Protože je už po aprílu, můžou strahováci opět zveřejnit program další Virtuální Bastlírny, aniž by připravená témata působila dojmem, že jde o žert. Vězte tedy, že již v úterý 7. dubna od 20:00 proběhne VB, kde se setkají bastlíři, technici, učitelé i nadšenci do techniky a kde i vy se můžete zapojit do družného hovoru, jako by všichni seděli u pomyslného piva. Co mají bastlíři tento měsíc na srdci? Pravděpodobně by nás musel zasáhnout meteorit
… více »Byla vydána verze 26.1 aneb čtvrtletní aktualizace open source počítačového planetária Stellarium (Wikipedie, GitHub). Vyzkoušet lze webovou verzi Stellaria na Stellarium Web.
VOID (Video Object and Interaction Deletion) je nový open-source VLM model pro editaci videa, který dokáže z videí odstraňovat objekty včetně všech jejich fyzikálních interakcí v rámci scény (pády, kolize, stíny...) pomocí quadmaskingu (čtyřhodnotová maska, která člení pixely scény do čtyř kategorií: objekt určený k odstranění, překrývající se oblasti, objektem ovlivněné oblasti a pozadí scény) a dvoufázového inpaintingu. Za projektem stojí výzkumníci ze společnosti Netflix.
Design (GitHub) je 2D CAD pro GNOME. Instalovat lze i z Flathubu. Běží také ve webovém prohlížeči.
Příspěvek na blogu herního enginu Godot představuje aplikaci Xogot přinášející Godot na iPad a iPhone. Instalovat lze z App Storu. Za Xogotem stojí Miguel de Icaza (GitHub) a společnost Xibbon.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za březen (YouTube).
ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.
DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.
Severní Korea vyhlásila válku dlouhým vlasům zní nadpis článku na bbc. Opravdu jsem nevěděl, že moje krátké vlasy jsou důkazem mého veskrze socialistického a vojenského smýšlení. Argumenty typu
Dlouhé vlasy spotřebovávají příliš mnoho živin a mozku se tak nedostává dost energie.mi připomněly obrázky z koncentračního tábora Mauthausen, kde byly vystaveny "vědecké" publikace, v nichž se to hemžilo bakteriemi ve tvaru davidových hvězd a srpů s kladivy.
Bohužel, nebýt to v Severní Korei smutná realita, mohl bych psát o tom, že dlouhé vlasy jsou vyjádření nesouhlasu s režimem. U nás počet mániček po revoluci klesl, protože je každému (nudící se důchodce neuvažuji) jedno, jak dlouhé má kdo vlasy. Takhle je to jen nemístné rozumování o lidech, kteří jsou skutečně utlačováni. Kim Ir Sen musel číst 1984 a asi mu to přišlo jako dobrý nápad. Takto můžeme Korejce litovat, protože v jejich zemi nejsou naleziště ropy, což je osvědčený prostředek pro boj za demokracii. Aspoň z pohledu Spojených států.
Už proto jsem vděčný, že mohu žít v této době a na tomto místě - ve svobodné zemi, alespoň ve srovnání s většinou okolních států. Přestože se to tu moc nenosí, tak jsem hrdý na to, že jsem Čech a zároveň jsem rád, že jsem občan Evropské Unie se všemi jejími výhodami i problémy.
Prakticky už nám zbývá jedna věc. Přestaňme trápit a otravovat komunisty a jejich voliče naší demokracií, svobodou a kapitalismem! Proč je nutíme žít v režimu, který nechtějí? Copak je to takový problém sehnat pár miliard korun a zařídit jim pobyt v libovolné komunistické zemi dle vlastního výběru?
Tiskni
Sdílej:
.
Takže raději napsat socialistické?
zkratka ta libovolna komunisticka zeme by zakonitym vytvarenim vnejsiho nepritele byla stejne nebezpecna okolnimu svetuCož jsem snad nikde nepopíral. Já říkal, pokud někdo chce komunismus (socialismus) se vším všudy, ať si zajede do Severní Koree, nebo na Kubu a ať je tam šťastný
.
Mimo to jakákoliv země, která vytváří vnějšího nepřítele je nebezpečná: třetí říše se Slovany a komunisty, dnešní Spojené Státy s terorismem, Palestinci a Izraelci navzájem, ... .
IMHO je to přesně naopak: imperialismus je nejvyšší stádium kapitalismu.Aaa, omlouvam se, ani ja to nestudoval. To vsak nic nemeni na tom, ze komunisticky stat imperialismus v kazdem smeru prekonava ;)
Mám pocit, že komunismus = jednoduchá řešení, jedna řada, jeden nepřítel. A taky pohodlnost. Takže proč by měli "ti od prožralých třešní" hýbat zadkem a mizet někam, učit se jazyk, víc makat, když tu můžou klidně remcat a vzpomínat na starý časy, pivo za 1,50 a pravidelné sjezdy.
Taky se u nás, v "zemi mlékem a strdím oplývající", cítím jako doma a doufám (aspoň) v boží mlýny a čas, když nic jiného.
"V další seriálové řadě vysílané v zimě jsou použity záběry mužů s dlouhými vlasy, které televize natočila skrytou kamerou v různých částech Pekingu."
Sprav si poriadok v terminológii, naštuduj si aspoň minimum informácií k danej téme a trochu porozmýšlaj.
)
U ani nevím, kde jsem se dostal k jednomu článku, probírá se tam, zda "Politika je hnus?". No a s tím souvisí i neústup socialistických postojů části obyvatelstva.