Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
Multiplatformní hororová adventura Whispering Willows je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 6. října.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za září (YouTube).
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Číselná hodnota IQ je blbost. Přijde mi smutné, že na tuhle blbost spoléhá takové obrovské množství lidí, když je to přitom dost nicneříkající číslo.
Tenhle blog nevznikl, protože bych měl podle IQ testu nějak nízké skóre, ale protože mi vážně vadí, co všechno jsou lidé na základě tohohle jednoho čísla vyvozovat.
Například hláška, se kterou jsem se setkal dnes:
O vysokých školách v případě programování obecně platí, že je přínosné na nich nějakou dobu studovat a odnést si onen všeobecný teoretický přehled, ale nemá v žádném případě nejmenší smysl se je pokoušet úspěšně dokončit, zejména nemáte-li pro akademickou dráhu v tomto oboru dostatečné IQ (tj. překračující hodnotu 140, i když ideální je tak 160 a víc) a tím spíš, pokud jde o takové šílenosti, jako je ten matfyz nebo třeba jaderná fyzika (prý už MFF UK není nejobtížnější a překonala ji právě FJFI ČVUT).
Tohle rozhodně není poprvé, co jsem něco podobného slyšel, dokonce jsem kdesi zahlédl i tabulky doporučující někomu jít na vysokou školu, či se na ní vykašlat podle hodnoty IQ.
Co mi tedy vadí;
Skaidon byl génius. V šesti letech absolvoval jeden ze starých testů inteligence a dosáhl 180 bodů. Poté, co vyslechl blahopřání, údajně řekl: „Jestli chcete, udělám test na 190, teď už vím, jak to funguje.“
— ASHER, Neal. V pavučině. Vyd. 1. Frenštát p.R. [i.e. pod Radhoštěm]: Polaris, 2005, s. 296. Science fiction (Polaris). ISBN 80-7332-069-x.
Skaidon byl možná génius*, ale určit co přesně se po vás v IQ testu chce není nic těžkého a zvládne to imho většina lidí, když se nad tím trochu zamyslí. Dokonce se prodávají celé knihy typu „Poznejte své IQ a zlepšete výkonnost svého mozku“. Tyhle knihy imho nijak nepozvednou vaše kognitivní schopnosti, pouze vaší schopnost projít těmito testy.
Test, kde si můžu vybrat hodnoty z několika bodů testuje mé schopnosti asi tak, jako písemná zkouška v autoškole testuje mojí schopnost řídit auto a nevybourat se. Ano, nějaký význam co se týče značek to má, ale o mé schopnosti řídit auto to nevypovídá vůbec nic, proto se dělá ještě praktická zkouška. Ta ovšem u IQ testu ve většině případů chybí.
(Obrázek pochází z článku Inteligence a její měření.)
Paradoxně jediné dvě chyby, které jsem v testu měl spočívaly přesně v těhle úlohách mezi první desítkou otázek, nikoliv v těch pokročilejších, kde už skutečně musíte použít mozek a uvědomit že se jedná jen o jiné symboly pro sčítání a odčítání a prostě se po vás chce matematika druhé třídy. Buď jsem se prostě uklikl, nebo mi přecházely oči z čumění do černobílých vzorů, ale určitě to nebylo tím, že bych nepřišel na tuhle posloupnost.
Co ten test vlastně testuje? Jen naprostý dement by nenašel vzor, který odpovídá. Přesto se stane, že to mají lidé špatně. Díky malému počtu otázek se vaše chyba nezprůměruje a seřízne vám IQ dolu třeba o 5 bodů.
Většina z těch klasických testů je jen zkouška pozornosti, nikoliv vaší inteligence. O té to vypovídá jen docela málo. Pokud fakt chcete kvalitní test, použijte placené testy od mensy, nebo od psychologů, ne internetové testy.
U mě ani nemá cenu, abych tenhle druh testů zkoušel opakovat. Zkoušel jsem to ze zvědavosti třikrát, poprvé jsem to myslel vážně, podruhé mě zajímalo hlavně, jak moc mají vliv různé odpovědi, rychlost s jakou to uděláte (jak se změní výsledek rovnice, když ho celý uděláte blbě, ale extrémně rychle?) a věk, který uvedete. Ten vzorec není zas tak složitý.
Kupodivu poslední test, který jsem zkoušel dopadl nejhůř, přestože jsem už pochopil ten princip. Proč? Zmenšilo se najednou mé IQ? Nikoliv, prostě jsem se nedokázal přinutit udržet pozornost a docela mě to nudilo.
Kdybych měl dělat stejný druh testu nyní, tak už je to pro mě jen o udržení pozornosti. Nehraje v tom roli má inteligence, ale jak jsem se ráno vyspal, jestli jsem měl před hodinou nějaký kofein, jestli se mi chce na záchod, nebo jestli je v místnosti přetopeno.
Hádám, že spousta lidí bude mít podobné problémy - pokud se před testem nají, tak se jim stáhne krev do žaludku a budou ospalí. Nebo je třeba přetopeno, špatně se vyspali, neměli ranní kafe, nebo jich naopak měli moc, či jsou nervózní. Výsledek třeba je, že se jim tak dobře nevede a tohle by mělo určovat jejich život? Vždyť i v pitomé škole se dělá za rok testů několik, aby se předešlo zkreslení jedním neúspěchem. Problém je, že u IQ testu to moc nejde, protože na něj prostě přijdete.
Jako malý jsem radši než člověče nezlob se hrál šachy. Nebyl jsem v tom nijak dobrý a většinou jsem prohrával, ale měl jsem z toho fajn pocit, protože to byla podstatně sofistikovanější hra nezáležící na náhodném hodu kostkou. Celkově jsem ale za život nehrál šachy víc jak čtyřicetkrát.
Jednoho dne jsem narazil na šachové demo, kde někdo naprogramoval šachy do 1kB JavaScript kódu:
Zkusil jsem hrát a prohrál jsem. Zkusil jsem to znova a prohrál jsem znova. Na desátý pokus jsem se dokázal dostat do situace, kde mám krále a střelce, ale nemůžu nahnat soupeřova krále, abych nad ním jasně zvítězil a nenaháněli jsme se do nekonečna. Zkusil jsem to dvacetkrát, třicetkrát, čtyřicetkrát, padesátkrát a pořád nic. Stejná situace, nebo jsem prohrál.
Pak jsem si šel lehnout. Po probuzení jsem hrál během asi desíti minut tři hry, přičemž při druhé mi došlo, že vždy hraji dost defenzivně a v podstatě jen reaguji na protivníka. Zkusil jsem to tedy jinak a konečně jsem jasně vyhrál, což mi bylo jasné šest tahů dopředu, protože jsem počítač zahnal do pasti, když jsem prohlédl jeho strategii hodnocení tahů.
Tím nechci říct, že bych byl nějak dobrý hráč šachů, ale že moje inteligence naprosto kolísá podle denní doby a podle toho, jak moc dlouho jsem vzhůru, jak jsem unavený, kolik jsem toho jedl a tak podobně. Někdy jedu na autopilota, speciálně třeba ke konci dne v práci, či cestou domu. To pak jdu ve stavu, kdy je můj mozek napůl ve spánku a kdybych měl v tuhle chvíli dělat IQ test, tak asi skončím jako totální retard, i když se jinak nevejdu do 7 bitů.
Zábavná je tabulka na wikipedii, která hodnotí úspěšnost kandidátů v různých testech. Titulek nad ní tvrdí:
IQ scores can differ to some degree for the same person on different IQ tests, so a person does not always belong to the same IQ score range each time the person is tested.
— Variance in individual IQ classification (Anglická Wikipedie)
Volně přeloženo do češtiny;
Výsledky IQ se mohou do určité míry lišit pro stejnou osobu v různých IQ testech, takže člověk nemusí vždy patřit do stejné skupiny pokaždé, když je testován.
(Variance in individual IQ classification (Anglická Wikipedia))
Co v téhle zábavné tabulce můžete vidět je, že třeba Asher měl první test horší, než následující a třetí pak udělal úplně nejlépe. Tím se dostal z průměru do nadprůměru, zatímco Brianna to měla přesně naopak, z nadprůměru časem spadla do průměru.
(Obrázek je generován z tabulky na wikipedii.)
Co se z toho dá usuzovat o IQ jednotlivých dětí? Nic. Podle mě je z toho ale jasně vidět, že rozptyl měřené hodnoty v závislosti na testu, který by měl poskytovat +- stejné výsledky je v některých případech 20 bodů, což může být rozdíl mezi klasifikací retarda a průměrného člověka.
Hodnota z testu pořízená v Čechách se nedá srovnávat s hodnotou pořízenou v Japonsku, protože testy jsou zkalibrované jinak, na jiné průměry populace. Co víc, tahle kalibrace se mění i v čase. Hodnota, kterou v IQ testu dostal váš otec před 30 lety je doslova neporovnatelná s hodnotou, kterou někdo získá v testu dnes.
U tohohle bodu se ještě zastavím, protože možná není zřejmé, proč jsou výsledky IQ testu doslova neporovnatelné.
Průměrné IQ je vždycky 100. To není výsledek měření, to je definice termínu „průměrné IQ“.
(Obrázek ukazuje definici průměrného IQ. Zdroj wikipedie.)
Když tvůrci IQ testů kalibrují, teoreticky by měli otestovat celou naší populaci, v praxi samozřejmě vezmou jen nějaký „reprezentativní“ vzorek, sečtou jejich výsledky a vydělí to počtem testovaných lidí, načež dostanou nějaké číslo. To číslo může být třeba 83, nebo 115, nebo nějaké úplně jiné náhodné číslo. Potom vezmou nějakou magickou konstantu a tu přidávají do metodiky výpočtu IQ tak dlouho, až průměru vyjde 100. Výsledek se pak prohlásí za test zkalibrovaný na průměrné IQ.
Chápete nyní, proč doslova není možné porovnávat výsledky mezi zeměmi, ani mezi výsledky pořízenými v různých dobách? Kalibrace testu se neustále mění, protože se nekalibruje k nule, ale na nějakou virtuální hodnotu 100, která navíc není lineárně rozložená, ale představuje střed křivky Gaussova rozložení. V takovém měření dávají výsledky smysl jen v rámci jedné kalibrace, což je u měření, jehož výsledkem je jedno jediné číslo docela překvapující.
Správně by to imho měl být vektor obsahující cosi jako [výsledek, rok, nenormalizovaný průměr, počet osob pro kalibraci, stát] a ani pak by to nebylo dokonalé, ale alespoň teoreticky porovnatelné. Jenže to se dostáváme k tomu, že dva stejné IQ testy podstoupené v Čechách nemusí být stejně nakalibrované, protože každá instituce si je může zkalibrovat jak chce. Chce to tedy například testovat jen v Mense a srovnávat to s výsledky Mensy ve stejné době, na stejné skupině respondentů.
Nejsem proti testům inteligence jako takovým. Co mi silně vadí je snaha inteligenci vyjádřit jako číslo, podle kterého je potom snaha lidi porovnávat, navíc v tomhle případě, kdy je hodnota skoro neporovnatelná a s nulovým praktickým významem.
Podle mě by nikdy nemělo být výsledkem číslo, pouze hodnocení tak, jak je uvedeno třeba na wikipedii. Může mít smysl klasifikovat lidi třeba do skupin „velmi nízké“, „nižší“, „průměr“, „vysoké“ a „výjimečné“ a tu potom možná orientačně použít, ne však se snažit z toho udělat skalární hodnotu, na základě které by se dalo něco vyvozovat.
Co mi přijde vhodnější jsou testy inteligence, kde se řeší různé logické hádanky, těch ale většina není, nehledě na to, že vyžadují komplexnější vyhodnocení.
Většina lidí má bohužel tendence vše zjednodušovat a hledat výsledky, které budou odpovídat jednoduchému chápání světa. To mi přijde docela smutné, protože to neodvratně také znamená, že díky tomu budou automaticky vyvozovat nesmyslné důsledky (Franta má 128, ty jen 123, tudíž půjde na vysokou školu on, ne ty), což může někomu i uškodit.
*Nebyl, je to sci-fi a reálně neexistoval.
Tiskni Sdílej:
inteligence ma ruzne slozky
Které, zdá se, korelují.
Na desátý pokus jsem se dokázal dostat do situace, kde mám krále a střelce, ale nemůžu nahnat soupeřova krále, abych nad ním jasně zvítězil a nenaháněli jsme se do nekonečna.
Možná jsem špatně pochopil tu formulaci, ale jestli je řeč o králi a střelci proti králi, tak tam je snad triviální nahlédnout, že se matová pozice nedá ani zkonstruovat, takže tím spíš nelze mat vynutit.
Mezi informatiky je na priklad spousta lidi, kteri by klasicke inteligencni testy zvladli se skvelym vysledkem, ale uz nejsou schopni efektivniho kontaktu s lidmi, nezvladaji stres a kritiku, a jsou vseobecne neprakticti. Proto je treba pri pracovnich pohovorech zkoumat i bezne a na prvni pohled nesouvisejici nazory, reakce a schopnosti zadatele.To ale není nic, co by se nedalo změnit. Například já byl dřív docela silný introvert (když jsem zkoušel nějaké testy, tak prostě hranice, kam až se dalo dostat), totálně jsem nesnášel jednání s lidmi, kritiku vlastní práce si bral osobně a tak podobně. Po dvou letech v práci, kde jsem jednat s lidmi musel na každodenní bázi mi nic z toho problém nedělá. Třeba volat na finančák je mi stále nepříjemné, ale mám mentální framework na to jak ten hovor provést tak, aby to skončilo úspěšně. Je to věc cviku, jako skoro všechno ostatní v životě. I silný asperger se může naučit být příjemný a vést konverzace, které ho sice nezajímají, ale baví protistranu. Jen to u někoho nechce pár desítek pokusů, ale pár stovek, či tísíc, no.
Takže mi není moc jasné, jak by se to mělo objektivně měřit.
fMRI
První by ale bylo dobré definovat si tu intro-/extraverzi. Já se držím toho, že to reflektuje, co je pro jedince vyčerpávající: pobyt v kolektivu, nebo mimo něj.
Protože pokud se budeš dívat na chování (které je ovlivněno prostředím), zjistíš, že ve vězení jsou hlavně homosexuálové. /s
Problém s citáty na internetu je, že si nikdy nemůžete být jisti, zda jsou skutečně autentické.---Karel Čapek
První by ale bylo dobré definovat si tu intro-/extraverzi. Já se držím toho, že to reflektuje, co je pro jedince vyčerpávající: pobyt v kolektivu, nebo mimo něj.Pak se obávám, že bude introvertem každý, protože člověk odpočívá nejlépe sám nebo s lidmi, kteří rovněž odpočívají a neruší ho při tom.
.. pozoroval jsem pohrdavé pohledy sexuálně přitažlivých slečen, které pohoršovala moje rozpadající se bunda a vyšisovalé manžestráky a image bezdomovce plus mé nové stylové vousisko .. Jedna věc se musí uznat, sice člověk vypadá příšerně, ale má klid. V MHD když se ušpiníte, tak nemáte žádnou škodu, nikdo s vámi nekomunikuje, na nic se vás neptá, nic po vás nechce, nikdo vás v mhd nezvedá, ani uvolněte místo starším, ani vás maminky nenutí jim tahat jejich kočárky do schodů, což na mně vždy zkoušely, když jsem býval slušně oblečen. Různí tipaři a zlodějíčci se vám vyhnou s obavou že se o vás ušpiněj (extrém je, když vám teda otevřou tu tašku i s rozbitým zipem a povytáhnou rozpadající se Nokii 3210 v popukaném igelitovém obalu a pak to vzdají). Pro cca polovinu lidí jste neviditelní. I ti různí rváči, opilci a konfliktní lidé se vám vyhnou a plavou dál, prostě oděv je klíč k neviditelnosti a myslím, že se mi to v rámci možností podařilo vychytat. Kdybych byl neviditelný doopravdy (jak jsem si vždy přál) tak by se se mnou lidi sráželi, zatímco takhle se mi vyhnou, ale interakce nehrozí a lze je ignorovat což je skvělé. Dříve pro mne byl jediným místem relaxace hluboký les nebo procházky lesem potmě. Od dob, kdy se v Klánovickém lese začalo ve větší míře vraždit tam už nelezu a jednu dobu mi to dost chybělo, protože opravdický relax je (alespoň pro mne) být zkrátka sám (a nebo být mezi lidmi, ale mít promile, pak mi to nevadí) .. ale v bystrém a střízlivém stavu, je mi z lidí zle, a že narušují mou bublinu mne téměř fyzicky bolí.Třeba tohle vnímám stejně (i s tím vypínáním mobilů):
Nevím, jak to máte vy, ale mě je doopravdy fajn jen když jsem v klidu, v chládku, u počítače, kde běží porno, nebo v nejlepší postýlce na světě, která se vám vytvaruje kolem těla jak novorozenci, kdy člověk je sám, má klid, všechno záleží jen na něm, zvonky vypnuté, dveře na tři zámky zamknuté, mobily vypnuté a váš čas je váš, váš klid je váš, když chcete můžete chodit nahý nebo slintat nebo cokoliv a nikomu do toho nic není a na nikoho nemusíte brát v ničem ohledy. Vlastní byt, to je absolutní bezpečí, oáza, skutečný domov, pokračování mého těla.
To znie skoro ako keby som písal ja :D Akurát do lesa v noci by som sa neodvážil, tí hajzli zelení tu strieľajú po všetko mčo sa pohne.
Spíš by mě zajímalo, proč tento blogpost nehodíš přímo tam do diskuse pod onu reakci na kterou reaguješ.Hodil jsem, asi nebylo schváleno.
Občas tam vyjde zajímavej článek, třeba ten seriál od autora knihy Rozeberte si PC, servis počítačů před 30 lety, to je kolikrát lepší jak obdobné seriály na Rootu.Počkat, takže je to fakt on? Tu knihu jsem kdysi četl a viděl jsem nějaké spekulace, ale imho se k tomu nikdy nepřiznal.
Hodil jsem, asi nebylo schváleno.Myšleno odkaz, nechtěl jsem to psát přímo tam, protože tam nejde vkládat žádné pokročilé formátování, jako obrázky, nadpisy a tak.
I když by mě zajímalo, jestli je to všechno opravdu tak jak popisuje, nebo si to trošku nepřibarvil.Jestli je to fakt autor Rozeberte si PC, tak ten se vyskytoval v návštěvní knize (/dizkuzi) na webu danyka, ale potom mu nějak hráblo a začat tak spamovat až mu dali ban (cca rok a půl) :-/. Ale podrobně jsem to zatím nečetl i když pár historek jsem si uložil . Například o mikrovlnným zvonku . Na danykovi měl přezdívky "A/B" nebo "Pan .". BTW jakej je ten web za paywallem?
Jedna věc se musí uznat, sice člověk vypadá příšerně, ale má klid. V MHD když se ušpiníte, tak nemáte žádnou škodu, nikdo s vámi nekomunikuje, na nic se vás neptá, nic po vás nechce, nikdo vás v mhd nezvedá, ani uvolněte místo starším, ani vás maminky nenutí jim tahat jejich kočárky do schodů, což na mně vždy zkoušely, když jsem býval slušně oblečen.Aha, tak proto si mě lidi nevšímají!
Různí tipaři a zlodějíčci se vám vyhnou s obavou že se o vás ušpiněj (extrém je, když vám teda otevřou tu tašku i s rozbitým zipem a povytáhnou rozpadající se Nokii 3210 v popukaném igelitovém obalu a pak to vzdají).Zkoušeno, zvandalizovali nejspíš jako pomstu („když tu nemáš nic zjevně cenného, tak ti to alespoň zničím!“).
záleží na tom, zda se jedná s technikem nebo uživatelem zákazníka.Já spíše vidím rozdíl mezi jednáním a prací. Jednání s technikem zavání problémem.
V minulé práci jsem zjistil, že pokud je zákazníkem muž, tak je ve většině případů lepší, když je „vyslancem“ žena.Souvisí to s hormony. Klasický testosteronek má tendenci považovat dalšího muže za narušitele teritoria, konkurenci – jedná s nim agresivně. Ženu považuje za ovci proto s ní jedná úplně jinak.
... Mezi informatiky je na priklad spousta lidi, kteri by klasicke inteligencni testy zvladli se skvelym vysledkem, ale uz nejsou schopni efektivniho kontaktu s lidmi, nezvladaji stres a kritiku, a jsou vseobecne neprakticti...Osobně se domnívám, že i testy samotné jsou v tomto ohledu trochu zkreslující (ve smyslu anglického slova biased), většina IQ testů (tedy alepoň těch, se kterými jsem se setkal) poněkud favorizuje schopnosti, které jsou pro obory jako je informatika (a nejen ona) klíčové, například vysoká míra abstrakce, schopnost generalizovat, schopnost mentálně provádět aritmeticko-logické operace (viz třeba obrázek z testu), schopnost rozdělit postup na elementrární kroky, schopnost odvodit zpětně postup z hotových výsledků a tak dále. Mimo toho, je docela velký rozdíl, když něco už znáte versus to, když to musíte "objevit" za pochodu. Sám jsem byl kdysi svědkem, jak osoba s čistě humanitním vzděláním byla schopná díky své inteligenci úspěšně řešit testy podobné těm z obrázku, ale zápasila s tím, jak vyjádřit na vědomé úrovni to, jakým způsobem vlastně došla k výsledku, protože nikdy nemusela sčítat nic jiného, než reálná čísla, a ze školní výuky množin si matně pamatovala jen to, jak učitelka kresila po zelené plechové tabuly "šišaté kruhy" a dávala do nich rozličné plastové ovoce s magnety.
Mezi informatiky je na priklad spousta lidi, kteri by klasicke inteligencni testy zvladli se skvelym vysledkem, ale uz nejsou schopni efektivniho kontaktu s lidmi, nezvladaji stres a kritiku, a jsou vseobecne neprakticti.Schopnost vyjebávat s ostatními (jestli je řeč o EQ) nijak nesouvisí s inteligencí a je to spíš otázka morálky daného jedince než neurálního v mozku.
protože mi na názoru lůzy nikdy moc nesešloJo luza, hlavne aby ta nebyla. Hlavne pak ta muslimska.. Ja si asi lip pokecam s nekym, kdo nema problem s luzou a ma IQ 100 nez s nekym, kdo luzou pohrda a ma IQ 160. Coz je asi dane tim, ze na IQ skutecne v praxi moc nezalezi. Nase mozky jsou predevsim postaveny na to, aby rozpoznavaly socialni vztahy a vytvarely nam obhajobu nasich vesmes pochybnych a sobeckych rozhodnuti. To delaji extremne dobre uz u lidi s IQ 100, treba behem vteriny jsme schopni analyzovat z vizualniho vstupu socialni situaci, coz je zatim naprosto mimo moznosti pocitacu. Ze to nejaky magor s IQ 160 dokazal adaptovat na to, aby tim za hodinu vypotil reseni trivialni matematicke ulohy je spis zazrak nez nejaky zasadni rozdil v inteligenci.
lide jsou v zasade klony a jejich inteligence je dost podobna.Ajaj. To zas bude průser.
lide jsou v zasade klony a jejich inteligence je dost podobnaAno, 99.5% DNA maji vsichni lidi stejnou a 50% je stejna jako DNA bananu.
Jo luza, hlavne aby ta nebyla. Hlavne pak ta muslimska..Jak se ti tohle povedlo vymyslet z komentáře reagujícího na Bože, to je zase blbejch keců. ?
Ja si asi lip pokecam s nekym, kdo nema problem s luzou a ma IQ 100Jak chceš pokecat s někým, kdo k takovému zápisku dokáže napsat pouze osobní útok bez hlubší myšlenky? Vždyť to ani neprojde Turingovým testem!
To pohrdání "lůzou" Tě přejde, věř mi.To není pohrdání, to je prostě klasifikace. Jestli přejde, tak protože změním potřebu klasifikovat, čemuž se nijak nebráním, pokud se to ukáže jako užitečné.
Když budeš mít víc zkušeností s lidmi, zjistíš, že to, o čem bys měl v první řadě pochybovat, jsi Ty sám.Ale tak to je docela základ. Součástí toho by mělo být i vědět, jak má člověk nastaveny meze, kde má své hranice a co ještě zvládne a co ne. Nějak ale nechápu, jakou to má relevanci.
Nepřijde mi v pořádku, když přijde k tobě do diskuze, v podstatě do prostoru, který pro něj generuješ ty svým blogem a napíše cosi jako „ty jsi ale dement“. Je to sice validní názor, ale nevidím žádnou hodnotu ani pro autora, ani pro ostatní diskutující. Naopak to může (a taky ano) spoustu lidí odradit. To je podle mě rozdíl mezi diskutujícími a lůzou.No jo, ale to by chtělo nejdřív zamést si před vlastním prahem.
No jo, ale to by chtělo nejdřív zamést si před vlastním prahem.Vysvětli.
měřítko intelektové úrovně a osobnostní zralosti je taky schopnost sebereflexe, přiměřená sebekritičnost a sebehodnocení, nebo ne?Asi jo. Jak to souvisí? Přečti si ještě jednou první příspěvek v tomto vlákně.
zjistíš, že to, o čem bys měl v první řadě pochybovat, jsi Ty sámMně nepřijde, že by se nějak vytahoval/přeceňoval/whatever. Možná s ním máš nějaké zkušenosti mimo AbcLinuxu, já ho mimo AbcL v podstatě neznám.
To pohrdání "lůzou" Tě přejde, věř mi.A co sis jako představoval za reakci na Bože, to je zase blbejch keců. pod na první pohled docela koherentním zápiskem? Schválně, uveď nějaký příklad. Jako Ach, uvědomil jsem si to, kaji se.
A co sis jako představoval za reakci na Bože, to je zase blbejch keců. pod na první pohled docela koherentním zápiskem? Schválně, uveď nějaký příklad. Jako Ach, uvědomil jsem si to, kaji se.Nad tím jsem uvažoval, ale nebylo mi jisté, jestli by mu to došlo, a pak taky tolik sarkasmu jsem v sobě nenašel. Nakonec jsem se rozhodl být autisticky konstruktivní.
pocitace jsou trivialni, tam co nameris a co prectes z pameti je pravda
Kéž by.
každý autor by měl umět argumentačně ustát kritiku, případně změnit svůj názorJenže to platí pro rozumně formulované názory - a ty si přečtu rád a zamyslím se, že v něčem nemá(š) pravdu atd. Tohle ale nejde dělat pro výkřiky jako Bože, to je zase blbejch keců. nebo bylo jasné, kdo to napsal - třídní osel. Není mi jasné, co tím autoři sledují - čekají, že někdo kvůli tomu přestane věřit tvému zápisku?
a přijde mi spíš lepší dávat názorům váhu podle reputace diskutéraTak tohle je mi zase celkem fuk. Je mi jedno, jestli kvalitní komentář napíše někdo s nickem "'", nebo někdo známý. Stejně, jako kdyby tady, já nevím, třeba Kubeček, napsal, že to psal dement, tak to nebudu považovat za pravdu proto, že jindy píše k věci. Známost lidí mi pomůže jen v tom, že když přijdu k diskuzi, a nemám čas/chuť číst, tak jenom prolítnu, jestli tam neměl komentář někdo s dobrou reputací.
Přemýšlel jsem, že až se mi zlepší angličtina, tak bych mohl začít psát třeba anglicky, tam většinou tolik frustrovaných komentářů není a většina lidí co znám stejně anglicky číst umí.Protože anglicky, alespoň z těch zdrojů, co znám, nikdo nepíše na trollovací platformě jako AbcL. Buď je to jejich vlastní píseček, nebo je to portál s důmyslným systémem hodnocení komentářů (Slashdot, Reddit, StackOverflow). Třeba takový Kubáč taky pod články nemá trolly, a to píše kontroverznější témata, než ty, a čtenost má IMHO srovnatelnou.
Tak tohle je mi zase celkem fuk. Je mi jedno, jestli kvalitní komentář napíše někdo s nickem "'", nebo někdo známý.Tak ano. Ale u ne-obsáhlých / kvalitních / sofistikovaných komentářů mi záleží na reputaci, protože na základě předchozí zkušenosti můžu zkusit odhadnout jak velký bych měl tomuhle přikládat význam, i když to není podloženo argumenty. Například když mi anonym napíše, že dneska argumentuju jak dement, tak to pro mě nic neznamená. Když mi to napíše pavlix, tak se zamyslím, protože většinu času má pravdu.
Třeba takový Kubáč taky pod články nemá trolly, a to píše kontroverznější témata, než ty, a čtenost má IMHO srovnatelnou.Kubáč imho moderuje. Mám takový pocit, že mi kdysi taky něco neschválil, když jsem se ptal na něco hodně offtopic.
Když sis s tím tak pěkně vyhrál a zkritizoval normalizaci na 100, nenašel jsi nějakou studii, jak se liší průměr pro různé oblasti, etnika, národnosti apod.?Nope. Jen informace o tom, že se liší, nikoliv o kolik. Trochu informací jsem našel v souvislosti s kritikou používání IQ testů na černochy, že je to v podstatě vědecký rasismus, protože u nich se IQ testy lišily hodně, ale taky tam nepsali o kolik. Mám docela pochybnosti, že by to šlo nějak objektivně měřit. Například ten černoch nemusí být neinteligentní, může být například jen negramotný a výsledky testů to změní velmi silně. Navíc naše civilizace je civilizací, kde jsou testy naprosto běžné od útlého věku, tak na samotný akt testu budeme reagovat jinak, než ti, kdo to za běžné nepovažují.
Například ten černoch nemusí být neinteligentní, může být například jen negramotný a výsledky testů to změní velmi silně.V tom je podlemne hlavni problem IQ - vysledek je jednoznacne ovlivneny vzdelanim a nerekne nam nic o potencialu daneho mozku. Kdyz vezmeme netechnickeho cloveka s nevalnym IQ a prozeneme ho informatickou skolou, tak garantuju, ze se jeho IQ znatelne zvysi, protoze takove veci jako rozeznat nejake 2 zanorene iterace se proste nauci.
IQ je treba chapat be jako cislo, ktere dobre koreluje napriklad se skolnimi vysledkyMáš namysli to, že člověk s vyšším IQ se víc nudí a tím víc ztrácí pozornost a zároveň má větší problém uznávat autoritu učitele, a tedy má skloný k horším školním výsledkům?
pracovnimi vysledkyTo, že se ve většině pozic projevují vůči práci a šéfům úplně ty stejné problémy jako vůči učení a učitelům?
platemTo, že člověk na pozici náročné na inteligenci má daleko nižší plat než jeho šéfové? Disclaimer: Jen pro názornost jsem vybíral jeden konkrétní směr korelace, stejně jako lze na všechny vytvořit opačný příklad.
kdyby se to zkalibrovaloKdyby byly v prdeli ryby. Nejhorší na statistice je to, že si mnozí přečtou pár keců vycházejících s výsledků pro velkou skupinu lidí, a pak je aplikují na jednotlivce na které to vůbec nefunguje, jen tim přicházejí o životní šance a možnost ukázat, že v nich něco je. Takovým je nejlepší se obloukem vyhnout.
Čo tak použiť niečo objektívnejšie, napr. blízkosť mačiek?
Na abclinuxu jsem poslední rok neviděl, že by mi někdo odpověděl na jakýkoli komentář jinak, než osobním útokem.
Slovy klasika "…or maybe you just tend to bring that up in people." Nenapadlo vás, že to může být i tím, že ti, kdo by případně reagovali jinak, už dávno pochopili, že to nemá nejmenší smysl?
házím do
/etc/hosts
řádku
127.0.0.1 *.abclinuxu.cz
Aha, klasický nesmysl s "blokováním" metodou přesměrování na sebe. Moment překvapení… že by formát /etc/hosts
podporoval wildcards? Jak by to fungovalo dohromady s obecným NSS? Radši to vyzkouším… ne, je to opravdu jen další příklad na téma "chtěl vypadat chytře a dosáhl pravého opaku".
Jak by to fungovalo dohromady s obecným NSS?Proč by to nemělo jít dohromady? Není to prostě jenom neimplementované?
/etc/hosts
by to fungovat mohlo, stejně jako třeba wildcards do určité míry fungují u DNS. Spíš mi moc nedávalo smysl, jak by taková věc měla fungovat třeba u LDAP nebo jiného databázového backendu.
/etc/hosts
a o nsswitch, z nichž ani jeden v tomto ohledu neklade implementaci wildcardů překážky.
Autor nepochopil, k čemu psychologické testy slouží.Nikoliv. Autor dokonce přemýšlel, že přidá krátkou kapitolku na téma historie a pozdější popularizace v armádě (pěkně zachycená třeba v Kryptonomikonu), ale nakonec si to rozmyslel, protože nekritizuje ani tolik testy, nýbrž číselnou hodnotu, která z nich vypadne.
Za zvláště blbské považuji ukázky testů autora. Například uvést obrázek nejednodušších Ravenových testů ve verzi pro malé děti a nebo mentálně retardované dospělé, a argumentovat jednoduchostí – zřejmě autor článku nemá dostatečné IQ na to, aby pochopil, že jsou lidé s nízkou inteligencí, kterým i toto může dělat problémy.Za zvláště blbské považuji říkat někomu, že je tohle zvláště blbské, když je to součástí prakticky každého běžně dostupného testu, a vysloveně tam píši, že je to v prvních 10 otázkách. Nepoužil jsem to navíc jako argument jednoduchosti testu, ale jako argument vlivu nepozornosti, protože je to doslova jedna z těch věcí, které jsem já osobně měl blbě.
Tudíž v tabulkách je porovnáván soubor nezletilých dětí, u kterých ještě hodně záleží na soustředěnosti, motivaci, a dalším – a kolísání IQ je naprosto běžné.Ano, to byla tak nějak pointa.
Mohl bych psát dále, ale držte se svého kopyta, autore. Nepouštějte se do věcí, kterým nerozumíte. Samozřejmě, že porovnávání IQ jako ega je k ničemu a tuto funkci nikdy IQ nemělo. Ostatně v psychologické praxi se IQ ani nepoužívá, a často ani klientům nesděluje.No, to je sice hezké, ale naprostá většina laické veřejnosti to tak dělá. Těm byl určen tento blogpost.
Autor tohoto příspěvku vystudoval psychologii, a když viděl tyu snůšku blbostí, manipulací a „důkazů“ evidentně položených tak, že jim sám autor nerozumí, nemohl se na tu obrovskou koncentraci blbosti v článku dívat a vyjádřil se. Možná to měl nechat tak.Autor má asi taky schízu, nebo proč o sobě mluví ve třetí osobě? Až ho potkáte, vyřiďte mu to, nepůsobí to úplně dobře, třeba to od vás přijme laskavěji, než od autora tohoto příspěvku.
to naprostou inherentni.moje neter si vzala taky takoveho, co casto pouzival cizi slova. Rikala, ze je takovy inteligentni. Bohuzel ji casto mlatil, takze to skoncilo nechutnym rozvodem. I u soudu ale pani soudkyni omracoval inteligentni mluvou.
Pan Ponkrac ma pravdu, uroven tady rapidne klesa, nakonec i David Kolibac se omezuje pouze na to , ze u nejvetsich hlouposti nebo chybejicich informaci sdeli link - bez komentare. Za chvili vystve autor i tu Slovenku a dalsi rozumne lidi a zbyde tu par blbcu v cele s Pavlixem. Jó, jò.No, tak vždycky můžeš jít o dům dál, ne? Co se týče technický blogů, tak jejich počet se naopak imho v poslední době zvedá. Těžko říct, jak tedy definuješ „úroveň“ portálu o linuxu a technologii. Jeden technický mám taky rozepsaný a tak z 80% dokončený, abych nějak vyvážil ty své obecné blogy z poslední doby. Jen přemýšlím, jestli ho radši nedat jako článek.
Když budete měřit mrtvou techniku, tak budou čísla přesná. Když budete měřit člověka, tak kolísání o pár procent, ba i o 20 % je normální, protože je to živý organismus.Ano.
Zkuste si několikrát po sobě změřit třeba tep. Opakovaně. Nenaměříte přesně stjené hodnoty, už jen proto, že tep se mění. Stačí když si stoupnete ze židle a přejdete k druhému měření a srdce se rozbuší.Ano.
Zkrátka, lidé s průměrným IQ, kterého nedosahujete, chápou, že měření živého organismu dáívá větší chyby a větší kolísání, než měřené neživých věcí. A je úplně jedno, jestli měření chemické složení krve, fyziologické parametry člověka, nebo psychologické testy. A je jedno, jestli měříte na člověku, nebo na zvířeti.Proč mě urážíte? Mám přejít také k urážkám? Nemám vůbec problém pochopit, že tyto hodnoty kolísají, naopak jsem to napsal jako jednu z nosných myšlenek celého blogpostu a dokonce jsem kvůli tomu přidával ten graf. Opravdu překvapeně sleduji vaší reakci, kdy mi to neustále vmetáte do tváře. Četl jste vůbec ten můj blogpost?
Psychologové detialy kolem testů tají, a nenajdete na internetu – ani anglickém – detaily o psychologických testech, kromě povšechné omáčky. Patří to k oborové cti. I já to dodržuji.Ano. Všiml jsem si, že k online testům je velmi těžké najít zdrojový kód a obecně se o metodice zas tak moc nepíše. Nějak ale nechápu, co to má být za argument.
Upozornil jsem vás alespoň na to, že hodnotíte a děláte dosplácký dojem, ale používáte v argumentaci výhradě dětské testy.Proč se do mě zase navážíte na osobní úrovni? Argumentace blogpostu byla zaměřena proti konkrétní numerické hodnotě a přílišném lpění na jejím porovnávání s ostatními, nikoliv obecně proti testům. Přijde mi, že mi nějak pořád cpete do úst něco, co jsem vůbec nenepsal a doslova histericky reagujete na nějakou vaší předchozí zkušenost, kterou jste měl možná s jiným diskutérem v jiné diskuzi. Čtěte prosím co píšu a reagujte jen na to, ušetří nám to dost drama.
Od tété chvíle mám zablokován abclinuxu.cz v /etc/hosts, takže už nebudu reagovat, a nebudu ani vědět co píšete. Tahle stoka už prostě jde mimo mě.Tak hysterický útěk je taky reakce. Myslím, že se ještě /v dobrém/ potkáme jinde, jako už mnohokrát, přeci jen naše množina navštěvovaných portálů je velmi podobná. Až bych skoro řekl, že bereme stejné RSS.
Proč se do mě zase navážíte na osobní úrovni? Argumentace blogpostu byla zaměřena proti konkrétní numerické hodnotě a přílišném lpění na jejím porovnávání s ostatními, nikoliv obecně proti testům. Přijde mi, že mi nějak pořád cpete do úst něco, co jsem vůbec nenepsal a doslova histericky reagujete na nějakou vaší předchozí zkušenost, kterou jste měl možná s jiným diskutérem v jiné diskuzi. Čtěte prosím co píšu a reagujte jen na to, ušetří nám to dost drama.Právě mi asi došlo, že za to může ten titulek. Nechal jsem ho pravda trochu bulvárnější, ale původně to byla reakce do diskuze, ne blog.
Zájem asi úplně nestačíMůj názor je přesně opačný. Existuje-li dostatečná motivace (a vydrží-li) pak neexistuje věc která by jedince při pronikání do nějaké problematiky mohla zastavit. Přiznávám že ti s talentem to mají o něco jednodušší.
Jak se říká, kde pánbu něco přidá, jinde ubere.je pouze falešnou útěchou.
kteří jsou schopni si spočítat výplatuTo už bych v běžné populaci považoval za zvláštní schopnost.
Co mi silně vadí je snaha inteligenci vyjádřit jako číslo, podle kterého je potom snaha lidi porovnávat, navíc v tomhle případě, kdy je hodnota skoro neporovnatelná a s nulovým praktickým významem.Jinak tohle mi nedá: A kolik máš cm? Snaha se furt porovnávat je tak stará jak lidstvo samo. I když postavíš 100 děcek s úplně prázdnými mozky na nějaký prázdný ostrov kde jeden bude jako druhý, začnou za chvíli vymýšlet metodiky porovnávání aby se mohli sociálně stratifikovat. Nějaké porovnávání IQ mě nechává naprosto chladným.
Mimo iné dokážeš si zapamätať aspoň priebeh jedinej šachovej partie?Z hlavy asi ne, nikdy jsem nic takového nezkoušel. Pokud bych měl ale motivaci, tak se to naučím za pár minut, ostatně memorování básniček ve škole bylo podstatně horší.
Šachy tak to je iná liga. Asi nejlepší hráč všetkých čias Bobby Fischer ktorý aby porazil Kasparova sa dokázal za tri mesiace naučil Rusky, naštudoval si celú ruskú šachovú školu. Naučil sa všetky partie čo Kasparov odohral. (Mimo iné dokážeš si zapamätať aspoň priebeh jedinej šachovej partie?) Keď nad Kasparovom vyhral tak povedal, že presne takto hral 1968 na Kasablanke a vedel aký bude ďalší jeho ťah.Jo, to je hodně zajímavé. Trochu mi to připomíná mentaty z duny, škoda, že se tomu nikdo nevěnuje na stejné úrovni, jaká je tam popsaná (mentat handbook jsem viděl, ale je to v podstatě amatérská kopa populárních blbostí).
ostatně memorování básniček ve škole bylo podstatně horší.Jak sa to zoberie, učil som sa jednu básniťku a nedokázal som si zapamätať slovosled, pretože to bolo dosť "alternatívne". Zaujímavé bolo že som s knížkou zaspal tak po zobudení som ju vedel naspamäť, toto sa mi nikdy predtým a už ani potom nestalo. Mozog je proste divný a nechápal som ako sa to stalo.
Jo, to je hodně zajímavé. Trochu mi to připomíná mentaty z duny, škoda, že se tomu nikdo nevěnuje na stejné úrovni, jaká je tam popsaná (mentat handbook jsem viděl, ale je to v podstatě amatérská kopa populárních blbostí).Je pravda že som si to nijak neoveroval, ale proste sa to tak hovorilo a internet vtedy ešte neexistoval.
Ono to je i o tom jak moc tě to baví.Určite to tak bude, mám pocit že som to schálne ukladal len do dočasnej pamäte (hypothalamus je úžasný :) ), pretože si z tých básničiek pamätám len jednu aj to len čiastočne, možno ešte jedna niekde v útrobách mozgu drieme. Život je otázka priorít.
Asi nejlepší hráč všetkých čias Bobby Fischer…
Často se to tvrdí, ale nevím o tom, že by to bylo něčím podložené. Chápu, že to zapadalo do nálady doby, když geniální Američan pozazil zlého Sověta, ale třeba Kasparov v době, kdy byl na vrcholu, kraloval neméně impozantním způsobem - a podstatně delší dobu. Navíc si nemyslím, že lze smysluplně porovnávat šachisty z různých dob.
aby porazil Kasparova sa dokázal za tri mesiace naučil Rusky, naštudoval si celú ruskú šachovú školu. Naučil sa všetky partie čo Kasparov odohral.
Nejspíš si pletete Anatolije Karpova s Garri Kasparovem - což by s ohledem na jejich vzájemné vztahy v době, kdy spolu soupeřili o titul mistra světa, nejspíš hluboce urazilo oba.
Mimochodem, právě ten neodehraný zápas mezi Fischerem a Karpovem IMHO ukazuje, proč nelze Fischera považovat za nejlepšího šachistu všech dob. Jakkoli nelze popřít, že byl geniálním šachistou, jeho značná mentální nevyrovnanost je důvodem, proč ho nemohu považovat za osobnost formátu třeba Alechina nebo právě Kasparova.
Keď nad Kasparovom vyhral
O jaké výhře to mluvíte? Zápas Fischera s Karpovem o titul mistra světa se nekonal, protože Fischer si kladl podmínky, které by mu poskytovaly výraznou nefér výhodu, a když je FIDE odmítla (ostudně těsnou většinou), raději se vzdal titulu, než by přistoupil na zápas za rovných podmínek.
s Kasparovem podle všeho nikdy nehrál.
Když se stal Fischer mistrem světa, bylo Kasparovovi devět let. :-)
Nepleteš si to se Spasským?
Myslel jsem že s Karpovem, ale Spasskij asi bude pravděpodobnější.
Ono to vůbec celé zní jako urban legend - nebo spíš přibarvený hollywoodský příběh. Faktem ale je, že špičkoví šachisté obvykle disponují obrovskou paměťovou kapacitou a schopností se v ní rychle orientovat. Od určité úrovně je taková "databáze" v podstatě nutností, což byl asi hlavní důvod, proč mne šachy přestaly bavit.
Třeba Spassky je o 5 let starší než Fischer a přesto s Kasparovem hrál.Když se stal Fischer mistrem světa, bylo Kasparovovi devět let. :-)
Nepleteš si to se Spasským?Myslel jsem že s Karpovem, ale Spasskij asi bude pravděpodobnější.
Ono to vůbec celé zní jako urban legend - nebo spíš přibarvený hollywoodský příběh. Faktem ale je, že špičkoví šachisté obvykle disponují obrovskou paměťovou kapacitou a schopností se v ní rychle orientovat. Od určité úrovně je taková "databáze" v podstatě nutností, což byl asi hlavní důvod, proč mne šachy přestaly bavit.
S Karpovem hrát měl při obhajobě svého světového titulu, ale k zápasu nedošlo. Takže s ním taky nikdy nehrál
Zrovna šachy jsou velice dobře dokumentované, takže tam není třeba moc hádat. Podmiňovací způsob jsem volil proto, že jsem to před tím neprohledával nijak důkladně.
Teď jsem našel asi super vyhledávač zápasů - např. Spassky vs Kasparov http://www.chessgames.com/perl/chess.pl?yearcomp=exactly&year=&playercomp=either&pid=&player=Kasparov&pid2=&player2=Spassky&movescomp=exactly&moves=&opening=&eco=&result=Třeba Spassky je o 5 let starší než Fischer a přesto s Kasparovem hrál.
Jenže Fischer na rozdíl od Spasského od toho roku 1972 v podstatě nehrál žádný soutěžní zápas (i ten "rematch" v roce 1992 byl spíš exhibice).
Smím vědět, jaké testy jste dělal? To, co je dostupné na internetu pod názvy "IQ test zdarma", které si zdarma uděláte a pak za vyhodnocení pošlete SMS za kilo, odpovídají obtížností tomu, co píšete.Dělal jsem jich za život několik, většinu online, ale jeden i písemně před delší dobou.
Samozřejmě, že je to hodnota, která není úplně přesná a v čase se (většinou jen mírně) mění, ale to třeba počet obyvatel taky. Co z toho plyne? Že je to blbost a že to nemá smysl měřit?Plyne z toho, že vážně nemá smysl nastavovat hranice úspěchu na VŠ jako 140 či 160, když 20 bodů je jen rozptyl měření.
Když už jsem zmínil možnost podvodu - vzhledem k účelu testu lze v podstatě za podvod považovat i trénink a přípravu ve smyslu naučení otázek dopředu zpaměti, nebo dopředné promyšlení taktiky za účelem "efektivity práce s testem". Na IQ test má jít člověk psychicky nepřipraven. Je to test inteligence, ne paměti a emoční inteligence.Ano. V tom je jeden z problémů, protože se imho v podstatě nedá opakovat, aniž by to neovlivnilo měření.
Inteligenci ve smyslu matematicko-logického myšlení buď máte nebo nemáte (resp. máte ji od přírody nějak vysokou). Ta se nedá naučit.S tím nesouhlasím. Podle mě se to může člověk naučit úplně stejně, jako všechno ostatní, pokud bude mít mentora a vůli. Tím mentorem nemyslím učitele ve smyslu školy, ale spíš někoho, kdo slouží jako inspirace a člověk s ním tráví čas. Například dítě od rodičů, žák od mistra a tak podobně.
aniž by to ne...Ale fuj.
polovina maturantu dnes nechape ani procentaZdroj?
Kamarád na anglinu uměl jen jedno téma a měl štěstí, že si zrovna to téma vytáhl.To tvrdí každý druhý. Takže buď můžeme věřit na zázraky, nebo můžeme věřit na podvádění při losování otázek, což mi v takovém měřítku přijde ještě méně pravděpodobné než ten zázrak, nebo na nějaký psychologický mechanismus, který upravuje vzpomínky ve prospěch takového zážitku. Mimochodem jsem měl maturitu za 4. Taky díky volbě otázek. Na češtině jsem dostal národní obrození. Ale mnohem lépe bych se cítil u nestarších literárních památek. Na angličtině jsem se nejvíc bál geografických otázek na města a země, kde jsem nikdy nebyl. Dostal jsem geografickou, ale na českou republiku. Teď si nevzpomenu na lepší otázku. V matematice jsem dostal nesprávně formulované zadání, které umožňovalo pochopení úlohy jako daleko jednodušší. Na informatice jsem dostal UNIX. Ale taky jsem mohl dostat grafiku, na kterou jsem měl mít referát, ale jako obvykle jsem zapomněl a improvizoval jsem skoro celou vyučovací hodinu.
nemluvil jsem o matematice, ktera sama o sobe nijak zvlast tezka neniTak v tom pripade by me zajimalo co tezky je :D
ovsem polovina maturantu dnes nechape ani procentaA to je to v zásadě umělý konstrukt bez matematického významu.
ano, kdyz bude mit mentora a vuli, tak se clovek s nizkym IQ nauci treba molekularni biologii nebo jadernou fyziku na nejake urovni (treba ze projde magisterskou zkouskou) - ale bude ho to stat radove vetsi usili, nez cloveka inteligentnihoJen pro pořádek - mluvil jsem o matematice a „logickém myšlení“, ne o IQ ani ničem dalším.
když 20 bodů je jen rozptyl měření.Podle wikipedie je u modernich testu standard error 3 body.
S tím nesouhlasím. Podle mě se to může člověk naučit úplně stejně, jako všechno ostatní, pokud bude mít mentora a vůli. Tím mentorem nemyslím učitele ve smyslu školy, ale spíš někoho, kdo slouží jako inspirace a člověk s ním tráví čas. Například dítě od rodičů, žák od mistra a tak podobně.Záleží... podle mě se většina lidí nedokáže naučit (do hloubky) například obecnou teorii relativity nikdy.
Záleží... podle mě se většina lidí nedokáže naučit (do hloubky) například obecnou teorii relativity nikdy.Na druhou stranu si nemyslím, že by byla až tak zásadní korelace mezi mírou vrozených schopností výhodných pro její porozumění a mírou skutečného porozumění. A to si myslím obecně, nejen o tomto jednom náročném tématu.
většinu online, ale jeden i písemně před delší dobou
Ano, tím to hodně bude. Já jsem taky dělal nejdřív jenom internetové testy a taky jsem se nikdy nevešel do signed char a v jednom písemném IQ testu ve škole jsem měl asi 160, ale pak jsem jednou zkusil test vytvořený ve spolupráci s Mensou - a ejhle, najednou jsem skončil na trapných 126 bodech.
Takže ne, nejsem hrdý člen Mensy, jak se tu někdo ptal, naopak jsem teoreticky na druhé straně barikády.
Nemůže mě proto obvinit z komplexu nadřazenosti. Jsem zvědav, s čím mě shodí teď. Že jsem depresivní? Ano, to jsem, ale to neznamená, že má život smysl. :)
nedá opakovat, aniž by to neovlivnilo měření
Proto se test v Mense opakovat nesmí, nebo jen velmi omezeně (tuším, že jsou 3 pokusy a mezi každým musí být alespoň rok odstup, nebo tak nějak), což je velmi rozumné opatření.
se to může člověk naučit úplně stejně, jako všechno ostatní
Nic ve zlém, ale tohle je čiré sci-fi. Možná, že vhodný fyzický zásah do struktury mozku bude někdy něco takového umožňovat, ale jsme teprve na počátku 21. století.
Ale vážně, ukažte mi někoho, kdo se "naučil matematicko-logické myšlení". Protože já jsem nikoho takového nikdy v životě nikde neviděl. Zato jsem viděl na střední i vysoké škole řadu snaživých lidí, kteří se o to opakovaně pokoušeli (včetně mě), ovšem prakticky bez výjimky marně. Vůle a inspirace opravdu nestačily. Jedničkáři z matematiky a fyziky na začátku studia byli jedničkáři téměř v celém průběhu i na konci (až na výjimky byli dotyční jedničkáři i ve všech ostatních předmětech, jenom tělocvik některým z nich moc nešel, ale opravdu jen některým) a totéž se dalo prohlásit o jakékoliv jiné známce.
Z tohohle pohledu většina lidí ani nemusela tu školu dělat celou. Stačil první půlrok nebo maximálně rok a už tehdy bylo vidět, kdo má potenciál a kdo ne, u koho bude známkování v dalších letech jen formalita a kdo naprosto vyhoří (a měl být ideálně hned po roce vyhozen), a prostě bylo dopředu jasné, jak ti lidé ve škole dopadnou.
Ale vážně, ukažte mi někoho, kdo se "naučil matematicko-logické myšlení".Sestra mé současné kolegyně, se kterou sedím v kanceláři. Zrovna dneska jsme se o ní bavili. Původně chtěla studovat humanitu, jenže komunisti jí dovolili jen matfyz. Tak šla na matfyz, kde to dva roky dávala jen tak tak, ale celé ty dva roky se učila s kamarádkou a detailně si rozebírala příklady. Po dvou letech jí to prý najednou zacvaklo všechno do sebe a začala mít samé jedničky, až k červenému diplomu. Je z rodiny, kde jinak nikdo nehumanitní věci nestudoval a celkově měli všichni k matematice tak nějak odpor.
Pokud to alespoň "dávala jen tak tak" (jestli nakonec měla červený diplom, tak se mi to moc nezdá, ale nevím za co přesně se tehdy uděloval), už od přírody úplně tupá být nemohlaTupá určitě nebyla, ale rozhodně zpočátku neměla žádný talent na matematiku, o kterém tu byla řeč. Naopak byla jedna z nejhorších. Kolegyně to popisovala tak, že prý zkoušky dávala na třetí pokus za tři, ale co já vím, co je na tom pravdy.
Pokud něčemu musíte věnovat více času než ostatní, abyste v tom dosáhl stejných výsledků, pak je zjevné, že na to nemáte.Já bych u „nemám na to“ předpokládal, že by to nešlo dosáhnout v „rozumném čase“, což by bylo třeba bakalářské studium za víc než pět let. Ona to dala ve standardním čase (že se musí škole věnovat fulltime mi přijde normální, jasně, taky mám mezi spolužáky borce, co během semestru moc nechodí, před zkouškou si to dvakrát přečtou a dají to na první pokus za jedna, ale rozhodně jich není většina).
už od přírody úplně tupá být nemohlaAle o tom to je - lide nejsou od prirody tupi. Stejne jako maraton pod 4 hodiny muze zabehnout prakticky kazdy (a lisi se to o mene nez 100% od svetoveho rekordu), tak i MFF UK muze vystudovat vysoke procento (tipoval bych aspon 30%), ale kolik lidi to dela?
Pokud něčemu musíte věnovat více času než ostatní, abyste v tom dosáhl stejných výsledků, pak je zjevné, že na to nemáte.Promin, to jsou kecy. Kam ten spech? Jsi snad podnikatel? Samozrejme, ze rychlost je uzitecna. Ale to, ze to nekomu trva dele, jeste neznamena, ze to delat nemuze. Dejme tomu treba typicky matematik, pravdepodobne z nej nebude dalsi Euler nebo Erdos nebo Tao, kteri za svuj zivot stihli dokazat stovky dulezitych (nebo jednotky slozitych) vet; stihne treba jen par okrajovych.
jsem si vybral ty, co mi spíš jdou/baví/jsou pro mě jednoduššíTo bys nemel - VS je misto, kde by si mel clovek sahnout na dno svych moznosti (ja to uplne neudelal, a trochu me to zpetne mrzi). V praci na to pak uz nebude cas a s rostoucim vekem ani chut.
Nechť je včerejší den navěky zapsán do historie jako "Den, kdy jsme vyhnali Ponkráce z AbcLinuxu".Den, kdy jsme po sto padesáté sedmé vyhnali Ponkráce z Abclinuxu. A není zdaleka jediný takový takový případ. Dobří holubi se vracejí.
v USA naměřených 150 odpovídá 130 v Evropě
Zdroj?
A jestli tě trápí že jsi neměl tolik kolik jsi čekal, udělej si volný pohodový víkend, vypni mobil, odpočiň si, vyžeň z hlavy všechny starosti a nesmysly, a době kdy se budeš cítit nejlépe a nejnabuzeněji (což fakt není v pět večer po příchodu z roboty) si udělej tenhle. V tom jsem udělal můj osobní rekord, třeba ti také sedne. Ale musíš to spustit pod DOSBoxem, je to stará vykopávka!Ne, to mě vážně netrápí. Blogpost vznikl jako reakce na příspěvek Sociopata (je v úvodu blogu), se kterým diskutuji někde úplně jinde. Nechtěl jsem psát prostě „to je blbost“, chtěl jsem přidat i nějaké zdroje a tak, takže se z toho nakonec vyklubal delší text a když už jsem ho měl, řekl jsem si proč z toho neudělat rovnou blogpost.
Osobně bych si dokonce i tu zmíněnou introverzi samotnou dovolil považovat za psychickou nemoc, která by už od dětství měla být důkladně léčena (i medikamentózně, pokud je třeba), protože postiženého člověka výrazně znevýhodňuje ve schopnosti žít a uspět v lidské společnosti.Eh, já nějak nepochopil, proč by o to člověk měl stát. Jako kdyby schopnost žít a uspět v lidské společnosti byla nějak důležitá pro toho konkrétního člověka. Přitom není. Může prožít dokonale šťastný a spokojený život někde stranou a stejně být pro společnost přínosem. Viz třeba Grigorij Perelman.
Že někdo i přes introverzi dokáže být společnosti přínosem znamená, že alespoň někdy a alespoň částečně dokáže svoji introverzi překonat.Ač je to nepochybně pravda, nutná podmínka to rozhodně není. To právě ukazuje třeba ten Perelman, který se s nikým moc nestýká, žil (a možná ještě žije) jako totální asociál a každého, kdo za ním přišel poslal do hajzlu (včetně komise, co mu šla pogratulovat a předat peněžní cenu). Přesto vyřešil jeden z problémů tisíciletí, nikomu o tom neřekl, jen to prostě to sepsal jako PDF a nahrál na internet. Je úspěšný? Nebo není? Proč by mu měli ostatní kecat do toho, jak má žít?
(a hlavně pak ten finanční, protože peníze jsou poukázky na život).Peníze nejsou poukázky na život, peníze jsou poukázky na život v mainstreamové společnosti, a i tam se dá přežívat jen na základě konexí a známostí, jen toho moc lidí není schopno. Jsou ale lidi, kteří takhle klidně i cestují s prázdnou kapsou kolem světa. Na okrajích společnosti můžeš klidně provozovat směnný obchod (dám ti dvacet vajíček a dvě slepice za sklenici medu a kilo mouky), nebo žít jako totální poustevník. Kupodivu tak žije docela hodně lidí. Jen většina lidí není ochotná klesnout v požadavcích na takovou úroveň skromnosti.
Osobně bych si dokonce i tu zmíněnou introverzi samotnou dovolil považovat za psychickou nemocMozna bychom taky mohli lecit ochotu pomahat druhym, protoze jen tak se podari vychovat skutecneho kapitalistickeho cloveka, ktery je uspesny jen diky sobeckemu soutezeni. Jinak klasicky clanek na toto tema.
Mozna bychom taky mohli lecit ochotu pomahat druhymOchota pomahat druhym je jiste ctnostna a pozitivni vlastnost. Ochota pomahat druhym za cizi penize je zlodejina.
uspesny jen diky sobeckemu soutezeniNa tom neni nic spatneho. Lide nejsou stejni a horsi proste prohravaji. Proto i v dnesnim socialismu ma schopnejsi clovek vyssi majetek.
Takže mám pořád šanci stát se hackerem?Šanci má každý. To je jak s tou maršálskou holí.
Uvedený příklad testovacího obrazce je velmi zavádějící. Takových obrazců můžeš vyřešit milion, ale pak jdeš na test Mensy a „čumíš jak péro z divanu“, protože to s těmi obrazci na internetu nemá společného vůbec nic.Ten obrazec tam byl daný jako ilustrace toho, že je možné udělat chybu i v úplných trivialitách a nijak to nesouvisí s IQ. Je to prostě jen chyba. Nemá to být kritika testu.
Hm, a to kvůli takové trivialitě a samozřejmosti počmáráš celý jeden dlouhý blogpost?Chápu, že někteří to mají jinak, ale já jsem se naučil psát dost rychle, aby mi psaní blogů problémy nedělalo. Jinak původně to byla odpověď do diskuze, jenže místo, kde jsme o tom diskutovali nemělo možnosti formátování, jaké bych si představoval na komplexnější odpověď.