Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dneska jsem opět (už poněkolikáté ve své krátké linuxové kariéře) učinil zajímavé zjištění. Jak říká nezávislá studie - při instalaci Linuxu si několikanásobně uchováte zdravý rozum oproti Windows.
Úkol: Nainstalovat funkční systém na počítač s procesorem Sempron, standartní onBoard grafickou kartou, zvukovkou a lan, 256 MB a 200GB harddiskem. Pokud možno se s tím moc nedrbat a mít "relativně" bezpečný systém. Zvolíme si přístup mírně pokročilého BFU.
Soutěží Mandrake Linux 10.1 OE a Windows XP.
U Mandraku bylo potřeba: 1) Vložit instalační DVD a restartovat. 2) Odklikat jazykové nastavení 3) Rozdělit disky (chtěl jsem ručně) a zformátovat je. 4) Vybrat balíčky a odkliknout instalaci 5) Dát si kafe. 6) Nastavit roota a uživatele. 7) Zkontrolovat nastavení systému a nastavit firewall (klikáním) 8) Restartovat a bylo vymalováno.
Za zhruba 40 minut aji s prostojema a čtením pokynů máme funkční desktop, na kterém lze brouzdat Internetem, číst poštu, používat Office, sledovat filmy, poslouchat hudbu, atd. Zbývalo by ještě nastavit urpmi a myslím, že by to pomalu mohlo být všechno.
U Windows XP bylo nutné: 1) Vložit instalační CD a restartovat. 2) Prokousat se licencí, včetně vložení reg. čísla, až k rozdělení disků. 3) Zjistit, že instalátor vidí jenom 130GB z pevného disku. 4) Rozdělit disk pod instalátorem Arch Linuxu (je to dost rychlé). 5) Vložit instalační CD a restartovat počítač 6) Vybrat diskový oddíl pro instalaci 7) Odklikat nastavení 8) Dát si kafe 9) Dokončit instalaci a restartovat 10) Nainstalovat ovladače k desce, grafice, zvukovce, síťovce a restartovat. 11) Nainstalovat Office a restartovat. 12) Nainstalovat Service Pack 2 a restartovat. 13) Nainstalovat antivirus, firewall a antispyware, nastavit a restartovat.
Po asi hodinovém martiriu máme funkční systém, který je jakž takž zabezpečený. Můžeme brouzdat po internetu, číst poštu a používat programy Office. O filmech v DivX nebo Xvid se nám může jenom zdát, dále nemáme Acrobat Reader, ftp klient, a spoustu dalšího (na co jsem si už u Linuxu zvykl). Takže za více než téměř dvojnásobek doby jsme se dostali tak na půl cesty, museli jsme řešit problém s nerozpoznáním disku celkové kapacity disku (tady by se BFU asi nechytil). Po každé instalaci je nám důrazně doporučeno restartovat, což pro jistotu činíme, a taky všude pořád rveme ty registrační kódy (předpokládám, že je vše legální :) ). A vůbec se to tak nějak táhne.
Nechápu, jak můžou lidi tvrdit, že Windows je jednodušší. Ale proč se nechat vodit na světlo, když v jeskyni je tak krásně.
Tiskni
Sdílej:
Souhlas na 100%. Myslím, že když jsem přecházel já (jsou to tak 2-3 roky), tak jsem měl instalaci Windows docela nacvičenou. Teď jsem to dělal po dlouhé době a překvapilo mě, jak je to vlastně user unfriendly.
Používání už je jiná kapitola, i když si troufnu říct, že pokud je Linux pěkně nastavený a vychytaný (včetně supermountu), tak to používání nemusí být tak těžké. Ovšem vychytat ho se chce naučit. A to je dobře.