zajímavý projekt, který uvítají jistě všichni nadšení TeXisté a LaTeXisté. Jedná se o TeX online, který umožňuje překládat TeXové dokumenty přímo přes webové rozhraní, aniž by bylo nutné něco instalovat.
Rozhraní je v podstatě jednoduchý formulář, do kterého lze zapsat celý zdrojový text (i s příkazy) a potom jedním tlačítkem (ovládání je velmi intuitivní) si nechat text přeložit. Můžete si vybrat mezi možnostmi přeložení do PostScriptu (zřejmě pomocí balíku cslatex) nebo PDF (pdflatex). Delší soubory, nebo ty, co už máte vytvořené, je možné do rozhraní přímo importovat (upload z vašeho disku) a taktéž si je nechat přeložit.