abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    25.7. 19:55 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    25.7. 17:33 | Komunita

    MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:55 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 14:33 | IT novinky

    Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.7. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 13:33 | IT novinky

    Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    24.7. 06:00 | IT novinky

    T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.7. 21:55 | Komunita

    Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.7. 21:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (29%)
     (26%)
     (6%)
     (5%)
     (4%)
     (1%)
     (3%)
     (26%)
    Celkem 143 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 20:08
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Akože gramatický korektor

    2.11.2005 02:40 | Přečteno: 1261× | Spracovanie jazyka

    Pred zhruba mesiacom som reagoval na poznámku o tom aké by to bolo super mať aspoň jednoduchý gramatický korektor. Pôvodný autor v ňom zmieňoval, že by bolo fajn, keby to fungovalo aspoň pre tie javy, ktoré majú jasné pravidlá.

    Takto reaguje väčšina programátorov (a im spriaznených duší), všetko okolo nás je jednoduché a každý tomu rozumie bez toho, aby o tom vedel niečo viac. A je úplne jedno, či sa jedná o lingvistiku, alebo dotácie v EÚ :) Moja reakcia sa vtedy snažila o akýsi popis toho, prečo to vlastne nie je také jednoduché. Napísal som však, že jediná vec, ktorá je jednoduchá je vokalizácia predložiek. Vec, ktorá je na prvý pohľad nesmierne jednoduchá, stačí sa pozrieť a určiť kedy sa má písať v/vo, z/zo, s/so, ... Neprozreteľne som napísal, že sa to dá napísať za jedno poobedie. Včera pršalo a dnes ráno tiež. Tak som sa do toho pustil.

    Keďže som sa momentálne pripojil k projektu, ktorý sa zaoberá ovládaním autorádia pomocou hlasu, tak som to rovno využil aj na zoznámenie sa s novinkami (JDOM, Open Agent Architecture). Základom bolo preportovať knižnicu na prácu s hláskami (vedeli ste, že už toto nie je jednoznačné) a následne vytvoriť baseline, aby bolo následne s čím porovnávať.

    ak to je vokalizovana predlozka potom
            vrat chybu
    ak to nie vokalizovana predlozka potom
            vrat ze je to v poriadku
    
    Keďže na mojich testovacích dátach (korpus Harry, milión slov) je tých chýb minimálne, tak by to v ideálnom prípade malo vrátiť, že je všetko OK. A kebyže o tom nič neviem, tak nasleduje šok. Prezentovaná metóda má úspešnosť okolo 89.9%, ak nerobíme s jazykom, tak to je slušné číslo. Ale v prirodzenom jazyku to má k použiteľnosti ešte ďaleko. A tak prepisujem nejaký pravidlá z múdrej knižky a pridávam pár svojich. Po pár hodinách (a remíze Artmedie) sa dostávame k presnosti 97.7%, ale stále mi tam zostáva okolo 500 prípadov, ktoré sú nesprávne. Kde-tu to je pravda, ale väčšinu z toho tvoria chyby. A tak pozerám a hľadám. A moja lingvistická intuícia dostáva na frak. Nedokážem určiť, čo je ešte spisovné a čo už nie. No nič, idem spať.

    Celý balík (pod BSDL) pošlem na požiadanie, takto je to vhodné akurát tak pre niekoho, kto sa chce hrať. Ledaže by sa našiel niekto, kto by napísal rozhranie k OO.org. So skvalitnením pomôžem rád, s pridávaním do OO.org, či niečoho podobného len ťažko, keďže ich nepoužívam, takže by som z toho nemal žiaden osoh, a nemyslím si, že by ma to bavilo. Ale iniciatíve sa medze nekladú :) Ak máte nápady na nejaké podobné eazy lingvistické problémy, tak sem s nimi.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.