Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Může zvíře, dokonce neprimát, nekytovec a vůbec nesavec, prokázat více inteligence než člověk? Pokud vezmeme v úvahu malé děti nebo mentálně postižené, nebude o tom asi sporu. Co když ale mluvíme o člověku, u kterého lze předpokládat alespoň průměrnou inteligenci, například linuxového kernelového hackera a vyučujícího na matfyzu? Hrdiny tohoto příběhu jsou papoušek šedý jménem Betty z mělnického Vivária a jeden nejmenovaný, ale zcela reálný, matfyzák.
Znuděný papoušek sedí v kleci a pozoruje okolí.
Znuděný matfyzák stojí před klecí a pozoruje papouška.
Já stojím vedle klece a pozoruji matfyzáka.
Matfyzák nabízí papouškovi skrz mříže oříšek.
Papoušek bere oříšek do zobáku.
Oříšek padá za mříž na dno klece.
Matfyzák šťourá oříšek zpoza mříže.
Papoušek se zájmem pozoruje matfyzáka.
Matfyzák znovu nabízí papouškovi oříšek.
Oříšek znovu padá na dno klece, tentokrát dále za mříže.
Matfyzák s obtížemi vyšťourává oříšek a mumlá cosi nelichotivého o papouškovi.
Papoušek sleduje matfyzáka, občas se ohlíží na mě a vypadá pobaveně.
Matfyzák znovu nabízí papouškovi oříšek.
Oříšek dopadá na dno klece, opět o něco dále za mříže.
Matfyzák se snaží vyšťourat oříšek a prohlašuje cosi nelichotivého o ptačí inteligenci.
Papoušek pobaveně pozoruje matfyzáka, otáčí se na mě a vyloženě se směje.
Matfyzák nabízí papouškovi oříšek...
...po několika iteracích se vrátila přítelkyně a experiment byl naštěstí ukončen. Jinak by nebohý matfyzák zřejmě skončil zavřený v kleci. Další zajímavé srovnání inteligence ptáků a opic například zde.
Tiskni
Sdílej:
Don’t worry. The number of f*ckwads you attract is directly proportional to your popularity…
Toto video již není k dispozici. Погорелый А.В. si nárokuje autorská práva.