abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:00 | Upozornění

    Národní identitní autorita, tedy NIA ID, MeG a eOP jsou nedostupné. Na nápravě se pracuje [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 16:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia se stal první firmou na světě, jejíž tržní hodnota dosáhla pěti bilionů USD (104,5 bilionu Kč). Nvidia stojí v čele světového trhu s čipy pro umělou inteligenci (AI) a výrazně těží z prudkého růstu zájmu o tuto technologii. Nvidia již byla první firmou, která překonala hranici čtyř bilionů USD, a to letos v červenci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:11 | Komunita

    Po Canonicalu a SUSE oznámil také Red Hat, že bude podporovat a distribuovat toolkit NVIDIA CUDA (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:55 | Nová verze

    TrueNAS (Wikipedie), tj. open source storage platforma postavená na Linuxu, byl vydán ve verzi 25.10 Goldeye. Přináší NVMe over Fabric (NVMe-oF) nebo OpenZFS 2.3.4.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána OpenIndiana 2025.10. Unixový operační systém OpenIndiana (Wikipedie) vychází z OpenSolarisu (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Zajímavý článek

    České základní a střední školy čelí alarmujícímu stavu kybernetické bezpečnosti. Až 89 % identifikovaných zranitelností v IT infrastruktuře vzdělávacích institucí dosahuje kritické úrovně, což znamená, že útočníci mohou vzdáleně převzít kontrolu nad klíčovými systémy. Školy navíc často provozují zastaralé technologie, i roky nechávají zařízení bez potřebných aktualizací softwaru a používají k nim pouze výchozí, všeobecně známá

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 05:11 | Komunita

    Během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) byl vyznamenán medailí Za zásluhy (o stát v oblasti hospodářské) vývojář 3D tiskáren Josef Průša. Letos byly uděleny pouze dvě medaile Za zásluhy o stát v oblasti hospodářské, druhou dostal informatik a manažer Ondřej Felix, který se zabývá digitalizací státní správy.

    🇹🇬 | Komentářů: 34
    včera 04:44 | Nová verze

    Tor Browser, tj. fork webového prohlížeče Mozilla Firefox s integrovaným klientem sítě Tor přednastavený tak, aby přes tuto síť bezpečně komunikoval, byl vydán ve verzi 15.0. Postaven je na Firefoxu ESR 140.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    28.10. 16:44 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 43. Ve finální verzi vychází šest oficiálních edic: Fedora Workstation a Fedora KDE Plasma Desktop pro desktopové, Fedora Server pro serverové, Fedora IoT pro internet věcí, Fedora Cloud pro cloudové nasazení a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich jsou k dispozici také další atomické desktopy, spiny a laby. Podrobný přehled novinek v samostatných článcích na stránkách Fedora Magazinu: Fedora Workstation, Fedora KDE Plasma Desktop, Fedora Silverblue a Fedora Atomic Desktops.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (36%)
     (48%)
     (20%)
     (19%)
     (23%)
     (17%)
     (21%)
     (17%)
     (17%)
    Celkem 282 hlasů
     Komentářů: 14, poslední 14.10. 09:04
    Rozcestník

    LaTeX - kompletní průvodce

    16.2.2005 15:02 | Přečteno: 2939× | Tux a spol.

    Včera mi konečně přišla knížka LaTeX - kompletní průvodce, na kterou už jsem se dlouho těšil.

    Hned jsem si ji prolistoval a musím říct, že jsem velmi spokojen. Všechno je pěkně vysvětlené a popsané, v knize je spoustu pěkných příkladů.

    Jednotlivé kapitoly se postupně věnují všem tématům, které s LaTeXem souvisejí (struktura dokumentu, hladká sazba, matematické prostředí, grafika, tabulky, apod.) a dostává se i na další témata, která se v příručkách málokdy vyskytují. Takže se dostalo i na kapitolu, které seznamuje čtenáře s chybovými hláškami a popisuje způsob jejich nápravy. A jako bonbónek je zde kapitola o programování v LaTeXu, která přibližuje způsoby, jak si lze jednodušše přenastavit některé přednastavené entity (styly nadopisů, atd.)

    Každému, kdo toho o LaTeXu ještě neví tak moc, mohu knihu jenom doporučit.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    17.2.2005 11:06 Libor Tvrdík | skóre: 2 | blog: Linuxová kapsička
    Rozbalit Rozbalit vše Rybička versus Kopka
    Zdravím, máte možnost porovnat Rybičkův LaTeX pro začátečníky s touto knihou? Docela mě odrazuje počet stran.
    Bohumír Zámečník avatar 18.9.2005 20:58 Bohumír Zámečník | skóre: 19 | blog: bohous
    Rozbalit Rozbalit vše LaTeX - Kompletní průvodce
    Rovněž mám tuto knihu, právě se jí prokousávám a řekl bych, že je velice povedená. Konečně nějaký zdroj, díky němuž jsem se začal učit [La]TeX prakticky. Kromě toho probírá také, jak funguje dost věci z oblasti sazby, které se dají dost dobře využít i při práci v obyčejném kancelářském balíku, jako je OpenOffice.org. Opravdu doporučuji.
    "Dobrý den pane, nevíte, která bije?!"
    17.10.2005 11:16 paulusmaria
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LaTeX - kompletní průvodce
    Obe knihy som mal v rukách na prelistovanie.

    Myslím si, že Rybička je praktická príručka na použivanie. Obsahuje príklady.

    LateX - kompletní průvodce je prakticka príručka aj s pomerne dobrým vysvetlením veľa vecí a príkladmi. Myslím, že uspokojí naročného čítateľa. Napríklad je tam kapitola o fontoch v LaTeXu. Celkom zaujímavé čítanie. Myslím, že je tu veľa informacií v strednom rozsahu, ktoré by ste ináč zháňali rôznych zdrojov. Napr. popis balíka fancyhdr som na prvý pohlad nenašiel, ale netvrdím, že tam nie je.

    Na stránkach bývajú aj obsahy kníh - treba sa pozrieť. Na niektorých stránkach nakladatelstiev originálov kníh bývajú aj náhlady do vnútra. Pre LateX - kompletní průvodce je to Addison Wesley.

    Ja som doteraz používal Nie príliš strucný úvod do systému LATEX2e, ale už prestáva stačiť. Na rýchle naučenie LaTeXu stači, ale špecialitky tam nenájdete.

    Odkazy:
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.