Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 19:00
1. Mladi lide umi anglicky daleko vice nez driv, a dokonce i u nas.+1 dneska není angličtina problém. Generace od 2000 už vyrostla na nepřeložených hrách (nejen) na steamu, na youtube vlozích, seriálech apod. IMO navíc se taky angličtina na základkách učí mnohem víc intenzivněji.
Generace od 2000vs
nějakým doktorandůmo_O
BTW mám za to že jazykovej model se tvoří tak <15, pak už to stojí za houby.To si nemyslím. Je to daleko složitější, záleží na spoustě faktorů, např. na osobních vlohách, intenzitě kontaktu s daným jazykem, atd. Jistě jsou lidé, kteří se dokáží "perfektně" naučit cizí jazyk i v pozdějším věku, případě naučit se jazykovým strukturám, které např. v mateřštině vůbec neexistují (a jiní lidé to naprosto nedokážou). A hlavně, jazyk je komplex mnoha fenoménů a je třeba každý z nich posuzovat zvlášť a příliš nezobecňovat...
pro učení jazyka je třeba se ho učit tak do 15 let věku, pak už to není "nativní"
Má to nějakou oporu v literatuře?
Protože co já vím, tak pro získání citu je kritická expozice mnohem dřív (zhruba předškolní věk)… a na rodilého mluvčího (=C1) se to chce našprtat spoustu kulturního balastu.
Ale nemám přehled, jaký je aktuální konsenzus.
odborné publikace a nejspíš i hry moc masové nejsou, i když ty hry bych asi uznal, ale v 90. letech nebyly skoro vůbec ozvučené
Tak to prr! Jednu dobu byly v 90. letech mainstreamem adventury a „interaktivní filmy“ (a později strategie a (A)RPG). Troufnu si tvrdit, že z toho si člověk odnese víc než z CoD či co je dneska mainstream. Jistě, masové to rozhodně nebylo… na druhou stranu cílová skupina z toho měla o poznání víc a vzpomínám si na ten rozdíl ve slovní zásobě (a motivaci).
Dnes jsou stimuly pro učení angličtiny mnohem větší: písničky na YT, americké/britské seriály, voiceactované interaktivní příběhy, mezinárodní baviči na YT/twitchi.
To je věc sociální bubliny a pointa je podobná jako u předchozího bodu.
Dneska je toho i na TyTrubko spousta česky a tyhle velké služby ti cpou (už docela ucházející) strojový překlad. Ta motivace jít za cizojazyčným materiálem není velká. Pokud někdo byl nerd/mánička dřív, měl tu motivaci větší a výběr byl menší (od hudby/filmů ze Západu ještě za jedné strany po ty upirátěné hry na našem piditrhu).
Víc úrovní překladu (dabing, přeložené titulky, originální titulky, originál) působí jako konstantní učící stimul pro lepší požitek sledujícího (když vidíš jaký chyby v překladu vznikly, tak se na překlad už vykašleš).
To jsem viděl v reálu zrovna teď o víkendu… (Snažil jsem se vysvětlit, proč se nedokážu koukat na dabovaný TBBT na Primě… a na TBBT vůbec.) Spoustu lidí tohle vůbec nezajímá. Opět mi to připomíná tu diskuzi o chybném poměru stran a jinak deformovaném obrazu na televizi.
IMHO bude mít největší vliv větší tlak rodičů, aby se dítka ten mezinárodní jazyk učila od školky.
Má to nějakou oporu v literatuře?
By the onset of puberty (around age 12), language acquisition has typically been solidified and it becomes more difficult to learn a language in the same way a native speaker would.Rozhodně v angličtině bych nedokázal napsat ty nejkomplikovanější věci jako v češtině.
Tak to prr! Jednu dobu byly v 90. letech mainstreamem adventury a „interaktivní filmy“ (a později strategie a (A)RPG).To sice jo, ale v 90. letech jsem neměl počítač :-P, dneska bych měl nejnovější iphone (fuj ... nadsázka!).
Troufnu si tvrdit, že z toho si člověk odnese víc než z CoD či co je dneska mainstream.Telltale minecraft anglicky namluvenej oblíbenejma youtuberama :-P (i když otázka jak v česku). On nebyl v 90. letech masově pařenej Doom, Duke Nukem, nebo Wolf? Si pamatuju že jsme pařili ve škole Scorched earth až do večera. Na střední 2003 pak Recware nebo Elmu.
na druhou stranu cílová skupina z toho měla o poznání víc a vzpomínám si na ten rozdíl ve slovní zásobě (a motivaci).Však jsem psal, že bych hry 90. let uznal.
Ta motivace jít za cizojazyčným materiálem není velká.Jo motivace cokoliv číst a studovat velmi klesla, ale mám za to že ty nové zdroje převyšují tu lenost, ale je to jen IMO.
Snažil jsem se vysvětlit, proč se nedokážu koukat na dabovaný TBBT na PriměOn někdo vydrží čekat než se to televize uráčí nadabovat? To mě štvalo ještě v době kdy jsem neměl počítač (no pak jsem měl chcíplou 486) ani internet ani pořádný znalosti angličtiny a musel jsem čekat než dodabují stargejtku
IMHO bude mít největší vliv větší tlak rodičů, aby se dítka ten mezinárodní jazyk učila od školky.Njn to pak jo, já se teda učil angličtinu snad až někde od 6. třídy a to jako druhej cizí jazyk :-/.
Má to nějakou oporu v literatuře?By the onset of puberty (around age 12), language acquisition has typically been solidified and it becomes more difficult to learn a language in the same way a native speaker would.
Hned za tím následuje [citation needed].
Critical period hypothesis znám a s ohledem na to jsem zmiňoval, že to je zřejmě složitější.
On nebyl v 90. letech masově pařenej Doom, Duke Nukem, nebo Wolf?
Masově určitě nebyl. Osobně jsem o nich vlastně ani nevěděl někdy do roku asi 2001. (Jediná FPS, co jsem do té doby hrál, byl Blood. ^_^)
On někdo vydrží čekat než se to televize uráčí nadabovat?
Když o tom jinak ani neví?
Masově určitě nebyl.Tak to u nás se pařil Wolf tak moc až ho musela zástupkyně odinstaloval, protože ohrožování mravního vývoje, symboly a tak...
Když o tom jinak ani neví?Jako že se to u nás vysílá klidně až roky po uvedení? To je snad jasný, navíc to šlo zjistit z roku natočení.
ale zase nemyslím si, že kdybych se začal teďka (29) učit třeba čínsky, tak bych v tom jazyku dokázal "myslet"
Tož tak si tu část článku o SLA přečti. ~_^
Když o tom jinak ani neví?Jako že se to u nás vysílá klidně až roky po uvedení? To je snad jasný, navíc to šlo zjistit z roku natočení.
Jak píšu, rodinka zjistila, že TBBT existuje, na podzim 2016.
Jak píšu, rodinka zjistila, že TBBT existuje, na podzim 2016.No to je ale malej časovej odstup, stihli za tu dobu vůbec dojet všechny minulé série?
On někdo vydrží čekat než se to televize uráčí nadabovat? To mě štvalo ještě v době kdy jsem neměl počítač (no pak jsem měl chcíplou 486) ani internet ani pořádný znalosti angličtiny a musel jsem čekat než dodabují stargejtku
Prodlevy se ale od té doby ale dost zkrátily. Třeba u Stargate SG-1 to IIRC bylo tak, že než u nás začali vysílat sedmou sérii, v originále už seriál skončil. Zpoždění 3-4 roky bylo naprosto běžné. Dnes už to spíš bývá tak, že pokud nejde vysloveně o okrajovou záležitost (která se do našich televizí nedostane vůbec), vysílají se u nás seriály zpožděné o rok, nanejvýš dva. Často ani to ne - třeba Bron/Broen (třetí řada) tu byl po půl roce a poslední Sherlock byl IIRC vysílaný jen o den později než na BBC.
Je to samozřejmě důsledek té snadné dostupnosti - když bude dnes vysílat televize novinku po čtyřech letech od originálu, nezbyde už moc lidí, kteří by ji ještě neviděli.
Třeba u Stargate SG-1 to IIRC bylo tak, že než u nás začali vysílat sedmou sérii, v originále už seriál skončil.Nn vysílali to ten samej rok, alespoň podle české wikipedie ale rozestup od konce seriálu (odvysílaný) a české premiéry 7. sezóny byl fakt jen pár měsíců. OT: Jo oni odvysílali 4 sezóny jeden rok? Tak to se pak nemůžu divit, že ten překlad pro dabing byl tak odfláklej
Sherlock byl IIRC vysílaný jen o den později než na BBCJo teďka to už je možný, ale já přestal sledovat televizi po tom, co vypli analogový vysílání. Ono cpát dvb-t settopbox do modnutýho Tesla Mánese ... no nevím
alespoň podle české wikipedie ale rozestup od konce seriálu (odvysílaný) a české premiéry 7. sezóny byl fakt jen pár měsíců
Tak podle té odkazované stránky se u nás první díl sedmé série vysílal tentýž den jako v USA poslední díl desáté. Takže jsem se podle všeho spletl jen asi o půl dne. :-)
Jo oni odvysílali 4 sezóny jeden rok?
Vzhledem k tomu, že to Prima vysílala tempem jeden díl denně (všední dny odpoledne), tak to zase až takový problém nebyl.
a na rodilého mluvčího (=C1) se to chce našprtat spoustu kulturního balastu.Spíš C2, ne?
V 90. letech bylo oproti 2000-2010 skoro nula zdrojů pro učení angličtiny v masové populaci
Méně určitě, ale "skoro nula" bych rozhodně netvrdil. Tohle by se spíš dalo tvrdit, kdybyste obě období posunul o deset let dřív. Ne že by to později nebylo ještě lepší, ale kdo chtěl, tak si v 90. letech našel materiálu pro učení dost.
ale kdo chtěl, tak si v 90. letech našel materiálu pro učení dost.A byl to ten masovej jev? Dneska pokud nechceš aby ti někdo vyspoiloval poslední díl oblíbeného seriálu, tak se na to musíš kouknout tak do dne od odvysílání.
ale kdo chtěl, tak si v 90. letech našel materiálu pro učení dost.A byl to ten masovej jev?
IMHO docela ano, přeci jen to v té době byla novinka. Dodnes si vzpomínám, jak jsem během invaze do Kuvajtu hltal CNN, kterou v té době u nás vysílali coby třetí program (ze tří :-) )
Dneska pokud nechceš aby ti někdo vyspoiloval poslední díl oblíbeného seriálu, tak se na to musíš kouknout tak do dne od odvysílání.
A to je ještě potřeba být opatrný, kam během toho dne člověk vleze. :-)
Dodnes si vzpomínám, jak jsem během invaze do Kuvajtu hltal CNNNo dobře v 1990 mě byly tři roky :-P. A pár let poté jsem z cizojazyčných sledoval tak maximálně Pevnost boyard (tu klasickou francouzskou ne ty licence).
A to je ještě potřeba být opatrný, kam během toho dne člověk vleze.
nebo snad ty levné 1990 VHS dabingy, kde všechny postavy daboval jeden člověk poskytují stejnej zážitek?
zrovna ty postery jsem předělával lidem, o kterých vím, že od 2000 hráli nepřeložené hry a doma měli kabelovku s MTV, HBO,… Taky občas potkávám prváky, což už je ročník 97-98, pokud se nemýlím, a žádná sláva to není
Možná že právě v tom bude částečně ten problém. Tahle generace vyrostla na mluvené angličtině (navíc z ne zrovna referenčních zdrojů) a písemné komunikaci s lidmi, z nichž polovina nejsou native speakers a většina z té druhé si se spellingem moc hlavu neláme (to jsou ty různé "would off" místo "would have"). V horším případě dokonce v prostředí, kde je cool slova záměrně komolit a kdo píše správně, je za suchara. Kdo vyrůstal na knížkách, novinách, BBC, přinejhorším CNN, je na tom paradoxně při psaní mnohem lépe.
a předělával jsem nějakým doktorandůmV době Bc. studia jsem opravoval doktorandům práce po odborné stránce. V té době mě to ještě zaráželo (tj že by to mělo být spíš naopak), ale když jsem viděl, jaké magisterské (doporučuju zejména stránky 49-66) práce u nás běžně procházejí, tak jsem tohle nějak pustil z hlavy. Z tohoto pohledu by u nás na přírodě museli být všichni minimálně profesoři. Prostě buď rád, že jsi na takového úrovni, že můžeš opravovat doktorské práce.
Moc rád bych tomu věřil, ale pak jsem absolvoval nějaký ten předmět, kde bylo nutno prezentovat v angličtině, a předělával jsem nějakým doktorandům postery na konferenci v UK.Myslím, že horší to bejt nemůže :-P.
Mozna to chce neco noveho, pro co se mohou mladi kluci nadchnout - Javascript, Android, 3D tiskOMG!
1. Mladi lide umi anglicky daleko vice nez driv, a dokonce i u nas.No, to sice jo, ale potkal jsem fakt jen minimum lidí, kteří by uměli anglicky tak dobře, že v tom píšou kvalitní články.
Ale mozna to je taky tim, ze Linux uz je mainstream, a nema to kouzlo.. Mozna to chce neco noveho, pro co se mohou mladi kluci nadchnout - Javascript, Android, 3D tisk, strojove uceni, ja sam nevim..Tak on někdo chodí na abclinuxu kvůli linuxu? Mi přijde, že tu kvůli němu není snad nikdo.
kteří by uměli anglicky tak dobře, že v tom píšou kvalitní články.To zase jo
Tak on někdo chodí na abclinuxu kvůli linuxu? Mi přijde, že tu kvůli němu není snad nikdo.Kvůli zprávičkám a jaderným novinkám (takovej blázen abych sledoval kompletní lkml už nejsem
Kvůli … jaderným novinkám (takovej blázen abych sledoval kompletní lkml už nejsem)
Pořád je tu ještě originál na LWN
No, to sice jo, ale potkal jsem fakt jen minimum lidí, kteří by uměli anglicky tak dobře, že v tom píšou kvalitní články.Otázkou je, jak moc je toto relevantní argument. Matematický text pochopíte, ať už ho píše kdokoliv, protože matematika je univerzální jazyk. Technický text pochopím i když je ta angličtina hrozná, protože mě ani tak nezajímá gramatika a syntax jako spíš ty příkazy, které mám použít. Takže já mám rád články, které pokud možno nepíšou rodilí mluvčí postižení Shakespearem, ale třeba používají jen 10 angl. slov a místo toho je tam ten odborný obsah, kvůli kterému to čtu. Takhle jsem na posezení - cestou z Prahy do Ol - zhltl knížku od jednoho Rakušana, kterej uměl anglicky asi ještě hůř jak já, ale tj jedno, protože i pomocí 4 slov dokázal tu myšlenku předat (a o to víc tam bylo těch příkladů). Takže mě osobně je celkem jedno, jak kvalitním jazykem je to napsáno, hlavně když to má obsah.
Pokud ale vysvětluje proč ty příkazy použítTak tohle zrovna ten Winand zvládl i za použití velmi jednoduché technické angličtiny. Ale jo, asi jsem pochopil Bystroušákův příklad s dobrou angličtinou jinak.
Technický text pochopím i když je ta angličtina hrozná, protože mě ani tak nezajímá gramatika a syntax jako spíš ty příkazy, které mám použít.
Tímhle způsobem můžu číst i texty ve francouzštině, němčině nebo ruštině, i když z těch jazyků umím úplné minimum. A analogicky může takto číst cizinec český text.
Další věc jsou strojové překlady a umělá inteligence – už teď je to na porozumění textu použitelné (jednou dokonce odkazovali jeden můj český článek na Hackaday :-) a časem bude nutnost umět cizí jazyky ještě menší (zatímco třeba v 90. letech v ČR to byla víc než polovina úspěchu).
Takže já mám rád články, které pokud možno nepíšou rodilí mluvčí
Podobně je to na konferencích – taky často rozumím líp Francouzům nebo Indům.
Protoze umis blbe anglicky...
To je možné, ale nic to nemění na faktu, že cizincům, kteří mluví pomaleji a jednodušeji, je často rozumět lépe1 než rodilým mluvčím. Když totiž neumí artikulovat nebo na to kašle, tak je to těžké. Něco jiného jsou profesionálové2, kteří umí mluvit a zakládají si na tom, aby jim bylo rozumět a vyslovovali správně.
[1] přestože tam nasekají nějaké chyby nebo mají směšný přízvuk
[2] např. někteří televizní nebo rozhlasoví hlasatelé/hlasatelky
V 90. letech jsem taky anglicky jeste moc neumel, a tak jsem si kupoval ceske preklady manualu od Grady..Dalsim oblibenym zdrojem byly po ruznu posbirane skripta z vysokych skol, ... casto promenlive kvality.
Ale mozna to je taky tim, ze Linux uz je mainstream, a nema to kouzlo..Nerekl bych mainstream ale spis ,,it just works''. Nainstalujes a funguje ti to a nemas prilis motivaci resit, jak to funguje pod poklickou, protoze nemusis jak driv resit, ze s takovym a takovym jadrem prestala jet zvukovka a kdyz nainstalujes novejsi, tak ti to nahodne haze kernel panic. Uz ani nevim, kdy jsem si naposledy kompiloval a nastavoval jadro sam pres make menuconfig.
Bude možné se spojit třeba skrze live stream a chat s Vaším srazemHeh to bych se i kouknul. OT: když nad tím tak přemýšlím, tak livestreamu se zatím linux dost úspěšně vyhýbá (až na ten pokud na redditu ? jak instalovali přes chat distribuci).
nastavení filtrování se uloží např. do cookiesTo je blbost, to vyšachuje lidi s doplňkem „Destroy cookies“
Bude možné se spojit třeba skrze live stream a chat s Vaším srazem (např. přes https://appear.in/komunitni-portal-cz)?Nemyslim, ze je to technicky dobre proveditelny - bude to v hospode a nebudeme tam sami, chtelo by to poresit mikrofon. Muzeme to zkusit, ale moc sanci tomu nedavam (navic si nejsem jistej, jestli je jak vyresit pripojeni na reproduktory).
Osobně jsem velice skeptický k jakémukoliv přidávání. A už vůbec pokud jde o takto saturovaný "trh".Já vidím místo pro odborný portál, který se nezaměřuje na začátečníky. Těm se věnuje celý zbytek internetu. Dál jsou tu taky „problémy“ s vlastníky, kde by bylo asi fakt lepší, kdyby to na sebe mělo napsané nějaké sdružení.
Osobně bych uvítal spíše něco jako jednoduchý, avšak vymazlený automatický scraper novinek, článků, tipů, atd. K fungování tohoto bude potřeba pouze dvě role (ačkoliv zastoupené hojným počtem osob) - zprávičkář copywriter a překladatel. Přidaná hodnota, výhody a možnosti tohoto řešení:K tomuhle nepotřebuješ ani zprávaře, k tomu ti stačí se naučit používat RSS a prostě si ty zdroje přidat do čtečky. Když budeš odebírat třeba reddit, tak těhle věcí budeš mít tolik, že začneš řešit opačný problém - jak se většiny kravin zbavit.
Já vidím místo pro odborný portál, který se nezaměřuje na začátečníky. Těm se věnuje celý zbytek internetu.Však to se nevylučuje. Ba dokonce to očekávám.
Dál jsou tu taky „problémy“ s vlastníky, kde by bylo asi fakt lepší, kdyby to na sebe mělo napsané nějaké sdružení.Samozřejmě. To je však nezávislé na způsobu fungování poskytování a dodávání obsahu. Nezmiňoval jsem to, protože tohle bych rád přenechal přímo šéfům toho portálu. Pro mě je hlavní ten obsah a stabilní fungování (a už je mi jedno jak bude ta stabilita implementována
K tomuhle nepotřebuješ ani zprávaře, k tomu ti stačí se naučit používat RSS a prostě si ty zdroje přidat do čtečky. Když budeš odebírat třeba reddit, tak těhle věcí budeš mít tolik, že začneš řešit opačný problém - jak se většiny kravin zbavit.A tohle právě vůbec nefunguje. Za prvé kvalita je silně kolísavá, uživatelská přívětivost (včetně persistence všech informací) nulová, celý systém je neovlivnitelný (nemůžu se jen tak rozhodnout být zprávičkář, copywriter či překladatel a prostě ten "můj" souhrn článků, blogpostů, atd. nemůžu nijak vylepšit), ale hlavně nelze vůbec vyřešit perfektní a spolehlivou kategorizaci, pokročilou filtraci (včetně frekvence jak zmiňuješ), třídění, a vůbec práci s obsahem. Tedy já chci právě tímto návrhem předejít tomu "opačnému problému zbavování se kravin". A protože přesně tohle citelně chybí, popsal jsem to výše.
A tohle právě vůbec nefunguje. Za prvé kvalita je silně kolísavá, uživatelská přívětivost (včetně persistence všech informací) nulová, celý systém je neovlivnitelný (nemůžu se jen tak rozhodnout být zprávičkář, copywriter či překladatel a prostě ten "můj" souhrn článků, blogpostů, atd. nemůžu nijak vylepšit), ale hlavně nelze vůbec vyřešit perfektní a spolehlivou kategorizaci, pokročilou filtraci (včetně frekvence jak zmiňuješ), třídění, a vůbec práci s obsahem.Eh? Já odebírám asi 200 webů, tak by mě zajímalo, proč si myslíš, že to nefunguje. K filtrování těch hodně frekventovaných kanálů (desítky / stovky RSS za den) jsem si napsal scripty. Co se týče kategorizace a filtrace, mám něco rozepsaného, ale potřebuju prvně něco jiného, abych to mohl dodělat, takže těžko říct, kdy se k tomu dostanu. Jinak problémy s kategorizací a filtrací teď řeším tak, že mobilní apkou projedu pár set zpráviček během třeba 20 minut a řeším jen nelíbí - pak scrolluji dál, líbí - hodím do instaperu swipem doprava a kliknutím.
Tedy já chci právě tímto návrhem předejít tomu "opačnému problému zbavování se kravin". A protože přesně tohle citelně chybí, popsal jsem to výše.Ne, ty chceš někoho, kdo ti bude filtrovat zprávičky na přání, což prostě takhle fungovat nebude, leda by sis toho člověka sám platil.
Já odebírám asi 200 webů, tak by mě zajímalo, proč si myslíš, že to nefunguje.Vždyť důvody proč to nefunguje jsi sám popsal ve Tvých příspěvcích (např. Co se týče kategorizace a filtrace, mám něco rozepsaného, ale potřebuju prvně něco jiného, abych to mohl dodělat, takže těžko říct, kdy se k tomu dostanu.). Taktéž si nechci psát skript pro každý druhý blog, jehož autor si za pár měsíců rozmyslí, že zvolí jinou blogovací platformu a nebo se na blogování úplně vykašle. Vidím však již smysl v tom, když ten skript bude napsaný ne pro jednoho človíčka (mě), nýbrž pro tisíce návštěvníků (portál snajpy). Mimochodem můj mozek si prostě chtě nechtě pamatuje i to, co v těch pouhých 20 minutách denně proletěl a vyfiltroval. No a zůstává to v něm a ruší mě to v průběhu dne a ještě několik dní poté.
Ne, ty chceš někoho, kdo ti bude filtrovat zprávičky na přání, což prostě takhle fungovat nebude, leda by sis toho člověka sám platil.Na přání to budu filtrovat sám (díky kvalitní kategorizaci to bude hračka). Ten člověk zprávičkář mi však "garantuje" právě tu vysokou kvalitu kategorizace (přinejmenším tagování) a dále kvalitní výběr i z docela maličkatých zákoutí webu, která prostě moje RSS s 200 feedy nezachytí. Takže pro mě bude finální filtrace hračka. A ano, za to mohu platit, protože mi to umožní sledovat a číst věci, které chci aby mi v hlavě zůstávaly a nikoliv tunu obtěžujícího balastu.
Vždyť důvody proč to nefunguje jsi sám popsal ve Tvých příspěvcích (např. Co se týče kategorizace a filtrace, mám něco rozepsaného, ale potřebuju prvně něco jiného, abych to mohl dodělat, takže těžko říct, kdy se k tomu dostanu.).Záleží, co je tvým cílem. Pokud je jím kategorizace a filtrace, tak to skutečně nefunguje. Pokud je jím získávat a číst informace, tak to funguje docela dobře.
Taktéž si nechci psát skript pro každý druhý blog, jehož autor si za pár měsíců rozmyslí, že zvolí jinou blogovací platformu a nebo se na blogování úplně vykašle. Vidím však již smysl v tom, když ten skript bude napsaný ne pro jednoho človíčka (mě), nýbrž pro tisíce návštěvníků (portál snajpy).Script se píše pro feed, pak nemusíš řešit formát.
Na přání to budu filtrovat sám (díky kvalitní kategorizaci to bude hračka).Pobavilo. Tohle podle mojí zkušenosti nikdy nemůže fungovat, protože prostě libovolná katalogizace bude omezená a věci které tě zajímají budou spadat částečně i mezi věci co tě nezajímají a k tomu tě budou zajímat věci, o kterých nevíš že tě budou zajímat a než se naděješ, jsi u matematických paradoxů, subjektivitě objektivního (má ta sklenice tag
#poloprazdna
, nebo #napulplna
?), ontologií a Godelovo vět o neúplnosti.
Jediný způsob, jak by to mohlo fakt fungovat je vytvořit svůj přesný klon, takovou podmysl, které bys dal za cíl ti to filtrovat.
Script se píše pro feed, pak nemusíš řešit formát.No, to je tak nějak k ničemu. Feed neobsahuje celý článek, blog post, atd. Kromě toho chci vyřešit stejný problém jako řeší mj. např. Stack Overflow, a sice, že pokud zdroj zanikne, tak mi je reference na něj (feed) úplně k ničemu. Proto ten můj návrh s kopírováním.
Tohle podle mojí zkušenosti nikdy nemůže fungovat, protože prostě libovolná katalogizace bude omezená a věci které tě zajímají budou spadat částečně i mezi věci co tě nezajímají a k tomu tě budou zajímat věci, o kterých nevíš že tě budou zajímat ...Však doufám, že naprosto objektivně subjektivní přísun informací nikdo nechce (a samozřejmě to není součástí mého návrhu výše). Sám jsi již několikrát popisoval či zmínil Tvá trable s nástupem do světa zaměstnaneckých poměrů a businessu obecně, takže víš, že v realitě se implicitně počítá s tolerancemi na obě strany (některé informace, které prošly filtrací mi stejně nebudou sedět a zároveň jiné informace, které neprošly filtrací mi uniknou). Všude jde vždy o míru shodnosti s objektivně subjektivním ideálem (který se i těžko definuje, ale intuitivně každý zhruba tuší co to pro něho samotného v daném okamžiku je). Osobně vyžaduji vyšší míru shodnosti než se mi dostává nyní. A to takovou, která se bez výrazné dodatečné lidské práce (psaní skriptů, aktivní vyhledávání nových kvalitních kanálů, řešení výjimek, přizpůsobování jakýmkoliv změnám (a že jich v této doméně je), řešení kopií, prioritizace zpráv, atd.) nedá vyřešit. Snajpovi navrhuji portál, který tu míru shodnosti umožní výrazněji zvýšit. Mimochodem zažívám i případy, kdy ani v ten okamžik, kdy čtu nějaký článek příspěvek, zprávičku, ... (nebo těsně po jejich přečtení) nevím, zdali mi informace vyhovovaly či ne a zdali toho budu litovat či nikoliv. Tedy ty tolerance jsou naprosto přirozené a je nesmysl se snažit o ultimátní řešení (např. Tebou navržený klon či "podmysl").
Já vidím místo pro odborný portál, který se nezaměřuje na začátečníky. Těm se věnuje celý zbytek internetu.Docela mi chybi nejaky rozumny web zamereny na programovani, ktery by sel trochu do hloubky, a ktery by neresil stokrat jinak JavaScript a PHP a jak se nema delat spagetovy kod. Napriklad, cokoliv o Tensorflow se omezuje vetsinou na zpravicky typu, jak google uvolnil technologii a jak machine learning ovladne svet. Nic o tom, jak se to da pouzivat, pricemz az kdyz jsem si to sam vyzkousel, me prekvapilo, jak je to jednoduchy a pristupny nastroj.
Docela mi chybi nejaky rozumny web zamereny na programovani, ktery by sel trochu do hloubkysouhlas.
I kdyz popravde, kdyz uz bych chtel neco sepisovat, nevim, jestli bych to nepsal rovnou anglicky - napr. kdyz zminujes TF, tak kdyz jsem cca. pred pul rokem delal integraci s Javou, narazil jsem na hromadu mensich problemu, ktere nikde u TF tutorialu nebyly popsane (napr. ze google re2 padne pri kompilaci kvuli bugu v gcc a musi se pouzit verze s workaroundem). Resp. kdyby to zajimalo vic lidi, tak proc ne, ale psat to treba sem, kde by to zajimalo 2 - 3 lidi a zbytek by k tomu akorat psal hate posty, jaka je [java, ML, TF, google, whatever] hruza a nebo troloval, v tom vazne nevidim smysl
Resp. kdyby to zajimalo vic lidi, tak proc ne, ale psat to treba sem, kde by to zajimalo 2 - 3 lidi a zbytek by k tomu akorat psal hate posty, jaka je [java, ML, TF, google, whatever] hruza a nebo troloval, v tom vazne nevidim smyslMyslim, ze tady to neni tak spatne a urcite vic lidi by si to se zajmem precetlo. Kdyz si vezmu napriklad svuj posledni blog post, tak ma ctenost 1000+ a vsechny komentare vicemene ,,on topic''. Takhle dobre to na jinych serverech nedopada... root.cz budiz ukazkou.
Já vidím místo pro odborný portál, který se nezaměřuje na začátečníky.+1 Na LE jsem kdysi zkoušel prosazovat oponenturu článků, tedy že by každý článek musel projít odbornou redakcí a revizí jiným autorem (který se věnuje stejnému oboru) a až potom by byl vydán. To byla doba, kdy se běžně na titulky (a tím nemyslím jen LE, to postihlo a postihuje všechny weby a čím víc cíli na kvantitu, tak tím víc je tam nesmyslů) dostávaly články s naprosto základními chybami (pamatuji si, jak někde testovali nějaký NAS, autor poprvé v životě objevil iSCSI, tak to vesele připojil stejně jako sambu na x počítačů současně a potom si stěžoval, že tuto funkci bude potřeba ještě vyladit, protože na druhém počítači nevidí ty soubory), které při revizi musí vidět i slepej. No nepovedlo se, na LE se vzápětí změnila redakce a tato myšlenka, stejně jako mnohé další, zapadla. Jestli by to fungovalo nevím, neměl jsem příležitost to otestovat.
Až se shodnete na tom, v čem to bude jiné a lepší než AbcLinuxu, tak to sepište a můžem o ten rozdíl (či jeho část) vylepšit a oživit AbcLinuxu.No to právě nemůžem, protože Nitemedia.
Cestinu ma obrovsky smysl podporovat …To nezní moc přesvědčivě od někoho, kdo dosud neobjevil tajemství diakritiky
Odrostla tu prvni generace Linuxaku a z nich uz nezbyl temer nikdo, kdo by mel jeste nejake sny, vize, plany a delal na nich - ted IMHO nastal cas aby mladsi neco spachali a ukazali tem starsim, ze se nesnazili zbytecne.Spíš bych řekl, že nemají čas na tlachání ve zdejších diskuzích. Ale to konec konců můžeme probrat u toho piva.
Toto jiz bez podrobnostiTak toto je přesně příklad nekomunitního jednání, když už se na to musíš ptát
Třeba bude chodit aspoň na ten nový server, když nemá rád AbcLinuxu.
Jakým mechanismem se z diktatury stává demokracie?Proste to ty lidi prestane bavit, vrazdit se navzajem kvuli zakladnim vecem, a zkusi to jinak.
Zase dalsi omezeny pohled, nechcete mozna s tim sirenim svych mouder kapku tento, no, zkorigovat je proti realite nejdriv? ...
Na druhou stranu, je to pochopitelne, protoze Vase generace nic jineho ani nezazila a predstavivosti taky moc nepobrala / respektive byla zaslapana do zeme v utlych zacatcich.
Ve vpsFree se o nicem nehlasuje, nefunguje tam demokracie ve stylu vsichni muzou do vseho kecat a nikdo neudela nic a ten nejnenapadnejsi to cele rozkrade. To teda ne, ani trochu. U nas se maka! A kdo nemaka, jde z kola ven, protoze na jeho misto ceka zastup dalsich lidi, kteri by se na tom radi neco naucili a posunuli se dal. Tady mate neco pro rozsireni obzoru. U nas se vali po deviti letech dal a resi se, jak muzeme veci dal zlepsovat, jak vpsFree muze pomahat i navenek, nez jenom samo pro sebe. Respektovana je odmakana prace, ne vzletny idey a jeste krasnejsi kecy.
Dejte vedet, co zase vymyslite, az se zamyslite
Dokázal přesvědčit stovky lidí, aby vstoupili do toho sdružení, kde nemohou o ničem rozhodovat a platí za server stejně nebo i více než u běžných providerů. Kdo z Nás to dokáže?Mohl bych dostat odkaz na toho poskytovatele, který poskytuje VPS srovnatelných parametrů za stejnou/nižší cenu a můžu tam o tom stejně/více rozhodovat?
Mohl bych dostat odkaz na toho poskytovatelenemohl
Co se toho rozhodování týče, tak jak už poukázal kolega heron, v tom sdružení se občas práskne do stoluTím myslíš co?
Další diskutující poznamenal, že vlastně hledáš kamarády, kolegy. To je tak trochu pravda, ale ty tvoje body jsou pro mne ta technická komunita, která se někde scházi. A ta komunita k tomu podle mne nepotřebuje např. placené články, členové té komunity se zasobují sami tím, že referují o své práci ať už placené nebo jako hobby.Ano, to je pravda. Ok, dík za názor, já se nad tím nějak zamyslím...
Asi se slozi 200-400 clenu nejakou vetsi financni castkou na komunitni portal a kdyz to nepujde tak bude neco komunitne tvorit. Jasne, ze to stihnou casem i se 3 detmi, manzelkou a hypotekou a jeste budou makat po vecerech, az prijdou z prace. A rozhodne pritom nebudou podporovat nejakou komerci.
Nejnáročnější na tom je psaní článků (ty ostatní činnosti jako provoz serverů jsou celkem zanedbatelné položky). Takže bez ohledu na to, zda to je firma nebo nějaký spolek, v obou případech řešíš problém, jak zaplatit nebo jinak motivovat autory.
Pokud1 dává smysl inzerce, tak tu může provozovat i spolek, ale čtenáři/členové mají lepší možnost ovlivnit, jaká inzerce to bude (kdežto na Rootu nebo Ábíčku si můžeš leda zanadávat v diskusích, že tu propagují nějaké sračky, ale nic se nezmění).
A pak je tu rozdíl v tom, že firma má nejistou budoucnost – majitel ji může prodat a autoři (článků, komentářů, blogů…) věnovali2 svůj čas něčemu, co jim za to teď nestojí (předem se neví, kdo bude vlastníkem za pár let). Takže pro motivaci je mnohem lepší, když obsah patří autorům a portál je spíš jen agregátor obsahu a zprostředkovatel komunikace.
U spolku je sice možné, že ho někdo vytuneluje nebo dojde k nepřátelskému převzetí3, ale to je řešitelné tím, že toho spolek moc vlastnit nebude a že se budou noví členové prověřovat a přijímat nějakým rozumným tempem.
Me to cely neprijde dlouhodobe udrzitelny a jako normalni zpusob fungovani.
CZFree4 a následně vpsFree prokázaly, že tenhle model je dlouhodobě udržitelný. Hackerspacy taky fungují dlouhodobě (sice se to neobejde bez problémů, ale pokud by to nebylo udržitelné, tak by už dávno skončily).
pak registrace v klubu zelinaru a v klubu uzenin. Puvodne jsem chtel jen jet po meste, nakoupit spekacky a kilo brambor
Zrovna u jídla bych do toho asi šel, kdyby tu existovalo nějaké družstvo spotřebitelů, které prodává lepší jídlo než ten odpad v supermarketech. Nicméně člověk ani nemusí být členem, pokud to nepotřebuje přímo ovlivňovat a stačí mu nakupovat.
[1] aby to dlouhodobě fungovalo, tak by čtenáři museli nakoupit (např. hardware nebo služby, ať už pro sebe nebo ve svých firmách) za řádově víc peněz, než kolik potřebuje portál (jen zlomek z těch peněz je marže obchodníka a jen malá část z ní jde na inzerci a následně portálu a autorům)
[2] nevím o nikom, kdo by mi za článek zaplatil tolik, že by mi to pokrylo náklady ušlé příležitosti (v mém případě vývoj softwaru pro moje zákazníky), takže z toho vyplývá, že autor od toho musí čekat i něco jiného, než honorář – a pokud je budoucnost portálu nejistá, je dost možné, že se tato očekávání nenaplní a bude to ztrátové
[3] viz zdejší diskuse o migrantech – pokud je společnost příliš otevřená a umožní komukoli stát se členem s hlasovacími právy, tak na ni lze zaútočit tím, že vstoupí velký počet nových členů a přehlasují ty původní a ukradnou jim to, co ti původní budovali
[4] resp. dneska spíš různé místní spolky, které dohromady tvoří síť CZFree
Aby zaplatilo 500 lidi 600.000,-Kc, tak to mi vychazi na hlavu rocne 12kKc. Mesicne 1kKc.600000/500=1200 1200/12=100 Měsíčně 100Kč.
ale jsou i veřejné archivyhttps://arxiv.org/ I když tam je spíš příroda.
I když tam je spíš fyzika.
FTFY
¹ napadá mě, že by mohlo být možné si jako spolek vyřídit nějaký sdílený přístup (ale čert ví, jak by se na to tvářili vydavatelé a zda je o to vůbec zájem)
Jak informace katalogizovat? Nemám universální odpověď, ale podívej se na software pro správu citací (známý je např. Mendeley) a vůbec doporučení pro akademiky. Já to zatím řeším na koleně: mám pár bibtexových databází (KBibTeX mimochodem saje) a nějaké soubory se seznamy v Markdownu.
Aspoň co se týče webu1 tak by se hodilo mít nějaký svůj vlastní fulltextový index, kde by člověk měl všechno2, na co už někdy narazil, a mohl v tom vyhledávat.
[1] a i knihy mají na webu aspoň záznam, že existují, takže se dá odkazovat tam
[2] resp. všechno aspoň trochu zajímavé – mělo by stačit jednou kliknout a tím stránku přidat do indexu
Ze na katalogizovani nemas univerzalni odpoved je dobre, znamena to, ze se mozna nesnazim znovuvynalezt kolo.
Akademici to promakané mít musejí (no, měli by). Na mě ještě až takový tlak nebyl.
Jak to děláš, aby tě IRC/IM nerušilo od práce a zároveň ti tam neutíkaly zajímavé věci?
Pokud chcete nejak uspokojit potreby ctenaru mit, co cist, tak potrebujete tak 40 clanku mesicne.Ty predpoklady jsou chybne. Jako ctenar nepotrebuju mit denne dva clanky. Kdyz to prezenu tak na abclinuxu tolik clanku nevychazi a presto sem lidi chodi, na lupa.cz sice maji kazdy den dva clanky, ale ctvrtinu z nich pise daniel docekal, dalsich nekolik clanku pro zmenu martin maly vari z vody, takze polovina clanku nema zadny obsah. A presto tam lidi chodi. Bohate by mi stacil kvalitnejsi clanek jednou za dva dny. To vychazi na tech 10 clanku.
Clanek neni blog.A proc to rozlisovat? ...dal ty vypocty sice sedi, ale nedavaji smysl.
Do toho asi budete nejak hlasovat, pripadne budete resit o cem se ma vlastne psat. Budete resit skupiny temat podle ruznych typu clenu spolku.A co kdyby to bylo tak, ze o tom, o cem se bude psat, nebudou rozhodovat clenove spolku, ale ti, kdo to clanky opravdu napisou?
Ale teda, jeste si dovolim tvrdit, ze to pujde i bez tech reklam. Za takove "drobne" nutit lidi tomu uhybat adblockem...
Souhlas. A pokud reklamu, tak ne nic anonymního vkládaného automatickými systémy třetích stran, ale klasickou inzerci – pokud si nějaká firma (např. dodavatel HW, ISP, datacentrum atd.) vyhlídne náš server a rozhodne se ho sponzorovat, tak jsem ochotný se na jejich reklamu a web podívat – protože ta firma má k nám nějaký (kladný) vztah.
nez na skutecnou predstavu snajpyA ty tady někde skutečnou představu vidíš? Mohl bys mi na ní dát odkaz? Dozvěděli jsme se, že vpsFree je super a že nějak podobně by to viděl i s "komunitním" portálem (no jestli to tak někdo chce, tak je to jeho věc). Potom ještě měl potřebu se opírat do věku "protoze Vase generace nic jineho ani nezazila a predstavivosti taky moc nepobrala". A navíc to celé chce řídit: "a tam proste musim mit prostor prastit do stolu".
K tomu chteji kooperovat s fyzickymi hackerspacy, mozna jim dat prostor o necem informovat, linkovat jejich projekty apod.Já nevím, ale mě připadá, že tuto možnost má každý již teď.
Bez nejakeho blizsiho vysvetleni nema smysl to komentovat (a samozrejme jestli to vysvetleni chteji, nebo nechteji poskytnout, je zcela na nich).Aha, takže zakládáme komunitní projekt, ale nikomu o tom neřekneme.
A ty tady někde skutečnou představu vidíš? Mohl bys mi na ní dát odkaz?Nevidim. Byl jsi na srazu? Kontaktoval jsi snajpu s konkretnimi dotazy?
Já nevím, ale mě připadá, že tuto možnost má každý již teď.Fajn.
Aha, takže zakládáme komunitní projekt, ale nikomu o tom neřekneme.O cem je pak tenhle blog s pozvanim? Proc jsi tam nesel, kdyz tak dychtis po informacich?
a zachtelo se mi na to zareagovatAno a úplně stejně jsem zareagoval já na tebe.
To cemu napriklad ty rikas sarkasticka odpoved ja rikam vyblitkyTo má být mířeno na mě? Jinak se ti ty odkazovné věty líbí? Teď budu vážně upřímný. Původně jsem se do toho vůbec nechtěl plést. Čekal jsem, co se z toho vykrystalizuje, čekal jsem, že se snajpa poučil z minulosti (prostě každý může udělat chybu, důležité je se z toho poučit a už to neopakovat) a vzpomněl jsem si na to, jak tady v průběhu asi dvou posledních let (nevzpomínám si přesně kdy to bylo), psal o tom, že by některé věci dělal jinak. A myslel jsem si, že mluvil o vpsFree. Teď v této diskusi se ukázalo, že ne, že mluvil o něčem jiném a že chce nový projekt postavit na principu vpsFree. Teď nebudu rýpat do minulosti, bohatě postačí to, co je napsané tady. Jestli se někomu líbí to co tady píše, tedy že musí mít prostor praštit do stolu (tedy právo veta), jestli se někomu líbí hodnocení lidí podle generace (na abíčku bylo svého času neslušné se ptát na věk; potom člověk objevoval, že si tady píše s lidmi od 12 do 70let věku - a je to zcela jedno), tak mě se to prostě nelíbí. Na druhou stranu jsem rád, že to tady zaznělo, alespoň se každý může svobodně rozhodnout, do čeho půjde.
na abíčku bylo svého času neslušné se ptát na věk; potom člověk objevoval, že si tady píše s lidmi od 12 do 70let věku - a je to zcela jedno
A nešlo jen o věk – ta doba mi trochu chybí – kdy o sobě lidi nic moc nevěděli a neřešili to, protože důležité bylo jen, zda to, co píšeš (nebo jsi v minulosti psal), dává smysl.
To má být mířeno na mě?Ano.
Jinak se ti ty odkazovné věty líbí?Termin "odkazovna veta" neexistuje (nebyl jsem si jisty, jestli to neni reference na mnou pouzitou formulaci to cemu na zacatku vety), takze predpokladam, ze se jedna o preklep a myslis odkazovane vety. Nuze tedy:
Dozvěděli jsme se, že vpsFree je super a že nějak podobně by to viděl i s "komunitním" portálem (no jestli to tak někdo chce, tak je to jeho věc).Sam jsi si to zodpovedel v zavorce. Jestli jim to funguje, tak dobre pro ne. Nechapu, na co se snazis poukazat.
Potom ještě měl potřebu se opírat do věku "protoze Vase generace nic jineho ani nezazila a predstavivosti taky moc nepobrala".To je jeho osobni nazor (vyrceny v mirne vyhrocenem sporu s goldenfishem), ktery je vuci projektu zcela irelevantni.
A navíc to celé chce řídit: "a tam proste musim mit prostor prastit do stolu".Je to jeho projekt. At si ten stul treba rozstipe sekyrou. Opet nechapu, na co poukazujes. Muzes zalozit konkurencni demokraticky projekt treba.
tak mě se to prostě nelíbíSakra, co ted?
Nechapu, na co se snazis poukazat.Ehm. No jestli někdo chce zakládat další projekt, tak je přece vhodné se podívat na jeho předchozí činnost. Obzvláště, když sám na tu předchozí činnost sám poukazuje.
To je jeho osobni nazor ..., ktery je vuci projektu zcela irelevantni.Zajímavé. Pro mě je dost podstatné, co si myslí zakladatel nějakého projektu. A na základě toho, co si myslí, se třeba taky rozhodnu, zda se k tomu přidám či nikoliv.
Je to jeho projekt.Ok, tolik tedy k projektu "Novy komunitni portal".
No jestli někdo chce zakládat další projekt, tak je přece vhodné se podívat na jeho předchozí činnost.Je na te cinnosti neco zavadneho?
Zajímavé. Pro mě je dost podstatné, co si myslí zakladatel nějakého projektu.Proste si dovolil poukazat, ze generace vyrustajici v sevreni komunismu v hospodarsky zaostale zemi mela vyrazne min prostoru rozvijet osobni kreativitu, coz je prestupek proti Evropske umluve o zamlcovani politicky nekorektnich skutecnosti a je potreba ho vybicovat na samy okraj spolecnosti, natoz mu dovolit poustet se do tak politicky choulostive operace, jako je zalozeni nejakeho webiku.
Ok, tolik tedy k projektu "Novy komunitni portal".Komunitni portal implikuje portal vlastneny komunitou?
Je na te cinnosti neco zavadneho?Podle mého názoru ano.
ze generace vyrustajici v sevreni komunismu v hospodarsky zaostale zemi mela vyrazne min prostoru rozvijet osobni kreativituTak tohle je na debatu a asi je to kompletně mimo toto téma. Dá se argumentovat i tak, že když to nešlo koupit, tak si to ten člověk vyrobil z toho co zrovna bylo dostupné. A ty výrobky fungovaly často lépe a déle, než komerční výrobky dneska. Ti lidé byly schopní z ničeho postavit něco. Tohle určitě považuji za kreativitu. Ono se taky trochu zapomíná, že Československo například bylo schopné navrhnout a postavit vlastní jadernou elektrárnu. Která země na světě tohle může říct? ČSSR mělo vlastní družice. Československo mělo svého kosmonauta, jako třetí země na světě. První kontaktní čočka vznikla na stavebnici Merkur. Navrhovaly a vyráběly se tady polovodiče. A tak dále. Jako tohle nemá být obhajoba, já bych v té době žít nechtěl ani za mák, ale nelíbí se mi jednostranné hodnocení a nelíbí se mi odsuzování člověk na základě věku a doby, kdy žil. Protože tohle je věc, kterou si nikdo z nás nezvolil.
Komunitni portal implikuje portal vlastneny komunitou?A ne?
Dá se argumentovat i tak, že když to nešlo koupit, tak si to ten člověk vyrobil z toho co zrovna bylo dostupné.Vlastne jsem poukazal na to, ze dnes jsou moznosti sirsi nez driv. Ty dodas, ze driv mohl clovek uplatnovat alespon technicky duvtip, coz ovsem nic nemeni na tom, ze dnes jsou moznosti porad sirsi. Ale tak dobre, ze aspon generujeme slova navic, at se ta diskuze zas poradne natahne.
A ne?Abclinuxu je komunitni portal nevlastneny komunitou. Hint: Slovo komunitni zde muze a nemusi mit privlastnovaci vyznam.
Vlastne jsem poukazal na to, ze dnes jsou moznosti sirsi nez driv.Nepochybně jsou širší než dřív a je otázka, zda je to vždy k lepšímu. Prostě dřív by si to člověk musel postavit sám (musel by něco umět, studovat, být zručný), dnes si to prostě koupí a někteří dokonce ani neví, jak to funguje a vlastně je to ani nezajímá. Nehodnotím, jen konstatuji.
Abclinuxu je komunitni portal nevlastneny komunitou.Ano a všiml sis, jak jsou všichni nadšení z toho, že vedení nekomunikuje, že nevědí, že se vedení v minulosti změnilo, že vedení někomu posílá maily na odstranění obsahu apod? Hint: Proč vlastně vznikl tento blog?
Nepochybně jsou širší než dřív a je otázka, zda je to vždy k lepšímu.Ne, s technickym duvtipem je to urcite horsi. Kdyz se ale budu drzet veci, tak stale nevidim, co na tom vyroku bylo natolik zavadneho (krome toho, ze je sporna/nedolozena jeho fakticka pravdivost) a jak to souvisi se vznikem portalu.
Ano a všiml sis, jak jsou všichni nadšení z toho, že vedení nekomunikuje, že nevědí, že se vedení v minulosti změnilo, že vedení někomu posílá maily na odstranění obsahu apod?Spolek ma nejakeho predsedu, stanovy, nekdy/nekde se predseda voli. Pokud mas konkretni dotazy/obavy, smeruj je na lidi, co za tim stoji. Nicmene vetsi sanci ma vzdycky projekt s jednim silnym clovekem v cele nez s bandou tluchubu s hlasovacimi pravy. Demokracie je spatny system a nema smysl snazit se ji zavadet i tam, kde neni bezpodminecne v ohrozeni svoboda lidi (a pripadny vzestup diktatury na "komunitnim portalu" za ten pripad opravdu nepovazuji). Jestli to neco vyresi, to nevim. Ostatne si vsimni, ze ja se pro ten projekt nevyslovil za celou dobu ani jednou a jednoduse to pro me ma zanedbatelnou vahu. Kdyby Abclinuxu zaniklo a nebyla k dispozici nahrada, nerikam, ze bych nepocitoval nejakou kratkou slabou iracionalni litost, ale nijak jinak by se me to nedotklo. Anglicky umim dobre a hnizdecko na ceskem Internetu nijak zvlast nepotrebuju.
Podle mého názoru ano.Čistě ze zvědavosti: Co?
Jako tohle nemá být obhajoba, já bych v té době žít nechtěl ani za mák, ale nelíbí se mi jednostranné hodnocení a nelíbí se mi odsuzování člověk na základě věku a doby, kdy žil. Protože tohle je věc, kterou si nikdo z nás nezvolil.Zcela souhlasim, to odsouzení na základě věku se mi taky nelíbí. Na druhou stranu z mého pohledu goldenfish je se svým negativismem a stylem komentářů příjemnej jak voština víš kde, jejich přínoš je nulový a podezírám ho, že si akorát kompenzuje fail linuxsoftu (který je nepřekvapivý, vzhledem k tomu, že v podstatě akorát vobšleh abclinuxu).
Já to teda vůbec jako nutnou podmínku neberu. Bral jsem to spíš tak, že to je portál určený pro komunitu. Koneckonců, s abclinuxem to tak bylo vždycky - možná to zní cynicky, ale tady je IMHO většině víceméně jedno, kdo to vlastní, dokavaď ten člověk je rozumný a komunikuje s lidma. Možná to špatně chápu já nebo možná to snajpa špatně vysvětlil, nevim...Komunitni portal implikuje portal vlastneny komunitou?A ne?
Kdo se neboji svoje nazory podlozit aj konkretnima cinama, ten vi, ze se se mnou vzdycky dohodne, protoze primarni pro mne neni nejaky moje ego, ale primarni jsou spolecny cile. Jedinej, kdo ma pravo v tomhle ohledu na mne nadavat, je Franta, ke kterymu jsem se pred lety nezachoval nejlip, i kdyz byl dost impulzem, aby se vpsFree zacalo resit a nezustalo u napadu. Ale to je hlavne ted na mne a Frantovi, abych si s nim sednul a omluvil se mu - a zjistili jsme, jestli po letech nenajdeme spolecnou rec lip. Na nej jsem byl fakt zbytecne zlej.
Vyjma toho mam myslim cistej stit, ze obcas nekomu nesedne, kdyz rikam, co si myslim, jak si to myslim - to je otazka, koho je to vetsi problem, kdyz ja mam pak vic prostoru s lidma, co mi nepredhazujou svoje komplexy, jet naplno a neco pro ostatni delat.
Kdyby Heron umel cist, vsiml by si, ze jsem psal, ze projekt povedu *docasne* a *dokud se nenajde nekdo lepsi*Dával jsi tady odkaz na wiki na pojem Meritokracie. A i já doporučuji si to přečíst, protože je to napsané fakt pěkně a tak jako celkem nestranně. Dokonce tak nestranně, že se tam neustále operuje s pojmem schopnost, ale nikde tento pojem není definován. A na tom je to celé postaveno. Není to o meritokracii, je to o tom, jakou metrikou budeme měřit schopnost. Takže ano, čekáme, dokud se nenajde někdo lepší. Bez definice toho "lepší".
Kdo zvedne zadek, ne kdo ma vic nazoru "melo by se".Někdy ty názory stačí. Můj názor na "komunitní portál" je takový, jaký jsem tady několikrát v minulosti prezentoval, prostě založte si vlastní weby, nastavte si tam rss nebo atom nebo co je zrovna po ruce a dejte vědět odkaz. Tohle funguje, spousta lidí má vlastní zajímavé weby a "portál" si sestaví každý sám ve své rss nebo jiné čtečce. Done.
ale ja bych to hodnotil jeste kousek jinakKlidně hodnoť. Já vím, že spoustě lidem lezu krkem, mám to v krvi, mám své vidění světa které nemusí být úplně kompatibilní s viděním světa všech ostatních a nemám problém ho sdělovat.
Politickou korektost si strcte nekamFakt netuším, jak cokoliv tady uvedené souvisí s politickou korektností.
ja vam tady rikam, ze jdu udelatFajn. Ok. V pořádku. S tvojí energií se ti to zcela nepochybně povede (tohle říkám bez ironie, opravdu si myslím, že tady za pár let bude funkční projekt a bude některým lidem prospěšný a budou rádi že tady je.).
Dokonce tak nestranně, že se tam neustále operuje s pojmem schopnost, ale nikde tento pojem není definován.No vidíte, v zákoně o provozu na pozemních komunikacích se zase operuje s pojmy typu silnice/vozovka, a AFAIK tam také nikde definované nejsou. Asi se předpokládá, že nějaká slova mají význam sama o sobě, aniž by na to muselo být lejstro.
Někdy ty názory stačí. Můj názor na "komunitní portál" je takový, jaký jsem tady několikrát v minulosti prezentoval, prostě založte si vlastní weby, nastavte si tam rss nebo atom nebo co je zrovna po ruce a dejte vědět odkaz. Tohle funguje, spousta lidí má vlastní zajímavé weby a "portál" si sestaví každý sám ve své rss nebo jiné čtečce. Done.
Viz komentář ve vedlejší diskusi:
Chteli bychom i on-demand RSS import, tj. aby si clovek, ktery bloguje u sebe/jinde, mohl vypublikovat svuj post i u nas.
Takže by to mělo vyhovovat všem – jak těm, kteří publikují u sebe, tak těm, kteří hledají i publikační platformu a nechtějí se starat o vlastní server.
Čistě ze zvědavosti: Co?Tve jako fakt jsem doufal, že to tady nebudu muset vypisovat a že to lehké nakopnutí postačí si to najít sám. Takže třeba jen to, co tady psal goldenfish ať nemusíme nikam chodit.
Proste jste normalni firma akorat to maskujete za neziskovku, coz neni nezakonne.Co to znamená. Normální firma si příliš nemůže vybírat své zákazníky, zjednodušeně řešeno musíte obsloužit každého, koho obsloužit můžete. vpsFree není firma, vpsFree nemá zákazníky, má členy. Členem nemusí být každý. Toto dává prostor si vybírat, takže si třeba vybírali ty členy, kteří sice platí, ale příliš toho nepoužívají. A ten, kdo by snad chtěl prostředky využívat (třeba na herní server), tak ten půjde z kola ven. Samozřejmě, tohle není nelegální, ti lidé se tam přidávají dobrovolně, platí to dobrovolně. Po této stránce je vše v pořádku. Tak jak jsou v pořádku alternativní dodavatelé energií, úvěrové společnosti apod. Co mi na tom vadí: Kdyby to byl spolek, který si někde sám pro sebe provozuje servery a sám se schází někde v klubovně, tak je mi to jedno, a naopak to podporuju. Všechny ty drobné hackerspace, klubovny, radiamatérské spolky atd. OK. Mám problém s tím, že se to sice chová jako firma, tedy je to rádo, když to má vzrůstající počet členů, když to má větší přísun peněz, když to má nevím co - ale není to firma. Protože tím se deformuje trh. Zatímco ti ostatní musí obsloužit každého, tedy i toho, kdo jim tak příliš velký zisk nepřinese, tak oni ne. Oni se z tohoto vymanili. To je asi to stejné, jako když se nějaký podnikatel chlubí tím, jak krásně mu firma funguje a že jeho firma kvete a támhle ten vedle zkrachoval (protože je přece neschopný) a potom zjistíte, že ten "úspěšný podnikatel" dostává dotaci. (Kterou třeba dostal od svého kamaráda předsedy komise.) A potom třeba vystupuje v médiích, která mu dávají víc prostoru. Nebo si je rovnou koupí. My přece nekecáme, my makáme. Tohle GF vystihl přesně.
dokavaď ten člověk je rozumný a komunikuje s lidmaNo ... právě... :-/
Kde jsi vzal, ze firma *musi* obslouzit kazdyho?Každého koho může. To ti nějak vypadlo. Zákon o ochraně spotřebitele. Je jasné, že ISP z Plzně nemusí připojit někoho v Brně, ale pokud už má natažen drát v domě, tak nemůže odmítnout pana Nováka, protože se rozhodla, že Nováky nepřipojuje ($6).
Nechces mne rovnou jeste prejmenovat na Hitlera?Ani ne, ono je lepší, když je těch figur v historii víc, kdyby se všichni jmenovali stejně, tak by se to pletlo
Herone, tebe teda fakt chci potkat na zivo, protoze by mne fakt zajimalo, jak tohle nekdo muze myslet vazne.Však jsme se už potkali. Vysvětloval jsi mi, že opravdu stačí menší hw, že tam (na serverech) ti lidi skoro nic nedělají, že ta zátěž je minimální. + grafy apod. Já jsem argumentoval tím, že v produkčním provozu si overcommit dovolit nemůžeme, protože špička nastane typicky všude ve stejnou dobu, takže musíme mít všechny přidělené prostředky k disposici. (Asi tak v 2010 nebo tak nějak.)
Hned po odeslalni jsem si rikal, ze sakra, ja vsak uz jsme se videli, myslim na Altu kdysi... No, od ty doby se taky kousek veci pohnuli a maly hw teda nemame, ale overcommit tam je a pocita se s nim porad,
Tak no, kdybys chtel slovickarit, tak my apriori taky nikoho neodmitame, akorat mame podminky podobne jako ISP, jako zminil Trekker, neco jako FUP a vztahuje se to na konkretni softy (herni servery). Clovek o tom vi predem a nemusi se tim clenem stat, stejne, jako nepujde k poskytovateli, u ktereho mu ty podminky nevyhovuji, ale ultimatne, v principu, samozrejme pravdu mas, kdyz mame ve stanovach, ze o prijeti rozhoduje rada spolku.
Ad deformace jeste kousek, porad to neni fer srovnani, komerce ma dosah na dotace, my ani nahodou, protoze zadne sluzby neposkytujeme (ne, ze bychom o neco takovyho meli zajem...). Stejne tak nedosahneme na zakazky, ktere tem ISPkum prinaseji nejvetsi marze a z kterych si pak muzou dovolit kryt takove "drobnosti", jako jim narizuje ten zakon, co citujes (a na takove zakazky se taky nehrneme).
z kterych si pak muzou dovolit kryt takove "drobnosti", jako jim narizuje ten zakon
Ad deformace jeste kousek, porad to neni fer srovnani, komerce ma dosah na dotace, my ani nahodou, protoze zadne sluzby neposkytujemeSpolkům se neposkytují různé dotace?
Takže třeba jen to, co tady psal goldenfish ať nemusíme nikam chodit.Jeho příspěvky mi připadají špatné jak po faktické, tak po lidské stránce. Ale dobře, tu pointu, na kterou se snažíš poukázat, tam vidim.
Normální firma si příliš nemůže vybírat své zákazníky, zjednodušeně řešeno musíte obsloužit každého, koho obsloužit můžete.To není pravda, firmy často mají různé FUPy a spoustu podmínek. Zcela běžně optimalizují tak, aby měli ty zákazníky, ze kterých budou mít zisk. Mně popravdě to, co napsal GF a prezentoval jako velký objev a šok, nepřipadá jako něco překvapivého. Jasně, že navenek je vpsfree v podstatě jako firma. Pro mě byl ten rozdíl hlavně v tom, že u vpsfree mám mnohem lepší možnost nahlédnout do vnitřního fungování a IMHO tam nikdy nebyla primární motivace nahrabat prachy, ale poskytovat něco užitečného. Samozřejmě je možné, že to tak úplně není a nefunguje to dobře, neříkám, že nutně nemáš pravdu, nicméně pokud chceš naznačit, že vpsfree nějak šidí lidi nebo deformuje trh, budeš muset jasně říct, co kde jak kdo, koho vyhodili a proč, atd. Už od začátku tady naznačuješ všechno možná, ale takhle napůl někde v diskusi naznačovat, ale neříct pořádně co, není IMHO správné. Z mého pohledu mi to je úplně k ničemu, protože nevim, jestli to je reálná informace nebo jen FUD. Buď si to nechat pro sebe, nebo říct jasně na rovinu, o co teda jde.
nicméně pokud chceš naznačit, že vpsfree nějak šidí lidiNe, tohle v žádném případě naznačit nechci a nemám ani známku podezření, že by se něco takového dělo.
nebo deformuje trhKdyž se něco chová jako firma ale má to jiné podmínky než okolní firmy, to není deformace?
koho vyhodiliJmenovitě ti to samozřejmě neřeknu, v minulosti se tady řešil případ, že někdo nepochopil, co má být ten spolek zač a že herní servery jako opravdu ne.
Už od začátku tady naznačuješ všechno možnáCo naznačuju? Říkám, jestli je pro někoho vznik a vývoj vpsFree OK, tak nechť se účastní dalšího projektu. To je celé. Jestli má někdo zájem (nebo si to nepamatuje, nebo tady nebyl), ať si projde komentáře od roku 2009 nebo od kdy a posoudí si to sám. Někdo možná usoudí, že Heron je debil a nebude ho dál číst. Není problém.
Někdo možná usoudí, že Heron je debil a nebude ho dál číst. Není problém.Mně přijde, že se o to hodně snažíš. Kdyby moje jediná znalost tvojí osoby byla tato diskuze, myslel bych si, že máš nějaký mindrák. Jen díky tomu, že tě aspoň trochu znám, mám snahu snažit se ty komentáře reinterpretovat jako upřímné sdělení a upozornění na různé možné problémy, ale musím říct, že je to docela dost těžké. Zvlášť když znám i snajpu a už jsem se dokázal smířit s jeho způsobem vyjadřování. :D
Ne, tohle v žádném případě naznačit nechci a nemám ani známku podezření, že by se něco takového dělo.A proto jste vpsfree strčil do stejného pytle jako úvěrové společnosti...
Když se něco chová jako firma ale má to jiné podmínky než okolní firmy, to není deformace?Vaše fixace na to, že firma musí obsloužit každého, je odtržená od reality. Ano, firma nemůže zákazníka bezdůvodně odmítnout, ale i firma má nějaké obchodní podmínky a může zákazníkovi vypovědět smlouvu, když je zákazník poruší.
Jmenovitě ti to samozřejmě neřeknu, v minulosti se tady řešil případ, že někdo nepochopil, co má být ten spolek zač a že herní servery jako opravdu ne.vpsfree: má stanoveno, že herní servery se nesmí. Mimo jiné to - pokud si pamatuju - nebylo kvůli tomu, že opravdu využívají prostředky. To je zase prozměnu vaše fixace na overcommit a na to, že s overcommitem to nejde. (Fajn, vám možná ne, nám v práci to jde docela dobře a u vpsfree to zjevně funguje taky.) Bylo to kvůli tomu, že - snajpova slova, přibližně - dřív si dětičky na pískovišti rozbíjely bábovičky, zatímco dneska si ddosují herní servery. Každopádně to důležité - když se někdo přihlásí ke členství k vpsfree a pak si na serveru rozjede herní server, pravděpodobně bude vyloučen a jeho server zrušen. modelová firma: má stanoveno, že herní servery se nesmí. Když si od ní někdo koupí VPS a pak si na tom rozjede herní server, pravděpodobně mu bude ukončena smlouva z důvodu porušení obchodních podmínek a jeho server zrušen. Tak, a teď mi řekněte, kde je ten rozdíl. A můžete rozvést také to, jestli už vpsfree někomu jen tak bezdůvodně odmítlo členství, když to můžou udělat.
Zásadou je, že odměny a funkce jsou rozdávány dle schopností.A proto nemáš ty zoufalče u snajpy nejmenši šanci.
Z toho si nedělej legraci. Já nedávno trochu koukal po zahraničním hostingu (Švýcarsko, Asie…) a často tam byla dost nepříjemná omezení a porno bylo jedno z nich. Tedy ne že bych chtěl provozovat porno-server, ale nechci riskovat, že mi tam nějaký uživatel nahraje pár fotek, které bude poskytovatel považovat za porno1 a zruší mi kvůli tomu hosting (a bude na to mít podle podmínek právo).
[1] nedejbože dětské – když tam nějaký rodič vloží fotky svých dětí z dovolené
Kdyz se posila spam, pripadne jinak skodi ostatnim sitarum/spravcum, nelibi se nam to, kdyz je to nelegalni, taky se nam to nelibi, ale kdyz je to sporne (na soud), nechavame to v rezii clena, jenom mediujeme komunikaci (bez udani identit).Dobrý přístup a dobře, že to takhle v ČR (zatím) můžeme dělat. Narozdíl od moderních západních zemí, kde mají DMCA.
To je zase prozměnu vaše fixace na overcommit a na to, že s overcommitem to nejde.Já jsem nikde nepsal, že s overcommitem to nejde. Samozřejmě že jde. Jako asi tady nemusíme ze sebe vzájemně dělat blbce. Já mám problém, a s tím jsem měl problém dávno před vps a budu mít i dávno po vps, když někdo nemluví pravdu. A nemusím mluvit o vps, můžu klidně jít do další minulosti, do práce pro ISP. My jsme poskytovali garantované rychlosti. Prostě byl nějaký uplink, byla nějaká rychlost spojů na lokality a podle toho se spočítala rychlost. Tehdy to vycházelo na rychlosti typu 128kbps, 320kbps apod. Z dnešního pohledu nic moc. Ale bylo zaručeno, že když úplně všichni zákazníci začnou naplno stahovat, že prostě budou mít rychlost, kterou si objednali. Toto fungovalo. A největší odměnou pro mě bylo to, když někdo napsal: oni mají sice pomalejší rychlost, ale funguje jim to. Přesně toho jsem chtěl dosáhnout (no potom se to zvrtlo, ta firma začala provozovat NAT - za mě se rozdávaly jen veřejky všem - začala agregace, ale to už jsem tam nebyl). No a v té doby tady byly firmy, které se o nás přímo otíraly a vyřvávaly čtyřmegabít. Prostě vám dodáme 4Mbps, všem 20 zákazníkům v domě, co na tom, že spoj na dům dá max 20Mbps a celkový uplink máme 50Mbps. Ne. Prostě čtyřmegabit. Správný postup je podle mě říct: ok, nabízíme vám 4Mbps, ale spoj na váš dům máme jen 20Mbps a je vás tam víc jak 5. V takovém případě bych neřekl ani popel. A toto je ta moje "fixace" na overcommit. Mě je fakt jedno, že někdo nabízí 4GB na stroji s 32GB RAM a je tam 60 kontejnerů. Ale musí to tam být napsané. Hned na stejném řádku s tím 4GB RAM. A to tam nebylo. A nejenže to tam nebylo, ale když jsem to snajpovi napsal v diskusi, tak se snažil ze mě udělat blbce. Správný postup by byl to tam prostě opravit. Což se teda stalo se zpozděním několika měsíců. Jinými slovy, celá ta "fixace" (tve tos mi neměl dělat, za chvíli jdu na shromáždění a doufám, že mi to tam neujede
Já mám problém, a s tím jsem měl problém dávno před vps a budu mít i dávno po vps, když někdo nemluví pravdu.A u komunitního projektu to vidím jako ještě větší problém, protože tam jde o důvěru v celý projekt a lidi, kteří se kolem něj točí.
Správný postup je podle mě říct: ok, nabízíme vám 4Mbps, ale spoj na váš dům máme jen 20Mbps a je vás tam víc jak 5. V takovém případě bych neřekl ani popel. A toto je ta moje "fixace" na overcommit. Mě je fakt jedno, že někdo nabízí 4GB na stroji s 32GB RAM a je tam 60 kontejnerů. Ale musí to tam být napsané. Hned na stejném řádku s tím 4GB RAM. A to tam nebylo. A nejenže to tam nebylo, ale když jsem to snajpovi napsal v diskusi, tak se snažil ze mě udělat blbce. Správný postup by byl to tam prostě opravit.Byla to jedna z prvních věcí, na které jsem se pří obnoveném kontaktu s vpsfree.cz ptal. Tehdejší komunikace byl strašný průser a neměl by se opakovat. Je na každém se rozhodnout, jestli to zkoušet se stejnými lidmi znovu nebo ne. Já osobně mám chuť to zkusit, zvlášť pokud se přidají další lidi, kteří to vidí podobně jako já.
Z dnešního pohledu nic moc. Ale bylo zaručeno, že když úplně všichni zákazníci začnou naplno stahovat, že prostě budou mít rychlost, kterou si objednali. Toto fungovalo.Super, ale já jsem radši, když můžu použít i dvacetinu rychlosti od Pepy odnaproti, který na týden odjel na dovolenou.
Správný postup je podle mě říct: ok, nabízíme vám 4Mbps, ale spoj na váš dům máme jen 20Mbps a je vás tam víc jak 5. V takovém případě bych neřekl ani popel.Tohle se jmenuje agregace a je to napsané ve smlouvě.
A toto je ta moje "fixace" na overcommit. Mě je fakt jedno, že někdo nabízí 4GB na stroji s 32GB RAM a je tam 60 kontejnerů. Ale musí to tam být napsané. Hned na stejném řádku s tím 4GB RAM. A to tam nebylo. A nejenže to tam nebylo, ale když jsem to snajpovi napsal v diskusi, tak se snažil ze mě udělat blbce. Správný postup by byl to tam prostě opravit.No a tady konečně přišlo to kuří oko. Vpsfree lže, protože dělá overcommit a nikdy nemůžete dostat tolik paměti, kolik vám píšou. Až na to, že a) ten limit byl openvz limit, tj. limit na celkovou velikost virtuální paměti procesů v kontejneru. Že se používá openvz bylo na webu napsáno a přinejmenším tenkrát si dle mého názoru server pořizovali hlavně lidi z oboru. Jestli se informace na webu upravila, fajn - tipuju, že to bylo v reakci na otevření se širší veřejnosti. Vás ale nic neomlouvá. b) ve chvíli, kdy by ten overcommit byl příliš velký, tak lidem začnou padat aplikace na oom killera. Víte o případu, že by se to dělo? Myslíte si snad, že by to nikdo neřešil? c) víte o někom, kdo na to reálně narazil jako na problém? Že by z vpsfree někoho vykopli, protože používá hodně operační paměti? Pochybuju, prostě jste si bez ohledu na realitu usmyslel, že vám někdo lže, a od té doby na vpsfree akorát kydáte špínu. A jak vy tvrdíte, že nemáte rád, když někdo lže, tak já nemám rád, když někdo kydá špínu a pomlouvá.
Tak ať se Heron jako outsider vysloví, co by mu přišla jako natolik přijatelná cestaTo už jsem tu psal přece několikrát. Buď tu paměť* mít (potom lze napsat 60*4 < 256) a je vše ok, nebo hned vedle nabídky vps napsat (60*4 > 256) a vysvětlit proč to podle provozovatelů nevadí. Hotovo, tečka. Fakt nevím**, co se na tom okecává od toho roku 2009 nebo kdy to bylo. *) Bavíme se tady o paměti, ale tohle samozřejmě platí pro všechny prostředky, takže pokud někdo tvrdí, že má tisíc zákazníků a každému nabízí 1TB prostor, tak by měl ukázat minimálně 1PB pole nebo vysvětlit, proč ho nemá. A tak dále. **) No a když už se tady používají taková slova jako fixace, hejt a hrotí, tak já taky něco přidám. Jak už napsal Michal Kubeček, pokud někdo podstatnou informaci skryje (a přiznejme si, že v roce 2009 nebo kdy to tam fakt nebylo), tak za tím asi něco je a MK rovnou napsal, že je to nemorální.
Problem to byl hlavne s JavouAno, na to si taky vzpomínám. Že 4GB je potřeba pro běh javy. V té době jsem si javou ještě hrál, takže jsem vám ukázal, že javovský program lze spustit i na 64MB RAM. Jinými slovy, než aby někdo přišel s chlapským prohlášením: hele, je to tak a tak, tak se kupila řada nesmyslů z nichž některé (jako třeba ta java), bylo poměrně snadné vyvrátit. (Nahodit vmko, dát mu méně než 4GB RAM a spustit tam javu nebylo tehdy o nic těžší než dnes.)
Já jsem to tehdy taky nechápal, tak mám pro tento typ kritiky trochu víc pochopení.To bych pochopil u nějakého BFU. Ale ani jeden z vás přece určitě nemáte problém s tím strčit do google "java openvz", což tenkrát vyplivnulo hromadu odkazů o tom proč to nejde (způsob účtování paměti v openvz vs. velikost virtuální paměti v procesu javy) a co jde udělat, aby to šlo (iirc interpret měl nějakou možnost, jak svoji virtuální paměť omezit)
Proč bych to proboha dělal?Nevím, třeba abyste pochopil, když jste to nechápal?
Nehledě na to, že Heron tvrdí, že Javu provozoval i na méně než 4 GB RAM.Což nikoho nepřekvapuje a není zde žádný rozpor s tím, co tvrdí a tenkrát tvrdil snajpa. Pokud se teda obtěžujete použít ten google.
Nevím, třeba abyste pochopil, když jste to nechápal?Aha, takže když jsem něco nechápal, tak si půjdu něco jiného hledat na webu, a nějak se to všechno navzájem magicky pofackuje a dojdu osvícení. Makes sense.
Pokud se teda obtěžujete použít ten google.Neobtěžuju. Ve skutečnosti jsem tě ani nežádal o názor, takže nevidím žádný velký důvod se s ním konfrontovat. :)
Bavíme se tady o paměti, ale tohle samozřejmě platí pro všechny prostředky, takže pokud někdo tvrdí, že má tisíc zákazníků a každému nabízí 1TB prostor, tak by měl ukázat minimálně 1PB pole nebo vysvětlit, proč ho nemá.Protože ho nepotřebuje. Stačí? Samozřejmě, že vám nestačí, tak dobře. U nás téměř nikdo - a tím myslím méně než 1% ze všech uživatelů - nevyužije všechen prostor, který má k dispozici. A vsadím se, že to bude vcelku běžný jev a ne jenom naše specifikum. Za takového stavu nedává smysl nakoupit hromadu hardwaru, aby nevyužitý stárl v serverovně. Zákazníkovi je poskytována nějaká služba a ta má smluvně dané parametry. Poskytovatel té služby nemá žádnou povinnost mít 1PB pole, když nabízí 1000x 1TB. Poksytovatel služby má povinnost, že když zákazník ten 1TB prostor bude chtít využít, že to půjde. V době thin provisioningu, podpory TRIM ve filesystémech a možnosti přidávat do diskových polí disky tak, jak se místo skutečně využívá, je to nějaké "ukázat minimálně 1PB" naprostá pitomost. Tohle byste měl vědět a nemám nejmenší pochybnosti, že to víte. Proč tady tvrdíte věci, které jsou odtržené od reality, to je mi záhadou.
A vsadím se, že to bude vcelku běžný jev a ne jenom naše specifikum.U nás máme ta vmka plná tak až se mi to nelíbí. U nás se to využívá. Ale to je jinej provoz. Nevím, jestli mi to v této fázi uvěříš, ale tím odstavce jsem vůbec nemyslel na vps, vlastně vůbec nevím, jak to tam je a je mi to jedno. To byl prostě příklad, jak to vidím já.
Možná bys měl číst mé komentáře až do konce, protože tam píšu: nebo vysvětlit, proč ho nemá.Tuhle poznámku moc nechápu, vzhledem k tomu, že hned v prvním odstavci mé odpovědi přesně na tohle reaguju.
Jinými slovy to po čem volám je otevřenost.A jak velká otevřenost vás uspokojí, když vám nestačí ani grafy z muninu? Krom toho mám ten pocit, že hardware, na kterém vpsfree běží, byl na webu taky od začátku. (Rozhodně vím, že jsem věděl, na čem vpsfree běží, a to jsem se o chod sdružení nikdy tak moc nezajímal.)
U nás máme ta vmka plná tak až se mi to nelíbí. U nás se to využívá. Ale to je jinej provoz. Nevím, jestli mi to v této fázi uvěříš, ale tím odstavce jsem vůbec nemyslel na vps, vlastně vůbec nevím, jak to tam je a je mi to jedno.Jedno je to každopádně - ať už jde o cokoliv, při racionálním rozhodování se nakupuje takový hardware, aby byla poskytována služba v souladu se zadanými parametry.
Za takového stavu nedává smysl nakoupit hromadu hardwaru, aby nevyužitý stárl v serverovně.Proč ne? Je věc zákazníka, jestli to místo využije. Pokud si u tebe někdo objedná X GB něčeho, tak je celkem správné mu těch X GB něčeho dát a v podstatě bys neměl řešit, co tam ten člověk má - jestli prázdné místo, užitečná data nebo třeba růžového slona ve 4k 120 FPS. Pokud nenabídneš X GB, nýbrž X GB*, měl bys vysvětlit, co znemaná ta '*' a proč to není problém - v tomhle má Heron naprostou pravdu. A IMHO by to mělo být uvedeno na první nebo druhé vrstvě spíš než až někde dál v detailech infrastruktury. Na druhou stranu bych ale zase za to snajpu nebral na paškál nějak tvrdě, protože koneckonců AFAIK se s lidma z vpsfree dá celkem domluvit, co se týče požadavků na výkon apod. (Alespoň pokud vím.)
Pokud nenabídneš X GB, nýbrž X GB*, měl bys vysvětlit, co znemaná ta '*' a proč to není problémV pořádku - to, co popisuju výše, je "X GB", takže žádné '*' není potřeba řešit.
Jen jsem vyjádřil názor, že má Heron pravdu v tom, že by to mělo být uvedeno v parametrech vps, to je celý.A taky by tam mělo být, že nemáš nad rackem okap, a že geograficky oddělená záloha je ve skutečnosti jenom 20 km daleko, což je v dosahu standardní megatunové termonukleární bomby.
Proč s tím máš takovej problém mi není jasný, jestliže overcommit není problematický, tak by už vůbec neměl být důvod to v paramtrech neuvést, ne?Když jsou Židé tak bezpeční, proč je takový problém s jejich značením?
Jako nechapu proc je takovej problem uvadet parametry zeleza nad kterym VPSka bezi spolu s max. poctem bezicich VPSek.Na to jsem se ve svém komentáři také snažil reagovat, byla to ta druhá část.
Jinak pokud se chces tocit i na dale na tom, ze do overcommitu uzivateli nic neni, tak bych se te rad zeptal (nebo spis snajpy), jak velkou castkou jste za to ochotni zakaznikum rucit.Tipuju, že zhruba stejnou, jako ručí ostatní poskytovatelé VPSek za nízké stokoruny za ostatní průsery.
Ale prosím tě můžeš mi vysvětlit spojitost mezi označováním Židů a uváděním technických skutečností v parametrech hostingu?Šlo o demonstraci, že argument „když to není problematické, tak proč to neoznačovat“ neplatí univerzálně.
A taky by tam mělo být, že nemáš nad rackem okap, a že geograficky oddělená záloha je ve skutečnosti jenom 20 km daleko, což je v dosahu standardní megatunové termonukleární bomby.Sice nechápu souvislost, ale ok, proč ne, klidně to tam taky být může... Myslimže o hostingu tam snajpa i info má.
Když jsou Židé tak bezpeční, proč je takový problém s jejich značením?Přitom podobná informace ohledně počtu jader CPU nikomu nevadí. Možná by ji měli kluci z vpsfree raději odendat, aby to nebyl
Sice nechápu souvislostJsou to další parametry, které v nepříliš pravděpodobných situacích (déšť v serverovně, jaderný výbuch, velké množství uživatelů najednou alokujících celou paměť…) způsobí nedostupnost služby.
Bohužel natekla na primární část našeho cloudového řešení Big Blue One. Současně natekla na zhruba deset zákaznických racků. Výpadek tedy postihl všechny zákazníky našeho cloudového řešení a pět zákazníků, kteří měli v tomto sále vlastní racky. Těmto jsme okamžitě poskytli náhradní racky v jiném sále. Co se týče cloudového řešení, to jsme byli nuceni vypnout a obnovit data ze zálohy.Obligatory xkcd
Když si někdo staví vlastní datacentrum, asi si nedá trubky s tlakovou vodou přímo nad stojany. Pokud si někdo nestaví vlastní datacentrum, tak by si to mohl alespoň zkontrolovat.A zkontrolují si, že tam ty trubky jsou a... co? Nic, prostě tam jsou. Nevěřím tomu, že Casablanca je jediné DC v Praze postavené ve sklepě starého baráku, který původně sloužil k něčemu jinému. A ejhle, přestože to na webu nikde nepíšou, výpadky kvůli vytopení nejsou na denním pořádku.
A potom se vymlouvali na to, že "zákazníci to špatně pochopili" (něco mi to připomíná)... zejména protože si chcete plivnout a pomluvit.
Jinými slovy, proti "nepříliš pravděpodobné situaci" že začne v HC8 pršet se měli bránit tak, že splní to, co sami říkali.... a přeneseně nepříliš pravděpodobné oom situaci se vpsfree mělo bránit tak, že nakoupí 8× víc serverů a provoz jedné vps vyjde (8+)× dráž? (Připomínka - stále mluvíme o době před x lety)
A zkontrolují si, že tam ty trubky jsou a... co?Tak třeba by nainstalovali ty střechy nad stojany o něco dřív. Nebo by si třeba nějak právně ohlídali to, že když někdo otevře ventil a nezkontroluje si, že na druhé straně to není zaslepené, tak že jim bude něčím ručit. Ale jak jsem psal, s tímto až takový problém nemám, mám problém s tím, že obchodní zástupce mě osobně do očí tvrdil něco, o čem věděl, že není pravda.
a přeneseně nepříliš pravděpodobné oom situaci se vpsfree mělo bránit tak, že nakoupí 8× víc serverů a provoz jedné vps vyjde (8+)× dráž? (Připomínka - stále mluvíme o době před x lety)No třeba. Jako mě už se to fakt nechce rozpitvávat, ale tohle je důvod, proč jsem tady uvádět ty offtopic příklady s tím ISP a PMPO. Proto jsem psal o deformaci trhu. Protože to má nálepku 4Mbit za nějakou cenu, ale ve skutečnosti je to něco jako 64kbit (a bůh ví jestli). A uměle se vyvolává dojem, že 4Mbit může (mohl před X lety) stát 300Kč. Přičemž reálná cena je někde jinde. PMPO v některých lidech vyvolává dojem, že na ozvučení pokoje potřebují minimálně 10kW, a že to stojí 320Kč, a potom jsou velmi zklamáni tím, že reálně je potřeba tak cca 15W a že to stojí min. 25000Kč (a že cena a výkon zase tak příliš nesouvisí). A toto je podle mě deformace trhu, protože se nabízí něco, co tou nabízenou věcí není, za cenu, za kterou to reálně nabízet ani nelze. A všichni (dopředu se omlouvám Michalovi Kubečkovi) se tváří, že je vše ok, akorát si teda kupujte zdroj 2x tak výkonnej no.
Tak třeba by nainstalovali ty střechy nad stojany o něco dřív.Takže datacentra, co okapy nad racky nemají, by to měly mít uvedené na webu?
Ale jak jsem psal, s tímto až takový problém nemám, mám problém s tím, že obchodní zástupce mě osobně do očí tvrdil něco, o čem věděl, že není pravda.Jenže o tomhle jsem nemluvil a Casa byla jenom příklad, že v serverovnách občas prší.
Protože to má nálepku 4Mbit za nějakou cenu, ale ve skutečnosti je to něco jako 64kbit (a bůh ví jestli).Ne, není to 64 kbit. Na rozdíl od toho PMPO 50MW reproduktoru a 750W zdroje s betonem místo cívky, které udávaných parametrů nedosahují, tohle posledních 5 let vždycky ty 4Mb/s / 8 GB RAM/... mělo.
Takže datacentra, co okapy nad racky nemají, by to měly mít uvedené na webu?Tak tohle je možná o tom, co bychom si definovali jako datacentrum. Je datacentrum něco vybudované ve sklepě staré budovy, kde může pršet? Já nevím. Možná že případ HC8 vyvolal debatu nad tím, co všechno by se ještě mělo nazývat datacentrem.
tohle posledních 5 let vždycky ty 4Mb/s / 8 GB RAM/... mělo.A to se opět vracíme na počátek diskuse, co si kdo představí pod tím, že "to 8GB RAM mělo". Někomu stačí lokální pohled, tedy že "nikdy jsem neviděl oomk", někdo má globální pohled tedy "co se stane v případě, kdy všichni alokují to, co je jim přiděleno". Můj pohled na věc je ten druhý, protože jsem správcem serverů, tak mě prostě zajímá ten pohled zvenčí*. Dokážu pochopit, že některého z členů bude zajímat ten pohled první, tedy že on nikdy neuvidí oomk (a co se děje okolo ho až tak moc nezajímá). *) A protože mám rád klid, tak si rád dopřeju víc prostředků, než je alokace, tedy tuto potenciální situaci si ošetřím. Kdyby se takto jednoduše dalo ošetřit vše, to by byl ráj.
A protože mám rád klid, tak si rád dopřeju víc prostředků, než je alokace, tedy tuto potenciální situaci si ošetřím. Kdyby se takto jednoduše dalo ošetřit vše, to by byl ráj.Njn, možná jste placen lidmi, kteří věci moc nerozumí, takže když jim řeknete o přemrštěnou částku za něco, co neptřebujete pro reálný provoz ale jenom, aby měla dušička pokoj, tak vám ji dají. To se máte.
je ještě nutné dodat, že my si nemůžeme vybírat, koho tam chceme a koho tam nechcemeMohl byste s tím goebblesováním ohledně vybírání si zákazníků přestat? A nebo konečně ukažte konkrétní příklad, kdy si vpsfree předem vybralo, že někoho nechce.
Tak já jsem mu říkal, už tehdy, že to je sice hezké, ale v (našem) produkčním provozu je to úplně jiné a špička typicky nastává u všech stejněFajn, ve vašem produkčním provozu je to úplně jiné a tak to děláte jinak, potřebujete 100% prostředků, tak je tam máte. Na základě toho ale nemůžete tvrdit nic o tom, že když vpsfree 100% prostředků nemá (protože je nepotřebuje), že to dělají špatně.
A teď mi řekni, proč poskytovatel bez okapu je OK, ale poskytovatel, který si namodeloval, že při takovém a takovém oversellingu dojde k tomu, že nebude schopen uspokojit požadavek zákazníka průměrně jednou za 1000 let, OK není.No asi jsi nepochopil, o čem jsem psal. Já neříkám, co je a co není ok, já říkám, že by to tam mělo být napsané. To, že někde praskne trubka se dá schovat do smlouvy pod pojem vyšší moc. (Pokud to teda není trubka přímo provozovatele datacentra, což v tomto případě nebyla.) Ale to, že někdo prodává x*y > z, tak to ten provozovatel ovlivnit může a pokud si vybere takové parametry, tak by to tam napsat měl. Ale jinak, tato diskuse vznikla z toho, že jsem psal: jestli to někomu přijde ok, tak... Jestli někdo po přečtení aktuální diskuse dospěje k názoru, že je to ok, no tak kdo jsem já, abych mu to rozmlouval. Jen píšu svůj názor.
Pravděpodobost s jakou to, či ono, může stát, nepovažuju z hlediska popisu nabízené služby za podstatnou.Já teda ano -- například pokud se zjistí, že pravděpodobnost, že odejdou nešťastně dva disky v RAID10 je o řád vyšší, než že všichni najednou začnou využívat své prostředky naplno, tak mě nějaký overcommit zajímat nebude. (a ta redundance disků je opět věc, kde se s pravděpodobností problému dá jít - po nasypání hodně peněz - libovolně nízko)
Kolaps disku, jakkoli je to nepříjemná záležitost, taktéž považuju za nehodu, nikoli za vlastnost systému.Já ji tedy považuji za vlastnost (všichni víme, že disky odcházejí, a nějakým způsobem se proti tomu snažíme chránit).
Je to vlastnost toho disku. Nikoli té služby.To mě ale jako uživatele té služby nezajímá, mě zajímá, jestli funguje nebo ne. Já vím, je to fuj fuj ošklivý praktický přístup.
asi shodnem že je to v tomto směru mínus.No z diskuze je zjevné, že se asi neshodneme. Ne, dokud neukážete reálný příklad z provozu vpsfree, kdy overcommit paměti způsoboval problémy.
Proto mě taky jako uživatele zajímá, co poskytovatel dělá proto, aby služba fungovala. Overcommit RAM není něco, co by to podporovalo. Dle mnohých tomu moc, nebo dononce skoro vůbec, neškodí, ale asi shodnem že je to v tomto směru mínus.Tvrzeni bylo, ze overcommit neni z principu bezpecnejsi nez garantovana RAM, trebaze s tim zatim problem mozna nikdy nebyl.
Absence důkazu není důkaz absence. To, že se to nestalo, neznamená, že se to nemůže stát.To tady nikdo netvrdí. Diskuze je (aspoň z mojí strany) celou dobu o tom, že pravděpodobnost něčeho takového je (konkrétně u vpsfree) tak malá, že nemá cenu se tím zabývat a nadávat jim za to, že to nepíšou na jednom místě webu.
Mám to chápat tak, že overcommit operační paměti je z hlediska dostupnosti bez vlivu nebo dokonce pozitivní?U vpsfree zjevně ano.
Osobně mám opačnou skutečnost. Nešlo o poskytování virtuálních serverů, ale o obyčejný webhosting, ale nepřepokládám, že to bude výrazně jiné.Tak to si buďte jistý, že pokud u obyčejného webhostingu nebudou využívat overcommit paměti, tak se za něj nedoplatíte.
a nadávat jim za to, že to nepíšouPokud mi nejaky prispevek neunikl, tak zde zadne nadavky na vpsFree ani snajpu nepadly.
Tve to skoro zní tak, že kdyby vpsfree měla víc paměti, než je alokace, tak by to bylo horšíMám to chápat tak, že overcommit operační paměti je z hlediska dostupnosti bez vlivu nebo dokonce pozitivní?U vpsfree zjevně ano.
A já bych se dokonce přiklonil i k tomu pozitivnímu vlivu, protože za ušetřené peníze - ta paměť je cca za 1.5MKč - lze pořídit něco jiného. Nekoukal jsem, jaký má vpsfree rozpočet, ale tipnul bych si, že na to jen tak pro dobrý pocit rozhodit takovouhle částku tam asi moc prostoru nebude.To je jak u blbejch. Kdyby nekdo jiny tech 1,5M CZK investoval, ale jinak vsechny ostatni parametry byly stejne, tak je bezpecnejsi zvolit variantu bez overcommitu. A ne, vsichni nemaji stejny rozpocet a to, ze jeden investuje o trochu vic do pameti nutne neznamena, ze musi setrit treba na discich. Muze tu sluzbu provozovat s nizsim ziskem, nebo cilene ztratove, nebo hardware dokazal koupit za vyrazne nizsi cenu a podobne.
To je jak u blbejch.Jo. Nezbývá než zopakovat větu, která stojí před celým tímto flamem. Pokud se někdo chce zúčastnit dalšího projektu na těchto základech, může.
Muze tu sluzbu provozovat s nizsim ziskem, nebo cilene ztratove, nebo hardware dokazal koupit za vyrazne nizsi cenu a podobne.No a nebo to prostě dělá poctivě a dokáže najít zákazníky, kteří si váží plných a garantovaných parametrů a jsou ochotni za plné parametry platit příslušnou částku.
No a nebo to prostě dělá poctivě a dokáže najít zákazníky, kteří si váží plných a garantovaných parametrů a jsou ochotni za plné parametry platit příslušnou částku.Což je - pokud se tu nebavíme zrovna o té jaderné elektrárně - iracionální rozhodnutí pro dobrý pocit. Při racionálním rozhodování se řídím tím, co je, ne tím, co by kdyby.
Pokud se někdo chce zúčastnit dalšího projektu na těchto základech, může.Nejvic se tu v posledni vlne komentaru certi trekker.dk, o kterem jsem z kontextu vyrozumel, ze s vpsFree nema vubec nic spolecneho. Snajpa uz pred par dny vybidl pavlixe, aby poslal pull request. Do organizacni struktury vpsFree nijak nevidim, takze nemuzu soudit, jak moc je/neni v poradku to takto delegovat. Ja se toliko vyjadril, ze je lepsi/slusnejsi to tam uvedene mit nez nemit (pricemz mi neprijde, ze kulantne to tam uvest by vpsFree jakkoliv poskozovalo). Vic asi nema smysl v te diskuzi pokracovat, protoze jediny, kdo odporuje tomu, aby se to tam uvadelo (pricemz zaroven pripousti, ze pokud to tam bude uvedene, nijak mu to nevadi), je jeden clovek z vnejsku.
Vic asi nema smysl v te diskuzi pokracovat, protoze jediny, kdo odporuje tomu, aby se to tam uvadelo (pricemz zaroven pripousti, ze pokud to tam bude uvedene, nijak mu to nevadi), je jeden clovek z vnejsku.Citujte (kde odporuji tomu, aby se to tam uvádělo), nebo jste lhář.
V popisu reality bych preferoval popis reálného stavu, ono to dává trochu použitelnější obrázek.Pricemz panuje neshoda na tom, co je ten realny stav a jeho popis, tedy i neshoda na tom, co uvest v nabidce.
No a pokud někdo tvrdí "my to dokážeme lépe a chytřeji" OK, nemám s tím problém, ale musí to tam být napsané. Musí tam být napsané "máme méně ram, než je alokace, ale to nevadí, protože tady máme tuto chytristiku, která to řeší" - a každý by se mohl rozhodnout, zda je to pro něj ok či nikoliv.To tu, byt mene razantne, notovalo i nekolik dalsich lidi (oryctolagus, pavlix, moje malickost). V trochu jinem vlakne Heron situaci prirovnaval k diskovym polim:
Bavíme se tady o paměti, ale tohle samozřejmě platí pro všechny prostředky, takže pokud někdo tvrdí, že má tisíc zákazníků a každému nabízí 1TB prostor, tak by měl ukázat minimálně 1PB pole nebo vysvětlit, proč ho nemá.Na to ty jsi reagoval:
Protože ho nepotřebuje. Stačí?... doplneno argumenty, proc to zakaznik vedet nepotrebuje. Nasledovala odpoved Herona:
Možná bys měl číst mé komentáře až do konce, protože tam píšu: nebo vysvětlit, proč ho nemá.Spor se tedy zcela zjevne tocil okolo Heronova tvrzeni, ze vpsFree by na webu melo uvest, ze pouzivaji overcommit. Tomu ty jsi ocividne oponoval. Jak bys to tedy formuloval lepe? Ja to formuloval jako "odporovat tomu, aby to bylo uvedeno". Presnejsi by bylo "odporovat tomu, ze by to vpsFree melo uvest". V porovnani s mym celym vyrokem:
jediny, kdo odporuje tomu, aby se to tam uvadelo (pricemz zaroven pripousti, ze pokud to tam bude uvedene, nijak mu to nevadi), je jeden clovek z vnejsku... si troufnu tvrdit, ze oznacit me za lhare kvuli mirne nepresne formulaci "aby se to tam uvadelo" misto "aby se to tam melo uvadet", zvlast pochazi-li takove oznaceni od cloveka, ktery tu prska, ze se nechce zaobirat teoretickymi pripady, ale realitou a praxi, je ponekud absurdni.
Jsem pro, aby se uvadelo, zda je hospoda kuracka, ci nekuracka.Vyrok zjevne povazuje za zadouci, aby patricne znaceni bylo povinne.
Jsem proti tomu, aby se uvadelo, zda je hospoda kuracka, ci nekuracka. Kazdy to pozna jakmile otevre dvere.Doslovne vzato je vyrok proti tomu, aby znaceni bylo uvedeno bez jakehokoliv duvodu (tedy i na dobrovolne bazi), ale prakticky by v tomto kontextu vyrok byl chapan jako vysloveni se proti povinnosti znaceni uvadet, nikoliv zakazat i dobrovolne a nepovinne znaceni. Fakt, ze vetsina lidi chybu prehledne a vyrok si vylozi tak, jak byl skutecne zamyslen, samozrejme chybu stale neospravedlnuje. Stejne tak ale nepresny vyrok, ktery nebyl vyrcen s umyslem nekoho poskodit, nedela z cloveka lhare.
Prerekl jsi se, ergo jsi lhar!
Stejne tak ale nepresny vyrok, ktery nebyl vyrcen s umyslem nekoho poskodit, nedela z cloveka lhare.(Zvlast v pripade, ze to na puvodnim vyzneni vyroku nic nezmeni, tj. at jsi proti tomu, aby vpsFree melo moralni, zakonnou, nebo jinou povinnost to tam uvest, zkracovane na "melo uvest", nebo jen proti tomu, aby to na webu bylo uvedeno, tak jako tak tu ten nazor zastavas jediny a z meho hlediska diskuze pozbyla racionalni vyznam uz ve chvili, kdy snajpa rekl, ze to tam klidne prida. Od te doby je to jen mimoradne zdarily trolling, krasne vrcholici touto serii samomluvnych komentaru.)
U vpsfree je to podle vás bez vlivu nebo pozitivní?#594
Pokud vím, tak webhostingy obvykle nic operační paměti v nabídkách nemívají.Třeba tolik oblíbený wedos na webu o svém PHP hostingu uvádí velikost memory_limit 128MB a 5 obslužných procesů maximálně, dvojnásobek pro nějaký lepší tarif. To je 640MB, zaokrouhleme na 1GB, protože memory limit udává, kolik paměti může spotřebovat aplikace, ne kolik spotřebuje ten proces. Pokud tedy mají na každém serveru více než jednoho zákazníka na každý gigabyte RAM (a to nepočítám databázi), je to overcommit RAM. A samozřejmě že mají, byli by blázni, kdyby neměli.
A teď mi řekni, proč poskytovatel bez okapu je OK, ale poskytovatel, který si namodeloval, že při takovém a takovém oversellingu dojde k tomu, že nebude schopen uspokojit požadavek zákazníka průměrně jednou za 1000 let, OK není.K tomuhle dvě věci: 1) mi není jasný, jak tu pravděpodobnost počítáš, soulasim, že je nízká, ale neodvažoval bych se to nějak vyčíslit nebo porovnávat s "vyšší mocí". 2) Je tam závislost na chování ostatních uživatelů, ie. na tom, že průměrně příliš nevyužijí své vps - to je ten "filosofický / ideologický" problém. Myslim, že tady i někdo před časem psal blogovej zápisek, že má ne moc využitou vps u vpsfree a ptal se na nápady, čím by se dala využít. Díky tomu pak ostatní tu RAM mají. V zásadě to je ale v podstatě celé důsledek toho, že lidi typicky nemají moc konkrétní představu, kolik té RAM budou vlastně potřebovat, a tak sáhnou po více, s tím, že jí nejspíš nevyužijí, díky čemuž pak ten overcommit funguje. Minimálně do doby, než přijdou uživatelé, kteří budou mít představu konkrétnější a budou chtít prostředky využít. Každopádně, z mého pohledu není "OK poskytovatel" a "non-OK poskytovatel", ale jde o to, jaký má člověk požadavky na tu službu, podle toho se rozhodne, která je pro něj "OK". Z toho pohledu je celkem fajn mít k dispozici informace o té službě. Jestliže tady někdo tvrdí, že garantovaná a sdílená RAM je ekvivalentní, tak stačí položit si jednoduchou otázku: Když budu mít dvě nabídky vps, které jsou identické a liší se pouze v tom, že jedna má garantovanou RAM a druhá sdílenou, kterou si vyberu? Osobně aktuálně mám vps u vpsfree a ještě jednu u jiného poskytovatele (s jinými parametry), zkoušim si na tom různé věci a uvidim dobudoucna, co mi bude vyhovovat. Aspekt sdílené/garantované RAM v tom aktuálně žádnou roli nehraje.
Minimálně do doby, než přijdou uživatelé, kteří budou mít představu konkrétnější a budou chtít prostředky využít.Server není zapečetěná bedna, na kterou se nesmí sáhnout, a kolik na něm bude VPS, není nikde předepsáno na věky věků. Až nastane čas, kdy víc a víc lidí bude využívat víc paměti, o co, že snajpa přijde s tím, že je potřeba do serverů přidat paměť, dřív, než se z overcommitu skutečně stane problém.
Jestliže tady někdo tvrdí, že garantovaná a sdílená RAM je ekvivalentní, tak stačí položit si jednoduchou otázku: Když budu mít dvě nabídky vps, které jsou identické a liší se pouze v tom, že jedna má garantovanou RAM a druhá sdílenou, kterou si vyberu?A já bych měl zase jinou otázku. Když budete mít dvě nabídky vps, které jsou identické a liší se pouze v tom, že jedna má 4GB RAM a druhá 4GB RAM a občas (reálně nepřetržitě) osm, kterou si vyberete?
Když budete mít dvě nabídky vps, které jsou identické a liší se pouze v tom, že jedna má 4GB RAM a druhá 4GB RAM a občas (reálně nepřetržitě) osm, kterou si vyberete?To jsi trefil hrebik na hlavicku, protoze v te nabidce neni napsane, ze je to "obcas" 4 GB, ale proste ze to jsou 4 GB.
Realny stav je, ze 4 GB tam proste pro kazdeho a vzdy nejsou.Což můžete snadno dokázat tak, že nám v těch grafech, co jsou veřejně dostupné, najdete situaci, kdy některý ze strojů dojel na OOM. Nebo aspoň začal trashovat kvůli nedostatku paměti pro diskové cache.
Proc je takovy problem to tam napsat, to mi vazne unika, kdyz o kousek vyse je napsano, jak je to s CPU.Možná protože u CPU jde o něco, co se narozdíl od paměti reálně děje? Nebo možná kdysi dělo, nechci ten munin prolejzat celej, ale namátkou jsem tam žádný stroj, který by neměl aspoň 6 idle procesorů, nenašel.
Možná protože u CPU jde o něco, co se narozdíl od paměti reálně děje? Nebo možná kdysi dělo, nechci ten munin prolejzat celej, ale namátkou jsem tam žádný stroj, který by neměl aspoň 6 idle procesorů, nenašel.V tom případě by měl zřejmě snajpa urychleně tu informaci o sdílení jader odendat, že? Protože... protože... no prostě proto...
Což můžete snadno dokázat tak, že nám v těch grafech, co jsou veřejně dostupné, najdete situaci, kdy některý ze strojů dojel na OOM. Nebo aspoň začal trashovat kvůli nedostatku paměti pro diskové cache.Tim bych dokazal, ze lide tu RAM nedostali, kdyz ji potrebovali, ne ze garantovane mnozstvi RAM bylo k dispozici vzdy a pro kazdeho.
Tim bych dokazal, ze lide tu RAM nedostali, kdyz ji potrebovaliCož je relevantní a je to problém - kdyby se to stalo.
ne ze garantovane mnozstvi RAM bylo k dispozici vzdy a pro kazdeho.Což naopak pro chod služeb není nijak zajímavý údaj. Teda pro praktické využívání serveru v produkčním provozu, ne pro nesmyslné teoretizování
o co, že snajpa přijde s tím, žeTy jsi asi náruživý sázkař
Když budete mít dvě nabídky vps, které jsou identické a liší se pouze v tom, že jedna má 4GB RAM a druhá 4GB RAM a občas (reálně nepřetržitě) osm, kterou si vyberete?Ta druhá možnost je analogie vspfree? Kolik je těch 4GB v případě vpsfree (ie. ta dolní mez, kterou má vps jen pro sebe)? Jinak ta situace na trhu, kdybych chtěl být opravdu hnusný, je spíš taková, že za podobné peníze nabízí konkurence více garantované RAM než vpsfree sdílené, ale jak říkám, pro mě to není ani jediný ani rozhodující parametr...
Když budu mít dvě nabídky vps, které jsou identické a liší se pouze v tom, že jedna má garantovanou RAM a druhá sdílenou, kterou si vyberu?Tu s tou sdílenou, protože poskytovatel, který nakoupil dvojnásobek paměti, musel ušetřit na něčem jiném, co se ve specifikacích běžně neuvádí (disky, okapy, jaderné bomby)?
"Kdyz nekdo postavil datacentrum ve sklepe, tak by mel na web rozepsat kde jsou stoupacky, kdy naposled provadel jejich revizi, v jakem patternu rozmistuje pasticky na mysi a kolika mysim v prumeru za mesic rozemelou michu"Já tu viděl argument, že informace o paměti potřebují, protože to ovlivňuje spolehlivost a dostupnost. Tak jsem na to logicky zareagoval tím, že by poskytovatel měl zveřejňovat i další parametry, které ovlivňují dostupnost.
Jako mě už se to fakt nechce rozpitvávat, ale tohle je důvod, proč jsem tady uvádět ty offtopic příklady s tím ISP a PMPO. Proto jsem psal o deformaci trhu.Jo, ten příklad s ISP, kde jste si trochu poskočil s logikou a když zákazník řekl "oni mají sice pomalejší rychlost, ale funguje jim to", tak jste si to automaticky vyložil jako "jsem spokojen s tím, že mám vždycky a přesně stejnou rychlost". Jenže takový závěr vyvodit nemůžete, to jste si jenom domyslel, protože jste chtěl - zákazník tam mluví jenom a pouze o "funguje/nefunguje". Vsaďte se, že by byl stejně spokojen nebo ještě spokojenější, kdyby mu internet vždycky fungoval na té garantované rychlosti a občas rychleji. V drtivé většině případů zákazník nemá důvod nechtít garantovanou rychlost + možná něco navíc. Žádná deformace trhu tady není, garantovaná rychlost a něco navíc k tomu je (téměř) vždycky lepší služba, než ta samá garantovaná rychlost bez ničeho navíc. Samozřejmě pokud zákazník nemá velmi specifický pohled na věc.
Protože to má nálepku 4Mbit za nějakou cenu, ale ve skutečnosti je to něco jako 64kbit (a bůh ví jestli). A uměle se vyvolává dojem, že 4Mbit může (mohl před X lety) stát 300Kč.Může a mohl. Ne nepřetržitě, ale mimo špičku určitě. Krom toho že by poskytovatel připojení k internetu neuváděl ve smlouvě agregaci byla spíš výjimka. A příklad z praxe - na 60Mbit internetu s agregací 1:50 mi stahování věcí třeba ze Steamu málokdy šlo pod 4MB/s. Kdyby se ISP řídil tou vaší filozofií a dal mi 1Mbit, tak by bylo rychlejší nechat si posílat DVD. Což bych samozřejmě považoval za horší službu, kdo ne...
PMPO v některých lidech vyvolává dojem, že na ozvučení pokoje potřebují minimálně 10kW, a že to stojí 320KčFajn, je ta hodnota lživá? Není. Zkresluje informaci pro lidi, co tomu nerozumí? Nejspíš jo. (A když tomu nerozumí, mají si to nechat navrhnout, když jsme u toho.) Souvisí to nějak s 4GB RAM u vpsfree? Ne. Pořád totiž mícháte dohromady dvě různé situace. Stejně jako u těch zdrojů a stejně jako u té Casablancy. Casablanca slibovala failover do druhého DC, když je to potřeba. Dostal jste to, když to bylo potřeba? Nedostal, chápu, že jste nespokojen a kritizujete. Vpsfree nabízelo 4GB RAM na OpenVZ VPS. Stalo se vám někdy, že byste to nemohl využít? Pokud ne, tak tady osočujete neoprávněně a lživě, protože "mohlo by se stát" a "stalo se" není totéž
Takže bych za tu samou věc místo 300Kč za měsíc dal 2500Kč. Fakt nechápu, jak si můžete myslet, že bych tohle bral jako zlepšení. Kdyby takhle vpsfree - nebo komerční poskytoval služeb - fungovalo, tak velmi rychle skončí protože nezájem. Sám jste přiznal něco jako "U nás máme ta vmka plná tak až se mi to nelíbí. U nás se to využívá." Zkuste přijít s tím, že je uděláte ne tak plná, aby se vám to líbilo, akorát to bude stát tolik a tolik (a někdo to bude muset zaplatit.) Aniž by to přineslo nějaké zlepšení, jenom pro dobrý pocit. Uvidíte, jak pochodíte.a přeneseně nepříliš pravděpodobné oom situaci se vpsfree mělo bránit tak, že nakoupí 8× víc serverů a provoz jedné vps vyjde (8+)× dráž? (Připomínka - stále mluvíme o době před x lety)No třeba.
Vsaďte se, že by byl stejně spokojen nebo ještě spokojenější, kdyby mu internet vždycky fungoval na té garantované rychlosti a občas rychleji.Já se naštěstí nemusím sázet. Několik zákazníků požadovalo agregaci s tím, že mají garanci + něco navíc. Někteří potom přešli zpět, protože pro ně bylo lepší počítat s tím, co mají a nikoliv s tím, co mít mohou. Asi měli specifický pohled na svět. Agregace se zaváděla v době, kdy já jsem odcházel, takže jsem na to ztrácel vliv. Aktuálně to mají tak, že nabízí garant + agregaci ve smyslu 30/3 - 30Mbit download, 3Mbit upload a současně 3Mbit garance. Takže je to linka 3/3 s možností 30Mbit download. A toto všechno je napsané už v ceníku. Více méně je to tam je pro jistotu, protože se snaží (tak jak je to jen možné), aby i ten 30Mbit byl garantovaný a ty 3Mbity tam jsou jen pro sichr. Já mám 12/3 (ale já mám kompletně mimoceníkovou nabídku) a vím (protože tu síť znám), že až do uplinku mám 12Mbit garantovaný. Nikde po cestě není agregace, která by se mě týkala, na portu do nixu už ano, ale nepříliš moc (takže součet garantovaných rychlostí je pořád menší než port v nixu).
Fajn, je ta hodnota lživá? Není.Bez komentáře .... pmpo lze po Trumpovsku označit jako alternativní práce s měřením. Jestli to označuješ, že to není lživé, tak asi ... bez komentáře.
Dostal jste to, když to bylo potřeba?Tak nás to naštěstí nepostihlo, my máme servery pár metrů vedle. Na počátku nám to nabízeli, nakonec jsme si tam dali vlastní železo.
Kdyby takhle vpsfree - nebo komerční poskytoval služeb - fungovalo, tak velmi rychle skončí protože nezájem.A? Alespoň by se znormalizoval trh a byly by skutečné ceny místo bublin.
Sám jste přiznal něco jako "U nás máme ta vmka plná tak až se mi to nelíbí. U nás se to využívá." Zkuste přijít s tím, že je uděláte ne tak plná, aby se vám to líbilo, akorát to bude stát tolik a tolik (a někdo to bude muset zaplatit.) Aniž by to přineslo nějaké zlepšení, jenom pro dobrý pocit. Uvidíte, jak pochodíte.Jen pro pořádek, my nejsme poskytovatel hostingu pro nikoho. Není možné, aby si u nás někdo objednal vmko. Hosting, vlastní hw, máme pro provoz našeho software, který poskytujeme zákazníkům jako službu + nějaké služby (právní, poradenské) navíc. Tedy, pokud si stěžuju, že vmka jsou plnější, než by se mi líbilo, tak je to interní záležitost která se zákazníků vůbec netýká, zákazníci mají ve smlouvách nějaké limity (na data, která tam můžou strkat) a tyto limity splňujeme (garantujeme). Ale už se blížíme k procentu naplnění, které bych nerad překračoval. Ale pracuje se na tom, bude ceph, stovky osd, něco o tom časem (letos asi určitě ne), ublognu.
Já se naštěstí nemusím sázet. Několik zákazníků požadovalo agregaci s tím, že mají garanci + něco navíc. Někteří potom přešli zpět, protože pro ně bylo lepší počítat s tím, co mají a nikoliv s tím, co mít mohou.A stoprocentně to bylo kvůli tomu, že neměli garantovanou rychlost, ne kvůli tomu, že jim něco nefungovalo vůbec...
Více méně je to tam je pro jistotu, protože se snaží (tak jak je to jen možné), aby i ten 30Mbit byl garantovaný a ty 3Mbity tam jsou jen pro sichr.Takže je vlastně všechno v pořádku a všechno funguje dobře a najednou vůbec nevadí, že už to není fixní garantovaná rychlost. Hmmmm.
A? Alespoň by se znormalizoval trh a byly by skutečné ceny místo bublin.Čemu vy říkáte "znormalizoval", to se reálně nazývá "z větší části zanikl", protože by si ty služby téměř nikdo nemohl dovolit. To by byl na světě ráj. Reálný stav je to, že dokud za peníze, které jsem zaplatil, dostávám službu, kterou jsem si objednal, tak je vše v pořádku a nejedná se o žádnou bublinu.
Tedy, pokud si stěžuju, že vmka jsou plnější, než by se mi líbilo, tak je to interní záležitost která se zákazníků vůbec netýká, zákazníci mají ve smlouvách nějaké limity (na data, která tam můžou strkat) a tyto limity splňujemeTakže je to v pořádku. Zatímco když vpsfree dělá něco podobného, akorát - vizte ten munin - stroje mají dost paměti, neblíží se k procentu zaplnění, které by nebylo dobré překročit, a z pohledu členů je "smlouva" plněna, je to špatně.
Takže je vlastně všechno v pořádku a všechno funguje dobře a najednou vůbec nevadí, že už to není fixní garantovaná rychlost. Hmmmm.Nevšiml jsem si, že bych někam vkládal hodnocení, že to považuji za v pořádku. Jen popisuju stav a pro pořádek dodávám, že už jsem na to neměl vliv. Pro mě je ale pořád důležité to, že je to tam napsané.
Takže je to v pořádku. Zatímco když vpsfree dělá něco podobného, akorát - vizte ten munin - stroje mají dost paměti, neblíží se k procentu zaplnění, které by nebylo dobré překročit, a z pohledu členů je "smlouva" plněna, je to špatně.Tak koukám, že jsem to měl asi napsat pomaleji, takže ještě jednou: naše kapacita je větší, než je součet všech limitů. Takže kdyby to všichni zákazníci narvali po strop, pořád budeme mít prostor. (Akorát ten prostor je menší, než by se mi líbilo.)
Nevšiml jsem si, že bych někam vkládal hodnocení, že to považuji za v pořádkuTakže zákazníci dostávají lepší službu, ale není to v pořádku, protože by měli dostávat horší, ale super garantovanou? Fajn.
takže ještě jednou: naše kapacita je větší, než je součet všech limitůV pořádku, já vám věřím, nemusíte to psát víckrát. Ale i přesto je to stav, který se vám nelíbí. A přesto, že se vám nelíbí, všechno funguje a zákazníci dostávají to, co je jim slíbeno. Kde je rozdíl oproti vpsfree?
lepší / horší nechť si posoudí zákazníkCož určitě udělal a pokud po přechodu z garantovaných x/x na 30/3M negarantovaných nenastal hromadný úprk, zákazníci tu službu za horší zřejmě nepovažovali.
Vpsfree nabízelo 4GB RAM na OpenVZ VPS. Stalo se vám někdy, že byste to nemohl využít? Pokud ne, tak tady osočujete neoprávněně a lživě, protože "mohlo by se stát" a "stalo se" není totéžS touhle logikou například nemám nárok se jakkoli zajímat o kvalitu airbagů ve svém autě, protože jsem se ještě nikdy s někým čelně nesrazil, a tak by moje případné stížnosti stejně byly jenom něco jako "mohlo by se stát". Nárok na stížnost budu mít teprve až po tom, co zemřu v autonehodě vinou nefunkce airbagu. (V diskusi musí být nějaké to automobilové přirovnání, že
Takže bych za tu samou věc místo 300Kč za měsíc dal 2500Kč. Fakt nechápu, jak si můžete myslet, že bych tohle bral jako zlepšení. Kdyby takhle vpsfree - nebo komerční poskytoval služeb - fungovalo, tak velmi rychle skončí protože nezájem.Ale přitom někteří ostatní provideři garantovanou RAM poskytují a ceny mají ± podobné. Dokonce i ten přiblbej Wedos. (Disclaimer: Od Wedosu nechci už nikdy nic a aktuálně pro mě garance RAM není rozhodující parametr.)
Ale přitom někteří ostatní provideři garantovanou RAM poskytujíPříklad? Včetně toho, jak jste si ověřil, že je ta RAM garantovaná? A ideálně jak vypadala jejich nabídka cca 6 let zpátky, což je doba o které se bavíme?
Ale samozřejmě, že máte nárok se zajímat. Zajímejte se. Stejně tak se můžete zajímat o reálný stav na serverech vpsfree a - dost možná narozdíl od těch airbagů - je všechno napsáno a nagrafováno na jejich webu.Děláš v diskusi zajímavé obraty. Ještě před chvílí jsi tvrdil, že není potřeba nic takového uvádět, teď zase, že je vše v pořádku, protože to je uvedeno na webu.
Příklad?Jeden jsem uvedl přímo v komentáři, na který reaguješ (Wedos), další jsou v diskusi, výše, kde mi jiný uživatel vyvrátil mé přesvědčení o výkonnostním prvenství vpsfree.
Včetně toho, jak jste si ověřil, že je ta RAM garantovaná?Nevím, jak bych něco takovýho provedl, abych si mohl být skutečně jistý. Pokud máš nápad, sem s ním, můžu to někdy večer zkusit. Pokud máš podezření na nějakého poskytovatele, opět, sem s tím. (Wedos sice nemam moc rád, ale zase že by uváděli vyloženě lživou nabídku, to si taky nemyslim.)
A ideálně jak vypadala jejich nabídka cca 6 let zpátky, což je doba o které se bavíme?Já se o žádné době před 6 lety nebavím, bavím se o aktuální situaci.
Nevím, jak bych něco takovýho provedl, abych si mohl být skutečně jistý.Musíš věřit
Děláš v diskusi zajímavé obraty.Poprosil bych vás, abychom si netykali. Tykání mám vyhrazeno pro lidi, které respektuji, toleruji nebo se mi z nich aspoň nedělá špatně už od pohledu.
Ještě před chvílí jsi tvrdil, že není potřeba nic takového uvádět, teď zase, že je vše v pořádku, protože to je uvedeno na webu.Klidně citujte, máte-li odkud. To, co jsem skutečně napsal, ne to, co jste si dovodil.
Nevím, jak bych něco takovýho provedl, abych si mohl být skutečně jistý.Tak vidíte. Vpsfree má informace otevřeně na webu, takže je strašně špatně, když se zjistí, že součin paměti vps a počtu vps je vyšší než fyzická paměť. Komerční poskytovtel to nemá, ověřit si to nemůžete, protože na celém hostiteli máte jenom jeden stroj, ale všechno je v pořádku.
Já se o žádné době před 6 lety nebavím, bavím se o aktuální situaci.To je ale dost hloupé, když celá diskuze začala tím, jak bylo vpsfree špatné před těmi šesti lety.
Poprosil bych vás, abychom si netykali. Tykání mám vyhrazeno pro lidi, které respektuji, toleruji nebo se mi z nich aspoň nedělá špatně už od pohledu.Když jsme se naposledy viděli na srazu, špatně se vám ze mě nedělalo, ani při rozhovoru cestou odtamtud, ale je pravda, že už to jsou roky... Asi to se mnou šlo z kopce od té doby... Nebo jste to zhusení mou osobou dobře maskoval
Klidně citujte, máte-li odkud. To, co jsem skutečně napsal, ne to, co jste si dovodil.#481
Vpsfree má informace otevřeně na webu, takže je strašně špatně, když se zjistí, že součin paměti vps a počtu vps je vyšší než fyzická paměť.Nevím, co by na tom mělo být strašně špatně. Jediné, co je podlě mě trochu špatně, je, že to není uvedeno tady, to je celý.
Komerční poskytovtel to nemá, ověřit si to nemůžete, protože na celém hostiteli máte jenom jeden stroj, ale všechno je v pořádku.Když to vezmete takhle striktně, tak ty grafy od VPSFree si taky ověřit nemůžu. Jo, jasně, teoreticky bych mohl jít za snajpou a říct mu, aby mi to někde ukázal, ale proč bych to dělal, nemam důvod mu nevěřit, stejně jako (alespoň zatím) tomu komerčnímu poskytovateli.
To je ale dost hloupé, když celá diskuze začala tím, jak bylo vpsfree špatné před těmi šesti lety.Já jsem se ptal na aktuální situaci, jsme ve vlákně pod tímto dotazem. Jestli s Heronem někde řešíte minulost, tak to je mezi váma.
#481A to "teď zase, že je vše v pořádku, protože to je uvedeno na webu" je kde? Tvrdil jsem a stále tvrdím (#481), že na té stránce o parametrech vps není potřeba nic takového uvádět. Také tvrdím (#536), že kromě toho, že to není potřeba uvádět, jde o údaj, který lze zjistit a nikdo nic netají.
Debata je o tom, jestli to tam má být uvedeno, o čemž konzistentně tvrdím, že nemusí a že není problém, když to tam není.To můžu buďto chápat tak, že vy to tam uvedeno nepotřebujete, což je zcela v pořádku, nebo tak, že by to tam podle vás uvedeno neměl potřebovat vůbec nikdo. To druhé mi přijde jako názor z kategorie "640k ought to be enough for anybody". Ale vzhledem k tomu, že vám je ve výsledku jedno, jestli to tam je/není, mi nepřijde smysluplné to dál řešit...
Tím myslím pro reálné uživatele, ne pro co-by-kdyby.No já jsem asi nenapravitelný coby-kdyby případ, teď jsem si šel spustit zálohu dat, a to přesto, že některé ty zálohy pokrývají technologie, které mi zatím neselhaly...
To můžu buďto chápat tak, že vy to tam uvedeno nepotřebujete, což je zcela v pořádku, nebo tak, že by to tam podle vás uvedeno neměl potřebovat vůbec nikdo.Jen pro uplnou presnost a zabraneni dalsim "nikdy se to nestalo" typum argumentu bych to vetu neformuloval se slovem potrebovat mit uvedene, ale sluselo by se mit uvedene.
S touhle logikou například nemám nárok se jakkoli zajímat o ...Přiznám se, že tento pocit jsem začínal mít taky, když jsem psal o tom, že nás se výpadek cloudu v Casablance netýkal. Fakt jsem čekal, že přiletí facka: tak co hejtuješ, když se tě to netýká. Ale čistě pro korektnost: nepřišla a jsem za to rád. Ale ten dojem jsem měl podobný.
že geograficky oddělená záloha je ve skutečnosti jenom 20 km daleko, což je v dosahu standardní megatunové termonukleární bomby.Není. Potřeboval bys něco přes tři megatuny.
Co? Sorry, ale o čem se bavíme? Mě stačí jednoduchá aritmetika. 60*4GB = 240GB. Nejbližší rozumná hodnota je 256GB. Hotovo. Vyřešeno.Zrovna tahle věc okolo paměti se řešila v době, kdy 4GB RAM stála několik tisíc a kdy nebylo úplně běžné, že by serverový hardware dostupný pro běžného smrtelníka, 256GB RAM zvládl.
jenže já se dívám i za plentu a dívám se, zda ten systém ustojí i maximální alokaci.Proč? A teď nechci odpověď "jsem rejpal Heron a overcommit by mohl být problém", pokud zrovna neřídíte jadernou elektrárnu. Klíčový parametr je, jestli ten stroj ustojí takovou alokaci, jaká je po něm požadována. Cílem provozu serveru není ukájet se tím, jak se tam nemůže nic stát (stejně se stane), cílem je poskytnout službu, stav, kdy jsou servery (zde kontejnery) up & running a služby taky. Pokud je ten stroj využit tak, že jeho hardwarové prostředy trvale postačují a nedochází k problémům, je všechno v pořádku. Metrika "ustojí to maximální alokaci", tj. hodnocení serveru podle toho, co se na něm neděje, je pitomost, kterou bych čekal od bláznivého teoretika a ne od člověka z praxe.
Stejně tak nat dodnes považuju za něco nehezkého a dočasného a pro mě je naprosto normální, že stroje mají globálně routovatelné adresy. V několika diskusích jsem se dočkal toho, že pro použití "veřejky" přece musím mít speciální důvod.V takovém případě bych vás poprosil o jeden /22 rozsah globálně routovatelných IPv4 adres. Poprosil bych "čistě", žádné odprodané rozsahy v rozporu s podmínkami IANA/RIPE. To mi zatím pro stroje, které už mám, bude stačit.
pro mě je naprosto normální, že stroje mají globálně routovatelné adresyJá tvrdím: "Pro mě není normální, že moje stroje mají globálně routovatelné adresy (v IPv4), a většina jich takovou adresu skutečně nemá." Pro výše uvedené je "Nemám IPv4 adresy" velmi dobrý argument.
Navíc v tom mém komentáři nikde nevidím specifikaci ipv4.Tudíž jsem si s dovolením vybral, jestli budu mluvit o IPv4, IPv6 nebo o obou.
ale víme, že by se to tak mělo dělatTeď to (třeba) nejde, ale mělo by to k tomu směřovat.
Klíčová věta mého komentáře byla:Což ale pro změnu nesouvisí s overcommitem prostředků, protože ten je zcela v souladu s tím, jak by se to mělo dělat. Kde "to" znamená poskytnout zákazníkovi službu, která mu bude fungovat, se kterou bude spokojen a kterou si taky bude moci dovolit.ale víme, že by se to tak mělo dělatTeď to (třeba) nejde, ale mělo by to k tomu směřovat.
Opravdu se nechci za pár let dožít toho, že budeme kupovat zdroje s označením 2000W jen proto, aby to spolehlivě dávalo 200W.Toto je situace, kdy vám někdo slíbil 2kW, ale když jste je potřeboval, tak jste je nedostal My řešíme situaci, kdy máte virtuálku s 4GB RAM a když je potřebujete, tak je dostanete Ten rozdíl jsem vám i zvýraznil.
když je potřebujete, tak je dostanete
To je probabilistický argument.
My řešíme situaci, kdy máte virtuálku s 4GB RAM a když je potřebujete, tak je dostanetes/dostanete/dostanete, pokud už tu RAM nezabrali ostatní uživatelé/
A ten, kdo by snad chtěl prostředky využívat (třeba na herní server), tak ten půjde z kola ven.
Nehodnotím, zda je to správné nebo ne, ale tohle dělají i komerční poskytovatelé (i velcí) – viz různé „neomezené“ tarify atd. – buď mají nějakou kličku ve smluvních podmínkách, nebo se tě budou snažit různými způsoby vypakovat, když se jim přestaneš vyplácet.
Protože tím se deformuje trh.
Nemyslím si – můžeš se na to dívat i jako na družstvo spotřebitelů – lidé se dali dohromady, aby si společně vyjednali s dodavateli lepší podmínky, než kdyby jednal každý sám. To je normální součást trhu. Firmy můžou dělat akvizice a fúze a lidi se zase můžou spojovat v družstvech, odborech, sdruženích, politických stranách…
jak krásně mu firma funguje a že jeho firma kvete a támhle ten vedle zkrachoval (protože je přece neschopný) a potom zjistíte, že ten "úspěšný podnikatel" dostává dotaci.
To bych s tím vůbec nedával do souvislosti – dotace naopak deformace trhu jsou.
Podle mého názoru ano.To vás ještě pořád bolí to kuří oko, na které vám snajpa šlápnul v debatě o paměti na vps?
Ono se taky trochu zapomíná, že Československo například bylo schopné navrhnout a postavit vlastní jadernou elektrárnu. Která země na světě tohle může říct? ČSSR mělo vlastní družice. Československo mělo svého kosmonauta, jako třetí země na světě. První kontaktní čočka vznikla na stavebnici Merkur. Navrhovaly a vyráběly se tady polovodiče. A tak dále.Jo, jenže kdy to bylo...
To vás ještě pořád bolí to kuří oko, na které vám snajpa šlápnul v debatě o paměti na vps?Ne. Ale že sis na to vzpomněl.
Jo, jenže kdy to bylo...njn
To vás ještě pořád bolí to kuří oko, na které vám snajpa šlápnul v debatě o paměti na vps?Mně jo. :) Ale myslím, že se přes to umím přenést. :D
Ono se taky trochu zapomíná, že Československo například bylo schopné navrhnout a postavit vlastní jadernou elektrárnu.[trololo] Taky dokázalo navrhnout logistiku výroby toaleťáku apod. [/trololo]
První kontaktní čočka vznikla na stavebnici Merkur.Ovšem k čemu to bylo dobrý, když ani nelicencovali celosvětovou výrobu :-/. Nebo třeba taky mikroskop, ferrat
Kde je napsano, ze chteji vydavat clanky? To prece pro komunitni portal neni stezejni. Naopak mi to prijde jako jedna z nejmene podstatnych veci.
Pokud nejde o články, tak stačí rozjet e-mailovou konferenci (nebo lépe NNTP server), nahodit tam pár kategorií a nechat to běžet.
Spíš bych to zkusil počítat z opačného konce: dejme tomu, že přispěji na jeden článek 20 Kč a takových se nás sejde 250 (celkově třeba těch 500, ale ne každý člověk přispěje na každý článek). Tím máme 5 000 Kč na jeden článek, což už je relativně slušné (záleží na rozsahu článku a ceně práce daného člověka, ale už by to mohlo plně pokrýt ušlý zisk autora). Samozřejmě to bude horší, když započteme daně a další nutné výdaje, ale řádově mi to vychází celkem schůdně.
Pak si můžu říct, že měsíčně přispěji na deset článků, tzn. 200 Kč a budu to brát jako předplatné časopisu. Při 500 lidech to máme dvacet článků měsíčně – každý pracovní den vyjde jeden, což není vůbec špatné. Je lepší jeden kvalitní článek denně než tři mizerné. A to tu nebude opruzovat žádná reklama a spamy v podobě PR článků a podobné věci. Reklama na nějaké slušné firmy se dá volitelně přidat, ale nemělo by to na ní záviset.
Z toho mi vychází otázky:
Ať je tu konkrétní návrh: byl bych ochotný teď poslat 2 400 Kč na transparentní účet, tzn. předplatné na rok dopředu a každý měsíc vybrat deset článků, na které přispěji. Pokud by článků vyšlo méně nebo tak nezajímavých, že by nestály ani za tu dvacku, tak bych si peníze na konci roku nechal vrátit nebo si je převedl na další rok. Tohle za předpokladu, že to povedou dostatečně důvěryhodní lidé a že ty články budou vycházet pod svobodnou copyleftovou licencí.
[1] stačí, když bude umět anglicky (případně německy, španělsky, rusky…), ale nemusí být expert na dané téma – odbornou korekturu překladu udělá aspoň u té angličtiny autor
Jasne, ze to stihnou casem i se 3 detmi, manzelkou a hypotekou a jeste budou makat po vecerech, az prijdou z prace. A rozhodne pritom nebudou podporovat nejakou komerci. Prijde mi to jako naprosto dlouhodobe udrzitelny napad.Nerozumím, co se snažíš říct. Snažíš se snajpu / nás přesvědčit, abychom raději nic nedělali?
Snad mi zbyde i nejakej cas na neco jinyho nez sledovat clensky schuze a mailing listy... Asi jina doba.... Jeste potrebuju sehnat dobrej klub, co montuje pohovky... Da to praci po vecerech cist vsechny ty stanovy.Viděl jsi třeba registraci na vpsfree? Je to naprosto jednoduchý, bezbolestný proces, během chvíle máš login na běžící stroj. Komerční VPS IMHO není jednodušší vytvořit. A to porovnání s MHD už je vůbec mimo - získat OpenCard / Lítačku nebo třeba InKartu je IMHO výrazně náročnější. A když nakupuješ špekáčky a kilo brambor - neptají se tě snad na pokladně, jestli už máš Tesco kartu / Billa kartu / Whatever kartu? Jestli ne, tak chci vědět ten trik.
Nerozumím, co se snažíš říct. Snažíš se snajpu / nás přesvědčit, abychom raději nic nedělali?Vypadá to tak. Asi bychom ho měli poslechnout, jenžto je to moudrý a rozumný člověk a ví, o čem mluví. :)
Na ty media budete asi muset trochu vice vydelat. Fakt to neni levnej konicek.
A co z toho vlastně máš? Vydělat peníze někde jinde a nasypat je do portálu – je to koníček nebo podnikání, u kterého čekáš, až se rozjede? Pokud koníček a jde o dobrý pocit (pomáhat šíření svobodného softwaru), tak proč to radši nedělat komunitně a nepřipojit se k novému serveru? Pokud to má být podnikání, tak jak dlouho to chceš dotovat? Kdy a na základě čeho se to má zlomit a začít přinášet nějaké slušné zisky?
Mate tu nesrozumitelne genialni napady.Mně jsou srozumitelné. V tom se možná liší člověk, který je v cílovce a člověk, který není. :)
Mam portal s realnou cenou 20.000,-Kc - to je vyhra.....Je vidět, že nedostatkem soudnosti (na rozdíl do jistých nejmenovaných osob) netrpíte. Kvituji pozitivně.
A logicky ocekavate zazracnou cenu.Já teda logicky žádnou zázračnou cenu neočekávám, nevím, kde to berete.
RT: 3; AB: 1.5; LE: 0.75.To jsou zajímavá čísla, jen nevím, kde se u současného Abclinuxu bere hodnota v milionech, vždyť to tu má dlouhodobě jasnou sestupnou tendenci, jak se vlastnictví přesouvá od zakladatelů přes komunitu až po vlastníky, jejichž jména nikomu nic neříkají. A proč to dávno LinuxSoft nepřeválcoval nebo nemá alespoň řádově srovnatelnou hodnotu, když se tady neděje v podstatě vůbec nic.
Mam portal s realnou cenou 20.000,-Kc - to je vyhraTak málo? Na to bych možná i měl
Brmlab má ambice ovlivňovat legislativu v ČRCo, on už se kvůli nim projednává nějaký zákon zakazující rozebírat nešifrované policejní rádiové přenosy?
problémy: – důvěryhodný server-grade hwTo se fakt bojíte backdoorů v HW? Nepřijdou vám díry v OpenVZ poněkud dostupnější?
Přitom nasadit a udržovat i jenom celkem obyčejné fórum není úplně jednoduché (doporučuju pozorně přečíst).Jsem si to přečetl celé, on hlavně udělal chybu v tom, že tam zamotal několik věcí dohromady, což spustilo diskusi o tom, jak má vypadat logo na 4K monitoru. Prostě pokud chce udělat jen update, tak se má řešit jen update a nic víc.
During the years webwit & co. have applied some mods to the current versions making the upgrade not straightforwardAno, to se stává. Proto taky vždy trvám na tom nechat ten systém v tak defaultním stavu, jak je to jen možné. Potom stačí jen updatovat balíčky. Jenže to se milostpánům nelíbí, okamžitě tam namlátí co nejvíc co nejméně kompatibilních doplňků a spravuj to. A potom na jeden update potřebuje celý komitét.
Mně to nápadně připomíná, jak se tady onehdá „dělal“ ten svobodný CAD.Jo, s dost velkou pravděpodobností to dopadne stejně
Mně to nápadně připomíná, jak se tady onehdá „dělal“ ten svobodný CAD.Ha, na to jsem už zapomněl, ale myslím, že těm jsem taky tehdá říkal, aŤ si na to daj bacha, že je to velký sousto, můžou v tom utopit spoustu času a tak. A tak my asi někdo dpověděl, ať táhnu doprdele a neberu lidem sny, když jsem nula, co nic sama nedokáže :) I tady bych byl skeptickej. Vždycky, když má někdo takhle velká ambice, tak mám potřebu ho varovat, no...
Mam pocit, ze to nekdo pochopil jako nahradu Abicka - to ne.Mnozí z nás si tím pro sebe chtějí ábíčko nahradit. :)
Z prezentace nadepsané „Nový komunitní portál“ bych to taky tak pochopil :-)
BTW: co takový LinuxOS? Není to dostatečně komunitní a otevřené? Chtělo by to širší záběr (ne jen Linux) a víc československé než slovenské, ale jinak mi to přijde dost dobré.
V první řadě je to síla zvyku, setrvačnost a síťový efekt – Ábíčko zjevně mrtvé není, když sem lidi pořád chodí a vzniká tu nový obsah (i když to nejsou články). Pak asi trochu kvůli .sk doméně. A taky se obávám, že kdybys tam psal nějaké čuňárny, tak by ti to smazali – ale zrovna tohle věřím, že by bylo řešitelné domluvou a rozšířením redakčního systému tak, aby tento obsah byl viditelný jen pro toho, kdo o něj stojí a neobtěžoval ostatní.
Ad čeština – jsem jednoznačně pro. A ne kvůli tomu, že by lidi neuměli anglicky. Už když jsem začínal s GNU/Linuxem já, tak jsem uměl dostatečně anglicky na to, abych si mohl číst anglické texty (a to nijak extra na jazyky nejsem). Mnohem větší význam je psychologický – pokusím se vysvětlit: Na světovém/anglickém webu je nepřeberně obsahu, spousta blbostí, lží, slepých uliček nebo věcí neaplikovatelných u nás (z mnoha různých důvodů – historických, ekonomických, kulturních, politických…). Konkrétnímu anglickému textu sice můžu rozumět, ale jak vypadá celkový obrázek? Jaký je trend? Je ten obor perspektivní? Není ta informace platná jen pro nějakou sektu na americkém venkově? Bude mi to fungovat, když mám v zásuvce 230 V a používám metrický systém? (to jsou jen příklady) Kdežto když narazím na český text, tak vím, že se tím tématem zabývají tady a teď konkrétní lidé v mém blízkém okolí, se kterými se můžu v případě potřeby setkat i osobně. Vím, že je to cesta, kterou vyšlapal někdo, kdo je v podobné situaci jako já – tímhle způsobem se sice nedostanu k nejnovějším poznatkům a jdu spíš cestou ověřených řešení, ale když s nějakým oborem začínám, tak je to správný postup. Proto mají smysl české články, překlady zahraničních, lokalizace programů atd. Používat svůj jazyk je přirozené a pokud je něco dostatečně významné a rozšířené, tak to v češtině bude.
Právní forma (dedikovaný spolek) je dobrá, takže taky souhlas. Resp. je to druhá nejlepší možnost, přičemž ta první (distribuovaná decentralizovaná P2P síť) je poněkud náročnější na realizaci.
Prezentace je sice nadepsaná „Nový komunitní portál“ ale pak tady píšeš o zastřešování ostatních organizací – tady nevím, jak se budou ostatní tvářit, když k nim přijdeš s tím, že je chceš zastřešovat a být nad nimi – zvlášť pokud jde o takové „podvratné živly“ jako hackery :-). Co se týče dosahování politických cílů – nějaká jednotnost je samozřejmě žádoucí, ale na druhou stranu mi přijde lepší, když se pro nebo proti nějakému zákonu postaví desítky organizací a firem, kde každá dělá něco reálného a prospěšného (např. spravuje českou doménu, akademickou síť, poskytuje lidem připojení k internetu nebo servery, něco vyrábí atd.) než jedna organizace, která je známá jen tím, že občas s něčím prudí + má vlastní web, kde se scházejí „divní“ lidé. Takže podle mého by ta sjednocující/zastřešující organizace měla být spíš v pozadí a primárně by se pod dané iniciativy měly podepsat jednotlivé organizace a firmy – a společný portál může být jen místo, kde se dohodnou na postupu a koordinují.
Pak je otázka, jak skloubit kontroverzní obsah (který svoboda slova implikuje) a politickou lobby – novináři/nepřátelé můžou vytáhnout např. nějaký obscénní blog, který vyšel na portálu a psal ho člen komunity a dát ho do souvislosti s organizací, která se snaží prosazovat nějaké politické zájmy, a tím se ji snažit zdiskreditovat. Z našeho pohledu je to projev daného autora a my mu pouze dáváme svobodu slova (resp. ne konkrétně jemu, ale obecně komukoli). Jenže vysvětlovat tohle veřejnosti nebo politikům už bude těžší. Takže pak budeš mít dilema, co s tím, budeš v obtížně řešitelné situaci. To se na webu třeba NICu, CESNETu nebo nějakém firemním blogu nikdy nestane.
Ještě předtím je potřeba si položit otázku, co je tím zájmem, který budeme prosazovat – svoboda slova a právo na soukromí? (a přímo související věci jako možnost používat „hackerské“ nástroje, provádět reverzní inženýrství) Měl by to být poměrně úzký zájem, aby se to nerozplizlo a nedopadlo to jako u pirátů (kde s jednou částí programu můžeš souhlasit, ale jiná je pro tebe nepřijatelná, protože to nemá jednotnou koncepci a jednu myšlenku, ze které by logicky všechno ostatní vycházelo, je to spíš takový slepenec).
V prezentaci se mi líbí „Životní cyklus hackera“ – dobře jsi trefil základku a střední (i když poznámku o gymplu jsem nepochopil). Ovšem co se týče dětí, nepovažoval bych je za „smrt hackera“ ale spíš za nový začátek. Jasně, dokud jen lezou po zemi a křičí, tak to s hackováním nemá nic společného, ale za pár let už je můžeš začít něco učit a postupně přidávat – a tam se rozhoduje, jestli z něj/ní vyroste konzument obsahu nebo tvůrce – a tady vidím velký prostor a spoustu práce, která by se měla udělat – poskytnout podporu rodičům s výchovou a vzděláváním jejich dětí.
BTW: co jsou ty čárky a tečky v logu CTJB? Mohla by to být morseovka, ale není.
P.S. V té hospodě jsem nebyl, protože jsem měl zrovna schůzi jiného spolku. Tak se aspoň dodatečně omlouvám za neúčast :-)
Jsem ted trochu rozlitany, takze poradneji ti odpovim, az dorazim zpatky do Brna a budu mit chvilku klidu; celkove se tvuj komentar nese hodne v duchu toho, jak to vidim taky.
Takže podle mého by ta sjednocující/zastřešující organizace měla být spíš v pozadí a primárně by se pod dané iniciativy měly podepsat jednotlivé organizace a firmy – a společný portál může být jen místo, kde se dohodnou na postupu a koordinují.
Jo, presne. Ja si ani nejsem jisty, ze je dobry napad mit jednu znacku pro organizaci a portal, nejlip by bylo to oddelit a CTJB nechat jako tu organizaci; nejake napady na jmeno mezi tim?
Ad tecky, jsi na spravny ceste, divej se kousicek lip a uvidis to hned .
co jsou ty čárky a tečky v logu CTJB? Mohla by to být morseovka, ale není
Já tam vidím morseovkou "hack".
snajpa vypada, ze ma ambice to dotahnout dokoncevam se podarilo nejak konkretneji zjistit, co se za tim to skryva?
vam se podarilo nejak konkretneji zjistit, co se za tim to skryva?Tak zatím to je vágní, ale to je zatím v pořádku. Pokusim se nastínit, jak to vidim já / co bych viděl jako přínos: Především něco jako obecný hub pro českou (a přilehlou) FOSS a volnomyšlenkářskou komunitu, tj. místo, kde by bylo nějak hezky vidět, co se kde děje, co kde kdo dělá zajímavého, kde je možné se zapojit, a samozřejmě možnost se o tom bavit. Pokusim se naznačit nějaké konkrétní příklady, v čem by takový projekt mohl být užitečný:
Ruzne online komunity jsou v podstate aplikovany socialismus.Nevím o žádné komunitě, o které by se tohle dalo říct, a to ani přijbližně, a ani snajpa takový záměr nemá. Co se snažíš říct zbytkem komentáře mi není jasný - jak bys teda řešil výše zmíněné příklady?
Nevím o žádné komunitě, o které by se tohle dalo říct, a to ani přijbližněSpada do toho veskera nezistna vzajemna pomoc. Pred mnoha lety jsem zaznamenal napriklad zive online kurzy programovani na IRC. "Lektori" pouzivali anonymni prezdivky, jejich obcanska jmena nikdo neznal. To je ta nezistna, vzajemna pomoc. Socialismus.
a ani snajpa takový záměr nemáJa ne/vim, reagoval jsem na tebe.
Co se snažíš říct zbytkem komentáře mi není jasnýPredevsim to, ze online komunita nestoji zdaleka tolik na technicke realizaci jako na lidech, pricemz:
jak bys teda řešil výše zmíněné příklady?Dobra otazka. Hodne blbe. Cestou IMO muzou byt polouzavrene komunity. Kdyz to tak vezmes, komunity kolem ruznych OSS projektu polouzavrene jsou, protoze vstupni bariera je relativne vysoka, organizacni struktura je spis hierarchicka (nahore je founder, nebo aktualni hlavni maintainer, ktery ma hlavni slovo), na nove prichozi cleny/contributory jsou kladeny urcite pozadavky a pripadne je lze snadno odstrihnout (nemergovat jejich patche a nevsimat si jich v mailing listech). Co se polouzavrenych komunit tyka, mam v hlave delsi dobu nejakou predstavu, ale tu ted/nikdy rozepisovat nechci. Nicmene, kdyz tu hlavni myslenku predchoziho komentare formuluju jinak a vagneji, tak v podstate hledas kamarady/kolegy. To je naprosto legitimni, ale prijde mi to jako trochu odlisny projekt/subprojekt. Je to v podstate vic takova seznamka. Treba se inspirovat Tinderem, pojmenovat to Hackinder a vyhledavat hackery z okoli.
Spada do toho veskera nezistna vzajemna pomoc. Pred mnoha lety jsem zaznamenal napriklad zive online kurzy programovani na IRC. "Lektori" pouzivali anonymni prezdivky, jejich obcanska jmena nikdo neznal. To je ta nezistna, vzajemna pomoc. Socialismus.
Předpokládám, že ten lektor to dělal dobrovolně a nikdo ho k tomu nenutil. Nechceš tohle vysvětlit socialistickým politikům, že takhle vypadá „skutečný socialismus“ a že nemají obtěžovat někoho, kdo o to nestojí?
Sice je to „jen“ otázka terminologie, ale já bych to naopak nazýval čistě kapitalistické/tržní – lektor totiž svobodně nakládá se svým majetkem (svým časem a znalostmi) a využívá ho k tomu, k čemu chce.
Spada do toho veskera nezistna vzajemna pomoc.To si nemyslim, že se takhle obecně dá říct. Já bych vůbec nezkoušel na to napasovat politické ideologie, z toho nevzejde nic dobrého, kromě sáhodlouhé diskuse o definici politických pojmů (které jsou typicky vágní) a každý v tom bude vidět něco jinýho.
Dobra otazka. Hodne blbe. Cestou IMO muzou byt polouzavrene komunity. Kdyz to tak vezmes, komunity kolem ruznych OSS projektu polouzavrene jsou, protoze vstupni bariera je relativne vysoka, organizacni struktura je spis hierarchicka (...)Jj, souhlasím.
Nicmene, kdyz tu hlavni myslenku predchoziho komentare formuluju jinak a vagneji, tak v podstate hledas kamarady/kolegy. To je naprosto legitimni, ale prijde mi to jako trochu odlisny projekt/subprojekt. Je to v podstate vic takova seznamka. Treba se inspirovat Tinderem, pojmenovat to Hackinder a vyhledavat hackery z okoli.Ano, tak trochu
Já bych vůbec nezkoušel na to napasovat politické ideologie, z toho nevzejde nic dobrého, kromě sáhodlouhé diskuse o definici politických pojmů (které jsou typicky vágní) a každý v tom bude vidět něco jinýho.Pointou meho prispevku byl zivot komunit. Vnimam negativne, ze se diskuze strhla k circlejerku, kdy se prestal resit portal a komunity, ale jeden uzity pojem. Nevim, do jake miry je moje chyba, ze jsem pouzil korektni termin, trebaze jsem mohl predvidat, jak to ovlivni nasledny tok diskuze, a do jake miry je to chyba diskutujicich, kteri na to nasledne reaguji. Kdyz si prectete definici socialismu na ceske Wikipedii, tak tam nevidim apriori napsano, ze se musi jednat o celostatni, mocensky vynuceny rad. Urcite komunity tedy mohou byt socialisticky orientovane, trebaze okolni politicky system je jiny.
Napadlo mě dnes cestou do práce, jak by se něco takovýho dalo udělat, a to i celkem nenáročně (bez nutnosti združení apod). Uvidím, jestli na to budu mít čas.V podstate by stacila jednoducha seznamka, kde si zaregistrujes profil, neco tam o sobe napises (lokalita, zajmy, selfie) a nastavis si filtry pro vyhledavani ostatnich. Viz take Muj soused hacker.
Pointou meho prispevku byl zivot komunit. Vnimam negativne, ze se diskuze strhla k circlejerku, kdy se prestal resit portal a komunity, ale jeden uzity pojem. Nevim, do jake miry je moje chyba, ze jsem pouzil korektni terminNo, to je právě ten problém, já teď začnu nesouhlasit s tím, že ten pojem je použit správně, případně můžem rozberat tu definici na wikipedi, v čem sedí a v čem ne, jestli je vůbec správná... Tomuhle bych se celýmu nejradši vyhnul, takže se zkusim vrátit k té původní pointě o komunitách: Já právě moc nevim o žádné komunitě, která by fungovala "socialisticky". Neznám asi nikoho, kdo by do diskusí a blogů psal z nějakých samaritánských / filantropních důvodů, v naprosté většíně případů to lidi baví a/nebo z toho mají nějaký jiný užitek/zisk (finanční odměna, reputace, zdroj užitečných informací atd. ... případně si prostě poklábosit).
V podstate by stacila jednoducha seznamka, kde si zaregistrujes profil, neco tam o sobe napises (lokalita, zajmy, selfie) a nastavis si filtry pro vyhledavani ostatnich. Viz take Muj soused hacker.To je strašlivý UI
Já právě moc nevim o žádné komunitě, která by fungovala "socialisticky". Neznám asi nikoho, kdo by do diskusí a blogů psal z nějakých samaritánských / filantropních důvodů, v naprosté většíně případů to lidi baví a/nebo z toho mají nějaký jiný užitek/zisk (finanční odměna, reputace, zdroj užitečných informací atd. ... případně si prostě poklábosit).Setkal jsem se s radou projektu, kdy cilem bylo vzajemne si vymenovat informace a pomahat. Lidi psali clanky/rady a ocekavali, ze ostatni to budou delat taky. Kdyz tam zaclo chodit vic lidi, ale misto tvorby obsahu jej jen konzumovali, klesla i motivace puvodnich autoru neco psat. Konkretni priklady jmenovat nebudu. Proto jsem ti psal, ze spis hledas ty kamarady/kolegy. Navazes kontakty s podobne smyslejicimi lidmi, muzes si s nimi vymenovat informace a pripadne na necem pracovat. Neni ale moc realisticke ocekavat, ze vznikne novy portal, kde to bude fungovat idealisticky tak, jak si predstavujes. Proc to tak nefunguje tady na Abclinuxu? Kvuli majitelum/vedeni? Proste neverim na otevrene komunity, to je to hlavni, co jsem chtel rict.
Neni ale moc realisticke ocekavat, ze vznikne novy portal, kde to bude fungovat idealisticky tak, jak si predstavujes.Hm, asi jsem v tom případě špatně vyjádřil, jak si to představuju...
Proste neverim na otevrene komunity, to je to hlavni, co jsem chtel rict.Na to dost dobře nemůžu odpovědět, protože "otevřená komunita" může znamenat strašně moc věcí. Souhlasim, že když to bude úplná cochcárna, tak to půjde do kytek (ve smyslu tragédie obecní pastviny).
Proc to tak nefunguje tady na Abclinuxu? Kvuli majitelum/vedeni?Já si nemyslím, že by to tady nefungovalo. Je třeba si uvědomit, že se nepíše rok 2004. Největší technologický boom máme za sebou. Hodně toho už bylo napsáno a nedává nejmenší smysl to psát znova. Proto není nijak překvapivé, že se nové články objevují pouze sporadicky a mnohem víc zajímavých věcí nabízejí blogy. Tento portál má především jedno mínus – že jeho vývoj skončil po technologické stránce. Ovšem to je osud všech one-man-show projektů. A to je problém dnešní doby – dát dohromady skupinu lidí, co je ochotná se o nějaký projekt dlouhodobě starat. Jenže skupina lidí za webovým portálem ještě neznamená, že nejde o one-man-show projekt. Z dlouhodobého hlediska je podle mě nutné, aby se kolem zdrojového kódu a vývoje motali alespoň dva až tři lidé. Pokud se o portál stará deset lidí ale po technické stránce zajišťuje všechno pouze jedna osoba, která ani nemá zájem do toho zasvětit i někoho jiného – jde svým způsobem o časovanou bombu. Přesně z tohoto důvodu jsem nerozjel několik slibných projektů – nechtěl jsem riskovat, že by stály pouze na mé osobě.
Tento portál má především jedno mínus – že jeho vývoj skončil po technologické stránce.Ale přesto je to tu lepší než na Rootu, kde vývoj technologický pokračuje.
Je tu N ruznych lidi, kteri vi dobre, co se ma udelat, jak se to ma udelatVypada to jako osobni projekt snajpy, ktery spis probira s ostatnimi a zjistuje, kdo by s cim mohl poradit/pomoct. Jinak receno, tech N ruznych lidi je jen sum v diskuzi. Padlo oznameni, ze bude sraz a o cem bude; lidi maji pravo na to reagovat svymi napady a myslenkami, ale to jeste neznamena, ze jejich nazory nekdo bude brat v potaz. Cili klicove je, jak ten projekt vnima snajpa (+ mozna dalsi lidi ze srazu), nikoliv "verejnost" (ktera shody nikdy nedosahne; viz demokracie).
Pak je otázka, jak skloubit kontroverzní obsah (který svoboda slova implikuje) a politickou lobby – novináři/nepřátelé můžou vytáhnout např. nějaký obscénní blog, který vyšel na portálu a psal ho člen komunity a dát ho do souvislosti s organizací, která se snaží prosazovat nějaké politické zájmy, a tím se ji snažit zdiskreditovat. Z našeho pohledu je to projev daného autora a my mu pouze dáváme svobodu slova (resp. ne konkrétně jemu, ale obecně komukoli). Jenže vysvětlovat tohle veřejnosti nebo politikům už bude těžší. Takže pak budeš mít dilema, co s tím, budeš v obtížně řešitelné situaci. To se na webu třeba NICu, CESNETu nebo nějakém firemním blogu nikdy nestane.To se da vyresit celkem jednoduse. Blog tam necham, ale presunu ho do kategorie "zumpa"
To je ale pod rozlišovací schopnost novinářů (nebo tu kategorizaci dokonce záměrně zamlčí – když to budou psát s úmyslem tě poškodit). To máš asi jako kdyby nějaký politik vedl hloupé hospodské řeči třeba o ženských a novinář ho u toho natočil – taky mu to dá pěkně sežrat (jemu a jeho straně).
A už se tedy nějak vyjasnilo, co to bude – jestli „nový komunitní portál“ nebo „zastřešující organizace“ (se zájmem ovlivňovat politiku)? Nebo obojí dohromady?
Možná se ptám na něco, co je všem jasné, ale na srazu jsem nebyl a četl jen tu prezentaci – a jak už to tak bývá, v prezentacích bývá jen něco a hlavně se to dá pochopit jinak, než to bylo myšleno. Proto bych uvítal, aby se tu objevil nějaký zápis – co se domluvilo a jaký je další postup.
K cestine - jo, jednoznacne, jak rikas. Jde hodne o to, aby clovek vnimal, ze se tady, doma, kde mu primo rozumi a mluvi stejnou reci, resi podobne veci, jako co ho bavi. Aby si tu nepripadal izolovane a k myslenkam typu "vsak v Cechach stejne chcipnul pes, tak co tady" mel dal.
Ad decentralizovany potral - to IMHO prijde na radu, kdyby nebylo mozne dal otevrene legalne provozovat dostatecne svobodnou komunikacni platformu. Jak to prekroci urcitou hranici unosnosti, bude to velmi aktualni, ale do te doby bych radsi, aby se prave dalo vnimat nejakou konkretnejsi skupinu lidi, ke kterym se da pripadne snadno pridat.
Ja nechci byt "nad nekym", ale spis tu byt vic "pro nekoho". Asi bych mel trochu rozvinout svoji motivaci a co vlastne resim.
Po mym intenzivnim vyletu do sveta cinnosti motivovane osobnim ziskem (tj. co vetsina lidi oznacuje za "podnikani" a s kterouz definici ja se zasadne nemuzu ztotoznovat) - jsem si rekl, ze tohle si uz nedam. Pri uvahach o tom, jake to tady cele ma smysl, jsem dospel akorat k tomu, ze vim, v cem smysl nevidim - ze by tu nekdo mel trpet. IMHO smysl tyhle existence neni zadnej a zrovna tak neni ucelem, aby se tu nejaky deticky nejakyho neviditelnyho pana neco ucily a pri tom trpely.
Sam na sebe se snazim divat jako na vecny dite, co si rado hraje a rado zapojuje do hry ostatni. Technologicky pokrok vnimam jako hodne uzitecnou hru a chtel bych si tak hrat az do konce zivota. To je zaklad, na kterem stavim. Potom jdu do hry dalsi faktory, jako ze nechapu, co tady ty ostatni deti (ne)delaji, kdyz si nechavaji svoji svobodu, soukromi a vubec chut do zivota usurpovat nekym, kdo si akorat stoupne do pozice autority, ale nema na to! A budou mlcet, tise prihlizet a pak akorat smutne v tise kouta brecet nakonec, kazdy sam za sebe.
My portal jednaznacne potrebujeme, takze proste bude. A bude tam to, co kdo odmaka, na "melo by se", "ono je nejlepsi to takhle delat", "ono se" a "samo se to nejak", absolutne neberu zretel, obzvlast kdyz je to fakt formulovany stylem "ono by *se* to melo, ba az *se to musi* udelat tak a tak". Je mi jasny, ze ne kazdej se se mnou shodne, ale tak lidi, tak bezte a nechte "sam sebe" nejakej takovej portal, jak si predstavujete, zaridit!
Pokazdy, kdyz sedim s nekym, komu je pres tricet a detekuju v nem tohle hravy decko, ktery bylo uslapany a bylo mu zakazano si hrat - je mi FAKT smutno a kazdy takovy clovek mi pridava obrovskou chut s tim *neco* delat.
Tim, ze delam vpsFree uz nejakou dobu, jsem mohl poznat fakt spoustu lidi po celym Ceskoslovensku a pane, mame my to tu ale hlavy! A i nadseni by bylo, jenom je potreba mu dat kousek prostor. Prijde mi, ze spousta lidi vylozene *ceka* az nekdo prijde a *dovoli* jim, aby delali, co milujou. A o tom by melo byt CTJB, melo by takovy lidi spojovat. Kam to az realne dotahneme, zalezi na ambicich a chuti kazdyho jednotlivyho, kdo se zapoji, ale ty cile - kdyz se to teda rozepise takhle polopate, ze sakra, koukejte delat, co vas bavi, mate tak mnohem vetsi impact a naplnenejsi zivot - jsou myslim dostatecne jasny (minimalne pro lidi, co v nejakym hackerspace uz zapojeni jsou ted).
Nechci do nikoho tlacit, nechci byt nad nekym. Chci si ale pohlidat, ze se to nezvrtne spatnym smerem, kdyz uz se neco takoveho ma dit - velmi konkretne: spolceni hackerskych organizaci dava velmi snadne prilezitosti, jak to za par susnu prodat a polozit, nebo to obecne penezma stocit nekde, kde to byt nemelo a kde to nikdo nechtel. Hned prvnich par diskuzi o nejakym spolecnym kopani za hackery prineslo debatu o nejakych dotacich (aby bylo na vetsi prostory atd.) a tam proste musim mit prostor prastit do stolu, ze takovy kraviny se tu trpet nebudou, protoze to polozi chut a motivaci vsech, ve finale; a stoci se to smerem na jistoucky penezovody k lidem, co na ten zaludek maji. Pripadny financni toky, pokud budou, musi 100% podporovat hackersky deni u nas. Pokud to nekdy nekoho uzivi (tj. bude z toho mit penize), tak za mne muzu rict, ze to je mozny az v momente, kdy uz to tak bejt musi, protoze takovy clovek uz nestiha delat nic dalsiho poradne a bez zhrouceni.
Moji vizi je, abychom si jednou mohli (my, hackeri) navrhnout a i *vyrobit* kompletni technologii, co potrebujeme k pocitani a komunikaci. Kdyz do toho bude nejaka z tech pekaren na cipy v CZ/SK, je to uplna vyhra. Mym pranim je, abychom se pokusili se ozvat a ukazat normalnim lidem, jak si predstavujeme fungovani spolecnosti. A mym snem je, abychom umirali o kousek vic svobodni, ne naopak.
Jak konkretne to vypali, to nevi nikdo, obzvlast ne, dokud jsem o tomhle mluvil jenom s par konkretnima lidma pres ruzny hackerspaces, ale nebylo jeste zadny oficialnejsi sezeni, kde bychom si to vic vyjasnili a urovnali.
Nakonec poznamecka - zejmena pro ty, co pisou "by *se* melo udelat" az dokonce "ono *se to musi* takhle udelat, jinak to bude spatne" - panove, pojdte a udelejte! Ja na "se" neberu zretel, ani trochu. Kouzelnik pan Se toho totiz nikdy moc neudelal. Jasne, v tomhle se ne s kazdym shodnu a ne kazdy se mnou rad dela; uprimne, delat si srandu z bullshiteru a kecalinu razeni "melo by se" je muj oblibeny sport, protoze to filtruje dalsi takovy, kteri se mi pak radsi vyhnou. A jestli si o mne nekdo mysli pak par spatnejch veci, rozhodujici je pro mne, jak se maji a jak jsou stastni lidi, s kteryma uspesne spolupracuju. A jak se maji ti, pro ktery to delame.
Mozna na to lidi pod 30 let leti, ale ty starsi si tak nejak jeste pamatuji ruzne veci z doslechu.Je fajn, ze chces, aby se lidi poucili z historie. Ale sam jsi pritom, jak se zda, cetl jen posledni kapitolu. Ale uz treba v predposledni kapitole (cca Prvni republika) byly ruzne dobrovolne spolky a druzstva pomerne bezna vec. Nevim, jestli by se vpsFree dalo oznacit za druzstvo, ale prijde mi, ze to k tomu ma blizko. Nejsem v historii tak kovany, ale prijde mi, ze lide, co se "poucili" jen tou posledni kapitolou, totiz tzv. komunistickym rezimem, z toho delaji casto dost ahistoricke zavery. Napriklad, ze nic jako "spolecny majetek" nemuze existovat, prestoze tech forem historicky je mnoho a spousta z nich uspesnych. Ja za hlavni (a v podstate asi jedinou) slabinu "socialismu" (byvaleho rezimu) oproti "kapitalismu" (soucasnemu rezimu) vidim fakt, ze v socialismu byla jedna centralni hierarchie, ktere se clovek musel podrobit. Zatimco v kapitalismech a demokraciich (aspon tech, kterymi stoji za to se nejak inspirovat, az na par exotu nikdo nepovazuje vetsinu kapitalistickych zemi zrovna za inspirativni) neni zadna takova primarni hierarchie. Tedy, za socialismu jsem mohl mit dozivotni problem kvuli tomu, ze jsem se dotkl nejakeho mistniho papalase. Zatimco v kapitalismu mohu smrtelne urazit treba Jeffa Bezose, a muj zivot to prilis neovlivni.
Ja za hlavni (a v podstate asi jedinou) slabinu "socialismu" (byvaleho rezimu) oproti "kapitalismu" (soucasnemu rezimu) vidim fakt, ze v socialismu byla jedna centralni hierarchie
A ta neefektivní alokace zdrojů ti nevadí?
Srovnej si to se západem, kde trh jakž takž fungoval. Kdyby socialismus neměl zoufale neefektivní alokaci zdrojů, tak by vyráběl konkurenceschopné zboží a nebyl by problém, aby kdokoli dostal devizový příslib resp. ten by nebyl ani potřeba a lidi by si vyměnili peníze normálně na trhu – nebylo by potřeba uměle fixovat měnový kurz na nějaké „hezky vypadající“ hodnotě1. Tzn. obchodovali bychom se zahraničím a tím získávali zahraniční měny resp. zboží.
[1] která je ale nereálná a stát nedokáže obstarat dostatečné množství cizích peněz za tuto cenu
kdo z vas si pamatuje, kdyz tu vznikalo vpsFreeJá.
Například jsem si nedávno všiml na poště potrubní pošty a došlo mi, že to je už druhé místo, kde vidím potrubní poštu a že by bylo třeba dobré o tom něco sepsat, domluvit si provedení po budově a nechat si to vysvětlit a tak.. Jenže k tomu by to chtělo nějakou kredibilitu a asi i fotografa a kde to pak publikovat?
Tip: nedávno jsme byli jako OpenAlt na návštěvě v CZ.NICu a na prohlídce datacentra. Publikovat si to můžeš, kde chceš, buď u sebe (na planet.openalt.org je pak agregátor) nebo přímo na openalt.org.
BTW: kdyby ses k té potrubní poště dostal, tak se klidně nabízím jako ten fotograf :-)
Tip: nedávno jsme byli jako OpenAlt na návštěvě v CZ.NICu a na prohlídce datacentra. Publikovat si to můžeš, kde chceš, buď u sebe (na planet.openalt.org je pak agregátor) nebo přímo na openalt.org.Hmhm.
BTW: kdyby ses k té potrubní poště dostal, tak se klidně nabízím jako ten fotografOk, budu s tím počítat :)
a nebo v FN Olomouc :)
„Dobrá. To žádný zákon nezakazuje a nemůžeme dovolit, aby si lidé začali povídat, že je mrtvý,“ přikývl nakonec. Sňal z háčku konec mluvicí trubice a zaváhal.
„Už ten problém vyřešili, seržantko?“ zeptal se, aniž si všímal Mikuláše.
„Ano, pane. Pneumatická pošta a mluvicí systém jsou už konečně a navždy odděleny, pane.“
„Jste si jistá? Víte, že to policistovi Ostrobokovi včera vyrazilo všechny zuby?“
„Říkají, že se už nic takového nemůže stát, pane.“
„To je jasné, že ne. Už žádné zuby nemá. No, dobrá…“ Elánius zvedl mluvítko, chvilku si ho držel od těla, ale pak ho přiložil k ústům a promluvil do něj.
… když mám něco co by se hodilo na článek, tak to stejně hodím do blogu, protože ten proces je takový opruz, že to nezaplatí cenu a ještě nad tím pak ztrácím kontrolu (publikace trvá týdny, dlouhý článek je rozřezán na tři krátké, nemůžu opravovat chyby atp..). Oproti tomu blogy jsou fajn - nikdo po mě nic nechce, nikdo mi nic necpe (pokud zrovna dobrovolně nepošle nějaký zlomek bitcoinu) a upravovat si to můžu jak chci klidně roky po vydání. A díky tomu se tam taky objevují zajímavější věci, než v článcích. Bohužel díky absenci diskuzního fóra i spousta odpadu.Chtělo by to zobrazovat blogy s tučňákem mezi články. Docela by to oživilo titulní stránku.
Hardware jsou dnes IMHO na nic
Protože veškerý hardware je 100% podporovaný. /s
Inspiroval bych se redditem a podobnymi - upvoted posty (at uz je to clanek, blogpost, dotaz v poradne, zpravicka) vypluji nahoru, downvoted jdou dolu.
To same s komentari. IMHO by se tim do velke miry vyresil problem s shitposty, "+1" komentari atp.
Shitposty, slovní hříčky a bulvár jsou nahoře, příliš složitý obsah dole.
Protože veškerý hardware je 100% podporovaný. /sNe, ale takovou vec fakt nemam potrebu hledat na abicku. Jinak neni problem o tom napsat blogpost nebo clanek, ale mit vlastni specialni sekci se zvlastni strukturou je podle me neopodstatneny feature creep.
Shitposty, slovní hříčky a bulvár jsou nahoře, příliš složitý obsah dole.To zalezi na komunite.
Ne, ale takovou vec fakt nemam potrebu hledat na abicku. Jinak neni problem o tom napsat blogpost nebo clanek, ale mit vlastni specialni sekci se zvlastni strukturou je podle me neopodstatneny feature creep.
To je celkem fuk, kde to bude, pokud to někde bude (snadno přístupné) – třeba tady.
Před lety jsem byl angažovaný v přepracování té zdejší databáze tak, aby se v ní snáze vyhledávalo a šlo produkty filtrovat podle vlastností/podpory. Bohužel to padlo. Považoval bych to za killer feature.
Shitposty, slovní hříčky a bulvár jsou nahoře, příliš složitý obsah dole.To zalezi na komunite.
No, nesmí to být homogenní komunita, nesmí tam manipulovat s obsahem korporátní-/kremloboti a musí to být striktně moderované… Viděl jsem to v (doslova) pár velmi malých subredditech, dokud byly opravdu malé a moderátoři měli čas. V těch velkých se třeba i snaží, ale třeba /r/science reflektuje publikační krizi vědy a čtenář by mohl po týdnu čtení titulky nabýt dojmu, že rakovina je už mnohokrát vyléčená apod.
No, nesmí to být homogenní komunita, nesmí tam manipulovat s obsahem korporátní-/kremloboti a musí to být striktně moderované…Pokud ten nový neziskový web bude financován z peněz EU, tak je snad taková přísná cenzura všech příspěvků, které kritizují oficiální politiku EU, samozřejmostí. A kdyby se tam náhodou vyskytoval nějaký protiunijní text, vždy je možnost sehnat několik aktivistů z humanitních věd, placených EU a Sorosem, kteří by jim vypálili serverovnu
Pročítání a mazání příspěvků taky zabírá čas a energii.Ale mnohem méně, navíc ty diskuse stejně pak nemají pro nikoho třetího hodnotu, protože by to musel pročíst ty tuny textu, který tyhle flamewary typicky obsahujou.
To je ale něco zcela jiného. Pro úplnost, pravidla [komentářů] v /r/NeutralPolitics:
1) Be courteous. Demeaning language, sarcasm, rudeness or hostility towards another user will get your comment removed. Repeated violations may result in a ban.
2) Source your facts. If you're claiming something to be true, you need to back it up with a qualified source. There is no "common knowledge" exception.
3) Put thought into it. Explain the reasoning behind what you're saying. Bare statements of opinion, off-topic comments, memes, and one-line replies will be removed. Argue your position with logic and evidence.
4) Address the arguments, not the person. The subject of your sentence should be "the evidence" or "this source" or some other noun directly related to the topic of conversation. "You" statements are suspect.
Cestinu ma obrovsky smysl podporovatTaky si myslím, pošlu ti nějaký drobný na diakritiku!
Klíčové jsou pro mne na abclinuxu diskuze a blogy. Pozitivně kvituji, že lze diskutovat i pod zprávičkami a článkysouhlas
Většina sekcí přístupných přes horní lištu (Poradna až Mapa) mne nezajímá. Ale nevadí mi. ..souhlas
Reklama na jobs a okno pro itbiz, tak jak vypadá teď, mne neuráží.souhlas
Anketa mi přijde zbytečná – ...souhlas
Články. Primárně bych přistupoval ke článkům stejně jako k blogpostům...souhlas
Blokování. Vyhovuje mi tak jak je na abclinuxu ...souhlas
Anonymní uživatelé. Osobně jsem toho názoru, že možnost kecat v diskuzích a psát do blogu by měla být výsadou pouze registrovaných uživatelů.absolutne proti. Pro lidi, kteri pouzivaji vice identit (Orwell apod) je to neprimerene zatizeni (archivace hesel)
Hodnocení příspěvků (přispěvatelů) v diskuzích....nesouhlas Hodnoceni je subjektivni, lide s IQ>50 to dokazi sami
Nové příspěvky bych nezvýrazňoval ...souhlas
Jinak to jak vypadají (po technické stránce) diskuze na abclinuxu mi maximálně vyhovuje.souhlas
Ke stávajícímu návrhu názvu portálu - ta zkratka mi přijde pitomá a nic neříkající.souhlas, novy nazev je naprosto debilni
absolutne proti. Pro lidi, kteri pouzivaji vice identit (Orwell apod) je to neprimerene zatizeni (archivace hesel)Já jsem pro. Proč by registrované uživatele a provozovatele mělo zajímat, že je pro někoho zátěž si pamatovat heslo? Navíc to podstatně znesnadňuje fitraci (myšleno uživatelskou, vybrat si koho číst nechci) a podporuje trolling. A to všechno proč? Kvůli tomu že pár lidí se cítí registrací omezeno?
Jaké budou vstupní podmínky, aby ses mohl zaregistrovat? Pokud vysoké, tak to odradí spoustu uživatelů, kteří mohli přispět něčím užitečným. Pokud nízké, tak ti to akorát bude zasírat databázi spoustou mrtvých účtů.
Nebo můžeš vyžadovat registraci papírovým dopisem nebo SMSkou jako na Novinkách/iDnesu a podobných žumpách…
Oh moment, ja rikam, ze se inspiruju Slashdotem a zda se mi, ze nasadot neco podobnyho, by nemuselo bejt uplne od veci.Poukazoval jsem predevsim na to, ze navrhnout, naprogramovat a vyladit system, ktery navrhuje (resp. sni o nem) xkucf03 je obtizne, a pritom to pro vznik portalu neni nezbytne nutne potreba. Tedy pouzit existujici CMS, popr. udelat v nem drobne upravy, je patrne lepsi cesta (vyrozumel jsem, ze chcete pouzit CMS z LinuxOS.sk). Druha pointa byla, ze pokud nekdo casem naprogramuje vyrazne lepsi CMS (tzn. sny ze zdejsich diskuzi se promeni v realitu), nic by nebranilo na nej premigrovat existujici weby. Ale komunita ani komunitni obsah na tom nestoji; je to jen lepsi nastroj.
Jinak give your $.02 je zauzivana fraze (co uz asi vis, zejo).Jo. Zaujala me jen ta notace $.02, protoze typicky se to proste pise slovne, tj. "two cents".
Jeste dalsi moznosti (takovou trosku kyberpunkovou) by bylo dokonceni registrace podminit provedenim nejakeho narocneho vypoctu
On to ani nemusí být složitý výpočet nebo úloha. Na svém blogu a na kinderpornu mám/e jednoduché otázky ze všeobecného přehledu a funguje to dobře.
Nad tím výpočtem jsem taky uvažoval – šlo by to zkombinovat a běželo by to na pozadí během registrace nebo psaní komentáře, aby to bránilo zahlcení našeho systému – např. bys dostal za úkol najít data jejichž hash začíná na určitou posloupnost bajtů (tzn. JavaScript v prohlížeči by protočil „pár“ cyklů procesoru a našel odpověď).
On to ani nemusí být složitý výpočet nebo úloha. Na svém blogu a na kinderpornu mám/e jednoduché otázky ze všeobecného přehledu a funguje to dobře.Ted nevim, jestli si rozumime. Ja mel na mysli vypocet pro stroj, tj. registraci prodrazit/ztizit. Cil je tedy shodny jako u navrhovaneho overeni identity napr. bankovni transakci, ale s tim rozdilem, ze umoznuje naprostou anonymitu.
Nad tím výpočtem jsem taky uvažoval – šlo by to zkombinovat a běželo by to na pozadí během registrace nebo psaní komentáře, aby to bránilo zahlcení našeho systému – např. bys dostal za úkol najít data jejichž hash začíná na určitou posloupnost bajtů (tzn. JavaScript v prohlížeči by protočil „pár“ cyklů procesoru a našel odpověď).No, ono se to da pouzit dvojim zpusobem. Ja mel na mysli predevsim ulohy, ktere na stredne vykonnem dnesnim laptopu budes louskat radove tydny. Pokud to pobezi treba radove minuty, zpomali to registracni DoS utok, ale tim vyhody konci. Jeste me tak napada, ze by se dalo vyjit z Aminuxovy myslenky a narocnost ulohy stanovit v zavislosti na duveryhodnosti IP adresy, ze ktere se registrace provadi. Duveryhodnost by se mohla nejak vypocitat, pricemz nejvyssi duveryhodnost by mela ceska/slovenska IP adresa, ktera zatim nebyla pouzita. Pro IP adresy z jinych statu by duveryhodnost klesala a samozrejme uplne nejnizsi duveryhodnost by mel TOR, prokazatelne proxy a IP adresy ze znamych datacenter (AWS). Opetovne pouziti stejne IP adresy by duveryhodnost (ciste pro ucely registrace) snizovalo. V idealnim pripade by se tedy novy navstevnik registroval z ceske IP adresy, ktera zatim nebyla vubec pouzita. V takovem pripade by tam vypocet mozna ani byt nemusel. Pro dalsi requesty na registraci ze stejne adresy by narocnost rostla (je otazka, jak moc; nechceme kvuli tomu vyradit uzivatele za NATem). U zahranicnich IP adres by byla vyssi jak pocatecni obtiznost, tak rychlost jejiho rustu pro dalsi registrace. Mela by samozrejme existovat jina sada patricnych konstant / funkci pro IPv4 a jina (prisnejsi) pro levnejsi a dostupnejsi IPv6.
Přijde mi, že slušný uživatel může mít problém s tím, že tu bude viset jeho účet, který on neplánuje používat, a tak radši nenapíše nic. Zatímco škodičovi je jedno, že ti zasírá databázi (nebo z toho má spíš radost).
Co jít spíš cestou, že si uživatelé budou moci skrýt příspěvky neregistrovaných?
Při psaní komentáře tam může být varování ve stylu „pokud se nezaregistrujete, část uživatelů váš příspěvek neuvidí, protože nečte příspěvky anonymů“.
A registrovaní uživatelé by měli možnost „legalizovat“ i cizí anonymní příspěvek – např. uvidím, že to má hlavu a patu, že je to užitečná rada atd. tak kliknu a tento konkrétní příspěvek uvidí i ti, kteří běžně příspěvky anonymů nečtou. A klidně tam může být vidět, který registrovaný uživatel ten anonymní příspěvek vytáhl na světlo.
Případně je možnost zakládat nějaké implicitní účty – po vložení anonymního příspěvku se ti založí účet a do cookies se ti uloží token, přes který můžeš s tím účtem pracovat. Pak se ti tam bude zobrazovat hláška, že už účet máš a jestli si ho chceš udržet, vyplň si jméno a heslo (nebo udej svoje OpenID, e-mail atd.).
Technicky vzato, pro databázi to zátěž je i není – každý komentář je záznam a má přidělené svoje ID – takže když anonym přispěje, vytvoří se nějaký záznam → tudíž vytvořit k tomu ještě jeden záznam v tabulce uživatelů už není taková režie navíc. Na druhou stranu, při prohledávání tabulky uživatelů tě to bude brzdit – kdežto tabulku komentářů můžeš mít indexovanou/partitionovanou podle článků, pod kterými jsou. Totéž by pak asi chtělo udělat s tabulkou anonymů, abys při vyhledávání mohl snadno odignorovat mrtvé účty.
Nástrojem ke skrývání trollů, spamu a vyloženého odpadu je blokování.Co kdyz tech spamu bude hodne? Kazdy si je bude skryvat sam?
Příspěvek anonymního uživatele, pokud ti přijde obscénní a mimo mísu můžeš zcenzurovat.Je bezpecne dat kazdemu registrovanemu uzivateli moznost cenzurovat cizi prispevky? Jak to budes kontrolovat? Jak budes odebirat prava uzivatelum, kteri to pripadne zneuzivaji?
Názor se kterým nesouhlasíš si můžeš oznámkovat – příště už budeš vědět podle barvy záhlaví s kým máš tu čest.To je zajimave, protoze o kousek vyse jsi psal:
Nesnáším osoby, které místo toho aby si na věc udělaly vlastní názor na základě argumentů, nekriticky přebírají názory "autorit".Tedy rovnou prispevek zacinas cist s vedomim, ze jej psal nekdo, s kym nesouhlasis, a to bez ohledu na uvedene argumenty. Proste s tim nesouhlasis a tecka.
Osobně se mi nelíbí, když někdo používá více identit. Osoby s poruchou identity, rozvinutou paranoiou či schizofrenií patří podle mě do psychiatrické péče v Bohnicích, nebo Kroměříže. Webový portál není náhražkou terapeutické skupiny.To je sice moc hezke, ale v praxi se to deje a je treba s tim pocitat.
Ano, já si myslím, že je bezpečné dát každému registrovanému uživateli možnost cenzurovat nevhodné anonymní příspěvky.To sluvko "nevhodne" tam zrejme vklouzlo omylem. Ty bys jim totiz dal moznost cenzurovat vsechny prispevky.
Zcenzurovaný příspěvek by byl nadále viditelný pro přihlášené uživatele, ale zmizel by z veřejné diskuze.Takto formulovane to vubec nedava smysl. Registrovanym uzivatelum bys musel dat moznost si a) skryt vsechny anonymni prispevky, nebo b) skryt cenzurovane anonymni prispevky, nebo c) zobrazit vsechny anonymni prispevky. Prakticky by to ale skoncilo tak, ze uplne vsechny anonymni prispevky by byly zcenzurovane (uzivatelum tu moznost davas, takze by ji vyuzivali). Pokud zacnes jejich cenzorska prava kontrolovat, bingo, jen zavadis jinou formu moderovani (ale navic hloupe; ne na vsechny prispevky, ne na vsechny neregistrovane prispevky, ale na cenzorske zasahy k neregistrovanym prispevkum).
Což ale není totéž co blokování. Blokování se vztahuje vůči registrovaným uživatelům. To že si někdo někoho zablokuje, neznamená, že by se tím staly příspěvky tohoto uživatele neveřejné.Ja to chapu.
To o čem píšeš ty: "Tedy rovnou prispevek zacinas cist s vedomim, ze jej psal nekdo, s kym nesouhlasis, a to bez ohledu na uvedene argumenty." by byl právě důsledek toho, kdybys viděl, jaké má autor hodnocení u někoho jiného.Navrh treba od xkucf03 byl, ze uzivatel muze prispevky skryvat, a ty se dobrovolne rozhodnes, ze jeho filtrovani prevezmes. Prakticky je to decentralizace moderatorske cinnosti tak, ze nemas jednu centralni moderatorskou autoritu (tj. treba majitel portalu a jim placeni moderatori), ale sam si vybiras, koho jako moderatora akceptujes. To povazuji za inovativni a pokrokovou myslenku a jediny skutecny problem, co s tim mam, je slozitost a nekompletnost (tj. ruzne pripady zustavaji nedoresene). To co navrhujes ty nepovazuji ani za inovativni, ani za funkcni.
Sorry, ale tvůj předpoklad, že každý uživatel v sobě skrývá pomstychtivou touhu zablokovat jakýkoliv anonymní příspěvek, je vážně úchylný.To neni predpoklad, ale realita. Potvrdil to i zdejsi admin. Cituji: Lidé i reportují komentáře, se kterými nesouhlasí. - Fakt mas takovou neduveru v lidi, ze i kdyz se jim da na vyber takhle, ze proste budou tak zakerni a budou downvotovat veci, aby nebyly videt? - Zkušenost, bohužel.
A taky by to chtělo zapojit trochu nervový žebříček. Máš totiž tendenci nejprve podsunout něco, co jsem nenapsal a pak na základě toho domýšlet závěry.Muzes uvest nejaky konkretni priklad? Co je "nervovy zebricek" a jak to s nim souvisi nevim.
Registrovaní úživatelé by měli možnost zcenzurovat nevhodný anonymní příspěvek. Což neimplikuje "všechny".Jsi schopny algoritmicky rozpoznat, ktery prispevek je nevhodny? Pokud ne, tak CMS zrejme umoznuje zcenzurovat libovolny anonymni prispevek.
Ten by se tím pádem stal nedostupný pro anonymní prohlížení webu - ovšem registrovaní uživatelé by jej viděli a stejně tak by i viděli kdo ho zcenzuroval. Takže by ho v případě opačného názoru mohli kontaktovat se žádostí aby cenzuru zrušil.Presne o tomhle jsem ale taky psal v tom komentari, na ktery reagujes. Cituji: Pokud zacnes jejich cenzorska prava kontrolovat, bingo, jen zavadis jinou formu moderovani (ale navic hloupe; ne na vsechny prispevky, ne na vsechny neregistrovane prispevky, ale na cenzorske zasahy k neregistrovanym prispevkum).
Takže by to neskončilo – tak jak podsouváš – cenzurou všech anonymních příspěvků, ale pouze těch jaké jsou cenzurovány na abclinuxu již nyní. Rozdíl je primárně v tom, že by nešlo o výsostné právo několika vybraných moderátorů, ale každého registrovaného uživatele.To neni podsouvani, ale logicky dusledek nekontrolovane cenzury. Tedy je treba ji kontrolovat (viz vyse). Rozdil je tedy primarne v tom, ze zatimco nyni lze zavadne prispevky hlasit, na "novem foru" je budes rovnou cenzurovat a teprve ex-post se bude resit, jestli ta cenzura byla opravnena a jestli treba skupina par problemovych uzivatelu neskryva nadmerne moc prispevku.
Smysl je v tom, že když anonym napíše příspěvek o tom, že XY je kokot, tak nejenom moderátor, ale i dotčený XY, nebo jeho fanda má právo takový příspěvek zcenzurovat, protože takový příspěvek nemá ve veřejné diskuzi co dělat.Zatimco kdyz si za tim ucelem zaregistruje throwaway ucet, tak je vse naprosto v poradku a cenzuru vsem uzivatelum umoznovat nemusime, ze?
Ale pokud napíše anonym do diskuze věcný příspěvek, pak nevidím nejmenší důvod proč by měl být cenzurován.Nekdo jiny muze byt opacneho nazoru a prispevek zcenzuruje.
Ad moderátor – mám plné zuby nejrůznějších moderátorů co se snaží rozdělovat věci na dobré a zlé. Jsem toho názoru, že se to má naučit dělat každý sám za sebe. To vidím jako jedinou cestu k tomu, aby se "komunita" neměnila v tupé stádo, které jenom čeká až někdo zahýká jako první.Tak proc tu tedy prosazujes pravo cenzurovat anonymni prispevky? Snad si prece na pripadny urazlivy anonymni prispevek kazdy udela nazor sam, ne? Jak se to tak zasadne lisi od toho, kdyz se chci zcela dobrovolne rozhodnout, ze nechci cist prispevky, ktere treba davkol oznacil jako urazlive?
To co ty považuješ za inovativní a a pokrokové už tady jednou bylo v roce 1933 v Německu, nebo v roce 1948 u nás, kde si také lid svobodně vybral své moderátory. A jak to dopadlo všichni víme.Jo, zatahni sem do te diskuze jeste Hitlera. To je fakt souvislost jako krava. Holt to analyticke, racionalni uvazovani...
Jsi schopny algoritmicky rozpoznat, ktery prispevek je nevhodny? Pokud ne, tak CMS zrejme umoznuje zcenzurovat libovolny anonymni prispevek.Tak samozřejmě. Nevím, proč se o něčem takovém vůbec bavíte.
Tak proc tu tedy prosazujes pravo cenzurovat anonymni prispevky?Protože mi není jedno, jaký obsah bude prezentován tímto portálem vůči veřejnosti. Nevidím důvod, proč by měl mít nějaký anonymní škodič možnost se ukájet svými zvratky prostřednictvím veřejné diskuze. Takhle to zkusí jednou, dvakrát. A pak ho to přestane bavit. Pokud by to udělal jako registrovaný uživatel, tak tím navěky odpálí svou identitu. Několik takových tady už v minulosti bylo. Zrovna nedávno jsem si říkal, jak se asi dívá zpětně na svoje příspěvky Petr Tomeš, v jehož stopách dnes kráčí kupř. k3dAR.
Existují dva krajní přístupy k lidem. Jeden předpokládá, že je většina lidí špatná. Z toho co píšeš se mi jeví že patříš k této skupině.Z hlediska teto diskuze je clovek jen arbitrarni entita, ktera se systemem nejak interaguje. V idealnim pripade bychom chteli najit system, ktery bude fungovat vzdy a co mozna nejspolehliveji. Je za tim jednoducha sociologie. Skupina lidi nejak kooperuje ve spolecnem prostoru (fyzickem, nebo virtualnim). Cim vic jich je, tim casteji bude dochazet ke konfliktum (nejsem sociolog, ale vsadil bych se, ze to roste rychleji nez linearne). Otazkou je, jestli jsme schopni tomu nejak jit naproti a skalovat, nebo budeme doufat, ze uzivatelska zakladna (a pre v ni) nepresahne nejakou kritickou mez.
Z hlediska tématu blogpostu je celá tahle debata zbytečná, protože to jaký přístup bude preferovat portál, který chce iniciovat snajpa, bude záležet na tom, kdo a na základě jakých požadavků to bude implementovat.Ano, nepatri to sem (trochu jsem se certil v nejakem predchozim komentari). Bohuzel v te debate pokracuju i ja sam. Asi na to nekdy zkusim vyclenit cas, sesbirat postrehy do samostatneho blogpostu a zaroven se pokusit naznacit, jak si myslim, ze by podobne diskuze meli probihat (organizacne a technicky).
Nevidím důvod, proč by měl mít nějaký anonymní škodič možnost se ukájet svými zvratky prostřednictvím veřejné diskuze. Takhle to zkusí jednou, dvakrát. A pak ho to přestane bavit.Jo, to asi jo. Ale tyka se to jen anonymnich prispevatelu, viz nize.
Pokud by to udělal jako registrovaný uživatel, tak tím navěky odpálí svou identitu.Pokud to bude specialni ucet jen na urazeni/trolleni, tak mu to bude jedno. Kdyby ho zacalo blokovat hodne uzivatelu, proste si zalozi novy ucet. Vsimni si ale, ze prispevky budou nadale viditelne pro neprihlasene uzivatele, search enginy apod. Nejspis by tak jedinym nasledkem bylo, ze by trollove nepostovali anonymne, ale prvne se zaregistrovali. Ve vysledku by to nevyresilo nic. Bylo by tedy potreba registraci nejak ztizit, jako jsem navrhoval tady a tady.
Z hlediska teto diskuze je clovek jen arbitrarni entita, ktera se systemem nejak interaguje. V idealnim pripade bychom chteli najit system, ktery bude fungovat vzdy a co mozna nejspolehliveji.we witnessed some serious INTJ hassle. front line tickets, please.
Vsimni si ale, ze prispevky budou nadale viditelne pro neprihlasene uzivatele, search enginy apod.Možná v tom co navrhoval někdo jiný. Já jsem od samého začátku zcela jasně deklaroval, že by ty zcenzurované anonymní příspěvky byly viditelné pouze pro přihlášené uživatele. Proto by měl mít možnost cenzury každý registrovaný user, aby search enginy takové příspěvky ani nestihly zaindexovat. Pokud jde o viditelnost příspěvků registrovaných uživatelů. Ano. Ty by viditelné byly. Ovšem také jsem se vyjádřil (tedy alespoň doufám), že používání různých identit považuji za projev psychické poruchy, ale budiž – pokud pro každou z nich bude mít uživatel platný e-mail, je to jeho věc. Banování registrovaných uživatelů ovšem považuji za šikanu. Napadlo mne jisté omezení a to, že by uživatel blokovaný autorem blogpostu měl diskuzi přístupnou pouze pro čtení. Ale osobně se mi takové řešení vůbec nelíbí, takže bych byl zásadně proti němu. Za nejlepší řešení trollů považuji – nekrmit. Jinak jedna věc zde nebyla zmíněna - flagy. Nevím do jaké míry to kdo využívá, ale to je svým způsobem také jistá forma ohodnocení, kterou jsem v několika případech využil, a kterou považuji za prospěšnou.
Možná v tom co navrhoval někdo jiný. Já jsem od samého začátku zcela jasně deklaroval, že by ty zcenzurované anonymní příspěvky byly viditelné pouze pro přihlášené uživatele.V tebou citovane vete jsem samozrejme mluvil o prispevcich registrovanych uzivatelu.
Ovšem také jsem se vyjádřil (tedy alespoň doufám), že používání různých identit považuji za projev psychické poruchy, ale budiž – pokud pro každou z nich bude mít uživatel platný e-mail, je to jeho věc.Povazovat to muzes za co chces, ale presto se to v praxi bude dit. Jestli by v praxi bylo dostatecne omezovat to na unikatni e-mailovou adresu si nejsem jisty. Spolu s rozumnym antispamem to na mensich forech fungovat muze, ale prilis spolehlive to neni. Jinak pouzivani ruznych identit je naprosto bezne v literature, kde se tomu rika pseudonym a za psychickou poruchu se to nepovazuje.
Jinak jedna věc zde nebyla zmíněna - flagy.Mluvis obecne, nebo je to na Abicku nekde implementovane a nevsiml jsem si toho?
Nemám nic proti tomu, když někdo vystupuje pod smyšlenou identitou. Dokonce by mi nevadilo i kdyby měl více identit, ale všechny by v rámci portálu měly končit u jednoho objektu, ke kterému by se vztahovalo hodnocení příspěvků a blokování.Hodnoceni/blokovani napric identitami bych nespojoval, aby byla zachovana anonymita. Nejjednodussi by bylo kazdemu zaregistrovanemu uzivateli dat dve identity. Jedna bude "prava", tzn. pod jeho zaregistrovanym nickem, a druha bude anonymni (tj. pod jinym nickem, popr. nejakym generovanym... to by se dovymyslelo). Kazdou z tech identit si muzes zablokovat zvlast a vzajemne se nijak neovlivnuji. Je to mj. kvuli anonymite; kdybys zablokoval anonymni identitu a skryly se i prispevky od te realne, mohl by sis ty dve identity spojit. "Pokrocilejsi" varianta by pocitala s tim, ze uzivatel muze mit i vice nez dve identity, ale to je dost mozna zbytecne a predevsim slozite. Bylo by nutne omezovat maximalni pocet identit (tj. defaultne umoznit treba ty 2, ale povoleni zalozit novou identitu ziskat treba az na zaklade dobreho hodnoceni / maleho poctu blokovani predchozich identit). Tim cilem v podstate je uzivatelum umoznit se podelit o neco, co by pod svou hlavni identitou (ktera je treba spojena s obcanskym jmenem atp.) nikdy nenapsali (namatkou me napadaji zkusenosti se zamestnavatelem). Nyni se to obchazi anonymni prispevky (ktere bych zrusil uplne) a nebo registraci dalsich uctu (coz by uz nebylo tak snadne, pokud by se registrace ztizila o nejaky vypocet, overeni apod.).
Nebránil bych se také možnosti posílat přes mobilní sms příspěvek na provoz serveru. Bylo by to transparentní, ověřitelné a při zobrazování uživatelské identity snadno viditelné, kdo z plkajících je také ochoten ve prospěch portálu pustit chlup a v jaké výši. Tam bych k tomu přistoupil tak, že by zaplacená částka fungovala jako kredit, který by se postupně snižoval. Při poklesu pod určitou mez by se změnil vizuální symbol na nižší. Dejme tomu za 10 tisíc zlatý, 1 tisíc stříbrný a 200 bronzový. S tím že denně by se odečítaly 3 koruny.Zajimava myslenka. Jen se bojim toho, aby pak nevznikla snaha ten kredit interpretovat/pouzivat jinym zpusobem.
Ad ty "flagy" - tady se to jmenuje štítky a najdeš to v záhlaví.Ajo, ty myslis ty u blogu. Skoda, ze to neni u komentaru. Na druhou stranu si linky na zajimave komentare muzu davat do bookmarks (ne, ze bych to delal).
Na druhou stranu si linky na zajimave komentare muzu davat do bookmarks (ne, ze bych to delal).Tenhle seznam by ti defakto vznikal hodnocením komentářů. Mohl by sis je pak vypsat podle nejrůznějších filtrů: by autor, čas, téma, aj.
Flagy se v žádném případě nemají nastavovat k jednotlivým příspěvkům, či jejich autorům. [...] Jinak je mi jedno, kdo jaký štítek přidá, či zda ho někdo jiný odstraní. Jde v podstatě o kategorizaci. Nic víc.V tom se neshodneme.
Opakovaně jsem zmínil, že se mi nelíbí, když se někdo prezentuje jako Dr. Jekyll & Mr. Hyde. Takový člověk se má jít léčit.Mne je to v podstate jedno, pokud budu mit snadnou moznost to filtrovat. Odtud prameni moje navrhy: zakazat prispivat neregistrovanym uzivatelum a ztizit registraci (a jen pro sichr teda kazdemu uzivateli pridelit dve identity, aby kdyztak mohl postnout anonymne, pokud potrebuje; zustava ale moznost to filtrovat snadno).
Ale věřím tomu, že jsou lidé, co mění vzorce svého chování v závislosti na tom, v jaké roli dnes hrají. Ovšem tady nejsme na divadle.
A co role „Ďáblova advokáta“, která se používá i v seriózních diskusích resp. týmech řešících nějaký problém, aby přinesla opačný pohled na věc?
Zaregistroval jsem v diskuzi nápad, ověřovat identitu při založení účtu přes mobilní číslo. V dnešní době – proč ne.
Proč ne? Třeba proto, že data může ukrást nějaká zločinná organizace a pak sledovat uživatele včetně jejich fyzické polohy. Pokud se tomu chceš jako uživatel bránit, potřebuješ na to jednorázový telefon a jednorázovou SIM kartu, které pak zahodíš a ještě kvůli tomu odjedeš aspoň do jiného města. Takže tě to přijde na pěkných pár stokorun + tvůj čas.
Jsem pro, aby virtuální identita nebyla nijak spojena s fyzickou identitou (resp. aby to nebylo povinné). A místo toho, aby si lidi budovali reputaci čistě virtuální – sbírali body nebo nějaké „hodnosti“ případně doporučení jiných členů. Když o tobě bude známo, že radíš v poradně, píšeš zajímavé věci, tak nevadí, když občas použiješ sprosté slovo nebo ti někdy ujedou nervy. A naopak když někdo píše jen sprosťárny nebo blbosti, tak je pravděpodobnější, že ho ostatní nebudou číst nebo ho rovnou zablokují. A ti méně trpěliví si zablokují preventivně všechny, kteří mají reputaci nižší, než určitou mez – tím sice odfiltrují nováčky, kteří něco dobrého mohli napsat, ale budou mít klid. K tomu může být možnost, aby ostatní kladně ohodnotili konkrétní příspěvky, takže by se zviditelnily i ty (i když pocházejí od autora s nízkou reputací).
Tohle se tu už jednou řešilo u IP adres – stejně jako telefonní čísla jsou tak předvídatelné a mají tak málo možných hodnot, že prolomit hrubou silou jejich hash je triviální.
Proč ne? Třeba proto, že data může ukrást nějaká zločinná organizace a pak sledovat uživatele včetně jejich fyzické polohy. Pokud se tomu chceš jako uživatel bránit, potřebuješ na to jednorázový telefon a jednorázovou SIM kartu, které pak zahodíš a ještě kvůli tomu odjedeš aspoň do jiného města. Takže tě to přijde na pěkných pár stokorun + tvůj čas.Ten telefon pak nemusíš vyhazovat, můžeš ho prodat do bazaru za pár stovek. V podstatě ti ani nic nebrání ho vůbec nekupovat, jednoduše přijdeš do bazaru, řekneš, že se ti líbí, že si ho chceš vyzkoušet a prostě si z něj pošleš tu SMS. Taky ještě pořád existují telefonní budky, ze spousty z nich se dají SMS posílat taky.
Mě tak napadlo, možná blbej nápad, co anonymy omezit na nějaký určitý počet příspěvků? Přijde nový anonym z nové IP adresy a bude mít možnost z dané IP poslat jen určitý omezený počet příspěvků, řekněme, vypálím vyloženě od boku, třeba 10 příspěvků. Pak bude schvalovací proces, který rozhodne, zda se mu limit zvýší třeba na 30 a bude mu umožněno dále přispívat. Pak bude druhé kolo schvalování a pokud bude vše OK, tak dostane možnost přispívat neomezeně.Jako nápad dobrý, ale tohle vyžaduje, aby se tomu někdo věnoval. A pak se tomu někdo půl dne věnovat nebude a bude z toho spousta křivd a drama.
tak mohu být předem upozorněn, že jde o osobu s kterou jsme názorově vepři
On je ale dost rozdíl a) být názorově ve při a b) považovat druhého za idiota jehož příspěvky tě akorát okrádají o čas.
Nenapadlo někoho zkusit oslovit sdružení czlug a využít pro tento účel existující doménu linux.cz?
Ten nový web by ale neměl být jen o Linuxu. I když je to téma, kolem kterého jsme se původně sešli, tak pro nový server je to nesmyslný a zavádějící název.
Dát na výběr je dobrý přístup – např. na svém blogu jsem umožnil XHML, Markdown a e-mail – ať si každý vybere, co má rád, a já si to pak přeložím1 a udělám z toho nakonec jednoduché XHTML.
Za ideál považuji fungující WYSIWYG – resp. WYSIWYM, protože není nutné, aby text při editaci vypadal přesně tak, jako po publikaci, ale měl bys na první pohled chápat, co je tím myšleno, mělo by to jít ovládat tlačítky a myší nebo klávesovými zkratkami a neměl bys být nucen se učit nějakou syntaxi. Ale k tomu ideálu jsem se zatím nedopracoval.2
[1] původní zdroj je zachovaný o sloupeček vedle
[2] BTW: zrovna dneska jsem bojoval s jedním cizím systémem a jeho „vizuálním editorem“ který totálně prasil text – takže radši pořád píšu zdroják v jakési syntaxi
Nenapadlo někoho zkusit oslovit sdružení czlug a využít pro tento účel existující doménu linux.cz?Můžu vám darovat abclinux.cz
Za abclinux.cz
1 zjevně nezaplatili, když pořád patří Dolimu
[1] věimni si, že tam není „u“ – taky jsem to napoprvé neviděl
u
by to vůbec nedávalo smysl. A opravdu si nemyslím, že by bylo dobré tu doménu použít.
jsou 4 GB paměti ještě garantované, když na ně kape voda z prasklé vodovodní trubky v servrovně?Jinak si myslím, že na zakladě této celé diskuze se asi pan Kysilka válí smíchy po zemi.
Treba sepsat pozadavky uzivatelu. Kdyz jsem si dal v hlave asi 6 veci, co by uzivatele chteli zde v diskuzi, tak mi doslo, ze z tohoto nelze neco rozumnyho sestrojit. Tim jsem skoncil.Ano, protože ty požadavky/očekávání/nápady jsou hodně různý. Mně taknějak po té dikusi přijde, že např. ty mé jsou o dost jiné než u zbytku...
Vcera jsem hledal neco AMD Ryzen procesorech. I na abicku. Jak to vypada s vykonem a nejaka porovnani __pro vyvojare__. Nejaky benchmarky. Cesky diskuze jsou casto nepouzitelny. Hodne lidi zna architekturu CPU. Nebo vi, ze na hry to neni. Ale skoro nikdo to z komunity asi nekupuje. Clanky nula. Asi to neni to pravy retro a neni to levny.Myslim si, že to je hlavně tím, že je na to příliš brzo. Vždyť ty CPU jsou venku jen něco málo přes měsíc. Vývojáři nejsou gameři. Pokud bych zařizoval novou build mašinu, určitě bych o Ryzenu uvažoval a klidně ho i koupil, ale aktuálně vůbec nemam tu potřebu, můj současný stroj je relativně nový a slouží dobře. Zkus ještě chvíli počkat, časem by se mohlo něco objevit.
Pridam trochu zakomplexovanosti a osobnich failu(to bude asi cesky neuspech):I tento prispevek je sam o sobe slusny fail.
Asi me se nedovedu vyrovnat s tim, ze se mi za tyden nekdo neozval, ze chce delat portal...Ze by to bylo kvuli tomu, jak jsi to/se zde prezentoval?
Delat portal nebo nejakej ezin je v dnesni dobe neco, kdy to podle me chce udelat nejakou analyzu, kalkulace, architekturuPrimarni neni ani analyza, kalkulace nebo architektura. Primarni musi byt motivace, proc delat portal nebo ezin.
Treba sepsat pozadavky uzivatelu. Kdyz jsem si dal v hlave asi 6 veci, co by uzivatele chteli zde v diskuzi, tak mi doslo, ze z tohoto nelze neco rozumnyho sestrojit.Takze, kdo chce delat e-zin, zacne tim, ze udela analyzu a sepise si pozadavky uzivatelu, a pak prijde na to, ze to nejde.
Podle me pokus o portal je jasne vzkaz hodne lidem. Jdete do korpotatu a neco hodne se naucite.Treba se tam muzete naucit:
co delat s codebase 2M, ktera je skoro bez testu, dokumentace a styl programovani tak 98-2005.
Pokud chcete delat nejaky open-source, tak zkuste cizinu nebo zahranicni komunitu.Toto naprosto nechapu. Pokud prispivam do OSS projektu, je to proto, ze chci nejakou funkci nebo opravu. Je mi naprosto jedno, jestli ten program spravuje cinan, slovak nebo eskymak (inuit), analogicky, tem, co pouzivaji moje programy je absolutne jedno, jestli su cech, cinan, eskymak (inuit). V cem je problem? Mozna ti to nedochazi, ale software neni cil, ale prostredek, jak neco delat.
Vetsinu veci jsem nasel v cizineA to necemu vadi? Nepamatuji se, kdy jsem nejakou odbornou knizku cetl v cestine. Mam tu kvuli tomu fnukat. Jinak muzes byt rad, zes neco nasel. Kdyz jsem byl ve svoji prvni praci nekdy v letech kolem roku '97, tak soft, na kterem jsem delal sam, mela jenom nase firma a CEZ. A internety se teprve rozjizdely, to se resily problemy s jinaci kadenci nez dnes.
Vcera jsem hledal neco AMD Ryzen procesorech. I na abicku. Jak to vypada s vykonem a nejaka porovnani __pro vyvojare__. Nejaky benchmarky. Cesky diskuze jsou casto nepouzitelny. Hodne lidi zna architekturu CPU. Nebo vi, ze na hry to neni. Ale skoro nikdo to z komunity asi nekupuje. Clanky nula.Mesic po vydani procesoru, kdy jsou jeste nastavene uvadeci ceny, neni typicky poradny vyber desek, tak chces, aby ti nekdo udelal testy a tys nemusel nic delat. To neni o komunite, ale vychcanosti.
Dobrej serial na Jenkins CI. + moduly do nej. Pochybuju. Visual Paradigm, SoftMaker Office, JRebbel, dOxygen XML. Jasne, ze pod Linuxem.Neprovozoval tu nekdo nahodou portal o Linuxu, programovani a tak? Ale ted vazne, vazne ma cenu fnukat nad tim, ze nekdo neudelal neco, co bys ty zrovna potreboval?
Mesic po vydani procesoru, kdy jsou jeste nastavene uvadeci ceny, neni typicky poradny vyber desek, tak chces, aby ti nekdo udelal testy a tys nemusel nic delat. To neni o komunite, ale vychcanosti.+1 Zejména ty desky chybí.
Šlo by nakoupit HW, do 14 dnů otestovat a pak vrátit, ale to je takové dost neetické.
Nebo se domluvit s nějakým obchodem na zapůjčení – to mi přijde OK i na komunitním portálu – oni půjčí HW a dostanou poděkování a logo v článku – obsah článku bude ale nezávislý, jako kdyby si to autor/redakce platili ze svého nebo to nějak „neeticky“ vraceli.
No vidite. A ja jsem z ty diskuze zase dostal presne, co jsem cekal - spoustu protichudnych pozadavku, ale je z ceho vybirat! A kdyz se clovek zamysli kousek vic, da se to i nakombinovat tak, aby to sedlo vice lidem (viz. nechat uroven diskuze na autorovi textu - k takovymhle zaverum jsem ani necekal, ze dojdeme, to jsem cekal az tak na podruhe-potreti, za mne jednoznacne win).
Zaroven jsem od Vas dostal validaci, ze financni model dava smysl. Taky win (ne ze bych si ta sama cisla +- neprohnal uz pred par mesici, nez jsem vubec nekomu kvaknul neco nahlas, ze bych chtel resit).
Programatory na Django uz jsem sehnal, a to dokonce nekolik, jenom si vybrat toho, kdo ma nejvetsi chut to delat a nejvetsi predpoklady to dotahnout do zdarneho konce.
Kalkulace, navrhy, analyzy a nevim jeste jake rozbory si delejte, jak uznate za vhodne. Mne v podstate staci, kdyz v tom vidim dostatecny smysl, kdyz v tom nejsem sam a kdyz to cislama nevypada byt rovnou a neresitelne v brutalnich cervenych.
Byznys budu rad, kdyz se chytne nad touhle platformou, tj. kdyz se lidi daji dohromady, aby spolecne zvladli nejaky zajimavejsi projekt, co by jinak ani treba nevzniknul... Nebo kdyz se nadsenci dostanou k zajimavejsim jobum, co je budou vic bavit. A tak ruzne podobne, budu rad, kdyz se domaci obraty budou zvedat a kdyz k tomu nejak prispeju, ale teda v samotnem informovani a propojovani lidi mezi sebou fakt penize nehledam. Hledam to, ze se propoji lidi, co se neznali, a jeste se u toho dozvi nove veci. To je obrovska hodnota sama o sobe, nema primou navratnost, ale neprimou ano.
Vláknový je ten zdejší.A je to IMO jedna z nejstezejnejsich veci na tomhle serveru. Kdyby se k tomu jeste doplnila moznost sbalit cela vlakna (tj. abys videl pod sebou prime reakce na konkretni komentar a ne uz reakce na reakce), snadneji reagovat na casti prispevku (oznacit a kliknout, misto rucniho kopirovani a uzavirani do tagu blockquote, cimz se ztrati formatovani, nebo uzivani tlacitka "Citace", na ktere jsem si nikdy nezvykl), a nejaka moznost rucne potvrdit precteni komentaru (nekdy stranku omylem zavres/prekliknes se a podbarveni se ti ztrati; CTRL+SHIFT+T nepomuze vzdy), tak by to bylo eňo ňuňo jami ňami.
Pod články, blogy, zprávičkami… jsem jednoznačně pro vlákna. V poradně možná styl StackOverflow, i když i tam vlákna někdy dávají smysl (ale bylo by fajn je trochu odsunout do pozadí, ať se tam primárně radí tazateli a méně diskutuje).
Výhodou je, že to drží diskuzi u tématu.
Jenže za jakou cenu? Buď si musíš říct „kašlu na to, nebudu to už řešit, protože ostatní už se baví o něčem jiném“ a nenapsat nic, i když jsi měl k tématu co říct (jen jsi měl tu smůlu, že jsi přišel třeba o půl dne později než ostatní).
Klíčovou vlastností je možnost citovat, na co se zrovna reaguje, což kompenzuje chybějící vlákna.
Nebo ocituješ část starého komentáře a vrátíš do hry předchozí téma, jenže tím jde do háje ta proklamovaná jednoduchost a přehlednost – narušuješ diskusi ostatním, kteří už řeší jiné téma… témata se prolínají a jde to do háje. Podívej se na fórum na Rootu – ty diskuse jsou ke zblití – a nemyslím jen po obsahové stránce (to je spíš důsledek); od nějaké třetí stránky to ztrácí úplně smysl, nemá cenu to číst natož tam něco psát, protože se to ztratí v nekonečném proudu textu bez nějaké struktury.
Diskuse v nepočítačovém světě musí být lineární (případně musí dojít k fragmentaci a každý se baví ve své skupince, ale zase přichází o diskuse ostatních). Ale v počítačovém světě máme možnost vést hierarchické nelineární diskuse – tak toho využívejme. Jinak je to, jako kdybychom se snažili v počítači emulovat psací stroj nebo petrolejku.
Tím nepočítačovým světem jsem myslel formu, ne obsah diskuse – např. diskusi v hospodě nebo na nějaké konferenci (klidně na téma počítačů, to je jedno).
Osobne mohu rici, ze na zaklade diskuze zjistuji, ze se moje preference hodne odlisuji od nazoru te vetsiny a vyhovoval by mi spise pristup lidi jako Heron nebo oryctolagus. To , ze ma snajpa uz jasno , ze to bude django me 'vstricne' receno dost prekvapuje.snajpa má určitě mnohem větší 'drive' to dotáhnout do praktického konce. Jinak mně django nevadí. Brbral bych proti čemukoli v PHP, ale jinak je mi to dost jedno.
Další věc je, že dneska není zase takový problém to napsat ve formě API a frontend oddělit a excentrickým jedincům umožnit s diskuzí pracovat dle libosti.
Až dnes? Podle mého to bylo možné už v době CGI skriptů.
Výše v diskuzi jsem odkazoval vlákno, kde se tohle řešilo.
The most "modern" is probably Discourse. It would require a complete new infrastructure and I'm pretty sure we would end up loosing some pieces of information here and there. As much as I would like to use it, I find the transition to a completely different platform a bit overwhelming and I'm not even sure we actually need it.
The Daily WTF moved over to Discourse not too long ago, as part of an ongoing irony that the site software is always more broken than the products made fun of in the articles. It seems that it was so bad (and constantly mocked and ridiculed), they've already ditched it and moved to NodeBB, which is the same infinite scrolling disaster, and still spews worthless entries into your browser history as you scroll down a page, but I guess less bug-ridden.
Discourse is bad in that it doesn't give much choice on how to use it (must use Javascript, modern browser or newest smartphone, a decent-bandwidth connection and you must like infinite scrolling), and any deviation from that was just met with a sarcastic response from the software developers behind it (admittedly, TDWTF members are a rowdy crowd).
Fotka nalevo mi přijde lepší. Místa v hlavičce zabere stejně jako vpravo a je to lépe na očích pro snadnější identifikaci diskutujícího.
Na druhou stranu, když chceš rychle prolétnout diskusi a udělat si obrázek, kdo se jí účastní, tak je lepší fotka napravo, protože jsou všechny pod sebou – ne odsazená každá jinak.
BTW: nebylo by od věci mít v záhlaví diskuse nějakou statistiku: kolik lidí diskutuje, kdo je nejaktivnější, nějaký graf aktivity v čase (zda diskuse právě graduje nebo už ji lidé opouštějí), poměr anonymů vs. přihlášených, klíčová slova atd.
Mate nekdo zkusenost s Discourse?Jj, z Rustových fór (tedy z pohledu uživatele, ne správce). Jako je to celkem fajn, markdown supr, graficky hezký rozhraní, má to mouchu v tom, že to má infinite scroll pomocí JS, takže např. se nedá ve vláknech vyhledávat normálním způsobem, místo toho se o to stará JS dialog, kterej může někomu vadit. Jo a taky jsou to lineární diskuse, ne stromový, to je ok?
Jo a taky jsou to lineární diskuse, ne stromový, to je ok?So much for Discourse. Ne, to OK neni. A kdyz na to koukam vic, cely je to tak trosku hipsteriada...
Nepsal jsi tu náhodou dost kritiky na Reddit?
Moje hraběcí rady:
Pochopil jste o cem pisi a zakladni myslenku ?Ne. Popravdě tomuhle vláknu nerozumim celkově. UML mi (z těch několika zkušeností s reálným 'nasazením') přijde jako bikeshedding povýšený na uměleckou formu a zároveň ultimátní forma korporátní buzerace. Vaše úsudky o generacích mi připadají jako hodně velká generalizace a i kdyby byly pravdivé, nerozumím smyslu - z hlediska portálu je úplně jedno, do jaké generace se uživatel řadí. Mám-li být zcela upřímný, v této chvíli nerozpoznám, jestli jsou tyhle komentáře míněny vážně, nebo jestli trollujete / děláte si z lidí prostě prdel. Z mého pohledu nevyšší čas opustit diskusi.
Co se týče těch generací – je otázka, jestli je to globálně platné – např. ČR a USA budou někde úplně jinde. A další věc je, jestli má smysl řešit nějaké generace v rámci specifické skupiny, jako je tato, která je dost odlišná od zbytku společnosti – tzn. lidi, kteří často nenacházejí společnou řeč/zábavu se svými vrstevníky, ale můžou se v pohodě bavit s lidmi +/- 20 let, kteří jsou podobně zaměření.
Podle me lide ve veku 15-30 … Pokud je Vam 35-50 … Lidi nad 50 let
V tom případě nemá moc smysl do toho tahat terminologii generací X/Y/Z a bavíme se spíš o věkových skupinách – studenti, pracující, důchodci, případně nějaké jemnější členění.
si budou chtit vice povidat. Dost casto akademicke diskuze bez vysledku. … tak uz Vas vice zajima vysledek, fakta a jdete vice do odbornych veci.
IMHO už to, že ten člověk chodí na český portál typu Ábíčko/Root/LinuxSoft/LinuxExpres/LinuxOS vypovídá o tom, že „si chce povídat“ a chce být v kontaktu s místní komunitou. Kdyby mu šlo totiž jen o nasosání potřebných znalostí a dosažení výsledku, tak si přečte anglický návod/dokumentaci, prohledá StackOverflow, fóra distribucí atd.
Pak jsou tu lidi, kteří neumí anglicky nebo je to nebaví, jsou na to příliš pohodlní, ale těch bude málo – na úrovni čtení návodů/dokumentace tu angličtinu zvládá většina lidí.
Vzniká tu i zajímavý originální obsah, který není jen překladem/přežvýkáním anglických textů – to si přečte i ten, koho nezajímá komunita a čte dobře/rád anglicky.
Jak se zde (výše) hodně řeší, jak zorganizovat diskuse, poradny, blogy, jak moderovat a jaká nastavit pravidla… – to vnímám primárně jako snahu, jak zajistit harmonické soužití lidí, kteří mají i různé potřeby a pohled na věc – jde o to, aby se navzájem neobtěžovali/nerušili ti, kteří si chtějí „povídat a vést akademické diskuse“ a ti, kteří sem přišli nasosat konkrétní znalosti a informace, které následně aplikují třeba v práci nebo ve škole a pak mají splněno a jdou dělat něco jiného. Podle mého to proveditelné je a dobře nastavený systém to soužití lidí s různými zájmy umožní a negativních interakcí bude minimum.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.