Byly publikovány informace (technické detaily) o bezpečnostním problému Snapu. Jedná se o CVE-2026-3888. Neprivilegovaný lokální uživatel může s využitím snap-confine a systemd-tmpfiles získat práva roota.
Nightingale je open-source karaoke aplikace, která z jakékoliv písničky lokálního alba (včetně videí) dokáže oddělit vokály, získat text a vše přehrát se synchronizací na úrovni jednotlivých slov a hodnocením intonace. Pro separaci vokálů využívá UVR Karaoke model s Demucs od Mety, texty písní stahuje z lrclib.net (LRCLIB), případně extrahuje pomocí whisperX, který rovněž využívá k načasování slov. V případě audiosouborů aplikace na
… více »Po půl roce vývoje od vydání verze 49 bylo vydáno GNOME 50 s kódovým názvem Tokyo (Mastodon). Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Článek na stránkách Fedora Magazinu informuje o vydání Fedora Asahi Remixu 43, tj. linuxové distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 43.
Byl zveřejněn program konference Installfest 2026. Konference proběhne o víkendu 28. a 29. března v Praze na Karlově náměstí 13. Vstup zdarma.
Byla vydána Java 26 / JDK 26. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 10. Odstraněno bylo Applet API.
Byla vydána nová verze 260 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Odstraněna byla podpora skriptů System V. Aktualizovány byly závislosti. Minimální verze Linuxu z 5.4 na 5.10, OpenSSL z 1.1.0 na 3.0.0, Pythonu z 3.7.0 na 3.9.0…
Byla vydána nová verze 5.1 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Bylo oznámeno vydání nové verze 8.1 "Hoare" kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Doprovodný příspěvek na blogu Khronosu rozebírá kódování a dekódování videa pomocí Vulkan Compute Shaders v FFmpeg.
Byl představen open-source a open-hardware prototyp nízkonákladového raketometu kategorie MANPADS, který byl sestaven z běžně dostupné elektroniky a komponent vytištěných na 3D tiskárně. Raketa využívá skládací stabilizační křidélka a canardovou stabilizaci aktivně řízenou palubním letovým počítačem ESP32, vybaveným inerciální měřicí jednotkou MPU6050 (gyroskop a akcelerometr). Přenosné odpalovací zařízení obsahuje GPS,
… více »Po uvolnění 2.6.14 jsem si řekla, že to vypadá mnohem líp, než 2.6.13-2.6.14rc5-experimental-1 (či jak se to jmenovalo). Už to jádro s dlouhým názvem mě moc potěšilo, protože byla zakompilovaná podpora pro moji telku a já se nemusela s ničím dělat. Po rebootu do čtrnáctky mě ale čekalo nemilé překvapení.
TvTime zarputile trval na tom, že všechny kanály jsou prima a nic dalšího neviděl. Bootla jsem předchozí a tam to dělalo taky, až v 2.6.8 to chodilo, jak mělo (jen obraz byl černobílý, kdybych si upravila barvičky, tak zas v novějším bude rozházené, to už znám). Tak jsem odinstalovala tvtime, nainstalovala a stále nic.
V druhé fázi jsem se rozhodla o důkladnější čištění a odebrala všechna jádra krom stabilního 2.6.8 a smazala veškeré soubory, které měli co do činění s jádry, kde to zlobilo, pak jsem ještě pohledala vše, co souviselo s tvtime. Po čajíku jsem nainstalovala 2.6.14 a tvtime, podhodila zálohované osobní nastavení a televizka chodí.
Lehce nechápu proč, ale chodí...
no, ostatně, když dělám cokoli v tučňákovi stále stejným způsobem na různých strojích, tak pokaždé řeším jiný problém. 
Tiskni
Sdílej:
jednou se to zkompilovalo a po bootu vypisovalo samé devítky, smáznul jsem to, nakopčil znovu, a jelo to