Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 00:26
Další žaloba na NVIDII a také firmy Dell a HP. NVIDIA opět přeznačí vybrané grafiky. Vyrovnání AMD/ATI a NVIDIE za cenový kartel. Mobility Radeon HD 4000. Radeon HD 4350 a HD 4550. Pevné a „solidní“ disky: nové „zelené“ disky Western Digital - Transcend SSD se 136MB/s zápisem. Modrý laser: Blu-ray v podání Pioneeru, dvanáctirychlostní modrý laser od Sanyo.
Na úvod dnešního dílu rovnou opět kousněme do kyselého jablka. Po nedávné žalobě akcionářů na firmu NVIDIA i její vedení přichází další žaloba ve věci vadných mobilních GPU nejen na tohoto kalifornského výrobce, ale i na jeho partnery Dell a Hewlett-Packard. Důvod je již tisíckrát omílaný, žaloba viní firmy z toho, že po dlouhou dobu nepřijaly žádná opatření vedoucí k zamezení problémům s nesprávnou funkcí, přehříváním a umíráním grafik v noteboocích. Pouze přistoupily k softwarovým opatřením, která měla za následek nižší životnost notebooků v provozu z akumulátoru a snížení celkové životnosti notebooků. Zákazníci se dle žaloby nedočkali žádné výměny, žádné finanční náhrady ani jiné kompenzace ze strany žalovaných, dodává Louis Olivos z New Yorku.
Žaloba se opět opírá o informace představitelů NVIDIE na konferenci z 2. srpna tohoto roku. Kupříkladu Dell pak koncem července připustil, že i jisté množství jejich notebooků trpí zmiňovanými problémy a i on doporučil svým zákazníkům update BIOSu, tedy „softwarovou náplast“, která řeší následek, nikoli příčinu.
Ve světě grafických karet je za poslední měsíce veřejným tajemstvím, že společnost NVIDIA přeznačuje vybrané grafické karty tak, aby jejich číslování odpovídalo poslední generaci na trhu. Stalo se tak v poslední době poprvé s velmi oblíbenými grafikami s GPU G92 (GeForce 8800 GT a GTS 512 MB), které byly přeznačeny na řadu 9800 resp. 9600 podle modelu. Nyní beta verze ovladačů GeForce 178.15 prozradila, že další přeznačování nepostihne jen karty s G92, ale i s GPU G94 a G96, tedy modely řad GeForce 9800, 9600 i 9500. Přeznačeny budou podle následujícího schématu:
NVIDIA_G92.DEV_0615.1 = "NVIDIA GeForce GTS 150"
NVIDIA_G94.DEV_0626.1 = "NVIDIA GeForce GT 130"
NVIDIA_G96.DEV_0646.1 = "NVIDIA GeForce GT 120"
Pokud tedy budete v budoucnu plánovat nákup levné relativně výkonné grafiky, mějte kupříkladu u GeForce GTS 150 na paměti, že jde o přeznačenou GeForce 9800, alias dříve přeznačenou GeForce 8800.
Pozn.: každopádně mi dovolte požádat, abychom se protentokrát vyhnuli nedůstojným hádkám v diskusi, které jsou zcela zbytečné a nesvědčí celkové atmosféře na serveru. Naopak všechny vyzývám: jakmile narazíte v budoucnu na náznak podobné praktiky u konkurenční AMD, dejte mi, prosím, vědět mailem, abychom to v Hardwarových novinkách měli vždy vyvážené.
Protože ani AMD resp. dříve společnost ATI nebyla svatá, poslední „právnickou zprávu“ ze světa grafik věnuji odpornosti zvané cenový kartel, kterého se dle analýzy cen grafik a termínů jejich uvádění na trh svorně účastnili oba velcí výrobci. O co jde?
V období mezi 4. prosincem 2002 a 7. listopadem 2007 měly mít obě společnosti (tedy nejprve ATI+NVIDIA, posléze AMD+NVIDIA) uzavřenou tajnou dohodu, dle které spolupracovaly ve smyslu uvádění nových produktů na trh a jejich cenového posazení do jednotlivých cenových hladin. Účelem byla samozřejmě maximalizace zisku a celé to tak trochu připomíná někdejší kartelovou dohodu výrobců DRAM pamětí, které, pamětníci jistě vzpomenou, někdy v roce 1998 během měsíce zdražily na dvojnásobek. Za to hlavní aktéři (Samsung, Hynix a další) nakonec dostali tučné pokuty a totéž nyní potkává i AMD a NVIDII. Celá záležitost se dostala na stůl antitrustového oddělení amerického ministerstva spravedlnosti.
Obě firmy po rozsáhlém šetření nakonec dospěly k dohodě s žalující stranou a přijaly uloženu pokutu ve výši 1,7 miliónu dolarů (850 000 USD každá z nich), která bude složena na speciální fond. Zdá-li se vám pokuta malá, pak vězte, že je určena jako odškodnění všech přímých zákazníků obou firem, kteří si grafiky objednali ve zmiňovaném období. Tedy lidí, kteří nakupovali přímo na webech společností ATI/AMD a NVIDIA, nikoli všech nás ostatních, kteří jsme nakoupili od lokálních prodejců či místních distributorů.
Součástí zveřejněné komunikace je mimochodem i čilá e-mailová komunikace mezi předními představiteli obou firem.
Uzavřenou dohodu musí ještě odsouhlasit soud, což se všeobecně přepokládá. Ve druhé navazující žalobě jsou pak firmy povinny zaplatit odškodnění ve výši 112 500 USD každá, a to subjektům, které nenakoupily grafiky přímo od nich.
Na výstavě CEATEC 2008 v Japonsku předvedla společnost AMD vývojový prototyp mobilního řešení na bázi generace Radeon HD 4000. K vidění byla vývojářská platforma s již hotovým MXM modulem, ačkoli se neví, o jaké konkrétní GPU šlo, pohled na web PCI-SIG (skupina certifikující produkty pro PCI, PCI-SIG a PCI Express sběrnice) jasně říká, že AMD má již certifikaci pro M96 a M98-L, což by nemělo být nic jiného než Mobility Radeon HD 4600 a HD 4800 (v úvahu připadá ještě označení HD 4700, které také AMD používala u minulých řad).
Minulý týden dále AMD uvedla na trh dva low-end modely řady HD 4000. Radeony HD 4350 a 4550 jsou určeny především do levných počítačů bez nároku na nějaký výraznější 3D výkon, do vínku však dostávají tradiční výbavu samostatných karet převyšující kupříkladu integrované Radeony HD 3200 (v AMD 780G) nebo HD 3300 (AMD 790GX) počtem DVI, resp. HDMI a potenciálně i DisplayPort výstupů a vlastně tím pádem i 3D výkonem (přeci jen 80 stream procesorů odvede lepší práci.
Do prodeje půjdou jako obvykle dvě základní provedení, nízkoprofilové typicky s aktivním chladičem a karta standardních rozměrů s pasivním blokem. Samozřejmě fantazii výrobců se meze nekladou, stoprocentně dojde i na nízkoprofilovou pasivně chlazenou kartu, která bude ideální volbou do HTPC.
Western Digital představila nové disky řady GreenPower, které staví na novějších diskových plotnách o kapacitě 333 GB. Dosavadní 1TB model si tak již vystačí pouze se třemi plotnami, čímž z hlediska hustoty dat srovnává krok s 1TB diskem Samsung SpinPoint F1. Kromě nového 1TB Caviaru GP (označení WD10EADS) půjdou v dohledné době na trh i adekvátní 500, 640 a 750GB disky.
WD10EADS dostává do vínku 32 MB cache, tedy dvojnásobek toho co předchozí verze. Díky „hustějším“ plotnám vrostl výkon disku o 10 % za současně nižší spotřeby až o 20 % (za to zas vděčí nutnosti roztáčet méně ploten a kmitat méně hlavičkami), v klidu na 2,8 W, při čtení/zápisu na 5,4 W. V cenících se již zabydlel s cenou lehce pod 3 000 Kč včetně daně.
U WD ale ještě chvíli zůstaneme. Japonský výrobce malých disků společnost Fujitsu se totiž rozhodla zbavit své harddiskové divize a zájemcem není nikdo jiný než právě Western Digital. Fujitsu mu dle dostupných zpráv hodlá odprodat úplně celou divizi, tedy včetně továren v Japonsku, na Taiwanu a Filipínách, celková cena bude někde v rozmezí 660 až 944 miliónů USD. Jednat se tak bude o jeden z největších odkupů v tomto byznysu a také mezi japonskými elektronickými firmami. Disky Fujitsu si držely šestou pozici na trhu a tak druhý Western Digital (trhu vévodí Seagate) svoji pozici poměrně slušně posílí, a to právě v mobilních zařízeních. Kromě toho přijde i ke špičkovým technologiím, které ve Fujitsu vyvíjí, jako třeba Thermal Assisted Magnetic Recording (TAMR) nebo materiály umožňující ztenčit lubrikační vrstvu ploten za účelem přiblížení hlaviček k jejich povrchu.
Celý prodej má být dokončen ještě v tomto roce.
Firma Transcend představila další produkty z rodiny 2,5palcových SSD, flashových disků určených pro notebooky se „SATA II“ i IDE rozhraním. Tyto jsou ale něčím výjimečné, jejich rychlost zápisu totiž dosahuje vynikajících 136 MB/s, čtení pak dokonce 159 MB/s. Kapacita 64 GB sice nijak úctyhodná není, ale tam, kde je prioritou rychlost, nikoli kapacita, má Transcend k dispozici velmi svižné řešení. Tedy alespoň co se týče souvislého zápisu. Stávající model TS64GSSD25S-S (který se mimochodem prodává za nechutných 747 USD) nabízí souvislý zápis dokonce 142 MB/s, náhodný však jen 27 MB/s (v eshopu navíc mají uvedeno čtení/zápis 119/64 MB/s, čert aby se v tom vyznal). I u SSD je třeba si dávat pozor, co výrobce uvádí a eshopy do popisků přebírají.
Na stejné akci byla i firma Pioneer, která tam kromě jiného vystavovala další osmirychlostní Blu-ray vypalovačku, prototyp označovaný jako BD HH. Vedle něj byla k vidění i šterbinová Blu-ray vypalovačka pro notebooky. Ta umí modrým laserem pálit 4× (přepisovatelná 2×). Kromě toho se Pioneer mimochodem pochlubil i s technologií pro přehrávání 16vrstvých Blu-ray disků s kapacitou 400 GB.
Blu-ray se sice postupně dostane k 16rychlostní metě, dnes tu ale máme ještě čerstvou zprávu o mezikroku. Společnost Sanyo dokončila vývoj modrého laseru schopného dodávat souvislý výkon 450 mW, který je potřeba pro 12rychlostní vypalování BD-R/E disků. Hlavním problémem při vývoji byla výkonová charakteristika laseru; až nyní se podařilo vše vychytat tak, aby prvek dokázal daný výkon spolehlivě dodávat po dlouhou dobu. Za úspěchem stojí speciální LASTECT struktura ochranného filmu naneseného na obou stranách laserového elementu, která dává výrazně lepší kontrolu odrazivosti a také ochranu proti oxidaci. Film nabízí skvělé dielektrické vlastnosti a nízkou fotoabsorpci, jeho výkon je tak stálý po celou dobu životnosti. Celý laserový element má průměr pouze 5,6 mm. Sanyo samozřejmě nadále pokračuje ve vývoji a optimalizacích, sériová výroba by se tak měla rozeběhnout do dvou až tří let.
Pevné a solidní disky^_^
To vlakno se zhavi kvuli lepsi elektronove emisi, aby se nemuselo pouzivat moc vysoke napeti.Ježiši, mám půl metru od sebe asi 40 elektronek a zapomenu na emisi :-| . Jo některý startujou vysokým napětím, ale většinou mají. Nicméně pokud teplota způsobuje emisi, tak musí být dost vysoká - elektronka má speciální směsi na povrchu katody a musí mít vysokou teplotu žhavení/katody a stejně je malý proud. Takže o nějakou stovku stupňů Celsia by to u zářivek mohlo být. Například pokud vypnu svojí úsporku, tak v nastálé tmě bude oblast trubice temně rudě zářit - to ale není příliš směrodatné, ta zářivka byla sestavena z různých dílů - ale funguje
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.