Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Může zvíře, dokonce neprimát, nekytovec a vůbec nesavec, prokázat více inteligence než člověk? Pokud vezmeme v úvahu malé děti nebo mentálně postižené, nebude o tom asi sporu. Co když ale mluvíme o člověku, u kterého lze předpokládat alespoň průměrnou inteligenci, například linuxového kernelového hackera a vyučujícího na matfyzu? Hrdiny tohoto příběhu jsou papoušek šedý jménem Betty z mělnického Vivária a jeden nejmenovaný, ale zcela reálný, matfyzák.
Znuděný papoušek sedí v kleci a pozoruje okolí.
Znuděný matfyzák stojí před klecí a pozoruje papouška.
Já stojím vedle klece a pozoruji matfyzáka.
Matfyzák nabízí papouškovi skrz mříže oříšek.
Papoušek bere oříšek do zobáku.
Oříšek padá za mříž na dno klece.
Matfyzák šťourá oříšek zpoza mříže.
Papoušek se zájmem pozoruje matfyzáka.
Matfyzák znovu nabízí papouškovi oříšek.
Oříšek znovu padá na dno klece, tentokrát dále za mříže.
Matfyzák s obtížemi vyšťourává oříšek a mumlá cosi nelichotivého o papouškovi.
Papoušek sleduje matfyzáka, občas se ohlíží na mě a vypadá pobaveně.
Matfyzák znovu nabízí papouškovi oříšek.
Oříšek dopadá na dno klece, opět o něco dále za mříže.
Matfyzák se snaží vyšťourat oříšek a prohlašuje cosi nelichotivého o ptačí inteligenci.
Papoušek pobaveně pozoruje matfyzáka, otáčí se na mě a vyloženě se směje.
Matfyzák nabízí papouškovi oříšek...
...po několika iteracích se vrátila přítelkyně a experiment byl naštěstí ukončen. Jinak by nebohý matfyzák zřejmě skončil zavřený v kleci. Další zajímavé srovnání inteligence ptáků a opic například zde.
Tiskni
Sdílej:
Don’t worry. The number of f*ckwads you attract is directly proportional to your popularity…
Toto video již není k dispozici. Погорелый А.В. si nárokuje autorská práva.