Portál AbcLinuxu, 27. května 2025 21:38
Detaily o Core i7. Dvoujádrový Atom na světě. AMD s novým sloganem. Zpoždění čipsetů pro AM3? Radeon HD 4850 X2. NVIDIA o HD 4870 X2. Radeony HD 4550. HD 4670 se všemi výstupy. NVIDIA propouští. Tegra v akci.
Začneme opět u procesorů, kde jsou na světě další informace o Core i7 (rodina „Nehalem“), tentokráte v podobě parametrů tří modelů.
Připomeňme, že zájemce čeká automaticky i změna základní desky a samozřejmě při pohledu na ceny i mnohdy výrazná změna stavu peněženky. Ve všech třech případech jde o čtyřjádrové procesory s TDP 130 W, ale Intel se již pochlubil s dalším evolučním krokem:
Procesory Intel Xeon řady 7400 budou těmi, které světu přinesou šest jader v podání toho výrobce. Intel slibuje 40% nárůst obecného výkonu a 38% nárůst výkonu při virtualizaci, +37 % pro ERP a +17 % pro obchodní aplikace.
Výroba samozřejmě probíhá 45nm procesem, jádra mají v tomto případě k dispozici celkem 16 MB L3 cache a pozor, TDP pro vybraná šestijádra (zatím L7455 - 2,13 GHz, 12 MB L3, bez DBS (Demand-based Switching)) je stanoveno na krásných 65 W, čtyřjádra potom pojedou s 50 až 90 W. Samozřejmě dojde i na hladovější modely, kupříkladu nejvyšší X7460 (2,66 GHz, DBS) si řekne až o 130 W. Každá dvojice jader sdílí 3 MB L2 cache.
Mimochodem, všimněte si na dieshotu, že Intel šel na toto „nativní šestijádro“ od lesa. V podstatě vzal tři dvoujádra, hodil je na jeden kousek křemíku a zbytek zaplnil onou L3 cache a doprovodnou logikou. Jednoduché, efektivní, dalo by se říci.
Intel dále konečně pouští do světa i dvoujádrovou variantu velmi úsporného, ale ne moc výkonného procesoru Atom. Nový model Atom 330 nese dvě 1,6GHz jádra, 1 MB L2 cache a podporu DDR2-667 pamětí, to vše při TDP pouhých 8 W. Párovat se opět bude s čipsetem 945GC disponujícím GMA950 grafikou.
Zatímco Intel musel minulý týden potěšit spoustu hardwarových nadšenců, u AMD je spíše ticho po pěšině, ale zase nelze mlčet úplně. Firma tak přichází s kosmetickými změnami v oblasti firemního sloganu a patřičnou úpravou loga. „Smarter Choice“ se tak stává minulostí, novým heslem firmy je „Future is Fusion“.
A kdo by v letech minulých neslyšel o Fusion! Tímto pojmem se představitelé firmy ohánějí již mnoho měsíců. Jde o koncept, který v budoucnu spojí do jednoho čipu klasické procesorové jádro (přesněji jádra), grafické jádro a čipsetovou logiku. Cesta k Fusionu povede přes několik evolučních kroků; za první náznak lze považovat čipset AMD 780G, resp. poslední ohlášené firemní platformy. Firma tak chce ve zmatku posledních dní upozornit, že již nejsou těmi, kdo nemají čipset, nemají grafiku, ale že jsou nyní schopni nabízet kompletní mobilní i desktopové platformy, a budoucnost je v dalším sjednocování produktů do jednoho kompaktního celku. Podrobnosti viz Fusion whitepaper, odvážnější zamíří i zhlédnout příslušné PR video.
Z neoficiálních zdrojů pochází jedna trochu ošidná informace. AMD prý podle všeho sice stihne uvést AM3 procesory „podle plánu“, ale zpozdí se čipsety. RD890 a RD880D stále nejsou dostatečně vyladěny, aby bylo možné je v prvním pololetí příštího roku pustit na trh, a tak firma „opráší“ 790FX, přidá podporu AM3 a tento čipset znovuvypustí do světa v rámci startu AM3 generace. Nové čipsety se připojí až později.
V první polovině roku ale prý stihne uvést 760G (což znamená jediné: i 760G se z letoška odkládá o několik měsíců), čipset s integrovanou grafikou. Nic se o něm zatím neví, soudě dle značení bych to viděl na očesanou 780G případně 790GX (v závislosti na tom, jaký jižní můstek bude obsažen).
Kompletace řady HD 4000 pokračují velmi zdárně. Kromě HD 4850, 4870 a 4870 X2 jsme se minulý týden dočkali Radeonu HD 4670, který bude nahrazovat HD 3850. Ve vyšším segmentu se můžeme těšit ještě na HD 4850 X2, pomalejší dvoučipovou variantu, která nabídne 2,0 TFLOPs při maximální teoretické spotřebě 230W. To mi připomíná, dovolte mi malou vsuvku.
Jakousi zvláštní souhrou okolností jsem se proklikal až na Bludrův blog, kde kromě spousty jiných zajímavostí naleznete i téměř 80minutovou přednášku Igora Staňka z české akce Game Developers Session 2008, kde povídá o PhysX, CUDA, 3D brýlích a tak vůbec o světě grafik. A nebyl by to správný PR manažer, aby se neotřel o konkurenci (opravdu nic ve zlém, tohle dělá i AMD, věřte mi ;-)), kdy dle jeho slov z počátku přednášky má konkurence nenasytnou dvoučipovou kartu se spotřebou 300 W a ke konci přednášky se z toho již stalo 350 W. Berme tedy slova PR manažerů s velkou rezervou, HD 4870 X2 má maximální teoretickou spotřebu 286 W a v reálu celá sestava s intelovským čtyřjádrem bere za provozu něco kolem 420 až 440 W. Je to hodně, ale 350 W to ani omylem není. Zpátky ke grafikám.
S Radeonem HD 4850 X2 si dle vlastní prezentace AMD dost věří a staví ho dokonce malinko nad GTX 280. Jestli to tak bude, ponechme nezávislým testům. Ještě pár slov k parametrům: V tomto případě poběží obě GPU na 625 MHz (-125 MHz oproti HD 4870 X2) a doprovázet je budou 2 256bitových GDDR3 pamětí. Samozřejmostí je celkem 1 600 stream procesorů.
Kromě toho je na spadnutí i uvedení HD 4550, základních superlevných karet s 80 stream procesory (pardon za tu minulou mystifikaci číslem 120, ale AMD to takto měla chybně v uniknuvší srpnové prezentaci).
Za zmínku určitě stojí nový počin společnosti Gainward, a sice Radeon HD 4670 vybavený jak DVI a D-Sub výstupy, tak i HDMI a DisplayPort (pro vše mají GPU ATI poslední generace nativní podporu), vše rozloženo na dvojité zadní záslepce. Bezesporu velmi zajímavá karta pro nasazení do HTPC, které mohou ublížit pouze dvě věci: absence TV-out (ale to už dnes není naštěstí problém, i superlevné LCD TV mívají HDMI) a aktivní chlazení (zde bude záviset na tom, jaký kravál ventilátor produkuje). Otázkou samozřejmě zůstává, platí-li nějaká omezení z hlediska současně provozovatelných výstupů, ale to se dozvíme, pouze pokud se někdo rozhodne kartu otestovat (a zaměří se přitom i na jiné věci než jen výkon ve 3D).
Problémy společnosti NVIDIA nekončí. Minulý týden jsme si pověděli o žalobě na ni a její čelní představitele, dnes je na řadě redukování počtu zaměstnanců. Příští měsíc opustí firmu více než 6 % zaměstnanců, konkrétně 360 lidí. NVIDII to vyjde na 7 až 10 miliónů dolarů na odstupných a souvisejících výdajích, ale z dlouhodobějšího hlediska je to dle Jen-Hsun Huanga, prezidenta firmy, nezbytný krok.
Abychom také dokončili jednu myšlenku z minulého dílu, tak je třeba říci pár slov k akciím. Zatímco 15. září klesla NVIDIA na nepěkných 9,30 USD/za akcii, poslední týden se relativně dařilo a firma je v tuto chvíli na 11,50 USD. A už dost o akciích.
V ultramobilním segmentu NVIDIA na letošním Computexu představila platformu Tegra, která staví na ARM11 jádře doprovázeném grafickým jádrem GeForce, HD Video procesorem a dalšími podpůrnými jednotkami, které z čipu Tegra dělají kompletní řešení pro ultramobilní zařízení.
Jak to bude v praxi vypadat, tedy přesněji, jak vypadá současná vývojová verze, to odhalili kolegové z LaptopMag:
Kromě toho, že nám na trh začínají pronikat serverové disky z RAID Edition 3 od Western Digital, tak si dnes pouze doplníme minulou informaci o dvouplotnovém 500GB 2,5palcovém Westernu a slušivou fotografii. Disk si mimochodem za běhu vezme 2,50 W při čtení/zápisu. V klidu, kdy neseekují hlavičky, pak 850 mW.
porovnat ten procesor napr s VIA procesorem taky napadne jen malo kohoOno to srovnani procesoru dopadne pro VIA procesory dopadne dost spatne - maji nekolikrat vetsi prikon a pritom jen lehce vyssi vypocetni vykon.
Tam mělo být Dvoujádrový
.ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.