Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Dneska jsem opět (už poněkolikáté ve své krátké linuxové kariéře) učinil zajímavé zjištění. Jak říká nezávislá studie - při instalaci Linuxu si několikanásobně uchováte zdravý rozum oproti Windows.
Úkol: Nainstalovat funkční systém na počítač s procesorem Sempron, standartní onBoard grafickou kartou, zvukovkou a lan, 256 MB a 200GB harddiskem. Pokud možno se s tím moc nedrbat a mít "relativně" bezpečný systém. Zvolíme si přístup mírně pokročilého BFU.
Soutěží Mandrake Linux 10.1 OE a Windows XP.
U Mandraku bylo potřeba: 1) Vložit instalační DVD a restartovat. 2) Odklikat jazykové nastavení 3) Rozdělit disky (chtěl jsem ručně) a zformátovat je. 4) Vybrat balíčky a odkliknout instalaci 5) Dát si kafe. 6) Nastavit roota a uživatele. 7) Zkontrolovat nastavení systému a nastavit firewall (klikáním) 8) Restartovat a bylo vymalováno.
Za zhruba 40 minut aji s prostojema a čtením pokynů máme funkční desktop, na kterém lze brouzdat Internetem, číst poštu, používat Office, sledovat filmy, poslouchat hudbu, atd. Zbývalo by ještě nastavit urpmi a myslím, že by to pomalu mohlo být všechno.
U Windows XP bylo nutné: 1) Vložit instalační CD a restartovat. 2) Prokousat se licencí, včetně vložení reg. čísla, až k rozdělení disků. 3) Zjistit, že instalátor vidí jenom 130GB z pevného disku. 4) Rozdělit disk pod instalátorem Arch Linuxu (je to dost rychlé). 5) Vložit instalační CD a restartovat počítač 6) Vybrat diskový oddíl pro instalaci 7) Odklikat nastavení 8) Dát si kafe 9) Dokončit instalaci a restartovat 10) Nainstalovat ovladače k desce, grafice, zvukovce, síťovce a restartovat. 11) Nainstalovat Office a restartovat. 12) Nainstalovat Service Pack 2 a restartovat. 13) Nainstalovat antivirus, firewall a antispyware, nastavit a restartovat.
Po asi hodinovém martiriu máme funkční systém, který je jakž takž zabezpečený. Můžeme brouzdat po internetu, číst poštu a používat programy Office. O filmech v DivX nebo Xvid se nám může jenom zdát, dále nemáme Acrobat Reader, ftp klient, a spoustu dalšího (na co jsem si už u Linuxu zvykl). Takže za více než téměř dvojnásobek doby jsme se dostali tak na půl cesty, museli jsme řešit problém s nerozpoznáním disku celkové kapacity disku (tady by se BFU asi nechytil). Po každé instalaci je nám důrazně doporučeno restartovat, což pro jistotu činíme, a taky všude pořád rveme ty registrační kódy (předpokládám, že je vše legální :) ). A vůbec se to tak nějak táhne.
Nechápu, jak můžou lidi tvrdit, že Windows je jednodušší. Ale proč se nechat vodit na světlo, když v jeskyni je tak krásně.
Tiskni
Sdílej:
Souhlas na 100%. Myslím, že když jsem přecházel já (jsou to tak 2-3 roky), tak jsem měl instalaci Windows docela nacvičenou. Teď jsem to dělal po dlouhé době a překvapilo mě, jak je to vlastně user unfriendly.
Používání už je jiná kapitola, i když si troufnu říct, že pokud je Linux pěkně nastavený a vychytaný (včetně supermountu), tak to používání nemusí být tak těžké. Ovšem vychytat ho se chce naučit. A to je dobře.