Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »CATIA - 3D parametrická věc která se mi jeví jako dosti těžkopádný moloch. Lze použít na HP-Unix myslím že i Solaris, port o portu na linux se pořád mluví. Prý možná za rok... To jsem se dozvěděl od chytrých pánu co mě přesvědčovali že v linuxu je bordel a že čeho je nejvíc to je standard. Takže na invexu jsem od tohoto stánku velice rychle zmizel ale stačil jsem jim říct co si o jejich produktu na Widlích myslím... ))
Inventor - Děsná 3D parametrická sračka a hračička, jelikož je tato firma(Autodesk) silně widloizní nepochybuji že jejich produkt je tak zažraný do widlí že migrace nebude možná. Klasik ve škole prohlásil že Autodesk v CAD buisnesu je něco jako Microsoft v OS.
Autocad - 2D neparametrická sračka. Zapomeňte na linux...
Solidworks - Docela super 3D parametrický softwarek. Bohužel o portu na Linux vubec nepřemýšlejte...
Pro/E - Vyvat! 3D parametrický systém vysoké třídy. Wau! Podporují linux! ))) Doporučuji vyzkoušet. Firma ptc která tento produkt dodává nejdříve začala na Unixech, pak se trochu zakolíbala a hle od verze Wildfire 3.0 podporuje plně linux! Takže jim přeji hodněúspěchu. Na naší fakltě to budeme testovat. Takže možná napíšu článek pokud he redakce vezme.
Varicad - 2D neparametrický systém, obsahující neparametrické 3D jádro. jede jak pro widle tak pro linux. Osobně mám vyzkoušeno a doporučuji. Studentská licence stojí 1000kč a fool program stojí 40 tisíc myslím. Za to co to umí by jste koupily srovnatelný Autocad za 150000kč.
GUI tvožené v Tcl/Tk podle mě není nejšťastnější volba. Pokud to má fungovat i pod OS Windows, tak to vypadá příšerně, a i na to zákazník hledí.No zrovna pod Windows (nebo Mac OS/Mac OS X) vypadá Tcl/Tk GUI docela dobře (IMHO líp než spousta programů napsaných v Delphi), nejde-li o nějakou prehistorickou verzi. Příšerně to vypadalo tak možná před 5 lety. Vzhled Tk pod X11 je ovšem slabší. Před chvílí jsem si u kolegů s jedním programem v Tcl/Tk hrál a žádné příšerné GUI jsem opravdu neviděl.
že Linux nemá hlavní jasně daný směr co se bude používat.No dobře. A jinde ho mají? Donedávna bylo moderní Win32 API, dnes .NET, a za dva tři roky bude co? To samé Mac OS X s postupně zavedeným, pak "zastaralým" a dnes už "stabilním" Carbon API. A třeba API Gtk+ se snad až tak často nemění, nebo se pletu?
Dále mezi uživateli OS Linux není kupní síla, která by zaplatila onen port.No to je otázka. Linux se ve spoustě oblastí nepoužívá, protože nejsou specializované aplikace. Jenže z toho nijak neplyne, zda by na něj uživatelé přešli nebo nepřešli, kdyby pro něj potřebná aplikace byla.
Je to celkem pochopitelné, protože se Linux orientuje hlavně na open produkty"...Linux se orientuje..." Kdo je ten Linux? To je nějaká firma? To jsem nepochopil.
Doufám, že se jednou prosadí multiplatformní, rychlé, hezké a jednoduché GUI které se stane výchozím bodem pro tvůrce komerčního softwareu.Ano, kvadratura kruhu by byla moc pěkná věc.
Zatím takové neznám a mám pocit, že Microsoft se svým (husáckým) dotneten vede.A co Mono? Nebo Portable.NET (nebo jak se to jmenuje)?
Většina komerčního softwareu a vývojová prostředí se orientují na tuto platformu.Vždycky bylo nejvíc komerčních aplikací pro DOS/Windows, ne?
Ansys hlavně není CAD systém...Takže nejen neumíte psát, ale ani číst))
Tiskni
Sdílej: