Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Těžko, ale přece jsem se do toho pustil.
Naše vedoucí katedry si pořídila nový počítač a požádala mě, abych jí tam dal nějaký systém, na kterém může psát a číst texty, poštu a brouzdat po internetu. Vzhledem k tomu, že většina počítačů s win se u nás velmi rychle dostane do stádia, kdy je nutná reinstalace, rozhodl jsem se, že jí tam dám linux.
Nainstaloval jsem tam Aurox 10.1 (taky proto, abych si vyzkoušel, jaká je to vlastně distribuce) a nastavil všechny potřebné věci. I když je třeba říct, že si to instalátor udělal skoro sám. Dneska jsem to předvedl a zdálo se, že to bude v klidu. Už za dvě hodiny za mnou přišla kolegyně, že to mám jít odinstalovat, protože to nefunguje.
Šel jsem zeptat, co že to nefunguje (abych věděl), a bylo mi sděleno, že si to ještě nezkusila, ale bojí se, že to nebude fungovat. Tak jsem jí řekl, ať to zkusí. Vyzkoušela Windows postup a fungovalo to bez problémů. Musel jsem nicméně slíbit, že pokud to nějak nepojede, budu přeinstalovávat zpátky na Windows.
Tak držte palce, ať se řady spokojených uživatelů opět rozšíří.
Tiskni
Sdílej:
Zeptal jsem se dopředu, jestli by to nechtěla vyzkoušet. A já jsem připravený tam dát kdykoliv Windows, když si o ně řekne. Jenže bez toho, aniž by se to zkusilo, by na to nikdy ani nepomyslela. A jestli se jí to nebude líbit, je to podle mě totéž, jako kdyby to ani nezkusila.
A co se té distribuce týče, hrál jsem si s tím celý víkend, abych zjistil, kde se co jak nastavuje a všechno jsem si připravil už dopředu, aby to fungovalo. A funguje to. Nemyslím si, že bych jí dal nefuknčí zmetek. A nebojím se, že něco nepojede a nebudu to umět nastavit. Řekl bych, že jsem udělal vše, co bylo v mých silách, takže je to zkouška i pro mě. Čas ukáže.
Možná máte pravdu a jsem hlupák. Ale třeba budu mít štěstí a zalíbí se to.