Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V poslední době se pořád debatuje nad vyčerpávání zásob ropy, a nad řešením této situace. Jedním z možných řešení, podle mě velmi zajímavé, je totální přestavba daňového systému tak, aby rozhodující podíl měla "daň z primárních zdrojů".
Už nevím, kdo s touto myšlenkou přišel první, rozhodně ale není nová. To nic nemění na tom, že by mohla být velice nadějná, pokud by se vyřešilo "pár detailů" (viz dále). Určitě je to jedna z věcí, o které by se mělo vážně uvažovat.
Koncepce daně je taková, že se zruší daň z přidané hodnoty, daň z paliv atd., a zavede se tato nová daň z primárních zdrojů (přímé daně, jako např. DPFO, mohou zůstat nadále v platnosti, stejně tak zdravotní a sociální pojištění). Primárními zdroji se zde rozumí nevratný odběr něčeho z přírody (kovové rudy, ropa, uhlí, plyn, kámen apod.). Eventuálně se k tomu může přiřadit také vynětí pozemku z půdního fondu, případně vytěžení dřeva bez nové výsadby stromů. Běžné využití orné půdy by nebylo touto daní zatíženo.
Tato daň by zásadně změnila principy zatížení výroby a služeb - zdaňovalo by se na samém počátku, narozdíl od dnešního zdaňování na konci. Proč se mi tato daň tak zamlouvá? Zde je odpověď:
Jak to tak bývá, ne všechno je vždy růžové. Jsou tu i problémy, které jsou s touto daní spojeny:
Může to vypadat jako výkřik do tmy, vynález šíleného vědce, nebo něco podobného. Přesto si ale myslím, že si daň z primárních zdrojů zaslouží pozornost, minimálně proto, že podobných řešení zase tolik není.
Tiskni
Sdílej:
Náhrada se začne intensivně hledat ve chvíli, kdy zásoby začnou skutečně docházet. Takže tohle spíš hledání zpomalí.
Podpoří ekologické chování občanů - a to bez toho, aby se něco zakazovalo. Sama daň bude toto chování vynucovat.Tohle jsem příliš nepochopil. Jak změna z daně na začátku nebo na konci daňového řetězce ovlivní chování někoho, kdo je až za tím řetezcem.
Aby měla smysl, musela by se zavést globálně. Pokud by ji uplatňovaly jen některé státy, při vzájemném obchodu by se musela složitě dopočítávat, a navíc by neměla takovou účinnost.A o to rychleji by se devastovali země bez takovéto daně
Náhrada se začne intensivně hledat ve chvíli, kdy zásoby začnou skutečně docházet. Takže tohle spíš hledání zpomalí.Pokud bude daň dostatečně vysoká, tak se náhrada bude hledat dříve.
Tohle jsem příliš nepochopil. Jak změna z daně na začátku nebo na konci daňového řetězce ovlivní chování někoho, kdo je až za tím řetezcem.Nejde to, jestli je daň na začátku nebo na konci, ale co se daní. Je-li daněna především práce (jako nyní - DPH), nemá to žádný ekologický efekt. Daní-li se vstupní surovina (ropa, uhlí...), promítne se v ceně hlavně to, kolik suroviny (a jaké) bylo potřeba. Proto když si člověk koupí funkčně stejný výrobek, ale z různého množství základní suroviny, bude stát jiné peníze.
Kdyby ta daň byla tak moc vysoká, na některé lidi by se ty suroviny / výrobky nedostaly vůbec --> rozšíření chudoby, války...
Proto když si člověk koupí funkčně stejný výrobek, ale z různého množství základní suroviny, bude stát jiné peníze.Výrobek vyrobený bez zdaněných primárních surovin levnější nebude protože výzkum a tu šíleně drahou výrobní technologii musí někdo zaplatit.
Kdyby ta daň byla tak moc vysoká, na některé lidi by se ty suroviny / výrobky nedostaly vůbec --> rozšíření chudoby, války...Ta daň nemůže být "moc vysoká" - musí být přiměřeně vysoká. Pokud by se příslušná surovina vyčerpala, stejně ke konci výrazně stoupne cena. Takto lze to vyčerpání oddálit.
Výrobek vyrobený bez zdaněných primárních surovin levnější nebude protože výzkum a tu šíleně drahou výrobní technologii musí někdo zaplatit.Šíleně drahé to být nemusí. Příklad: použití hliníku místo oceli. Hliníku máme dostatečné zásoby (je to nejrozšířenější kov na planetě, současné zásoby využitelné dnešním způsobem zpracování se odhadují na 200-300 let), kdežto železné rudy ne. Proto by byl hliník zatížen nižší daní než železo. Podobně by byl rozdíl u energie použité při výrobě hliníku, podle toho, z jakého zdroje by byla. Navíc by se podstatně zlepšila recyklace surovin (protože recyklované suroviny by zdaněny nebyly), a třeba právě hliník je výborně recyklovatelný. Hliník se běžně používá už dnes (pro tytéž účely jako konstrukční ocel), ale je pořád výrazně dražší než ocel.
Způsobí tlak na omezení spotřeby primárních neobnovitelných zdrojů. Tím pomůže zajistit, aby zdroje vydržely déle, a byla za ně nalezena vhodná náhrada.Ta daň je IMO právě o tom, že se ceny surovin díky dani zvednou na takovou hodnotu, jako by ty suroviny docházely.Náhrada se začne intensivně hledat ve chvíli, kdy zásoby začnou skutečně docházet. Takže tohle spíš hledání zpomalí.
Podpoří ekologické chování občanů - a to bez toho, aby se něco zakazovalo. Sama daň bude toto chování vynucovat.Tak, že bude automaticky preferovat zboží, které řetězcem vůbec neprochází.Tohle jsem příliš nepochopil. Jak změna z daně na začátku nebo na konci daňového řetězce ovlivní chování někoho, kdo je až za tím řetezcem.
No a pokud továrnu vlastní stát, tak si může napálit daň jakou chcePodstata tohoto daňového systému nespočívá v tom, že si stát napálí daň, jakou chce. Daň musí být tak vysoká, aby zatížila jednotlivé suroviny podle jejich vzácnosti, a současně aby celková daňová kvóta odpovídala určenému cíli (cílová kvóta veškerých daní může být např. 40 %). Proto je to tak složité, jednotlivé sazby nelze střílet od boku, musí se použít matematické modelování a sazby pružně upravovat podle situace.