Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dneska jsem opět (už poněkolikáté ve své krátké linuxové kariéře) učinil zajímavé zjištění. Jak říká nezávislá studie - při instalaci Linuxu si několikanásobně uchováte zdravý rozum oproti Windows.
Úkol: Nainstalovat funkční systém na počítač s procesorem Sempron, standartní onBoard grafickou kartou, zvukovkou a lan, 256 MB a 200GB harddiskem. Pokud možno se s tím moc nedrbat a mít "relativně" bezpečný systém. Zvolíme si přístup mírně pokročilého BFU.
Soutěží Mandrake Linux 10.1 OE a Windows XP.
U Mandraku bylo potřeba: 1) Vložit instalační DVD a restartovat. 2) Odklikat jazykové nastavení 3) Rozdělit disky (chtěl jsem ručně) a zformátovat je. 4) Vybrat balíčky a odkliknout instalaci 5) Dát si kafe. 6) Nastavit roota a uživatele. 7) Zkontrolovat nastavení systému a nastavit firewall (klikáním) 8) Restartovat a bylo vymalováno.
Za zhruba 40 minut aji s prostojema a čtením pokynů máme funkční desktop, na kterém lze brouzdat Internetem, číst poštu, používat Office, sledovat filmy, poslouchat hudbu, atd. Zbývalo by ještě nastavit urpmi a myslím, že by to pomalu mohlo být všechno.
U Windows XP bylo nutné: 1) Vložit instalační CD a restartovat. 2) Prokousat se licencí, včetně vložení reg. čísla, až k rozdělení disků. 3) Zjistit, že instalátor vidí jenom 130GB z pevného disku. 4) Rozdělit disk pod instalátorem Arch Linuxu (je to dost rychlé). 5) Vložit instalační CD a restartovat počítač 6) Vybrat diskový oddíl pro instalaci 7) Odklikat nastavení 8) Dát si kafe 9) Dokončit instalaci a restartovat 10) Nainstalovat ovladače k desce, grafice, zvukovce, síťovce a restartovat. 11) Nainstalovat Office a restartovat. 12) Nainstalovat Service Pack 2 a restartovat. 13) Nainstalovat antivirus, firewall a antispyware, nastavit a restartovat.
Po asi hodinovém martiriu máme funkční systém, který je jakž takž zabezpečený. Můžeme brouzdat po internetu, číst poštu a používat programy Office. O filmech v DivX nebo Xvid se nám může jenom zdát, dále nemáme Acrobat Reader, ftp klient, a spoustu dalšího (na co jsem si už u Linuxu zvykl). Takže za více než téměř dvojnásobek doby jsme se dostali tak na půl cesty, museli jsme řešit problém s nerozpoznáním disku celkové kapacity disku (tady by se BFU asi nechytil). Po každé instalaci je nám důrazně doporučeno restartovat, což pro jistotu činíme, a taky všude pořád rveme ty registrační kódy (předpokládám, že je vše legální :) ). A vůbec se to tak nějak táhne.
Nechápu, jak můžou lidi tvrdit, že Windows je jednodušší. Ale proč se nechat vodit na světlo, když v jeskyni je tak krásně.
Tiskni
Sdílej:
Souhlas na 100%. Myslím, že když jsem přecházel já (jsou to tak 2-3 roky), tak jsem měl instalaci Windows docela nacvičenou. Teď jsem to dělal po dlouhé době a překvapilo mě, jak je to vlastně user unfriendly.
Používání už je jiná kapitola, i když si troufnu říct, že pokud je Linux pěkně nastavený a vychytaný (včetně supermountu), tak to používání nemusí být tak těžké. Ovšem vychytat ho se chce naučit. A to je dobře.