Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Minulý rekapitulační speciál o procesorech se nesl převážně v duchu úspěchů gigantu jménem Intel a naopak potácení se v problémech v případě konkurenční AMD. To jsme v pondělí večer ještě netušili, co se dozvíme o pár dnů později. AMD prodá továrny na výrobu procesorů, mohla by znít strohá zpráva. Nicméně co konkrétně řekl šéf společnosti Dirk Meyer? Dle něj firma opouští model výroby ve vlastních továrnách ve prospěch zadávání zakázek jiným firmám. Kamenem úrazu je nedostatek hotovosti potřebný pro další rozvoj. Firma koupila ATI v situaci, kdy se následně obě firmy dostaly do potíží (viz problémy s Phenomy a také s opožděním Radeonů HD 2900), momentálně tak AMD po dvou poměrně hubených letech nemá pořádně ani na výplaty a prodej divize digitálních TV (legendární část bývalé ATI) firmě Broadcom je jen nepatrnou záplatou, která nic neřeší.
AMD se tak po řadě let stane firmou bez vlastních výrobních kapacit. Továrny by měl získat nějaký silný partner, který bude mít schopnosti dále rozvíjet technologii výrobních procesů. U něj pak AMD bude své procesory nadále vyrábět.
Krátce zabrousíme i mezi „alternativní architektury“ k procesoru Cell, společnému dítku IBM, Sony a Toshiby, které pohání konzoli Playstation 3. Leadtek představil kartu PxVC1100, zajímavou variaci na tento procesor a sice již známou verzi s „pouze“ čtyřmi Synergistic Processing Element (SPE) jádry v procesoru s označením Toshiba SpursEngine. Karta pasuje do PCI Express ×1 slotu a na starosti by měla mít mimo jiné různé multimediální počítání (komprese videa do H.264, upscaling DVD atd.). Procesor u Leadteku běhá na 1,6 GHz, doprovází jej 128 MB XDR. Zatím jde o vzorek, na cenu a termín uvedení na trh si ještě nějakou dobu počkáme. Toshiba už na jaře slibovala, že se čip objeví i v multimediálních noteboocích, téměř jistě tedy počítejme s její vlastní řadou Qosmio.
Hlavní novinkou mezi grafikami je uvedení Radeonů řady HD 4600. Po Radeonech HD 4800 všichni netrpělivě čekali, až AMD přijde s mainstreamem za přibližně poloviční cenu skvělého Radeonu HD 4850, a to se jim nyní vyplnilo. HD 4650 i 4670 nesou 55nm GPU RV730, které nabízí stejných 320 stream procesorů jako RV670 na Radeonech HD 3800, ale při výrazně nižší spotřebě. HD 4650 se vejde do 48 W, HD 4670 do 59 W, pročež si obě karty vystačí s napájením z PCI Express slotu a malým aktivním chladičem (na svět stoprocentně přijde spousta pasivně chlazených karet).
V českých eshopech se zatím objevuje zejména 512MB model HD 4670 od Sapphire, dvorního partnera ATI, a to za cenu od ~1 800 Kč včetně daně, tedy srovnatelně s HD 3850, kterou nahrazuje. Dá se tedy definitivně říci, že HD 3850 je mrtvá, tato výrazně úspornější karta je daleko lepší volbou (má nabídnout i o pár procent vyšší výkon). Jinak ještě tento měsíc se dočkáme Radeonů HD 4500 a tím se nám celá řada zkompletuje.
Perlička, kterou nelze opomenout, je nejnovější vývoj kauzy kolem vadných mobilních GPU společnosti NVIDIA. Ale vezměme to ve stručnosti od začátku.
Od závěru loňského roku dopadly na bedra NVIDIE první problémy s vysokou úmrtností mobilních GPU G84/G86, tedy převážně GeForce 8600M a souvisejících modelů (8400M a později 8700M). Problém spočíval v tom, že po jisté době začalo GPU vykazovat vysoké teploty za běhu přesahující často bod varu vody nebo rovnou umřelo. Zpočátku NVIDIA vše bagatelizovala, problém se řešil „hackováním“ BIOSu, který jednoduše rozjížděl ventilátor v notebooku naplno, ale nakonec částečně přiznala barvu.
Dle firemních vyjádření mělo jít pouze o problém omezený na jednu výrobní řadu, přičemž firma se domluvila s postiženou Hewlett-Packard, že jí vyplatí odškodné ve výši až 200 miliónů dolarů. Mezitím ale začaly umírat další a další GPU v mnoha noteboocích jiných výrobců a ovzduší poměrně zhoustlo (tedy nad Santa Claru se přihnal temný mrak :-).
NVIDIA se nadále chovala, jako že se nic neděje, a tak v období mezi 8. listopadem 2007 a 2. červencem 2008 nakoupila řada lidí velkou spoustu firemních akcií v době, kdy se cena pohybovala pod hranicí 40 USD za akcii. Právě 2. července letošního roku však firma zveřejnila nelichotivé informace (již dříve se v neoficiálních kanálech hovořilo o přílišném šetření na kvalitě materiálů pro výrobu GPU, aby tak NVIDIA udržela cenovou konkurenceschopnost s GPU ATI) a doslova během několika dnů se cena akcií propadla o přibližně 3/4 (v tuto chvíli je to pouhých 10,20 USD za akcii a místy byla NVIDIA i pouze na 9,6 USD!), což samozřejmě zvedlo obrovskou vlnu nevole mezi akcionáři.
Sůl do rány pak přisypal vicepresident pro vztahy s investory Michael Hara, který doslova prohlásil, že „na problému pracujeme s našimi odběrateli již více než rok“. Tím jen akcionáře utvrdil v tom, že po celé zmíněné období jim formou prohlášení i tiskových zpráv lhal jak šéf společnosti Jen-Hsun Huang, tak finanční ředitel Marvin Burkett. Oni v dobré víře nakoupili akcie zdravé společnosti, přičemž její vedení po celou dobu vědělo, že pod povrchem doutná cosi shnilého, co dříve či později prorazí na povrch.
Akcionáři se tedy dali dohromady a prostřednictvím právní kanceláře Shalov Stone Bonner & Rocco LLP firmu NVIDIA a samotné Jen-Hsun Huanga a Marvina Burketta zažalovali pro porušení Securities Exchange Act z roku 1934, konkrétně za to, že svým úmyslným jednáním zatajovali fakta o vysoké chybovosti mobilních GPU, kvůli které se nyní radikálně propadly ceny akcií společnosti. Navíc je tímto poškozeno dobré jméno společnosti a budoucí obchody. Žaloba cituje i veřejné tiskoviny, dle kterých řada odběratelů již přechází ke konkurenčním řešením (ATI) a mnoho uživatelů se nechalo slyšet, že od NVIDIE již nikdy nic nekoupí.
Žalobu si můžete prohlédnout přímo na webu Shalov Stone Bonner & Rocco LLP.
V oblasti ukládání dat se sluší zmínit dvě možná provázané novinky. 11. září se společnost Showa Denko pochlubila, že začíná dodávat 1,89palcové plotny s kapacitou 120 GB. Tyto plotny jsou již čtvrtou generací kolmého záznamu ve firemním vývoji a lze s nimi při vyrobení 3,5palcových ploten dosahovat kapacit až 500 GB, resp. 250 GB pro 2,5palcové plotny. V desktopu tak nyní máme potenciál pro 2,5TB disky s pěti plotnami nebo trochu umírněnější a lépe uchladitelné čtyřplotnové disky s kapacitou 2 TB.
Mimochodem, Showa Denko byla vůbec první společnost, která před třemi lety začala vyrábět plotny s kolmým záznamem dat a aktuálně je jedinou firmou vyrábějící 1,89palcové plotny.
V návaznosti na tuto zprávu jsme se od Toshiby dozvěděli, že uvádí na trh 5 400otáčkové 1,8palcové disky s kapacitou 240 GB, podobnost zde jistě není náhodná.
O den později se s novinkami připojil i Western Digital, který nejprve představil 500GB 2,5palcový disk Scorpio s 250GB plotnami (doporučená cena 220 USD, modelové značení WD5000BEVT) následovaný taktéž 500GB 2,5palcovým externím diskem My Passport Elite (WDML5000, taktéž 220 USD). Hovořit zde o původu ploten by bylo pouze spekulací, sluší se ale připomenout, že Western Digital loni v červnu koupil firmu Komag, výrobce diskových ploten.
Asi nejzajímavější zprávou týdne mezi monitory je vydání nového manifestu Eco Products 2009, kterým se bude řídit výroba nových modelů japonské společnosti EIZO pro nadcházející měsíce. Norma navazuje na dřívější Eco Products 2002, 2004 a 2006 a přidává další zpřísnění některých kritérií při výrobě i provozu monitorů.
Nová řada EcoView přijde na svět s LED podsvícením, vůbec poprvé použitým v monitorech EIZO. Důvodem byly práce na skloubení podsvícení polem LED, které je obecně méně stabilní ve srovnání s CCFL (studené katody) používanými dosud, a firemní technologie zajišťující stálou neměnnou kvalitu barevného podání (Digital Uniformity Equalizer, DUE).
DUE kompenzuje nedostatky LCD monitorů v oblasti stálosti barevného a jasového podání a jeho přizpůsobení pro přechod na LED podsvícení bylo poměrně náročné. Asi nepřekvapí, že se začíná na levnějších monitorech s TN panely, prvním modelem bude 24,1palcový FlexScan EV2411W, který se na českém trhu objeví počátkem příštího roku. Kromě několika běžných parametrů jako kontrastu 1000:1, jasu 300 cd/m² a odezvy 5 ms nabídne zejména velice nízkou spotřebu 33 W za běhu a při použití Auto EcoView dokonce jen 19 W. To vše při úhlopříčce 61 cm a rozlišení 1920×1200.
Z ekologických novinek jsou z výroby monitoru odstraněny procesy využívající olovo a rtuť (např. u pájených spojů), zlepšují se technologie výrazně snižující únavu očí (stálost jasu atd.). Ale zpátky ke směrnici.
Eco Products 2009 zaručuje nulovou spotřebu vypnutého monitoru a méně než 1,5 W ve standby. V oblasti výroby a balení bude EIZO využívat tisk manuálů zčásti inkoustem ze sojových bobů na recyklovaný papír neobsahující chloridy (bělidla), částečně též recyklované plasty a plasty z přírodních materiálů. Balení bude vyráběno ze styrofoamu (extrudovaný polystyren) a opět recyklovaných papírů. Bude se dbát na plnění limitů „emisí“ těkavých organických látek pro osobní počítače z použitých materiálů, RoHS je pak již samozřejmostí.
A grafici se samozřejmě mohou v nadcházejících měsících těšit na grafické monitory s LED podsvícením.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Z ekologických novinek jsou z výroby monitoru odstraněny procesy využívající olovo a rtuť (např. u pájených spojů)Čímž se vcelku efektivně zajistí konec životnosti zařízení během dvou až čtyř let. Za takovouhle ekologii pěkně děkuju.
Od roku 93 mi vyborne slouzi 15tka monitor od ADI a porad se nezda ze by to uz chtel zabalit ....
A co tvoje oči?
Olovo jde u pajenych spoju nahradit v pohode stribrem ...V pohode ne. Bezolovnata pajka potrebuje vyssi teplotu a hur se s ni paji (doporucuju vyzkouset osobne). Navic ma horsi mechanicke vlastnosti (je nachylnejsi na tvoreni mikrotrhlinek a kovovych "vousu"). Pro jiste oblasti (napr. BGA pouzdra) zatim neexistuje za klasickou pajku nahrada, takze v RoHS (nastesti) existuji vyjimky, u kterych se olovo nadale pouzivat muze. Ve vojenskych aplikacich, satelitech a lekarskych zarizenich urcenych pro podporu zivota se na RoHS kasle uplne. BTW: Oproti ostatnim nebezpecnym latkam z RoHS je kovove olovo, navic jeste vazane v slitine (pajce), relativne neskodne. Jedine misto, kde muze delat neplechu, je vyroba a pak zas az recyklace, pri ktere se muze uvolnit do okoli.
Navic ma horsi mechanicke vlastnosti (je nachylnejsi na tvoreni mikrotrhlinek a kovovych "vousu").To jsem myslel tím, že se zajistí konec životnosti produktu - spoj zkřehne a vydrolí se. Pájka s příměsí olova vydrží podstatně déle (15 let a více, to zařízení se pořád ještě používá)