Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Dneska jsem opět (už poněkolikáté ve své krátké linuxové kariéře) učinil zajímavé zjištění. Jak říká nezávislá studie - při instalaci Linuxu si několikanásobně uchováte zdravý rozum oproti Windows.
Úkol: Nainstalovat funkční systém na počítač s procesorem Sempron, standartní onBoard grafickou kartou, zvukovkou a lan, 256 MB a 200GB harddiskem. Pokud možno se s tím moc nedrbat a mít "relativně" bezpečný systém. Zvolíme si přístup mírně pokročilého BFU.
Soutěží Mandrake Linux 10.1 OE a Windows XP.
U Mandraku bylo potřeba: 1) Vložit instalační DVD a restartovat. 2) Odklikat jazykové nastavení 3) Rozdělit disky (chtěl jsem ručně) a zformátovat je. 4) Vybrat balíčky a odkliknout instalaci 5) Dát si kafe. 6) Nastavit roota a uživatele. 7) Zkontrolovat nastavení systému a nastavit firewall (klikáním) 8) Restartovat a bylo vymalováno.
Za zhruba 40 minut aji s prostojema a čtením pokynů máme funkční desktop, na kterém lze brouzdat Internetem, číst poštu, používat Office, sledovat filmy, poslouchat hudbu, atd. Zbývalo by ještě nastavit urpmi a myslím, že by to pomalu mohlo být všechno.
U Windows XP bylo nutné: 1) Vložit instalační CD a restartovat. 2) Prokousat se licencí, včetně vložení reg. čísla, až k rozdělení disků. 3) Zjistit, že instalátor vidí jenom 130GB z pevného disku. 4) Rozdělit disk pod instalátorem Arch Linuxu (je to dost rychlé). 5) Vložit instalační CD a restartovat počítač 6) Vybrat diskový oddíl pro instalaci 7) Odklikat nastavení 8) Dát si kafe 9) Dokončit instalaci a restartovat 10) Nainstalovat ovladače k desce, grafice, zvukovce, síťovce a restartovat. 11) Nainstalovat Office a restartovat. 12) Nainstalovat Service Pack 2 a restartovat. 13) Nainstalovat antivirus, firewall a antispyware, nastavit a restartovat.
Po asi hodinovém martiriu máme funkční systém, který je jakž takž zabezpečený. Můžeme brouzdat po internetu, číst poštu a používat programy Office. O filmech v DivX nebo Xvid se nám může jenom zdát, dále nemáme Acrobat Reader, ftp klient, a spoustu dalšího (na co jsem si už u Linuxu zvykl). Takže za více než téměř dvojnásobek doby jsme se dostali tak na půl cesty, museli jsme řešit problém s nerozpoznáním disku celkové kapacity disku (tady by se BFU asi nechytil). Po každé instalaci je nám důrazně doporučeno restartovat, což pro jistotu činíme, a taky všude pořád rveme ty registrační kódy (předpokládám, že je vše legální :) ). A vůbec se to tak nějak táhne.
Nechápu, jak můžou lidi tvrdit, že Windows je jednodušší. Ale proč se nechat vodit na světlo, když v jeskyni je tak krásně.
Tiskni
Sdílej:
Souhlas na 100%. Myslím, že když jsem přecházel já (jsou to tak 2-3 roky), tak jsem měl instalaci Windows docela nacvičenou. Teď jsem to dělal po dlouhé době a překvapilo mě, jak je to vlastně user unfriendly.
Používání už je jiná kapitola, i když si troufnu říct, že pokud je Linux pěkně nastavený a vychytaný (včetně supermountu), tak to používání nemusí být tak těžké. Ovšem vychytat ho se chce naučit. A to je dobře.