Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Dnes se k nám dostaly dva programy pro úpravu obrázků. GIMP v2.2 a Photoshop v7.0. Oba to jsou velmi kvalitní produkty, jeden je zdarma a druhý za peníze. Jeden produkt je fungl nový, druhý je velmi starý (od té doby přibyly dvě nové verze) a pokud má člověk štěstí, dá se pořídit docela levně. Dokonce existuje i jakási osekaná verze, která se dá získat třeba se scannerem. Vyplatí se zaplatit, anebo uděláme stejnou práci za levno? To se dozvíme v prvním díle nekonečného seriálu. Možná to bude díl poslední, GIMP a Photoshop fanatici se určitě těší na pořádnou bitvu, kterou nemusím do dalšího dílu přežít.
Jak je známo, o rychlosti práce rozhodují blbosti. Takže začneme blbostmi:
Chci z jednoho zdrojového obrázku vykusovat různé oblasti do nových obrázků.
Obrázek otevřu drag & drop, vyberu nástroj selekce, označím (při označení vidím aktuální souřadnici i rozměr výběru, který je správný i když vyjedu ven z obrázku - selekce se zarazí o okraj), ctrl-c, ctrl-n (otevře se okno pro vytvoření nového obrázku, velikost je připravená podle obsahu schránky, tlačítko ok je default), enter, ctrl-v. Hotovo. Alternativní cesta přes duplikaci obrázku a crop (nevýhoda když je obrázek veliký - nemá cenu ho duplikovat a pak krutě oříznout).
Obrázek otevřu drag & drop (schovalo-li se okno s nástroji, najdu okno s nástroji), vyberu nástroj selekce, označím (při označení vidím aktuální souřadnici i rozměr výběru, který ale je špatně, když vyjedu ven z obrázku - selekce se sice zarazí o okraj, ale ukazatel pořád NAVYŠUJE rozměr. Pak stále ukazuje špatný rozměr. Když zvolím jiný nástroj, přestanu vidět velikost selekce.), ctrl-c, ctrl-n (otevře se okno pro vytvoření nového obrázku, velikost je připravená podle obsahu schránky, tlačítko budiž NENÍ default). enter otevírá šablony velikostí. musím doskákat tabem, anebo hledat myš. konečně se povede, odbouchnu budiž, ctrl-v, hotovo. Alternativní cesta by taky šla se stejnou nevýhodou.
rychlejší: Photoshop
Mám obrázek s mnoha vrstvami. Jednu z nich chci změnit a obrázek uložit.
Obrázek otevřu drag & drop, zvolím nástroj move, pravým myšítkem kliknu vizuálně na vrstvu, kterou chci změnit. Vyberu vrstvu podle názvu (v kontextovém menu se ukážou vrsty, které do místa zasahují, pokud názvy neupravuji, vyzkouším všechny čtyři možnosti). Upravím. Hotovo
Obrázek otevřu drag & drop, zvolím nástroj move. Vizuálně kliknu do obrázku na vrstvu, kterou chci změnit. Ouho, do místa jich zasahuje víc a zrovna se mi označila špatná. Postupně zkusím skrýt jednu vrstvu po druhé ze všech padesáti, po padesátém kliknutí (schovat/ukázat) ji najdu. Mám štěstí, upravím, hotovo
rychlejší: Photoshop
Mám fotku, ale s okrajem vypadá líp. Chci udělat kolem okraj jeden pixel bílý a ještě víc kolem pět pixelů černý.
Obrázek otevřu drag & drop, jako barvu pozadí si nastavím bílou, popředí černou. v menu najdu canvas size (nebo po kliku pravým na titulek okna). Zvolím relative, vyplním 1 a 1 do input boxů, barva pozadí, enter. Opakuji totéž s 5 a 5, barva popředí. Hotovo.
Obrázek otevřu drag & drop, zvolím nástroj canvas size. Vypočítám, jak bude velký obrázek po přidání 1 pixelu všude kolem. Výsledné hodnoty zadám (můžu taky klikat na pidišipečky nahoru, u každého čísla 2x). Nezapomenu předtím vypnout ikonku která udržuje stejný poměr stran. Zmáčknu center kvůli správnému offsetu. Kliknu na tlačítko resize (obyčejný enter nefunguje, tlačítko není default). Najdu tlačítko vrsty, vytvořím novou vrstvu (opět nutno odkliknout dialog, lze zrychlist shift-klik, ale tím že resizujeme obrázek, budeme tam mít špatné hodnoty), vyplním bíle, zduplikuji background (pad background nejde žádná vrstva dát), starý smažu (ať se neplete), bílou vrstvu posunu dolů. Opakuji totéž pro 5px okraj a novou celou černou vrstvu. Všechny vrsty merge down. Hotovo, uff.
rychlejší: Photoshop (asi tak o půl hodiny)
V dalším díle si vyzkoušíme transformace vrstev (resize, rotace), kreslení čar a obdélníků, práci s vrstvami a jiné vtipné aktivity. Pokud tedy ještě někdo potřebuje být přesvědčován o tom, že GIMP sice vypadá jako program pro úpravu obrázků, ale není k tomuto účelu použitelný. Drobné nedodělky neskutečně zdržují práci a čím víc toho člověk dělá, tím víc ho to zdržuje. Samozřejmě, pokud má uživatel radost, když po týdnu nainstaluje gentoo a rozjede v něm editor "vi", pak je jistě spokojen z nekonečných možností objevování tajů tohoto programu a z půlhodinového hledání té správné paletky v hromadě oken. Bohužel grafici přemírou času neoplývají a také jejich objevitelské vzrušení se omezuje na průzkum funkcí nových mobilů a MP3 přehrávačů. A to má být produkt pro ně!
Právo na rychlejší postup u některých bodů vyhrazeno. Kdo zná rychlejší cestu k cíli, ať se pochlubí, nakonec můžeme udělat VELKÝ ZÁVOD :)
Tiskni
Sdílej:
LANG=cs_CZ gimp
?
Ježíšmarja, jaké složitější operace? Co je na tom složitého, udělat orámování jednou linkou? Ten argument v článku je naprosto legitimní.
Strávil jsem "výrobou" černé linky kolem obrázku v GIMPu víkend (on tom skriptu jsem nevěděl, přiznávám - moje blbost), pak jsem GIMP proklel, nainstaloval CrossOffice a Photoshop.
Protože orámování potřebuji poměrně často, řešil jsem to nakonec utilitkou convert (
convert -border 1x1 -bordercolor "#000000" soub.jpg soub.jpg) k naprosté spokojenosti. Ale je fakt, že GIMP je v řadě jednoduchých úkonů neuvěřitelně clumsy.
Jazykově závislé zratky? cha cha chaKdo se má na to cizácký OK furt všude koukat? A z tlačítka Storno až srdíčko poskočí... Brr! Už jen kvůli tomu stojí za to od vvoken utéct někam jinam.
jestli je nutné hlásit i takové do očí bijící chyby i ve verzi 2.2, pak je někde něco špatně.Je něco špatně, ale asi něco jiného, než myslíte - špatně je podivovat se nad tím, místo toho, abyste chybu oznámil (a před tím zjistil, zda už oznámena není). S verzí to nemá nic společného, chyba se dá do programu snadno zavléct během vývoje. Je zvláštní podivovat se nad tím, že chyba ještě nahlášena není. Co byste dělal, kdyby takováhle "chyba" byla ve Photoshopu? Tam nemáte ani možnost chybu nahlásit a už vůbec ne jí opravit – a to je pro vás lepší? Pro některé lidi jsou možnosti navíc asi opravdu přítěž. Pro informaci, chyba už je nahlášena (má číslo 137050), pod ní je také vysvětleno, že to není tak jednoduché - u kruhového a elipsoidního výběru by taková úprava znamenala přestat zobrazovat průměr (kruhu), a místo toho začít zobrazovat nějakou nic neříkající hodnotu. A nebo mít jiné chování pro obdélník a jiné pro kruh. Pokud máte jednoznačné odůvodnění, proč je váš způsob měření správně, připište ho do bugzilly. Tím neříkám, že je GIMP bez chyb – sám ho taky moc nepoužívám, to, že nemůžu na 2 kliknutí myši namalovat rovnou čáru nebo nedej bože obdélník či elipsu mě vždy spolehlivě odradí
Stejně stále nemůžu pochopit, proč je GIMP tak strašný, zatímco slovenská "one man show" pixel32 je takový super produkt, postupující mílovými kroky dopředu.A možná to bude také tím, že Photoshop, Pixel32 i PSP jsou hlavně klikací malovátka, ke kterým se po(s)tupně přidávají skriptovací funkce. U GIMPu je na druhou stranu od začátku kladen velký důraz na skriptování (ostatně, má to blíž Unixovému stylu programů). Pokud byste potřeboval nějaké (polo)automatické zpracování spousty obrázků, budete se zase divit u Photoshopu, proč je to tak nešikovné.
Tak třeba ta typická vlastnost GIMPu - rozdělení na jednotlivé panely (namísto řešení "všechno v jednom okně") - mi zrovna docela vadí, a jistě nejsem sám. Samozřejmě, "jinak" automaticky neznamená "hůře".Koukám že toto je nutné uvádět na pravou míru v každé diskusi o Photoshopu a Gimpu: toto zodělení do spousty oken má (a vždy měl) Photoshop a GIMP to sprostě obšlehl. Nebo jsem opravdu jediný, kdo kdy viděl Photoshop na UNIXu?
Vidis, napr. mne to zas vyhovuje. Uz len preto, ze su to potom vsetko "top-level" okna a vztahuju sa na ne vsetky akcie a pravidla pouziteho window manageru. U Windows je to sice na dve veci, ale v na Unixovom stroji, kde si clovek moze vybrat window manager je to prudko pouzitelna vec. Napr. mozem okno obrazku z polovice prekryt panel s nastrojmi. TO by neslo, keby to boli "okna" v okne GIMPu. Alebo si v slusnom WM mozem nastavit, ze okna s urcitou vlastnostou maju mat konkretne umiestenie na ploche - zapnem GIMP a hned vyzera ako chcem. Alebo si mozem nastavit, ze niektore okna (obrazok, hlavne kde je menu) maju byt v zozname okien a ostatne nastrojove palety nie. Alebo...
A ked ti to tak velmi vadi, tak si ich mozes na ploche rozlozit tak, ako by vyzerali, keby boli ohranicene este jednym velkym oknom. V PS si palety z okna von vybrat nemozem. Takze v tomto je GIMP podla mna lepsi, lebo ti dovoli si vybrat, kdezto PS ti nuti jeden model.