Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Tak dneska byl poslední den v práci, v národním parku Denali. Zítra odsud odjíždím. Už několik dní se všechno zpomalovalo, v práci už nebylo co dělat, návštěvníci nikde. Minule jsem se zmínil o zvláštních praktikách společnosti, pro kterou pracuji. Možná je nyní ten správný čas, některé z nich zmínit.
Sezóna se už pomalu chýlí ke konci a já jsem na prodeji lístků beznadějně vyčerpán. Přispívají k tomu zejména dvě věci - firemní politika a návštěvníci. Začněme tím jednodušším.
Včera jsem měl možnost vidět poprvé ve svém životě polární záři. Už dlouho se o ní mluvilo, v podstatě skoro od začátku sezóny. Tyto rozhovory mě nechávaly chladným, protože v noci spím, takže asi nebudu stejně schopen nějakou záři zaznamenat, myslel jsem si. Navíc se tu dá koupit spoustu knížek, ve kterých se objevuje spousta fotek aurory borealis, jak se polární záře nazývá v odborných kruzích. Zde se používá termín "northern lights".
Uz jsem dlouho nenapsal zadny zapis. Hned vysvetlim proc. Jak uz jsem se zminil, jsou tady 3 pocitace na 200 lidi. Porad je na ne fronta. No a v poslednich 14 dnech internet fungoval ne zrovna skvele. Kdyz jsem mel cas, ziral jsem do prazdne obrazovky. Kdyz jsem byl v praci, rady bulharskych namezdnich delniku (totez co my) se veselily u svych ICQ, GADU-GADU a Skypu. Co se tedy udalo noveho?
Uz jsem se dusevne smiril s tim, ze pokud si ten ridicak chci skutecne udelat, budu muset nastoupit na road test. Dokonce se mi podarilo domluvit si vypujceni auta, ktere si musim vzit s sebou.
Tak jsem se rozhodl udelat si americky ridicak. Jen tak pro jistotu, abych kdyztak mohl vzit "second job" jako ridic nejake dodavky. Jinak samozrejme mam ridicak mezinarodni. Jak vsichni svorne tvrdili, tak plati, ale radsi je treba si udelat ridicak jejich. Ale ouha...
Vzhledem k tomu, ze 40 hodin zde v parku stravim praci, mel bych se zminit, co je to vlastne za dobry americky job. Podarila se mi celkem vychytavka (ackoliv financne to tak neni) a dostal jsem praci ve WAC (Wilderness Acces Center), neboli Centrum pro vstup do divociny. V podstate se jedna o poskytovani informaci, prijimani rezervaci na autobusy, reseni zakaznickych problemu a podobne. Tuto praci dostavaji pouze lide, kteri vcelku vladnou anglickym nebo hovezim jazykem, pripadne jazykem od bot.
Vcera jsem se byl podivat ve Fairbanksu. Z narodniho parku Denali je to tam asi 120 mil a jede se porad po jedne jedine dalnici. Blizko mesta Nenana (nekolik srubu okolo cesty a jedna benzinova stanice) jsem si vsiml, ze les je shoreny. Stal se obeti lesniho pozaru.
Dalsi den jsme se nalodili na autobus (zde motorcoach) - Bohus by rekl "kurva parnik" a vyrazili na sever, do narodniho parku Denali. Cesta probihala vcelku pohodlne, autobus byl klimatizovany a vicemene odpovidal narocnosti americkych duchodcu.
Naposledy jsem psal (viz. puvodni stranky), jak jsme se ubytovali v pekelne drahem hotelu. Po noci stravene na ukrutne mekke posteli (tady v Denali je to to same) jsem se citil trochu rozlamany, ale nicmene jsme vyrazili do mesta. Bylo potreba jeste udelat nejake nakupy, ktere jsem u nas trochu odbyl.
Tak jsem se tak nejak ocitnul v Americe. Na Aljasce. Jeste predtim jsem si zaridil krasnou stranku, na ktere jsem si chtel psat denicek. Hlavne pro Ty, kterym jsem slibil cerstve zpravy.
Jak už to tak v životě chodí, nikdo není ve vlastní zemi prorokem. Vedení katedry se nelíbí www stránky v Drupalu, na kterých jsem se podílel. Vymlouvají se na to, že nejsou aktuální (ano, jisté informace chybí, protože je nikdo nedodal, ale nikdy nebyly aktuálnější), jsou prý nepřehledné a vůbec ...
„Nakreslete nějaký prázdninový zážitek!“, říkala nám učitelka na základní škole v hodině výtvarné výchovy. „Tématem slohové práce bude: Můj nejhezčí prázdninový zážitek“, vyrukovala s překvapením češtinářka. Prázdniny byly ukonce, začala škola a každý se snažil vytěžit, co se dalo.
Stejně jako Poseidón vypustil na obyvatele města Argos bájného Krakena (Souboj Titánů mě jako malé dítě doslova uchvátil), tak já vypouštím svou internetovou tvář do blogu na AbcLinuxu.
Uvidím, jestli to přinese zkázu :)