Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 10:43
Tiskni
Sdílej:
Dalsi je ze by to dite nezvladli zivit, tedy trada s nim do decaku -> my vsichni co sme tu ho budeme zivit...Tohle je jeden z případů, kde souhlasím se zákazem potratů. Pokud je dítě zdravé a nehrozí (neobvykle vysoké) zdravotní riziko pro matku, tak nevidím problém s tím dát to dítě do děcáku - samozřejmě s tím, že se umožní jeho adopce do náhradní rodiny. A věř tomu, že když nebudou překážet hory papírů, dítě je do tří měsíců u nových rodičů doma.
Od roku 1948 seděli v každé.Kromě oposmluvní vlády neseděli lidovci ještě v té vládě ODS+nestraníci, která vládla v roce 2006 bez důvěry sněmovny.
To, jakym stylem nam sem vnutili americky radar mi poradne hnulo zluci.Vnutili? On už tu stojí? Nevím, kde bydlíš, ale tady v ČR jsem svobodně zvolil lidi, kteří mne zastupují. Ostatní měli tutéž možnost. Jisté množství rozhodovacích práv se tedy přesunulo na tyto zástupce, a to s mým vědomím. Nehledě na to, o radaru začali jednat socani. Tak, či onak, obviňovat z čehokoli kolem toho pouze ODS je nesmysl. Ve vládě jsou další dvě pol. strany a ve Sněmovně čtyři. Suma sumárum: socani jednání začali, ODS, SZ a KDU-ČSL v jednání pokračují a komouši by radar chtěli taky, ale raději ruský (stačí nahlédnout do historie). Takže tzv. "radar" vlastně chtějí všichni.
Zatimco clenstvi v NATO se nasi bezpecnosti primo dotyka, a tudiz jsem ochoten neexistenci referenda pochopit, u radaru tomu tak neni.A o co se členství v NATO dotýká bezpečnosti více (nebo méně) než radar?
Nevzpominam si, ze by ODS mela ve svem programu prosazeni radaru.A já si nevzpomínám, že by nějaká strana měla ve svém programu řešení tzv. "hospodářské krize" nebo třeba nějakých povodní. Většina stran má ale v programu něco zcela obecného, např., že budou řešit katastrofy nebo že chtějí růst ekonomiky... Mimochodem, která strana měla v programu, že nechce tzv. "radar"?
Clenstvi v NATO je smluvni pakt o vzajemne obrane. Nedelam si iluze o ochote ostatnich prijit nam na pomoc, ale je to porad vic nez nefunkcni boule vnucena narodu proti jeho vuli.Obávám se, že tímto jsi se dostal do situace, že tzv. "radar" odmítáš "protože prostě proto". A jinak by mě zajímaly zdroje tvých informací (nepočítáme-li blitky.cz, Klvaňu a obecně nevyvážené zdroje). Mimochodem, co všichni máte s tím radarem? Mně se zdá, že si půlka obyvatel Česka myslí, že budeme kvůli němu nějakým pupkem světa a všichni nás budou bombardovat... Takovéto zařízení má mnoho, velmi mnoho evropských států... Podle mě je to naprosto marginální téma. A když jsme u toho. Chceš referendum i o pořízení a instalaci jiné techniky než je tento "radar"?
Proste aby rekli na rovinu jak se veci maji. To chci tolik moc?Ano. Chceš. V zemi, kde jsou tisíce kreténů typu pana Tamáše se nedá jednat s občany o nepopulárních tématech přímo na rovinu. Netvrdím, že se mi to líbí. Ale určité věci občané rozhodovat nemají, protože zvítězí populismus nad selským rozumem. Nehledě na to, že tvoje představa podání zaručeně pravdivých informací je nereálná. Vždy budou dodány takové informace, ab rozhodnutí občana bylo takové, jaké informující strana zamýšlí.
. Ale určité věci občané rozhodovat nemají, protože zvítězí populismus nad selským rozumem.Pravicacka demagogie v cele sve krase - kdyz lid hlasuje "spravne" je to slesky rozum, kdyz ne, "vyhral populismus" Opravdu nevim proc by mel narod prijmout cizi vojsko v zemi. Komunisty nazyvate zradci pritom duvod invaze byl, ze ani Novotny ani Dubcek nechteli sovetskou posadku v CSSR (Psal to historik v pravicovych novinach). Ted ji tam jisti pani chteji implantovat dobrovolne a najednou se divi , proc se to nikomu, krome par fanatiku s modrymi brylemi, a tem rozlicnym patolizalum ODS , nelibi. Problem je nejspis v tom ze jste po prevratu nezavedli nejaky modry VUML , aby se lid spravne preskolil :D
Pravicacka demagogie v cele sve krase - kdyz lid hlasuje "spravne" je to slesky rozum, kdyz ne, "vyhral populismus"OMYL. Přesně toto je demagogie. co jsi právě předvedl. Já totiž tvrdím, že lid hlasuje špatně v otázkách, kterým nerozumí. A je úplně jedno, o jaké téma se jedná, pravé či levé, zelené nebo červené. I v případě veřejného mínění, které by bylo nakloněnoo radaru, je to popuismus a špatně, protož jestli má radar negativa, lid je stejně nepochopí... A pak ho třeba myslně odsouhlasí. kapišto?
kdyz se to lidem nelibi , tak tomu nerozumej.To sis ovšem vymyslel!
Je pochopitelne, ze z takoveho vyvoje bych extra stastny nebyl - je to ale lepsi nez okupace americka....No tak toteda potěš koště
Málokdo z nich je nadšený americkou vojenskou přítomností, včetně mě. Ale je to pro ně garance, že nenastane onen Ruský scénář, který je pro ně nejhorší katastrofální variantou.Jeden z mála tvých názorů, s kterým bezvýhradně souhlasím
Volba menšího zlaKde bereš tu jistotu?Stejně uvažuje i náš Government.
Ale je to pro ně garance, že nenastane onen Ruský scénář,Pokud americka radarova zakladna by mela byt takovou garanci, proc tedy americka zakladna Guantanamo na Kube (uz od roku 1905) nebyla zaruka toho, ze nenastal takovy scenar, jaky tam nastal? Zvlaste pak, kdyz je vojensky vyznamnejsi a navic hned za humny?
Takze "mozna radar rusky" je lepsi nez "jiste radar americky". Krome toho, aliance s ruskem by byla lepsi uz jen kvuli nasi pozici - americanum budeme v pripade valky nejspis ukradeni, ale tady zacina "brana do ruska", takze pro rusy ma nase bezpecnost vyznam. Krome toho , nejhorsi vlady byly zatim vzdy podporovany USA.
Nejhorší vlády za posledních padesát let byly vlády Gottwalda, Zápotockého, Širokého, Lenárta, Černíka, Štrougala, v Čechách pak vlády Rázlova a Korčákova, a to byly vlády prosovětské. Rusko nás pořád bere jako vzbouřené gubernie, nevděčné za dobrodiní socialismu a odkloněné od Leninova učení, které je nutno zkrotit a vrátit pod ruský vliv. Česká republika je ve středu Evropy, takže radar tady stát bude - ruský nebo americký; a ruský (radar ani vliv) nechci v žádném případě, rozhodně daleko raději americký. A řev kruhů kolem Putina, Medveděva a jejich maršálů vnímám jako přiznání k mému názoru.
Krome toho, aliance s ruskem by byla lepsi uz jen kvuli nasi pozici - americanum budeme v pripade valky nejspis ukradeni, ale tady zacina "brana do ruska", takze pro rusy ma nase bezpecnost vyznam.Během posledního tisíce let ruských dějin se až moc konzistentně opakuje jeden scénář: Rusko považuje nějaké území za bezpečnostně důležité, tak ho prostě obsadí. A zkusili to nedávno v Gruzii přesto, že se spálili už před necelými 30 lety v Afghánistánu. Jejich výroky na adresu bývalých kolonií a gubernií jsou až moc výmluvné - stejně jako nátlak podtlakem v potrubí nebo napadání cizích státních serverů... Že vy byste nejradši viděl Českou republiku řízenou z Ruska nebo přímo jako jeho součást z vašich příspěvků čiší už na dálku. Uniká mi jediné - vaše motivace. Svoboda ani ekonomický prospěch jednotlivce, natož celé společnosti to nebude. Stačí si uvědomit rozdíl v občanských svobodách na různých stranách železné opony nebo vývoj obou částí Slemenců po roce 1945. Nepřicházejí vám občas na účet peníze з России?
Rizenou z Ruska bych CR/SR videt nechtel, spojenectvi techhle zemi ano.Existuje nějaká země, která je zároveň blízká Rusku, na něm formálně i fakticky nezávislá a zároveň jeho spojencem? Tyto tři věci historicky prostě nešly dohromady...
V Gruzii to bylo uplne jinak - ten konflikt zacal nekdo jiny. Je to jako znamy vtip: * Mama prijde do detske izby protoze slysi krik. Odtrhne vod sebe perouci se syny. - Co ma tohle znamenat? pta se s hnevem. - Vsechno to zacalo tim, rika maly pepa, ze mne karel vratil facku.Zralá maminka malého Pepu nevede k tomu, aby provokoval Karla, a potom nečeká za dveřmi na křik, aby mohla Karlovi zlomit obě ruce...
A variantu, že žádný radar znamená ruský radar si nepřipouští, nebo je ani nenapadá.Protoze to je blabol, nebo presneji receno manipulativni falesne dilema. Jednak neni jasne, jak by americky radar ochranil Cesko od ruskeho vlivu (viz jinde zminovana Kuba a Guantanamo) ci pripadne okupace, jednak je to v rozumne budoucnosti zcela imaginarni hrozba. Pokud by neco Cesko melo ochranit pred ruskym vlivem, tak to by spis byl nejaky novy ropovod ci plynovod, nez radar.
Ja radar odmitam proto, ze nefungujeA tyhle informace rostou?
Apriori odmitat blisty.cz a jine kriticke novinyBolševické listy jsou sice kritické, ale "kritizují" poněkud nevyváženě.
cituji ze zahranicnich, i oficialnich, zdroju je hloupe.Já nejsem nějaká lopata z Horní Dolní, tekže mě citace ze zahraničních zdrojů fakt nerozhází. Nehledě na to, co nějaké citování dokazuje? Já ti tu můžu ocitovat milion matematických skript, ale buď si jistý, že tě stejně přesvědčím, že 2 + 2 = 5.
Muzu se zeptat i ja odkud ty beres sve informace vyjma oficialni propagandy?Můžeš. Ale ani není třeba, abych ti odpovídal, neb jsem o tzv. radaru jako takovém neřekl ani slovo. Celou dobu se tu bavím vesměs o procesu jeho schvalování atd., k čemuž (předpokládám) nechceš zdroje...
Ale jiste ze ano. Byvaly bolsevik zni asi stejne jako byvaly cernoch. Taky nehltam vse co se na BL pise.Apriori odmitat blisty.cz a jine kriticke novinyBolševické listy jsou sice kritické, ale "kritizují" poněkud nevyváženě.(Viz složení a aktivity nejužšího kruhu přispěvatelů. Mimochodem, např. jistý ŠK z BL byl ve Straně, takže budeš-li se držet toho, co jsi o komouších řekl výše, jistě jej zavrhneš.)?
Predpokladam, ze jsi chtel napsat, ze me nepresvedcis. Jenomze tobe asi uniklo, ze tu neresime jestli je 2 + 2 = 5 cili neco, co jde velice jednoduse overit.cituji ze zahranicnich, i oficialnich, zdroju je hloupe.Já nejsem nějaká lopata z Horní Dolní, tekže mě citace ze zahraničních zdrojů fakt nerozhází. Nehledě na to, co nějaké citování dokazuje? Já ti tu můžu ocitovat milion matematických skript, ale buď si jistý, že tě stejně přesvědčím, že 2 + 2 = 5.
Ne, opravdu to opravdu treba je. Proto jsem te o to pozadal. Nebo chces snad rici, ze varis z vody?Muzu se zeptat i ja odkud ty beres sve informace vyjma oficialni propagandy?Můžeš. Ale ani není třeba, abych ti odpovídal, neb jsem o tzv. radaru jako takovém neřekl ani slovo. Celou dobu se tu bavím vesměs o procesu jeho schvalování atd., k čemuž (předpokládám) nechceš zdroje...
Predpokladam, ze jsi chtel napsat, ze me nepresvedcis. Jenomze tobe asi uniklo, ze tu neresime jestli je 2 + 2 = 5 cili neco, co jde velice jednoduse overit.Předpokládáš špatně. Myslel jsem tím, že i když ti ocituju jakkoli seriózní zdroj, tak v následujícím (mém) textu stejně všechno popřu a přesvědčím tě o opaku. Není problém. Mimochodem, lehce ověřitelný je i složitý vzorec, budeš mu tedy důvěřovat, nebo si ho fakt přepočítáš?
Citace dokazuje to, ze informace nejsou vycucane z prstu.Heh? A jak?
Citace z literatury (i zahranicni) maji prave tento ucel. Byl jsi na vysce? Psal jsi nejakou odbornou praci? Zkusil jsi neuvadet citace? Nevyhodili te za to? Kazdy odborny text je musi obsahovat. Neni to samospasne, ale porad lepsi nez vikendova seance na Googlu, ze ktere vzesla vladni sprava o nezavadnosti radaru.Citace dokazuje maximálně tak to, že to, co tvrdím, již tvrdil někdo přede mnou, nebo že někdo přede mnou tvrdil opak.
Ja respektuji jenom takoveto clanky. To, jestli na blistech publikuji mimojine i komunisti neni muj problem. Jejich zavrzeni jako celku je stejne zjednodusujici a hloupe, jako brat kazdy prispevek jako pravdu.Důvěryhodnost? Když v Haló novinách napíšou sto sraček a jeden pravdivý článek, máš dojem, že si budu ten jeden číst?
Ne, opravdu to opravdu treba je. Proto jsem te o to pozadal. Nebo chces snad rici, ze varis z vody?Ústava ČR. Myslel jsem si, že ji znáš.
To, jakym stylem nam sem vnutili americky radar mi poradne hnulo zluci.Radar sem vnutila suita pánů Špidly, Grosse a Paroubka. Topolánek a spol. jejich práci jen dokončují. O to větší chucpe mi připadá současný postoj ČSSD k problematice.
Zatimco clenstvi v NATO se nasi bezpecnosti primo dotyka, a tudiz jsem ochoten neexistenci referenda pochopit, u radaru tomu tak neni.Ty máš přístup k tajným dokumentům? Podle mě se dozvíme, zda a jak se radar naší bezpečnosti dotýká až tak za 40-60 let. V tuto chvíli je jeho aktivní podpora i odmítání pouhou sázkou do loterie s nejistým výsledkem...
Vadí mě například lži o zdravotní škodlivosti.Pri tom, co predvadeji nekteri odpurci radaru, by clovek skoro veril konspiracni teorii, ze je plati Klvana za ucelem diskreditace odpurcu radaru vseobecne.
Mimo to. Nevím proč by nějaký pepan z dolní horní s hnojem na botách měl rozhodovat o otázce bezpečnosti státu. Jak může rozhodovat o něčem, co přesahuje rámec jeho chápání. Já jsem vysokoškolsky vzdělaný člověk, jsem dítě informační doby, tao otázka mě zajímá, a netroufám si o sobě tvrdit, že jsem kompetentní ji rozhodnout! Jak to může řešit stádo lidí, kteří tomu nerozumí. Vždyť takové rozhodnutí stojí automaticky za hovno!A proc by nejaky pepan z horni dolni mel rozhodovat o tom, jak mu bude ISP filtrovat internet, kdyz to presahuje ramec jeho chapani, hm? Copak, nelibi?
Zatimco clenstvi v NATO se nasi bezpecnosti primo dotyka, a tudiz jsem ochoten neexistenci referenda pochopit, u radaru tomu tak neni.
O radaru by v žádném případě nemělo rozhodovat žádné referendum; o tom měla rozhodovat složka, která odpovídá za bezpečnost státu, tedy armáda ČR, na základě jednak informací složek, které mají sbírat a vyhodnocovat informace, tedy rozvědky, jednak našich závazků vúči NATO. Parlament pak měl maximálně říci, jestli to z rozpočtu zaplatí nebo ne, a popřípadě pak nést odpovědnost za své rozhodnutí.
Teď už je to zpolitizované tak, že dobré řešení neexistuje, jen špatné a ještě horší. Tenhle týden (nebo minulý) běžel v televizi večer o radaru a nějaký dědek z Brd se tam rozhořčoval: "Topolánek je žid, George Bush je taky žid; vždyť nemají vůbec právo nám vnucovat radar". A takoví inteligenti by měli hlasovat v referendu?
A když už jsme v NATO, tak se všemi právy a povinnostmi, a ne jen čekat, že prsty si budou pálit všichni kolem a my si budeme vegetit ve svém smrádečku a klídku.
A jestli si myslis, ze blbci se nachazeji jenom mezi odpurci radaru, tak potes koste. To snad ani nema cenu se dal o necem bavit.
Blbci jsou na obou stranách; na tom se snad shodneme. Příklad jsem použil jen proto, že odpůrci radaru jsou nejhlasitější a s jejich argumenty zčásti nesouhlasím (argumenty pacifistické: když ukážeme, že máme holé ruce, tak se nepřítel zastydí, půjde do sebe a nabídne trvalý mír. Argumenty zápecnické: když nepřítel uvidí, že nejsem ozbrojen, tak se půjde prát na vedlejší dvorek a mně nechá na pokoji - tento argument jsem měl na mysli poznámkou o smrádku a klídku. U komunistů pak ještě vzpomínka na zlaté časy Varšavské smlouvy a sovětských raket). Část argumentů pak stojí za debatu - škodlivost na člověka a přírodu, účinnost a efektivnost systému, zahraničně politické souvislosti a podobně.
Svůj negativní názor na referendum bych ilustroval na příkladu IT: řekněme, že firma chce nasadit systém řízení podniku a bude se rozhodovat, jestli má být koupený SAP, nebo se má systém nechat napsat na zakázku. Tak vyhlásí podnikové referendum, kde o tom nechá rozhodnout zaměstnance; hlas šéfa IT bude mít stejnou váhu jako hlas zámečníka nebo pomocného dělníka. Rozhodnutí pak bude mít vliv na existenci firmy a tím na všechny zaměstnance. Jaké znalosti a informace pak má ten zmíněný zámečník, aby mohl zodpovědně dát svůj hlas? Kdo by měl mít hlavní slovo při rozhodování? Podle mně šéfové těch oddělení, které budou se systémem pracovat, a ředitel firmy pak jednotlivé závěry shrne a vydá konečné rozhodnutí. A radar je podle mně daleko složitější a komplexnější problém než SAP a naše znalosti o něm jsou na úrovni toho zámečníka. Parlament by pak měl být v roli toho ředitele, čili až na samotný závěr.
Priklad je jinak velmi vhodny, neb se vi, ze krome velkych nednarodnich firem je SAP pro firmu vzdy to nejhorsi reseni.Se ví? Kdo ví? Rychlý odsudek je tak snadný, že...
Topolánek je žid, George Bush je taky žid; vždyť nemají vůbec právo nám vnucovat radarCo mají nacisti, komunisti, arabští muslimové a další hnusná verbež s těmi Židy, že je chtějí furt nějak vyhlazovat nebo je "aspoň" perzekuovat? Já jsem si myslel, že aktuální "univerzální nepřítel" je teďka V. Klaus, New World Order atd. a že Židi už moc nefrčí...
Dokonce lidé chtějí mluvit do záměrů architektovi, kterého si najdou na stavbu svého domu a nechtějí jen poslouchat odborníka co ví, kde má co stát.Aby ne. Většina architektů stále žije někdy v roce raz dva a nemá ponětí o tom, že existují věci jako telefon, počítačová síť a podobné. Takže navrhne dům, ale když chce člověk něco propojit, tak musí posléze objednat zedníky a ti sekají díry do zdí (No, uznávám, že trochu přeháním. Velká část architektů už si všimla, že existuje teelefon.)
zvolíme si příště nácky?Ale né, ty to přece vidíš špatně; jak můžeš srovnávat lidumilné komunisty a nacisty?! Vždyť mezi těmito hnutími je hrozně velký rozdíl, ty to fakt nevidíš? :-O
Emerová, Palas, Martínek....Není se co divit, že se do krajských rad hrnou komouši. Například všichni tři výše jmenovaní byli ve Straně... Ale když říkám, že ČSSD je strana komoušů, tak mi nikdo nevěří. :-/
Opravdu je to prekvapive -oni se ti komunisti musi i necim zivit.Komunista přece pracuje podle svých možností (není vůbec motivován penězi nebo jinak "hmotně") a bere si podle svých potřeb.
Ted vazne - dotycneho jen chvali ze i kdyz mel stesti a vydelava slusne, uvedomuje si ze vetsina naroda ho nema, a mozna ho moc dlouho nebude mit ani von.A kolikpak dává dobrovolně ze svých příjmů těm, kteří "to štěstí nemají"?
Pruzkum u nas v SR ukazal ze 48% lidi se ma vyslovene hur nez pred prevratemTakové průzkumy mají malou vypovídací hodnotu. Mohou hodnotit buď subjektivní spokojenost anebo kupní sílu. V prvním případě je to záležitostí psychologie, ve druhém to postihuje jen malou část toho, jak se lidé mají. Ono je hezké mít víc peněz, ale když se ta potřebná věc nedá koupit, jsou peníze k ničemu.
A hlavně se před převratem skutečně lépe měli jen pracovníci privilegovaných profesí - lidi z JZD, dolů, těžkého průmyslu nebo od železnice. Ostatní na tom byli oproti nim výrazně hůř i přes vyšší vzdělání nebo těžší práci.Pruzkum u nas v SR ukazal ze 48% lidi se ma vyslovene hur nez pred prevratemTakové průzkumy mají malou vypovídací hodnotu. Mohou hodnotit buď subjektivní spokojenost anebo kupní sílu. V prvním případě je to záležitostí psychologie, ve druhém to postihuje jen malou část toho, jak se lidé mají. Ono je hezké mít víc peněz, ale když se ta potřebná věc nedá koupit, jsou peníze k ničemu.
Komunista přece pracuje podle svých možností (není vůbec motivován penězi nebo jinak "hmotně") a bere si podle svých potřebTo by platilo v komunismu , ale ten nebyl jeste nikde dosazen - ted musi delat co se da. Kdyby delal co rikas, nejspis by jej zabasli, a tim by asi moc nedosahl.
A kolikpak dává dobrovolně ze svých příjmů těm, kteří "to štěstí nemají"?Z prijmu jim nemusi davat nic - jednak by to stejne nepomohlo, a jednak by jen z vlastni kapsy vyplacel to vo co je vokrada zamestnavatel. Co se jineho tyce je dovolim si tvrdit vcelku mozne ze prispiva na fungovani hnuti a strany - za prvni republiky komunisti v parlamentu jsi nechali delnicky plat (vysi) a zbytek davali strane. Dnes ma i jine zdroje financi takze takova opatreni nejspis nejsou nutna ale to by ses musel zeptat dotycneho pana A konecne - rekl bych to spise opacne - dnes neni problem veci sehnat, ale koupit (za co?) a je to problem mnohem horsi. jinak mam spatny pocit ze ten pruzkum je malo vypovedny pro to, ze rika neco co nechcete slyset.
To by platilo v komunismu , ale ten nebyl jeste nikde dosazen - ted musi delat co se da. Kdyby delal co rikas, nejspis by jej zabasli, a tim by asi moc nedosahl.To jsem si jen rýpl
Z prijmu jim nemusi davat nic - jednak by to stejne nepomohloJaké nepomohlo? Když třeba někdo chce studovat, má k tomu předpoklady, ale chybí mu peníze, finanční příspěvek mu nepomůže? Takových příkladů jsou mraky. Někdo pomáhá, někdo kecá (a říká, že by pomohl, ale nejde to), tak to bylo vždcky.
A konecne - rekl bych to spise opacne - dnes neni problem veci sehnat, ale koupit (za co?) a je to problem mnohem horsi.Ne, mnohem horší je, když něco není. Nedostatek peněz je snáze řešitelný než nedostatek základních věcí denní potřeby. Nehledě na to, že i tehdy bylo mnoho lidí, kteří na tom byli finančně velmi špatně.
mam spatny pocit ze ten pruzkum je malo vypovedny pro to, ze rika neco co nechcete slysetTo není pravda. Každý samozřejmě jinak vnímá průzkumy, s nimiž se ztotožňuje a ty ostatní. Ale zmíněný průzkum nemohu považovat za relevantní, pokud nevím, jak se k uvedenému číslu došlo, co se vlastně zjišťovalo, a v neposlední řadě zda to skutečně vystihuje podstatu věci. Takto lze totiž dělat různé závěry na základě lecčeho. Je to na podobné úrovni, jako když se měřila vyspělost států podle výroby oceli na obyvatele. Jakou to mělo vypovídací schopnost o tom, jak se celkově v takovém státě žilo?
Krome toho ty zakladni veci denni potreby se sehnat dali
Fakt? Možná ty nejzákladnější, to ano, ale ještě si i přes svůj nižší věk moc dobře pamatuji na ty prázdné regály v obchodech, na to, že jsme mohli jíst maso jenom každý třetí den, protože prostě nebylo a na to, že když zrovna pátého v měsíci nebyl doma nikdo, kdo by koupil toaleťák, tak jsme si mohli vytřít prdele leda tak dlaní.
Myslíte si, že bychom tu měli internet, víc než dva televizní kanály nebo třeba bezvízový styk s USA, nebýt revoluce? Možná, že Internet je cenzurovaný, nebo zrovna ten styk s Amerikou tak úplně bezvízový není, ale dostat se tam teď může každý, kdo „jenom“ vyplní dotazník. Moc dobře vím, že dnešní doba není ideální, pořád je co zlepšovat, ale já se tedy pod taktovku rudých sviní vrátit nechci.
Život tenkrát nebyl lepší, to ani náhodou.
Dnes vydela delnik 10 000 Kc kdyz ma stesti a nejakej manazer 100 000 Kc - co to ma byt?? Co prevratnyho udelal ze jsi zaslouzi 100x delnicky plat?Ehm, 10x
Tech lidi bylo omnoho min , a taky nebyli takovy rozdily v platech (delnik vydelal rekneme 2000Kcs , mistr treba 3500Kcs ...)Nebyly rozdíly v platech, ale například vysokoškoláci třeli bídu s nouzí. Nástupní plat stavebního inženýra byl v roce 1972 na úrovni 1200-1300 Kčs, v roce 1980 pak 1800-1900 Kčs. Nárůst platu s lety praxe byl velmi pomalý, tito lidé na tom byli hůře než mistři ve fabrice.
Dnes vydela delnik 10 000 Kc kdyz ma stesti a nejakej manazer 100 000 Kc - co to ma byt??Kdo chce mít těch 100 000 Kč, ať si jde tu manažerskou práci zkusit. Když je tak snadné, tak to zvládne každý, ne? Jinak 10 000 Kč je v dělnické oblasti hodně mizerný plat. Např. TPCA aktuálně nabízí v základu 18 000 Kč na nejnižší dělnické pozici.
Krome toho ty zakladni veci denni potreby se sehnat daliAž na to, že občas nebylo čím si utřít zadek, občas nebylo čím sladit, s masem a pečivem to bylo leckdy hodně náročné, kvůli běžným lékům na recept musel člověk objet 5 lékáren (v typickém okresním městě byla jen jedna, takže je jasné, co to znamenalo), kvůli hloupé rouře ke kamnům (bez níž jaksi nelze topit) jsme v roce 1988 projezdili půlku jižních Čech, když měl člověk v nádrži málo benzinu a opozdil večer svůj odjezd z chalupy, musel jít k sousedům žebrat o trochu benzinu (protože nejbližší otevřená pumpa byla 50 km daleko) atd.
Zjistovalo se to primym dotazemČili subjektivní hodnocení. Mozek má přirozenou tendenci vytěsňovat špatné vzpomínky a ponechávat jen ty dobré. Levný chleba se pamatuje, ale že ho už ve dvě odpoledne v pekárně neměli, to už člověk zapomene. Levná voda se pamatuje, ale že kvůli jejímu nedostatku v létě občas vůbec netekla, to už se zapomíná. Léky bez doplatku (jen s korunou za recept) se pamatují, ale že když člověk dostal recept na antibiotika, musel někdo z rodiny jezdil po lékárnách v okolí, to už se z hlavy vytratilo.
Stačí si jen proklikat statistický úřad. To, že dřív "měli lidi práci" je pravda, ale důsledkem jsou špatné pracovní návyky, což dnešním padesátníkům dělá problémy (firmy je nechtějí brát ne proto, že by byli neperspektivní - mají před sebou ještě nejméně deset let práce - ale protože jsou socialistickými pracovními zlozvyky zkažení). Vandalismus byl pořád, organizovaný zločin také - viz veksláci, černý obchod, socialističtí taxikáři, zelináři, kupčení s "výhodami", tuzexovými bony, valutami, benzínem, pořadníky na auto, podpultový prodej, pašování hodinek, džínsů, korupce při přijímačkách na školy, kádrové fízlování uchazečů o cokoliv ...
Lidi to hodnotí jako lepší dobu ne proto, že by bylo líp, ale proto, že tehdy byli mladí a že za dvacet let na to špatné pozapomínali.
Za komunistů se studentům říkalo "studuješ za dělnické peníze"To, že ten vysokoškolák ty peníze potom celý život vracel tím, že bral malý plat (a část skutečné hodnoty jeho mzdy tedy zůstávala státu), tohleto studování za dělnické peníze mnohonásobně kompenzuje.
No, tak tohle vysvětluj někde jindeTo rozhodně nebylo míněno jako opozice. Spíš jako doplnění.
Tak tady jste si krásně naběhl. Komunismus (dle Marxe) v jistých podmínkách skutečně fungovat může, a poměrně úspěšně funguje. Zkuste přijít na to, kde funguje a co jsou ty podmínky. Nápovědou vám může být to, že v žádném z těch případů nebyl dosazen, to by totiž nefungoval. :PKomunista přece pracuje podle svých možností (není vůbec motivován penězi nebo jinak "hmotně") a bere si podle svých potřebTo by platilo v komunismu , ale ten nebyl jeste nikde dosazen - ted musi delat co se da. Kdyby delal co rikas, nejspis by jej zabasli, a tim by asi moc nedosahl.
Úžasný je pan Štefek, předseda mladých komunistů, je správcem sítě v soukromé firmě a je dobře placen.ÚV KSČM je soukromá firma? Už i komunisti jdou asi trochu s dobou a zprivatizovali si ústřední výbor
Aha, tak to já jsem se ze zde uváděného zdroje dočetl, že je soudruh Štefek zaměstnancem ústředního výboru KSČM.
Od konce roku 2003 až do současnosti pracuji jako správce sítě na ÚV KSČM.
No ale jinak je mi to vcelku jedno, co dělají dnešní mladí soudruzi. Dokonce jsem ani nevěděl, že nějaký soudruh Štefek existuje a zajisté i soudruzi se musí něčím živit.
Mě zdejší osvícenecké diskuze příliš nezajímají. Ale zajisté je třeba v co největší míře budovat kapitalismus mafiánského střihu a prohlubovat spojenectví vlezdoprdelkováním (V. Parkanová - oslavná píseň na americký radar) budováním radaru, a zavádět americkou kulturu všude tam, kde to jen trochu bude možné. Pro nejmenší tady máme Mickey Mouse, pro trochu odrostlejší tu je MacGyver (co umí udělat z propisky raketu s plochou dráhou letu) no a pro dospělé tu máme radar. Ve volných chvílích je možno navštívit i nějaký ten multiplex a zachroustat si popcorn.
Indoktrinace a vymývání mozků se změnou režimu nezmizely, to jsem tím chtěl jen říci. Jen k tomu dnešní náš Velký bratr za oceánem používá mnohem důmyslnější prostředky. Jedno však má náš dnešní Velký bratr a tehdejší SSSR společné - a to jsou mocenské zájmy. To mi prostě tady nikdo nevymluví.
Ale nač tady remcat, vemte si příklad ze soudruha Štefka a děte tvrdě makat . S americkým svazem na věčné časy a nikdy jinak. Ámen.
Proc squaw, je snad indian?A proč ne?
Socialismus zkrachoval ekonomicky (nikoliv politicky nebo vojensky) právě z absolutního nedostatku motivace jakožto hybného prvku společnosti,O tom by se dalo polemizovat. Me pripada, ze lide v komunismu prave casto motivaci meli, ale nebylo mozne prislusnou vec politicky prosadit. Jinymi slovy, problem byl, ze moc byla koncentrovana v prilis male skupine lidi (vnitrni strane). V systemu, ktery mame dnes, je ta moc koncentrovana daleko mene (i kdyz z meho pohledu stale jeste dost, a proto se domnivam, ze ve spolecnosti existuji jeste znacne rezervy co se efektivity tyce). Ale spousta ceskych inzenyru mela ohromnou motivaci ke zlepsovani i pres tuto barieru. Pokud plati co tvrdite, jak si vysvetlujete opensource?
ale pro nějaký družstevní server
To je myšleno tak, že by ten server byl družstevní v tom smyslu, že by mohl k němu každý volně přistupovat a administrovat ho? Ale spíše jste to myslel v otázce vlastnictví .
Administruj servery bezpečně, posílíš tím mír a socialismus!Builduj
Media porad na vladu utoci, ale zemi a lidem se dari lipCož je ovšem zásluha minulé vlády, nikoliv té současné. Ta současná navíc voličům slibovala, že reformní opatření zruší. A hle, zrušili jich pár, u ostatních se ukázalo, že fungují.
Proc squaw, je snad indian?? :D Indiánům se přece říkalo rudoši
A komunistům se říkalo také Komančové . Ale pod pojmem Comanche si dnešní mladá generace představí spíše americký bojový vrtulník, ze kterého vyskočí americký hrdina s vlaječkou na rameni. Tento hrdina kosí všechny nepřátele americké demokracie, ruské mužiky a ošátkované šašky v turbanech po desítkách. Ztráty posádky vrtulníku = 0, zatímco ostatní nepřátelé jsou na hlavu poraženi. Konec mise (nebo televizního seriálu) je zakončen pokřikem "Jůesej, jůesej!" anebo dojemným salutováním před americkou vlajkou. Jak jsou na tom se svými činy tito američtí hrdinové doopravdy (a ne v přiblblém filmu) se můžeme přesvědčit třeba v Iráku. Této dnešní masové přihlouplé televizní produkci se může inteligentní člověk jenom z celého srdce zasmát.
Jak jsou na tom méně inteligentní lidé, o tom lze víceméně i nadále diskutovat. Za co se ale opravdu stydím, je předávání CD s oslavnou písní na radar českou ministriní obrany. Když jsem si o tom psal se svou známou ze Skotska a vysvětloval jsem jí jak to bylo, tak jsem se opravdu styděl za to, že jsem Čech. Ve svých úvahách a bezduchém blábolení budu tedy pokračovat dále. Proč se dneska plive na Rusko a všechno co je ruské? Proč už dneska prostor za slovenskými hranicemi jakoby neexistoval? Možná si už dnešní lidé myslí, že nás osvobodil vojín Ryan a ne sovětská armáda. Mimochodem americké ztráty ve druhé světové válce byly naprosto zanedbatelné v porovnání s ruskými (které šly do milionů). Větší podíl na tom, že v dnešní ČR nevládne SS-Obergruppenfuhrer Reinhard Heydrich společně s Emilem Háchou, má rozhodně tehdejší Sovětský svaz. Bohužel další smutnou kapitolou v našich dějinách je to, že ty samé tanky co nás osvobodily v roce 1945, pak o 28 let později nás přijely "osvobodit" znovu.
V dobách, kdy se po stepích dnešního Mongolska proháněl Čingischán, sloužilo Rusko po dlouhá staletí jako nárazník před nájezdy bojovných východních národů - a to pro celou Evropu. Taky kvůli tomu bylo Rusko celý středověk skoro o 100 let pozadu. Když to tedy celé shrnu kolem a kolem, tak pro mě má rozhodně větší historický význam Rusko (do poloviny 20. století), než dnešní slavné Spojené státy. Co je tak závadného a špatného na ruském jazyce? Ano, je to přeci jazyk okupantů, tfuj, tfuj, tfuj! Tento odporný jazyk má ale s naším jazykem mnohem víc společného než angličtina. Oba jazyky (český a ruský) vznikly na stejném základě - kterým je staroslověnština. Slovní zásoba a další věci jsou si více než podobné. Jen tak mimochodem, ruština je pro Čechy i velice zábavný jazyk, hlavně kvůli rúzným synonymům a analogiím
Mě jen na těchto politických diskuzích zaráží trochu to, jak se tady někteří obouvají do Ruska a do toho, jak je všechno z Ruska špatné a prohnilé. Argumenty na základě nějakého primitivního antikomunismu a protiruské intervence mě ještě nepřesvědčily. Oni totiž místní pravicoví intelektuálové strašně trpěli pod sovětskou okupací. Buď v té době ještě nežili, anebo se houpali v kočárku a nomohli mít z toho ještě rozum. Jinak se mi ale moc líbí diskuzní pana Smolíka, protože jsou založeny na racionalitě a vlastní zkušenosti. Nějaké výkřiky o sockomouších a jiné primitivní argumenty mě totiž nikdy nepřesvědčí.
Kdybych to měl ale celé shrnout, tak žiju radši v dnešní době, než v době před listopadem 1989. Pomineme-li různé Viktory Kožené, Krejčíře, Mrázky, Pitry a jim podobné, tak dnešní doba přináší víc pozitiv, než předlistopadové období. No a samozřejmě nesmím zapomenout na mého oblíbeného MacGyvera, americké hrdiny z vrtulníku Comanche a přiblblé seriály. Tyto dnešní výdobytky mi sice taky pěkně lezou krkem, ale snad to nějak překousnu
Možná si už dnešní lidé myslí, že nás osvobodil vojín Ryan a ne sovětská armáda.Vojín Ryan osvobodil část republiky (což zase snadno zapomenului komunisti) a nebýt toho, že se musel zastavit na demarkační čáře, osvobodil by toho i víc. Navíc rusové se tu často chovali víc jako okupanti než jako osvoboditelé. Osobně bych to bral jako půl napůl. Slovensko nepočítám.
Mimochodem americké ztráty ve druhé světové válce byly naprosto zanedbatelné v porovnání s ruskými (které šly do milionů).Což ovšem nelze považovat za plus pro Rusko. Za ruské ztráty mohlo ruské vedení a velení, které nařídilo ani píď země bez boje. Vojáci byli neozbrojení, ale přesto museli jít do útoku, protože politruk a jeho poskokové ozbrojení byli. To, že se zpočátku proti německému kulometu vrhala jedna vlna neozbrojených vojáků az druhou, nebylo nic tak výjimečného. To potom ztráty jdou do miliónu snadno, ale úplně zbytečně.
Větší podíl na tom, že v dnešní ČR nevládne SS-Obergruppenfuhrer Reinhard Heydrich společně s Emilem Háchou, má rozhodně tehdejší Sovětský svaz.Vzhledem k výše zmíněnému je toto sporné.
Mě jen na těchto politických diskuzích zaráží trochu to, jak se tady někteří obouvají do Ruska a do toho, jak je všechno z Ruska špatné a prohnilé.Všechno ne, ale několikasetletá snaha kontrolovat co největší území i silou, tisíciletá historie absence jakékoliv demokratické vlády, to jednomu na důvěře nepřidá.
"Vojin Ryan" osvobodil zanedbatelnou cast cech, proc, o tom jindyJsem si jistej, že lidé z Plzně by s tebou tak úplně nesouhlasili.
(kdyz jim bylo tak pilno, proc jen kecali o otevreni druhe fronty, kdyz sovetsti vojaci hynuli v boji za osvobozeni evropy od zhouby fasismu? Ja to beru jako pokracovani Mnichova '38)Všiml sis, že existovalo něco jako válka v tichomoří? Rusko válčilo na jedné frontě, USA válčily na jedné frontě. Proč Rusové nezaútočili na Japonsko, když američtí vojáci hynuli v boji za osvobození Tichomoří od zhouby fašismu? Oba státy byly ve stejné situaci a nakonec to přece jenom byly USA, kdo otevřel druhou frontu. Když nepočítám útok na Japonsko ke konci války, kdy SSSR obsadil území státu, který se nesměl bránit.
Ale ano, neozbrojeni rusti vojaci byli leda v I sv. v.Doplň si mezery v historii.
ve druhe jim sice na zacatku selhavala logistika ale Stalin pak vymenil neschopne velitele, a dalo se to do poradku.Nejsi náhodou nějaký mladý komunista nebo příslušník podobné pakáže, že tady šíříš takové nesmysly? Stalin velitele měnit nemusel, protože těsně před válkou podlehl stihomamu, že se ho armáda pokusí svrhnout, tak je nechal pro jistotu popravit. Pak žádné neměl, během války ty posty byly postupně obsazovány. (Stejnou smůlu neměli jenom vojenští velitelé, o pár let dřív Stalin podlehl stihomamu, že se ho pokusí svrhnout učitelé.) Nebýt ruské zimy, která Němce zastavila před Moskvou, tak se mohli Rusové i se Stalinem jít klouzat někam na Sibiř. Ruská armáda s tím neměla nic společného.
Ekonomicka uroven slovenska dobehla cechy az kolem roku 1950, protoze za burzoazni 'demokraticke' republiky se vo jeho rozvoj nikdo nestaralPeníze na Slovensko tekly od dvacátých let. Samozřejmě vybudovat průmysl z ničeho chvíli trvá a komunisti po roce '50 v tomto případě akorát těžili z faktu, že v té době se ty investice už začaly projevovat.
tehdy to byla zaostala polnohospodarska zeme samej rolnik a farar(proto pak vyhrala HSLS).Demagogický blábol, nic jiného.
Pak pochopitelne pomohla smrt chana.
Ano, podle tehdejších zvyklostí se musely kočovné hordy stáhnout zpátky na svá území k volbě nového chána. Nájezdy ale neskončily smrtí Čingischánovou, ale pokračovaly i nadále po dlouhá staletí. K nájezdům se připojily i jiné východní národy, takže Rusko jako nárazník sloužilo.
Taky je dobre si uvedomit, ze Rusove u nas nebojovali z ciste lasky ale z pouhe vypocitavostiA kdo bojoval ve druhé světové válce z čisté lásky? Nebyl to vojín Ryan?
Taky neni pravda, ze se Cestina a Rutina vyvinuly ze staroslovenstiny.To je pravda, ten prazáklad tam je. Konstantin zavedl pouze spisovnou formu jazyka, tj. hlaholici.
Nesmysly - rusove apelovali na vytvoreni protinemecke koalice jeste pred zacatkem valky.[Citation needed] Podle mých informací se Rusko paktovalo s Německem dlouho před uzavřením spojenectví
Cestina a rustina SE vyvinuli ze staroslovienstiny.Další takový... Ze staroslověnštiny se nejen nevyvinula čeština, ona se z ní ani nevyvinula ruština! A to i když zavřu obě oči. :-S
Rozdeleni polska bylo pochopitelne, pac sovetsky svaz nebyl jeste pripraven valcit s nemci, a potreboval cas na konsolidovani , a prehozeni prumyslu.Další nesmysl. Sovětský Svaz se před válkou na válku s Němci nepřipravoval, protože Stalin nevěřil, že ho Německo napadne. Nevěřil tomu, když mu to hlásila rozvědka těsně před invazí, a nevěřil tomu ani několik dní po začátku invaze.
Podelili se s Nemci o Polsko a pak je vesele zasobovali a kseftovali s nimi.I předtím. Německé zbraně (tanky, letadla) se od poloviny třicátých let vyvíjely v Sovětském Svazu.
Proč se dneska plive na Rusko a všechno co je ruské?Příklad prosím...
Možná si už dnešní lidé myslí, že nás osvobodil vojín Ryan a ne sovětská armáda.Spíš už nevnímají vyhnání Němců Rusy jako osvobození.
Mimochodem americké ztráty ve druhé světové válce byly naprosto zanedbatelné v porovnání s ruskými (které šly do milionů).Pěkný výrok. Do chvíle, než si člověk uvědomí, že na americkém území se neválčilo, rudá armáda po čistkách nefungovala zrovna efektivně a že kvalitní výstroj a výzbroj byla v SSSR dostupná až koncem války. Naprostá neúcta k lidskému životu v SSSR taky udělala své.
Větší podíl na tom, že v dnešní ČR nevládne SS-Obergruppenfuhrer Reinhard Heydrich společně s Emilem Háchou, má rozhodně tehdejší Sovětský svaz.Role dr. Háchy, kterou mu připisujete, je jako vystřižená z předpřevratových učebnic dějepisu. Co takhle se dovzdělat? :P Zlehčovat roli kteréhokoliv ze spojenců je nefér vůči všem. Nebýt východní fronty, těžko by přežila Velká Británie a naopak, nebýt západních operací - především likvidace německého průmyslu a zásobování SSSR, težko by měli Rusové v tehdejším stavu šanci ubránit cokoliv na západ od Uralu. Ano, SSSR vytlačil nacisty z větší části území ČSR. Ovšem bez spojenců by je nevytlačil vůbec.
Bohužel další smutnou kapitolou v našich dějinách je to, že ty samé tanky co nás osvobodily v roce 1945, pak o 28 let později nás přijely "osvobodit" znovu.Přijeli si udělat pořádek v kolonii zabrané o 23 let dříve, která si začínala myslet, že by se obešla bez souhlasu SSSR ke každému uprdnutí. Stejně jako v Maďarsku 12 let předtím...
V dobách, kdy se po stepích dnešního Mongolska proháněl Čingischán, sloužilo Rusko po dlouhá staletí jako nárazník před nájezdy bojovných východních národů - a to pro celou Evropu.Tak teď nevím, jestli to jsou historické neznalosti, nebo úmyslné lži. Proti nájezdům před mongolskou invazí byli sami chráněni povolžskými kočovnými kmeny, během mongolské invaze byli rádi, že vůbec přežili a po invazi se severovýchodní část původních východních slovanů sama stala bojovným státem neustále se rozpínajícím na všechny strany. Včetně západní. Stačí se podívat na historické vztahy Ruska a Moldavska, Ukrajiny, Polska, Běloruska, pobaltských států i Finska...
Když to tedy celé shrnu kolem a kolem, tak pro mě má rozhodně větší historický význam Rusko (do poloviny 20. století), než dnešní slavné Spojené státy.Pro tebe možná, ale pro české dějiny těžko. Právě proto, že ruské dějiny jsou o 100 let zpožděné oproti západním. Tam počítám i ty naše, holt tisícileté úzké vazby na západ a jih holt zanechají větší stopu, než půlsetleté úzké vazby na daleký východ...
Co je tak závadného a špatného na ruském jazyce? Ano, je to přeci jazyk okupantů, tfuj, tfuj, tfuj!Takto to vidí generace našich rodičů. Má generace to vnímá jinak - pokud ten jazyk potřebovat bude, naučí se ho. Nebo taky ne a zahodí příležitost...
Oba jazyky (český a ruský) vznikly na stejném základě - kterým je staroslověnština.Tak toto je ještě horší než ty nájezdy bojovných východních národů.
Mě jen na těchto politických diskuzích zaráží trochu to, jak se tady někteří obouvají do Ruska a do toho, jak je všechno z Ruska špatné a prohnilé. Argumenty na základě nějakého primitivního antikomunismu a protiruské intervence mě ještě nepřesvědčily.Odkaz na nějaké takové "obouvání do Ruska" by nebyl?
Příklad prosím...Kdybych měl všechna svá tvrzení dokazovat příklady, tak strávím půl dne vyhledáváním citací na abclinuxu a českém internetu. To platí i na ostatní tvoje "příkladové otázky".
Možná si už dnešní lidé myslí, že nás osvobodil vojín Ryan a ne sovětská armáda. Spíš už nevnímají vyhnání Němců Rusy jako osvobození.Tím jsem chtěl říct, že si to pravděpodobně dnešní omladina díky černobílému vnímání světa může skutečně myslet. Nic víc, nic míň.
Role dr. Háchy, kterou mu připisujete, je jako vystřižená z předpřevratových učebnic dějepisu. Co takhle se dovzdělat? :PV čem se mám o Háchovi dovzdělat? Myslím si, že toho vím o Háchovi poměrně dost, a to z různých pramenů.
Zlehčovat roli kteréhokoliv ze spojenců ...Roli žádného spojence ve druhé světové válce v žádném případě nezlehčuji. Uvádím pouze historická fakta. Co se takhle dovzdělat, a neuvádět, že SSSR nevytlačil nacisty z větší části území ČSR, ale z území Protektorátu Čechy a Morava a ze Slovenského štátu?
Co je tak závadného a špatného na ruském jazyce? Ano, je to přeci jazyk okupantů, tfuj, tfuj, tfuj!Opět uvádím postřehy z tohoto serveru a jiných zákoutí českého internetu.
Oba jazyky (český a ruský) vznikly na stejném základě - kterým je staroslověnština.Tak v této otázce mě tvůj výklad velice zajímá. Zatím jsem se kromě narážek na nevzdělance žádného výkladu nedočkal. Pravděpodobně se dočkáme toho, že se čeština vyvinula z ugrofinských jazyků.
Odkaz na nějaké takové "obouvání do Ruska" by nebyl?Odkazů je mnoho a stačí umět číst.
V čem se mám o Háchovi dovzdělat? Myslím si, že toho vím o Háchovi poměrně dost, a to z různých pramenů.O tom, jaký podíl na invazi za druhé republiky a vládě v protektorátu měl. Hácha byl starý nemocný pán, který pravděpodobně věděl, že nic neovlivní, a že co dělal, dělal s tím, že to někdo udělat musel a on že se konce války stejně nedožije.
O tom, jaký podíl na invazi za druhé republiky a vládě v protektorátu měl.
Hácha byl starý nemocný pán, který pravděpodobně věděl, že nic neovlivníPřesně tak, to jsem tím chtěl naznačit, že byl Hácha v podstatě loutkou, která v tehdejším Protektorátu neměla takřka žádné pravomoce. Naznačoval jsem snad něco jiného? PS: Na jaké invazi?
PS: Na jaké invazi?Obsazení republiky Německem. IIRC Hácha to podepsal dokument, kterým odevzdal správu ČR do německých rukou.
Obsazení republiky Německem. IIRC Hácha to podepsal dokument, kterým odevzdal správu ČR do německých rukou.
Jo takhle jste to myslel. Obsazení zbytku území českých zemí po Mnichovské dohodě nebylo žádnou invazí, ale zcela poklidným aktem, který byl důsledkem Mnichovské dohody a podpisu prezidenta Háchy. Němci měli cestu prakticky otevřenou a téměř na žádný odpor nenarazili.
Invaze je násilné vniknutí cizích vojsk na cizí území (nečekané). Pod pojmem invaze bych si představoval např. vylodění spojenců na Sicílii. Taky nevím co znamená to IIRC , ale Hácha určitě s Hitlerem přes IRC nechatoval. Také do vzniku ČR zbývalo ještě mnoho let.Tím jsem chtěl říct, že si to pravděpodobně dnešní omladina díky černobílému vnímání světa může skutečně myslet. Nic víc, nic míň.Připadá mi, že máte podobně černobílé vidění, akorát s prohozenými barvami. :P
Roli žádného spojence ve druhé světové válce v žádném případě nezlehčuji. Uvádím pouze historická fakta. Co se takhle dovzdělat, a neuvádět, že SSSR nevytlačil nacisty z větší části území ČSR, ale z území Protektorátu Čechy a Morava a ze Slovenského štátu?Ještě zapomínáte na t. č. německé území. Proto jsem si dovolil zjednodušit a napsat ČSR, prestože přímo v té době neexistovala.
Tak v této otázce mě tvůj výklad velice zajímá. Zatím jsem se kromě narážek na nevzdělance žádného výkladu nedočkal.Příště se zkuste podívat třeba na Wikipedii, bývá to dobré východisko... Tedy čeština i ruština se vyvinuly z praslovanštiny. V době vniku staroslověnštiny se ovšem už zřetelně odlišovaly západní, východní a jižní nářečí praslovanštiny, byť ty rozdíly (prý) odpovídaly nářečím dnešní češtiny. Konstantin pak staroslověnštinu kodifikoval na základě jižního nářečí z okolí Soluně. Čeština se vyvinula ze západního a ruština z východního nářečí. Nicméně ani jihoslovanské jazyky se ze staroslověnštiny nevyvinuly. Důvodem je, že byla založena na okrajovém nářečí a jinam se dostala se zpožděním, když už se místní jazyky vyvíjely jinak a díky své kodifikaci se oproti nim dále vyvíjela pomaleji.
Alepoň jeden příklad prosím...Odkaz na nějaké takové "obouvání do Ruska" by nebyl?Odkazů je mnoho a stačí umět číst.
Připadá mi, že máte podobně černobílé vidění, akorát s prohozenými barvami. :PAle kdepak, jen mi připadá, že je potřeba přinést do záplavy příspěvků dnešních mladých pravicových agitátorů také trochu historických faktů a trochu jiného pohledu na věc.
Příště se zkuste podívat třeba na Wikipedii, bývá to dobré východisko...
O Wikipedii mi nemusíš nic vykládat. Ano, před staroslověnštinou existovala i praslovanština. To nic nemění na tom, že čeština a ruština vznikla ze stejných základů. Jsem rád, že uznáváš společný slovanský základ a že jsem se nedočkal vysvětlení, že se čeština vyvinula z keltských jazyků .
Alepoň jeden příklad prosím...
Stačí si pročíst diskuzi pod článkem "Vadí vám diskusní příspěvky bez diakritiky?". Jeden takový příklad uvedu tady. Oponent v diskuzi je kvůli je obviněn z komunismu z důvodu, že nenabyl dojmu, že žil v osmdesátých letech v ruské okupaci.
Jinak ale uznávám, že celkem něco víš a tvoje argumenty mají hlavu a patu. A to je jedině dobře.O Wikipedii mi nemusíš nic vykládat.Kdybyste se poučil aspoň tam, ušetřil byste zdejší čtenářstvo spousty blábolů o vzniku češtiny (a ruštiny) ze staroslověnštiny.
Ano, před staroslověnštinou existovala i praslovanština. To nic nemění na tom, že čeština a ruština vznikla ze stejných základů.Jak už vám bylo (marně, jak vidno) vysvětleno výše, staroslověnština je písemná kodifikace jihomakedonského nářečí jižní větve slovanských jazyků, a to speciálně pro církevní potřebu (vesměs překlady Bible, liturgie, legendy). Že tato spisovná podoba byla díky příbuznosti slovanských jazyků jakžtakž srozumitelná na českém nebo ruském území (nazveme-li to tak) v žádném případě neznamená, že se tam tímto jazykem taky mluvilo, natož aby se z něj čeština a ruština přímo vyvíjely. Praslovanština je naproti tomu jazyk hypotetický, jakási jazykovědná rekonstrukce společného základu slovanských jazyků (se staroslověnštinou se může neznalým plést, protože staroslověnština je nejstarší slovanský literární jazyk). Jinými slovy, kvůli "objevu" příbuznosti slovanských jazyků češtiny a ruštiny (byť tyhle dva slovanské jazyky jsou od sebe asi ty nejvzdálenější, daleko blíž je čeština např. běloruštině) nemusíte sveřepě trvat na blábolu, tím spíš když vás na to upozorní. Tím jen vzbuzujete podezření, že hokej máte i v jiných svých teoriích.
Tím jen vzbuzujete podezření, že hokej máte i v jiných svých teoriích.Je to tak, a už nebudu oblbovat zdejší čtenáře panslavismem a hokejovými teoriemi. Pudu se podívat na televizi, jestli zrovna nedávají můj oblíbený seriál MacGyver
To nic nemění na tom, že čeština a ruština vznikla ze stejných základů.Nicméně staroslověnština s oběma jazyky měla pouze společný základ, nic víc.
je ale pravdou, že i o několik století později existovalo něco jako donští a jiní kozáci, kteří bránili hranice Ruska proti Tatarům.Otázka je, nakolik to mělo pro obranu Evropy význam. Vzhledem k tomu, jak se k sobě měly jednotlivé státy ve východoevropské nížině, mi připadá rozdíl mezi útoky ruskými a tatarskými (neplést s mongolskými
Teď samozřejmě přijde reakce v nějakém smyslu, že jsem předlistopadový nomenklaturní kádr a že vytahuji donské kozáky z předlistopadových učebnic dějepisuPohled na minulost hodný předlistopadového nomenklaturního kádru tady má někdo jiný. Váš pohled bych nazval pohledem přes mírně rusofilní brýle..
Stačí si pročíst diskuzi pod článkem "Vadí vám diskusní příspěvky bez diakritiky?". Jeden takový příklad uvedu tady. Oponent v diskuzi je kvůli je obviněn z komunismu z důvodu, že nenabyl dojmu, že žil v osmdesátých letech v ruské okupaci.To byla taky diskuse jak noha. Jeden si nevšiml třiadvacetileté přítomnosti vojsk pozvaných kolaboranty (co na tom, že většinu času byli vojáci zavření v kasárnách) a druhý není zrovna příkladem tolerance...
Váš pohled bych nazval pohledem přes mírně rusofilní brýle.Neřekl bych. Americké brýle jsem po převratu taky dlouho nosil. Definitivně jsem si sundal po oslavné písni na americký radar. Zatímco Vy uvádíte jako zdroj informací o předlistopadovém období svoje rodiče, tak já jsem byl v roce 1989 ve druhém ročníku střední školy. V tom bude mezi námi maličký rozdíl :-P
Vojín Ryan osvobodil část republiky (což zase snadno zapomenului komunisti) a nebýt toho, že se musel zastavit na demarkační čáře, osvobodil by toho i víc. Navíc rusové se tu často chovali víc jako okupanti než jako osvoboditelé. Osobně bych to bral jako půl napůl. Slovensko nepočítám.
Tak o tomhle bych se mohl rozpovídat trochu více, díky své vlastní zkušenosti. Pocházím ze západních Čech, jejichž část osvobodila americká armáda. V mojem dětství před listopadem 1989 se samozřejmě tato skutečnost tutlala a tak se při výročí osvobození musely vyvěšovat sovětské vlajky. Můj dědeček pocházel z Nepomuka, kde se demarkační čára zastavila. Takže pozor, žádné půl napůl. Američané osvobodili pouze malou část západních Čech. Že k tomu došlo díky nějakým dohodám vítězných mocností, to ponechme raději historikům.
Dnešní prezentace osvobození mi připomíná pravý opak. Dnes by nejradši vyvěsili politici všude americké vlajky. To ale nelze, kvůli historickým faktům.
Větší podíl na tom, že v dnešní ČR nevládne SS-Obergruppenfuhrer Reinhard Heydrich společně s Emilem Háchou, má rozhodně tehdejší Sovětský svaz. Vzhledem k výše zmíněnému je toto sporné.Na tomto tvrzení si trvám. On se totiž náš vojín Ryan vylodil v Normandii až v roce 1944, kdy už bylo o výsledku války prakticky rozhodnuto. V červenci 1944 se sovětská vojska generála Koněva blížila ke Slovensku. Takže netřeba toto zpochybňovat. Že se na na sovětské straně bojovalo diletantským a až amatérským způsobem, s tím souhlasím. To pořád ale nemění nic na tom, že hlavní újmu ze druhé světové války si odskákal Sovětský svaz, a nikoli vojín Ryan. Ani sovětské milionové ztráty není třeba bagatelizovat.
Ale ceskoslovenske pohranicni opevneni byly vyborne misto na obranuTo jo, udrželo by se celé dva týdny, ale tou dobou by se po Praze proháněli Poláci, Maďaři a Němci, kteři ho obešli tam, kde nebylo dokončené.
Občas jdu v úvaze ještě dál: Kdyby se povedl atentát na Hitlera v roce 1944. Válka by asi skončila, obětí by bylo téměř o třetinu méně.A my bychom žili v župě Böhmen, psali bychom si německy (jazyk Evropy sjednocené pod vedením Velkoněmecké říše) a diskutovali o volebním debaklu obrozené NSDAP
Politika Ceskoslovenska k skopcakum byla celkem pochopitelna, vzhledem na minulost. Sebeurceni a svoboda byli jen huraslogany fasistu.To by bylo v případě, že by coby nástupnický stát rakouské monarchie nevznikla Republika československá, ale něco jako "Středoevropská republika národa českého, německého a slovenského", např. po vzoru švýcarských kantonů. Náš stát se ale ustavil jako projekt českého nacionalismu, pro politické účely přejmenovaného na "československý". To sice přineslo tak potřebnou ideologii pro budování státu, ale zrovna tak i semena zániku ve střetu s agresivnější a objektivně silnější ideologií nacionalismu německého, ještě posílenou důsledky versaillské smlouvy.
Proste by sme se udrzeli, a s podporou treba sovetu utok odrazili. A pochybuju ze by se nekdo koukal jako na agresora na zemi ktera haji vlastni uzemi.Zkuste se upamatovat z velmi nedávné doby např. na Srbsko a Kosovo, vzpomeňte si na Irák a Kurdy... jakkoli jsou taková srovnání ošemetná, obrázek Hitlera coby osvoboditele utlačované německé menšiny není pro tehdejší Evropu vůbec absurdní. Na to byla tehdejší střední Evropa ještě moc nová, dvacet let po zániku habsburské monarchie - člověče, teď to bude dvacet let poté, co jsme přestali patřit do "tábora míru" a ještě pořád patříme mezi "podezřelé, postkomunistické, východní" státy, pod jejichž pokličku málokdo vidí - rozhodně ne, co nazýváme evropským veřejným míněním. Je zajímavé, že se neudrželo Polsko, ani se neudržela Francie jen o něco málo později, a málem se neudrželo ani Rusko, ale "my by sme se udrželi".
Navic soveti nemeli na to, logisticky presun svych vojsk na nase uzemi zajistit.Hlavně nebylo kudy. Přes Polsko by je nepustili, přes Maďarsko taky ne, jediná zbývající cesta je Podkarpatská Rus, kde na to v žádném případě nebyla dostatečná infrastruktura. A abych pravdu řekl, kdybych si měl vybrat mezi okupací Němci a Rusy (protože tak by to skončilo), tak si Rusáky fakt nevyberu.
To ze ty by sis vybral radeji okupaci nemeckymi fasisty, se vseckou tou hruzou kterou u nas zpusobiliZpůsobili méně hrůzy než vláda komunistů, která by tady byla Ruskou okupací nastolena. Pro srovnání - Němci během války popravovali lidi. Komunisti byli humánní a tak místo rychlé popravy nechávali člověka pomalu umírat v uranových dolech. (A to nemluvě o tom, že Němci popravovali své nepřátele a porobený národ, kdežto komunistická vláda po roce 48 se takto chovala ke svým spoluobčanům a třeba za to, že si dovolili bojovat proti Německu na špatné straně fronty.
na to prvni odpovedel trefne jeden z komentatoru - 'nevybavene opevneni' melo nekolika stovek del ,a nemci pocitali pri utoku se ztratami prvni vlny kolem 100% a druhe kolem 80%...Když odhlédneme od faktu, že první komentující může mít stejně špatné informace, jako autor článku, tak dotyčný komentátor se baví o těžkém opevnění, které se ovšem dalo obejít.
Připomeňme vichistické loďstvo, které se samo potopilo, aby nepadlo do Hitlerových rukou.Nepotopili ho náhodou Angličané? Jinak doporučuji přečíst diskuzi pod článkem, zdá se, že se potvrzuje staré známé pravidlo, že spis vyvracející mýty o něčem často zavádí mýty nové.
Ubranili by jsme se ne proto ze francie polsko atd. byli silnejsi , ale proto ze nemci byli slabsi.Jenže měli spoustu spojenců, se kterými bychom se museli vypořádat naráz. Například jmenujme Polsko, Maďarsko, Rakousko. Ze všech těchto zemí hrozil útok a nikdo by nám nepomohl.
Treba tanky T-34 meli pancir ktere rani nemecke tanky nedovedly prostrelit.Na druhou stranu se posádky těchto tanků neuměly trefit do Německých. A pak si je podalo německé dělostřelectvo (Protiletadlové IIRC)
Na druhou stranu se posádky těchto tanků neuměly trefit do Německých
Ano, tanky T-34 měly menší dostřel, než německé Tigery a Panthery. Přesto tank T-34 sehrál ve druhé světové válce klíčovou úlohu v tankových bitvách. Sovětská výzbroj byla sice jednodušší, ale o to víc účelnější a uzpůsobená pro ruské podmínky a mrazy pod -40 C. Ani Němci nebyli ve svém technickém pokroku příliš prozíraví. Německé těžkotonážní tanky typu Ferninand byly totálním debaklem ve zbrojním průmyslu. Ani na sovětské straně se nevyráběly pouze tanky T-34. Odpovědí na Tigery a Panthery byl sovětský tank KV-1. Ale ani ten se nedočkal nějakého masovějšího nasazení. Ono to totiž bylo těžké myslet na nějaký technický pokrok, když se skoro po celém evropském území SSSR proháněly divize wehrmachtu a Waffen-SS.
Takže nějaké snahy o připodobňování sovětské armády k masám křováků s klacky a kameny nejsou na místě. Ano, důležitou úlohu sehrála i strategie "nas mnogo" . Ale sovětská strategie a taktika se po bitvě u Staligradu radikálně změnila. Stalin se přestal fušovat ruským generálům do řemesla (na rozdíl od Hitlera) a příkladem toho budiž bitva u Kurska. Podle mě se vývoj druhé světové války zlomil právě tady. Bitvu o Kursk nevyhráli Sověti útokem "nas mnogo", ale velice propracovanou vojenskou strategií. A abych byl objektivní, tak k německé prohře došlo i díky tomu, že Hitler přece jenom už pochopil, že se chystají nějaké plány ze strany západních mocností. Díky tomu začal stahovat elitní tankové divize do Normandie a taky kvůli tomu bitvu o Kursk prohrál.
Zatímco se na širých pláních matičky Rusi proháněli vojáci 3. obrněné divize SS-Totenkopf a prováděli etnické čistky na civilním obyvatelstvu v Pripjaťských bažinách, tak si Anglie v poklidu válčila s Rommelem o písečné pouště v severní Africe. No ono nebylo ani moc na výběr, když Angličané dostali na prdel u Dunkerque od Seppa Dietricha. Bylo těžké si nějak vyskakovat, když byla mocnost, která nikdy v historii neprohrála žádnou válku byla oslabena leteckou bitvou o Anglii. Ale Angličané se tak trochu vytrestali sami - laufy pro Rommela v Africe (a osvěžení v podobě Mattoni minerálky) pocházely z protektorátu Čechy a Morava. Laufy pro německý wehrmacht se mimo jiné vyráběly i v plzeňských Škodových závodech, a mattonka pro německé vojáky vysílené žízní pocházela z Karlových Varů. Spojenci po vylodění v Normandii se nemohli divit tomu, že je po vylodění neostřeluje PanzerWaffe, ale kanón ze Škodovky. Na počátku toho všeho stál totiž britský ministerský předseda Neville Chamberlain, Édouard Daladier, Vůdce a říšský kancléř Adolf Hitler a plešatý pošuk (který svým účesem trochu předběhl dobu) Benito Mussolini. Je to tak, na počátku toho všeho byla Mnichovská dohoda.
Takže nějaké snahy o připodobňování sovětské armády k masám křováků s klacky a kameny nejsou na místě. Ano, důležitou úlohu sehrála i strategie "nas mnogo"Naopak je to zcela na místě. Co měli Rusové? Špatně vyzbrojenou pěchotu a tanky, které byly sice uzpůsobené pro ruské podmínky, ale nebyly schopné zasadit německé armádě žádný citelnější úder. Často se stávalo, že tanková bitva proběhla tak, že se obě nepřátelská uskupení prolnula a vyměnila si výchozí pozice bez významnějších ztrát. (Než se do Rusů pustilo německé dělostřelectvo.). Ale sovětská strategie a taktika se po bitvě u Staligradu radikálně změnila.
Ale sovětská strategie a taktika se po bitvě u Staligradu radikálně změnila.Jedna důležitá poznámka. Mluvím o první fázi války, tj. do doby, kdy Němci málem obsazovali Moskvu. Pak se situace změnila, zima dala SSSR čas pořádně mobilizovat. Mimo jiné se v té době do Moskvy stihla vrátit armáda, která byla do té doby usazená na východě země, protože se ukázalo, že Japonci nemají sílu a tudíž ani úmysl zaútočit na SSSR ze své strany.
Ale Angličané se tak trochu vytrestali sami - laufy pro Rommela v Africe (a osvěžení v podobě Mattoni minerálky) pocházely z protektorátu Čechy a Morava. ...No tak o tom žádná. A dobře jim tak.
... byl bych celkem rad kdyby ty svinaky nekdo potrestal.Danmane, tak uz prestan jen mlit hubou a zajet nekam na Afhansko-Pakistankou hranici, kdyz budes dlouho a usilovne mlatit hlavou o zem, pujci ti ojetyho Kalacha a muzes si vystrelit na ziveho americana. Nebo nejakeho zapichni v praze, jako ten ozraly policajt. Pokud je tohle to, po cem tve srdce prahne, jdi, vykroc za svym snem a nezastavuj se...live your dream. A hlavne pak nepis litostive dopisy z Guantanama, vole.
Pokud mas na mysli rozdeleni CSFRSamozřejmě, lepší varianta by byla udělat to po Sovětsku. Tedy vyslat na Slovensko armádu, střílet lidi, nasadit represálie a za pár let mít na krku druhé slovenské národní povstání a občanskou válku. Stejně jako v Jugoslávii, kde se vláda pokoušela silou držet pohromadě neexistující federaci.
Dobre scifi. Na slovensku jako i v cechach rozdeleni federace lid nechtel.Nevím, kdo je lid, ale Slováci se odtrhnout chtěli a to dost vehementně.
Ale castecna autonomie a zachovani federace je jine nez rozstepeni spolecneho statu.Ta "částečná autonomie" měla být založena na tom, že se zachová "penězovod" na Slovensko, ale rozhodování o veškerých věcích Slovenska bude výsostná záležitost Slováků. Zárodky tohoto vznikly už dávno před rokem 1989. Byla například Komunistická strana Československa (KSČ) a Komunistická strana Slovenska (KSS), nebo třeba Československá akademie věd (ČSAV) a Slovenská akademie věd (SAV).
To je taková fráze, víte.Netřeba vykat. Děkuji
Doufám tedy, že berete plnou osobní zodpovědnost za činy naší vlády.V rovině, že mě za ně možná někdo bude bombardovat? To risknu.
Doufám že to teď nevyznělo impertinentně. Nemyslel jsem to tak.Podle mě nevyznělo. Tedy pokud mi slovník cizích slov správně poradil, co to znamená.
Ale třeba se nějaké bomby dočkáš, uvidíš co to s tebou udělá v reálu.V tu chvíli mi to dost pravděpodobně bude jedno.
No. Že Chamberlain a Édouard Daladier nebrali do rukou pero při podepisování Mnichovské dohody z čisté lásky k Československu, na tom se snad tady všichni shodneme. Sovětští představitelé z nějakých záhadných důvodů tenkrát v Mnichově chyběli. Byla to dohoda o nás, ale bez nás. A když použiji ještě tvrdší komunistickou terminologii, tak to bylo zaprodání části území tehdejšího Československa výměnou za nějaký fiktivní mír v Evropě. Jestli je kvůli tomu nutné slepě důvěřovat dnešním západním mocnostem, nechť si přebere každý sám.
Co dělaly tehdejší západní mocnosti na podporu Československa bezpracně obsazeného nacisty? Vysílaly na území protektorátu různé parašutistické výsadky. Členové skupin Antropoid a Silver A do poslední chvíle nevěděli, jestli budou okopávat zahrádku Reinharda Heydricha u vily v Panenských Břežanech, anebo na něj spáchají atentát. K atentátu nakonec došlo, ale od neúspěchu jej dělilo jen velmi málo. Britský samopal Sten gun se toho rána 27. května 1942 v rukách Josefa Gabčíka záhadně zaseknul. Ke smrtelnému zranění říšského protektora přispěl až granát hozený Janem Kubišem. To, že Heydrich utrpěl velmi těžká zranění, kterým nakonec v nemocnici podlehl, bylo spíš dáno souhrou velice příznivých náhod. Jsem velice hrdý na tyto odvážné činy československých parašutistů. Když jsem procházel ulici V Holešovičkách, tak se mi rozbušilo srdce a byl jsem hrdý na to, že jsem Čech. Mnohokrát jsem si prohlížel Mercedes (s poznávací značkou SS-4 :)) s dírou od granátu v muzeu na pražském Vítkově.
Podívejme se na to trochu z jiné stránky. Tento další prozíravý akt Velké Británie měl za následek tisíce životů na střelnici v Kobylisích. Ze strany Velké Británie to byla jen snaha o zviditelnění. V období heydrichiády byly vyhlazeny obce Lidice a Ležáky. Ve svém bezduchém tlachání budu pokračovat ještě dále. Jak jsem již podotknul, tak si velice vážím činů Josefa Gabčíka a Jana Kubiše. Bohužel další přehlíženou skutečností je to, že se z naprosté většiny československých parašutistů vyslaných z Británie stali konfidenti Gestapa. Z "bojových akcí" Karla Čurdy a Viliama Gerika je mi velice smutno. Karel Čurda i Viliam Gerik byli po skončení války popraveni československými úřady za zločiny vlastizrady. Co bylo příčinou toho, že v roce 1942 vlála na pražském hradě vlajka SS se dvěma stříbrnými runami a že ministr Moravec hajloval na veřejných shromážděních? Bylo to šachování s územími cizích států na papíře v Mnichově. V tom samém Mnichově, kde Adolf Hitler popíjel ve dvacátých letech se svými kumpány z NSDAP a snil o tisícileté Říši.
V dnešních multiplexech se promítá film Tobruk. To je zcela v pořádku. Je dobré vědět, že existovali českoslovenští vojáci, kteří bojovali o pouštní území v Africe. Bylo i mnoho československých letců ve 311. peruti R.A.F, kteří ve Spitfiru nasazovali svůj život a sestřelovali německé stíhačky Messerschmitt. Poněkud se ale cíleně zapomíná na vojáky v Sovětském svazu. Koncem února 1943 po mohutných ofenzívách Rudé armády ve Velké vlastenecké válce došlo k zastavení německého postupu. Byl to 1. československý prapor Ludvíka Svobody, který zastavoval wehrmacht a elitní tankové divize Waffen-SS „Adolf Hitler“ a „Totenkopf“. Tito vojáci nebyli ozbrojeni klacky a kameny, ale kompletní sovětskou výzbrojí a výstrojí. Nebyli oděni do letních uniforem jako Němci u Stalingradu, ale do teplých kabátů. Kapitán Jaroš padnul v bitvě u Sokolova. Ač nebyl žádným komunistou (spíše naopak), tak byl vyznamenán in memoriam titulem hrdina Sovětského svazu a in memoriam povýšen na kapitána. Stal se tak prvním zahraničním nositelem nejvyššího sovětského vyznamenání. Nebojoval za komunismus ani jiné ideje, ale chtěl se dostat domů, kde díky peru Chamberlaina a Deladiera vládnul loutkový prezident Emil Hácha. To asi nejspíš chtěl. Bojoval a padl. Tečka.
Ke smrtelnému zranění říšského protektora přispěl až granát hozený Janem Kubišem. To, že Heydrich utrpěl velmi těžká zranění, kterým nakonec v nemocnici podlehl, bylo spíš dáno souhrou velice příznivých náhod.Hlavne i tim, ze se do rany spolu se strepinami granatu dostaly i kusy zvireci srsti z calouneni jeho vozu, nasledna sepse byla v te dobe konecna.
Je dobre si uvedomit, ze nebyt tohoho odvazneho a neohrozeneho cinu, ktery byl vsak jen symbolickeho vyznamu, byla by Ceska Republika nebo Ceskoslovensko nikoli na strane obeti a vitezu ale na strane porazenych a platili bychom reparace spojencum, stejne jako je museli zaplatit Rakusane, Finsko, Madari, Bulhari a Italie. Popravde, myslim, ze vzhledem k mnozstvi valecne vyroby pro nacisty a slovenskemu postoji by to bylo i spravedlivejsi-prestoze se nam to nelibi.Podívejme se na to trochu z jiné stránky. Tento další prozíravý akt Velké Británie měl za následek tisíce životů na střelnici v Kobylisích. Ze strany Velké Británie to byla jen snaha o zviditelnění.
Popravde, myslim, ze vzhledem k mnozstvi valecne vyroby pro nacisty a slovenskemu postoji by to bylo i spravedlivejsi-prestoze se nam to nelibi.Pan nejspis neslysel o Slovenskem Narodnim Povstani, ktere se udalo v srpnu roku 1944. Prave to ukazalo, jak tehdejsi vlada neodrazela nazory lidi, a dovolila slovensku zaradit se mezi viteze II sv. v. Tolik "slovensky postoj". Valecna vyroba byla nucena, a byla dusledkem toho ze jsme na to meli zdroje. Tohle konkretne je otazka nad kterou jsi sypat popel na hlavu nemusis.
Hlavne i tim, ze se do rany spolu se strepinami granatu dostaly i kusy zvireci srsti z calouneni jeho vozu, nasledna sepse byla v te dobe konecna.Jasně. Až tak do hloubky jsem to nechtěl rozbírat. Heydrich byl také poněkud naivní a jezdil v odkrytém voze bez eskorty SS. Asi opravdu věřil, že ho "jeho Češi" v jeho roli říšského protektora opravdu milují.
Je dobre si uvedomit, ze nebyt tohoho odvazneho a neohrozeneho cinu, ktery byl vsak jen symbolickeho vyznamu, byla by Ceska Republika nebo Ceskoslovensko nikoli na strane obeti a vitezu ale na strane porazenych a platili bychom reparace spojencumTo se na mě nezlob, ale tento výrok považuji za velký blábol. Že by byl atentát na Heydricha klíčovou událostí ve druhé světové válce, to se mi opravdu nechce věřit. To myslíš opravdu vážně?
Reinhard Heydrich byl sice poměrně důležitým pohlavárem, ale v nacistické hierarchii bych to viděl až 4 místo.Kdyby ho zbytečně nezavraždili, Hitler měl úmuslu ho odvolat, protože s ním nebyl spokojen. V protektorátu se málo popravovalo. Atentát v tomhle Němcům jenom nahrál.
Kdyby ho zbytečně nezavraždili, Hitler měl úmuslu ho odvolat, protože s ním nebyl spokojen.
Naopak, Hitler byl s Heydrichem velice spokojen. Nakonec i Heydrich nebyl protektor v pravém slova smyslu, ale zastupující říšský protektor za Konstantina von Neuratha. Neurath byl podle Hitlera dost "měkký" a tak zvolil tvrdší ruku v podobě Heydricha. Odvolání Neuratha odůvodňoval jeho zdravotními problémy.
Heydrich byl velice vynalézavý technokrat, který kompletně vypracoval plán konečného řešení židovské otázky a předložil jej na konferenci ve Wannsee. I s Čechy měl své plány. Tu "hodnou" část českého obyvatelstva chtěl germanizovat, a tu "zlobivou" část poslat do koncentračních táborů nebo postřílet.
Souhlasit můžu pouze s tím, že to Gabčík, Kubiš a Valčík stihli na poslední chvíli. Hitler totiž připravoval pro Heydricha mnohem lepší štaci ve Francii. Francie se začala pomalu vymykat kontrole svým odbojovým hnutím, a tak chtěl Hitler pomocí Heydricha zjednat pořádek. Podle Hitlera byl na to Heydrich vynikajícím "odborníkem". Letadlo do Francie uletělo zastupujícímu říšskému protektorovi pouze o několik hodin, díky granátu Jana Kubiše.
A tím v podstatě vyvracím argument, že se v Protektorátu málo popravovalo a že to byla jen malá záminka k dalšímu vraždění. Ano, záminka to byla, a to velice podstatná. Když se Hitler dozvěděl o atentátu, začal hystericky běsnit a začal vydávat rozkazy k popravám. Jeho požadavky byly však technicky nereálné, a tak s postupem času začal slevovat o tísíce. Hitler chtěl rozhodně Heydricha živého. Po jeho smrti totiž už neměl kdo zavádět důmyslné techniky holocaustu do praxe.
Že to nedošlo Velké Británii a československé exilové vládě, je velice podivuhodné. Zřejmě byla pro Británii důležitější mezinárodní prestiž, než desetitisíce životů v malém bezvýznamném Protektorátu Čechy a Morava.Že to nedošlo Velké Británii a československé exilové vládě, je velice podivuhodné. Zřejmě byla pro Británii důležitější mezinárodní prestiž, než desetitisíce životů v malém bezvýznamném Protektorátu Čechy a Morava.Velká Británie ten atentát prosazovala s tím, že odpor obyvatelstva proti okupaci je příliš malý. Oni v podstatě chtěli, aby se tu ještě víc popravovalo, aby se lidi chtěli pomstít a zintenzivnili odbojovou činnost.
Oni v podstatě chtěli, aby se tu ještě víc popravovaloTo je argument jak stehno. Ono by tě to asi přešlo, kdyby si žil v roce 1942 a přišlo si pro tebe a celou tvou rodinu trestní komando SS kvůli podezření, že si schovával aktovku parašutistů. Někdy dokonce nebylo potřeba ani žádné podezření.
Nejsem vláda Velké BritánieTo jistě nejsi. Stejně jako já nejsem Edvard Beneš nebo Winston Churchil. Nechtěl jsem se na tebe utrhovat, ale naznačit ti jednu reálnou možnost, kdyby si tenkrát v Protektorátu žil. Asi by si posuzoval atentát na Heydricha trochu jinak z pohledu obyvatele Lidic nebo Ležáků.
Asi by si posuzoval atentát na Heydricha trochu jinak z pohledu obyvatele Lidic nebo Ležáků.Stále se mi zdá, jsi nabyl dojmu, že s tím atentátem souhlasím...
Tu "hodnou" část českého obyvatelstva chtěl germanizovat, a tu "zlobivou" část poslat do koncentračních táborů nebo postřílet.Jo, pokud vím bylo to na třetiny - třetinu vybít, třetinu odstěhovat na Sibiř a třetinu germanizovat a využít na manuální práce.
Tahat Sibiř do diskuzí o popravách mi přijde mírně nevkusné a čímsi zavádějící.Tak a teď to zkus ještě jednou a tentokrát bez čímsi nedokončených vět.
Tak a teď to zkus ještě jednou a tentokrát bez čímsi nedokončených vět.
To jsem trochu ujel, omlouvám se. Když udělám chybu, uznám to. Jak jsem se teď dočetl, tak Heydrich skutečně měl takové plány o odsunu Slovanů na Sibiř. Netýkalo se to přímo Čechů, ale všech slovanských národů. Jinak si vážím tvé podpory v mojem blogu "Česky anebo cesky" v diskuzích o diakritice.
Jinak se tu nesnažím prosazovat komunistické ideály, ale historická fakta, na která se dnes úmyslně zapomíná. Doufám, že aspoň tohle uznáš. Ani já nejsem děd Vševěd, a tak jsem zaměnil slovo praslovanština za staroslověnština. Zaměnil jsem jedno slovo (neúmyslně), ale ne smysl celého tvrzení, že čeština a ruština pocházejí ze stejných slovanských základů. Na tom nic nezmění ani 1. tibetský dalajláma xkesh (co ví všechno nejlíp), který se snaží na základě jednoho slova zpochybňovat celá má tvrzení a umí lépe číst na Wikipedii, než já.
No a abych se ještě vrátil k dnešní masové televizní produkci a kinematografii. Je zcela v pořádku, že se točí filmy jako Tobruk a Tmavomodrý svět. Ale vraťme se zpátky do reality. Ono by bylo dnes trochu nemoderní a komunistické, natočit film "Z Buzuluku do Prahy" . Kapitán Jaroš nebyl vymyšleným hrdinou a komunistou, jak by se mohl dnes někdo domnívat. Na rozdíl od vymyšleného kapitána Slámy z přesládlého Tmavomodrého světa kapitán Jaroš skutečně existoval, a padnul v bitvě u Sokolova. Československo neosvobozoval vojín Ryan (pouze z malé části), ale armády maršála Koněva.
Když udělám chybu, uznám to.Gratuluju k pokroku.
Ani já nejsem děd Vševěd, a tak jsem zaměnil slovo praslovanština za staroslověnština. Zaměnil jsem jedno slovo (neúmyslně), ale ne smysl celého tvrzení, že čeština a ruština pocházejí ze stejných slovanských základů.Problém není v tom, že jste něco zaměnil. Problém byl v tom, že jste se na ty, co vás na vaši chybu upozornili, dost agresivně začal utrhovat, přesně jako ten, co ví všechno nejlíp. Že čeština a ruština pocházejí ze "stejných" slovanských základů, to taky není samozřejmá pravda, a hlavně to nemá co dělat s vaší původní argumentací, protože to je jen hraní na emoce, a navíc nevhodné, protože ruština a čeština jsou snad dva sobě nejvzdálenější slovanské jazyky, jakési dva protipóly. Portugalština a rumunština taky pocházejí ze "stejného základu" - a co má být? Vyplývá z toho nějaká zvláštní okolnost pro vztahy mezi Portugalskem a Rumunskem?
Na tom nic nezmění ani 1. tibetský dalajláma xkesh (co ví všechno nejlíp), který se snaží na základě jednoho slova zpochybňovat celá má tvrzení a umí lépe číst na Wikipedii, než já.Budete si muset zvyknout na skutečnost, že někteří lidi vědí o čem mluví z vlastní zkušenosti předcházející vůbec vznik nějaké Wikipedie. O to hůř pro vás, když v ní ani nedokážete číst.
Doufám, že se tady najde někdo kdo uzná, že nejsem komunistický ideolog, ale že se snažím upozornit na opomíjená historická fakta.Spíš se snažíte upozornit na svou svéráznou představu o faktech, což není totéž.
Budete si muset zvyknout na skutečnost, že někteří lidi vědí o čem mluví z vlastní zkušenostiTeď už zcela jasně vidím, že příměry k tibetskému dalajlámovi jsou zcela na místě. Zřejmě jste byl věrozvěst na Velké Moravě a tak jste si řekl, že bude lepší se vykašlat na zastaralou praslovanštinu a zavést novější staroslověnštinu.
Spíš se snažíte upozornit na svou svéráznou představu o faktech, což není totéž.Ukažte mi ta fakta a zpochybněte je. Svou chybu o staroslověnštině jsem uznal. Pokud zůstává vaším jediným argumentem záměna jednoho slova, pak jsem v této diskuzi lépe obstál já.
protože to je jen hraní na emoce, a navíc nevhodné, protože ruština a čeština jsou snad dva sobě nejvzdálenější slovanské jazyky, jakési dva protipóly.Tak se vraťme zpátky na začátek. Co znamenají nějaké výkřiky o sockomouších a KSČSSD? To je teprve pořádné hraní na emoce a primitivismus. A teď mi řekněte, slyšel jste vůbec někdy v životě ruštinu? Slovní zásoba a kořeny slov jsou si natolik podobné, že to nelze přehlédnout (neuslyšet). Takže nějaké bláboly o protichůdnosti češtiny s ruštinou si děte vykládat do buddhistického chrámu v Tibetu.
A teď mi řekněte, slyšel jste vůbec někdy v životě ruštinu?Mimo jiné jsem se jí 8 let učil. Co vy?
Slovní zásoba a kořeny slov jsou si natolik podobné, že to nelze přehlédnout (neuslyšet).Kdybyste znal ještě nějaký jiný slovanský jazyk, tak byste viděl, že slovní zásoba a kořeny slov jsou si s češtinou ještě podobnější než v případě ruštiny. Takže mluvit o češtině a ruštině coby vzdálených protipólech slovanských jazyků jsou zcela na místě.
Mimo jiné jsem se jí 8 let učil. Co vy?No kdybych to měl shrnout, tak dohromady 11 let. 4 roky na ZŠ, 4 na střední a 3 roky na VŠ. Takže by se dalo říct, že toho mám o ruštině nastudováno o něco víc.
Kdybyste znal ještě nějaký jiný slovanský jazyk, tak byste viděl, že slovní zásoba a kořeny slov jsou si s češtinou ještě podobnější než v případě ruštiny.
To samozřejmě vím, a nikde jsem to nezpochybňoval. Takže když to shrneme: na počátku toho stála praslovanština. Praslovanština byl víceméně nějaký hypotetický jazyk, o kterém se moc neví. Pak tu byly snahy zavést staroslověnštinu a to hlavně v písemné formě. Pak přeskočíme celý středověk a komunistický/nekomunstický výklad dějin. Dnes vidím češtinu a ruštinu jako velice podobné jazyky. Jak jsem podotknul, tak hlavně ve slovní zásobě a kořenech slov. To mi prostě nevymluvíte. Písemná forma ruštiny je samozřejmě jiná. Tím to pro mě hasne, a všechno ostatní je plácání slámy okolo.
Takže se pořád motáme okolo praslovanštiny/staroslověnštiny a podobnosti obou jazyků. Nic dalšího a "závadného" jste nenašel?Podle poslední věty je vidět, že jste vůbec nepochopil podstatu věci. Ne, věrozvěst na Velké Moravě jsem nebyl, ale něco staroslověnských textů včetně gramatiky jsem studoval. To mi stačí k posouzení podobnosti staroslověnštiny s češtinou i ruštinou.Budete si muset zvyknout na skutečnost, že někteří lidi vědí o čem mluví z vlastní zkušenostiTeď už zcela jasně vidím, že příměry k tibetskému dalajlámovi jsou zcela na místě. Zřejmě jste byl věrozvěst na Velké Moravě a tak jste si řekl, že bude lepší se vykašlat na zastaralou praslovanštinu a zavést novější staroslověnštinu.
Jediná ruská věta, co v této diskuzi padla. byla "nas mnogo". Troufám si tvrdit, že této krátké větě rozumí drtivá většina Čechů, která neslyšela ani slovo rusky. Ano, Čech by byl zcela jistě schopen porozumět této větičce vyřčené i v jiných slovanských jazycích. Totéž se nedá říct o angličtině. Ten, kdo nikdy v životě neslyšel ani slovo anglicky, těžko porozumí téže větě v angličtině.
Že to znamená politickou orientaci na východ, a ne na západ, to jsou až výplody osvícenství dalajlámy xkeshe. Já tomu rozumím, že tento přední český intelektuál umí jedním příspěvkem smést 250 předešlých a 150 následujících příspěvků. Tímto moje debaty o "rozdílnosti" češtiny a ruštiny končí, a další výplody osvícenstí našeho dalajlámy xkeshe mě nezajímají.
No a abych se ještě vrátil k dnešní masové televizní produkci a kinematografii. Je zcela v pořádku, že se točí filmy jako Tobruk a Tmavomodrý svět. Ale vraťme se zpátky do reality. Ono by bylo dnes trochu nemoderní a komunistické, natočit film "Z Buzuluku do Prahy"A hlavně zbytečné, protože nějaký takový film - hádám - již existuje. Filmy typu Tobruk a Tmavomodrý svět ne, protože ty by v žádném případě za minulého režimu neprošly. Režiséři chtějí být originální, tak se snaží točit věci, které tu ještě nebyly. To mi přijde jako vcelku pochopitelné.
Československo neosvobozoval vojín Ryan (pouze z malé části), ale armády maršála Koněva.Tady se vracíme k tomu, jak velkou část Československa by vojín Ryan osvobodil, kdyby nebyla demarkační čára tam, kde byla. Krom toho - jak jsem napsal výše - počítám jenom Českou Republiku, co se mě týče, Slovensko si SSSR klidně mohl nechat jako válečnou kořist, když už si zabrali Podkarpatskou Rus.
kdyby nebyla demarkační čára tam,To je pořád co by, kdyby. Na demarkační čáře se dohodly obě vítězné mocnosti a basta fidli. Vojín Ryan se vylodil necelý rok před koncem války, kdy bylo o výsledku války už rozhodnuto.
To je pořád co by, kdyby. Na demarkační čáře se dohodly obě vítězné mocnosti a basta fidli.To není žádné co by kdyby. Na demarkační čáře se mocnosti dohodly, ale zatímco vojín Ryan na ní stál a vyhlížel, kdy se konečně Rudá armáda dostaví, tak Praha volala o pomoc a Rusové furt nikde*. Spojenecké vojsko mohlo klidně postupovat dál, to není žádné co by - kdyby. Co by - kdyby už je otázka, kam by to vojsko došlo, než by narazilo na Rusy. Vzhledem k níže zmíněnému tipuju, že levá polovina ČR je reálný odhad. * Tady si neodpustím poznámku, že pražské povstání nebylo nic jiného než typicky české "nepřítel je slabý, tak si honem kopneme". Němci - většina z nich - nechtěli nic jiného, než přes Prahu utéct před Rudou armádou do amerického zajetí. Stačilo počkat a nemuselo být tolik mrtvých.
Je dobre si uvedomit, ze nebyt tohoho odvazneho a neohrozeneho cinu, ktery byl vsak jen symbolickeho vyznamu, byla by Ceska Republika nebo Ceskoslovensko nikoli na strane obeti a vitezu ale na strane porazenychTohle by možná chtělo nějak odůvodnit, protože na první tři pohledy to působí jako naprostý nesmysl.
Filmy jsou o komerci a zisku at se nam to libi nebo ne. Pokud nekdo vidi v necem zisk, investuje do toho.Naprosto souhlasím. Taky podle toho dnešní kinematografie a televizní produkce vypadá. To vede i mimo jiné k oblbování širokých mas.
a ze nemeli ani poradne vybaveni jako napr. protitankove zbraneBudu citovat z Wikipedie:
Vesnice byla dobře opevněna, k posílení obrany byly Jarošovi přiděleny dva sovětské protitankové kanóny. Dalšími podpůrnými prostředky bylo těžké dělostřelectvo a raketomety, umístěné za řekou Mža a deset sovětských tanků T-34, které sloužily jako záloha k protiútoku.
Takže opět snaha o zkreslování a tahání bolševismu tam, kde to není potřeba. To že nakonec došlo i na protitankové pušky bylo dáno až vývojem bitvy.
Proste jsem videl nejaky dokument a tam pametnik boju rikalNo tak to by mě zajímalo, o jaké vesnici jste psal. To je totiž těžké, diskutovat na základě toho, že jsem někde něco viděl a ani nevim pořádně co
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.