Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 18:59
V Čechách zase není problém objednat na dobírku1 nebo zaplatit převodem (bankovní systém je tu celkem použitelný, obchody mívají účty ve víc bankách a převod v rámci banky je pak srovnatelný s tím PayPalem). Případně se dá platit kartou a/nebo přes 3D secure, ale to nepoužívám.
Obecně mi české internetové obchody přijdou celkem vyspělé. Naopak když táta kupoval nějaké díly na auto v Anglii, tak mi to připadalo jako návrat o 10-15 let zpátky do minulosti.
On i ten eBay má některá zákoutí dost zaostalá a zanedbaná, třeba zprávy (schránka a odpovídání), nebo grafika taky někde zaspala dobu. Ale aspoň to funguje.
[1] to používám hlavně, když potřebuji nakoupit v nějakém neznámém a potenciálně nedůvěryhodném obchodě
To není jen věc ČR. I když si objednám z Anglie nebo z Německa, tak platím celkem vysoké poštovné. Minimálně pár stovek. I když vzdálenost od německého obchodníka k českému zákazníkovi může být kratší než z jedné části ČR do jiné (kde je ale poštovné kolem stovky). A zajímavé taky je, že poštovné z jedné členské země EU do jiné je mnohem dražší než poštovné z Číny nebo třeba Singapuru, se kterými v žádné přiblblé EU nejsme. (z Asie je většinou poštovné zdarma resp. v ceně)
Zato na eBayi to celkem funguje – prostě se jen ten Němec, který původně nepočítal, že si to objedná někdo z ČR, podívá do ceníku přepravce, doplní poštovné do eBaye a prodá ti to.
To nevím, dvakrát jsem se zeptal (i když tam psali, že posílají jen do Německa) a v obou případech mi to do ČR poslali. V ostatních případech tam měli rovnou napsané že posílají všude po světě nebo aspoň do ČR a měli tam hned ceny.
Na ebayi se mi to paradoxně stalo taky, dokonce s tou samou knihou.Zato na eBayi to celkem funguje – prostě se jen ten Němec, který původně nepočítal, že si to objedná někdo z ČR, podívá do ceníku přepravce, doplní poštovné do eBaye a prodá ti to.
Že Amazon neumí unicode je pro mě novinka, taky bych nikdy nečekal že synonymum pro nákupy po internetu to nebude umět.
Hodně mě mrzí že třeba pošty nepřevádí unicode na ASCII, přitom software by určitě byl / nebyl by problém ho stvořit. Když potom čtu o těch nešťastnících co se musí na poště hádat že balík je jejich jen protože systém jejich znaky zahodil a zbylo třeba jen "An dir", chce se mi brečet. O to víc mě fascinuje, že se to údajně děje i v Německu. A to žijeme v budoucnosti sakra!
Když potom čtu o těch nešťastnících co se musí na poště hádat že balík je jejich jen protože systém jejich znaky zahodil a zbylo třeba jen "An dir", chce se mi brečet.
To je ale problém úplně jinde, a sice v konkrétních pracovnících pošty. Mně lidi (Češi!) jméno komolí naprosto běžně, přesto zásilky normálně dostávám.
Lidem ze zahraničí dávám naprosto běžně adresu bez diakritiky, protože jsem dostatečně prosíravý, abych tušil, že půlka z nich je počítačově negramotná, a proto třeba nedokáže diakritiku vůbec napsat, nebo že spousta (poštovních) tiskáren si s těmi znaky neporadí.
Já teď narážel hlavně na ten nákup po internetu kdy zadám údaje do formuláře v prohlížeči a předpokládám že potom neexistuje místo, kde by se data musela přepisovat ručně. A pokud jsou data někde v systému, tak přece nemůže být problém převést unicode na ASCII.
Podle čeho se rozlišuje, jestli je to zásilka obchodní, nebo neobchodní povahy?
Pokud to kupuješ jako soukromá osoba, nemáš to na podnikání, tak stačí prohlásit, že je to neobchodní zásilka a hotovo.
Jak to je v případě, že zásilka jde přes UPS, DHL, nebo něco podobného?
U UPS mě to jednou stálo 700 Kč, to už je trochu sviňárna. Pošta chce dvě stovky. Často předem nevíš, přes koho to půjde. Když si to objednáš do práce, tak můžeš mít štěstí a neplatíš nic, protože tvoje firma má s přepravcem smlouvu (taky přes něj posílá balíčky) a má množstevní slevy nebo nějaký paušál.
Pro doložení ceny zboží stačí ofocená obrazovka z PayPalu nebo z internetového bankovnictví.
Taky je někdy problém s poštovným zdarma – můžou si myslet, že tam poštovné není uvedeno a pak vezmou poštovné podle ceníku České pošty a z něj ti napálí DPH. Proto je potřeba tam jasně napsat, že poštovné je už zahrnuto v ceně.
Další radost je, když prodejce rozdělí zásilku na víc částí a každou pošle třeba i z jiné země. Ty máš ale doklad o platbě společný. Dodatečné reklamace jsou obecně problém, protože celníci nemají lhůtu na její vyřízení – takže ty si sice můžeš stěžovat a posílat podklady a důkazy, ale oni reklamaci nemusí nikdy vyřídit. Dohodnout se dopředu je taky těžké, protože ti budou vyhrožovat, že když nezaplatíš, pošlou balíček zpátky.
Na druhou stranu někdy projdou i dražší věci, aniž bys musel státu platit výpalné. Nemají kapacitu všechno řešit, záleží i na velikosti krabice, hmotnosti, balení, na tom, co je uvnitř a který pracovník to zrovna vyřizuje.
Je to trochu sázka do loterie, ale celková bilance je kladná. Pokud jde tedy o zboží, na které zvlášť nespěcháš, jednoznačně se to oproti českým obchodům vyplatí.
BTW: eBay má i Global Shipping Program a některé věci přes něj jde koupit – což znamená, že ta věc putuje nejdřív do překladiště a pak teprve k tobě. Cenově to vyjde spíš dráž (asi jako kdyby to šlo přes Českou poštu a platil jsi DPH – a to i z těch levných věcí nebo něčeho, co by jinak prošlo bez placení), ale máš to bez starostí, nemusíš se s nikým dohadovat a přesnou cenu víš předem – zaplatíš to společně s cenou zboží přes PayPal a pak už nic dalšího neplatíš. Podobně DX.com má sklady v Evropě a můžou ti to poslat odtamtud – opět je to dražší, ale rychlejší. I spousta jiných Asiatů má sklady v Německu – tzn. do SESR to dostanou oni a ty to pak koupíš bez starostí a nemusíš řešit celníky.
nebo ti to nepustí, zadrží to v Praze a ty si musíš vytisknout papíry (doklad o zaplacení?) a osobně vyrazit na celnici, kde ti to po zaplacení cla a DPH vydají.
To se mi zatím nestalo – pošta mi poslala informace o zásilce a formulář na plnou moc – tzn. nebylo potřeba ji mít vyřízenou předem. Samozřejmě, když si to chceš vyřizovat s celníky sám, můžeš.
Pošta pak přidá myslím stovku za celní případ a pošle to k tobě, přijde ti to domů jako dobírka, kde platíš clo, DPH, poplatek za proclení a poštovné.
Co si pamatuji, tak to byly spíš stovky dvě. Naopak poštovné by tam být nemělo – to platí odesílatel.
To jsi tomu zase dal, házet sem takové odkazy – teď zase nic neudělám
jj, drátová jsou v pohodě, resp. hledám drátová.
před časem dokonce vyhrála v dTestu i nad sluchátky za šest tisíc
ಠ_ಠ
Za sluchátka (v cenové hladině kolem 5k korun) se považují taky původní beats (=mainstreamový módní doplněk) nebo bose (=state-of-the-art aktivní tlumení hluku)…
…a jestli jde o tenhle test (2011), tak jsem to trefil naprosto přesně. Koukal jsem do té jejich databáze a dělal jsem si čárky: Beyerdynamic (nula), Audio Technica (nula), Sennheiser (pět, samé výběhové modely), Shure (nula), Grado (jedna, populární výběhový model), Klipsch (jedna, celkem populární výběhový model),… Superlux/Takstar/Samson (nula).
na klasiku, rock a metal mají ideální zvuk - vyvážený, bez přebytku basů
Nevím, jak se ti podařilo dát „rock a metal“ a klasiku do jedné věty, natož pokud jde o zvuk. Tím tuplem, když extrémně populární sluchátka na „rock a metal“ jsou výběhové modely značky Grado (=brutální zkreslení, zvuk rovnou do xichtu)… vskutku, spousta rocku a metalu mě díky nim začala znovu bavit, což nemůžu říct o orchestrálních záležitostech.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.