Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Pred zhruba mesiacom som reagoval na poznámku o tom aké by to bolo super mať aspoň jednoduchý gramatický korektor. Pôvodný autor v ňom zmieňoval, že by bolo fajn, keby to fungovalo aspoň pre tie javy, ktoré majú jasné pravidlá.
Takto reaguje väčšina programátorov (a im spriaznených duší), všetko okolo nás je jednoduché a každý tomu rozumie bez toho, aby o tom vedel niečo viac. A je úplne jedno, či sa jedná o lingvistiku, alebo dotácie v EÚ :) Moja reakcia sa vtedy snažila o akýsi popis toho, prečo to vlastne nie je také jednoduché. Napísal som však, že jediná vec, ktorá je jednoduchá je vokalizácia predložiek. Vec, ktorá je na prvý pohľad nesmierne jednoduchá, stačí sa pozrieť a určiť kedy sa má písať v/vo, z/zo, s/so, ... Neprozreteľne som napísal, že sa to dá napísať za jedno poobedie. Včera pršalo a dnes ráno tiež. Tak som sa do toho pustil.
Keďže som sa momentálne pripojil k projektu, ktorý sa zaoberá ovládaním autorádia pomocou hlasu, tak som to rovno využil aj na zoznámenie sa s novinkami (JDOM, Open Agent Architecture). Základom bolo preportovať knižnicu na prácu s hláskami (vedeli ste, že už toto nie je jednoznačné) a následne vytvoriť baseline, aby bolo následne s čím porovnávať.
ak to je vokalizovana predlozka potom vrat chybu ak to nie vokalizovana predlozka potom vrat ze je to v poriadkuKeďže na mojich testovacích dátach (korpus Harry, milión slov) je tých chýb minimálne, tak by to v ideálnom prípade malo vrátiť, že je všetko OK. A kebyže o tom nič neviem, tak nasleduje šok. Prezentovaná metóda má úspešnosť okolo 89.9%, ak nerobíme s jazykom, tak to je slušné číslo. Ale v prirodzenom jazyku to má k použiteľnosti ešte ďaleko. A tak prepisujem nejaký pravidlá z múdrej knižky a pridávam pár svojich. Po pár hodinách (a remíze Artmedie) sa dostávame k presnosti 97.7%, ale stále mi tam zostáva okolo 500 prípadov, ktoré sú nesprávne. Kde-tu to je pravda, ale väčšinu z toho tvoria chyby. A tak pozerám a hľadám. A moja lingvistická intuícia dostáva na frak. Nedokážem určiť, čo je ešte spisovné a čo už nie. No nič, idem spať.
Celý balík (pod BSDL) pošlem na požiadanie, takto je to vhodné akurát tak pre niekoho, kto sa chce hrať. Ledaže by sa našiel niekto, kto by napísal rozhranie k OO.org. So skvalitnením pomôžem rád, s pridávaním do OO.org, či niečoho podobného len ťažko, keďže ich nepoužívam, takže by som z toho nemal žiaden osoh, a nemyslím si, že by ma to bavilo. Ale iniciatíve sa medze nekladú :) Ak máte nápady na nejaké podobné eazy lingvistické problémy, tak sem s nimi.
Tiskni
Sdílej: