Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Bulvární úvod jistě potěšil některé příznivce Intelu a nVidie, ale ono to zas tak žhavé není. Před týdnem společnost AMD oznámila asi největší restrukturalizační krok, který firmu za její historii potkal. Sami jej ohlásili jako „SIGNIFICANT CORPORATE ANNOUNCEMENT“ a jedno řeknu hned úvodem: jde o potenciálně tak významnou událost, že odkoupení firmy ATI je proti tomu malá prkotinka.
Již dříve očekávané odštěpení výroby se tak stává skutečností. Společnost AMD se dělí na dvě, přičemž nová The Foundry Company převezme dvě výrobní továrny v Drážďanech a příslušné intelektuální vlastnictví potřebné k zajištění pokračování výroby produktů AMD. Současně převezme po původní AMD více než miliardový (USD) dluh a za financováním její činnosti bude stát vláda Abú Dhabí, jednoho z „městských států“ Spojených arabských emirátů (prvotní investice je ve výši 2,1 miliardy USD). Foundry Company bude výrobní společností, která bude vyrábět nejen pro AMD.
V AMD již z dřívějška drží více než 8% podíl arabská Mubadala Development Company, která nyní za 394 miliónů dolarů přikoupí další akcie, čímž se dostane na 19,3% podíl. Tuto firmu ještě navíc zadotuje dalšími 700 milióny USD, aby tak AMD mohla držet 44,4% podíl ve Foundry Company. Celková arabská investice s naplánovanou novou továrnou v okresu Saratoga (stát New York), označovanou prozatím Fab4x, dosáhne 8,4 miliardy USD (ať mi nikdo netvrdí, že ropa nesype, v Abú Dhabí se produkuje kolem 2 miliónů barelů denně ;-).
Zleva: Waleed Al Mokarrab (předseda ATIC, COO Mubadala), Doug Grose (senior vicepresident AMD a nový CEO Foundry Company), Hector Ruiz (výkonný předseda AMD, v budoucnu The Foundry Company), Dirk Meyer (president a CEO, AMD) a Khaldoon Al Mubarak (CEO a Managing Director, Mubadala).
Majoritní 55,6% podíl ve Foundry Company bude držet Advanced Technology Investment Company vlastněná opět vládou Abú Dhabí. Ještě pár slov k personálním šachům: současný vicepresident AMD Doug Grose se přesune na pozici šéfa Foundry Company. Hector Ruiz, dřívější šéf AMD a nynější předseda správní rady se taktéž přesune do Foundry Company, kde bude zastávat stejnou funkci.
Budoucí vývoj na poli výrobních procesů ve spolupráci s IBM také převezme Foundry Company. V souvislosti s plánovanou továrnou v New Yorku vznikne 1 465 nových pracovních míst pro špičkové inženýry. Dále vznikne ~4 500 pracovních míst přímo souvisejících s novou továrnou. Fab4x bude dokončena v roce 2012, počítá se s výrobou na 300mm křemíkových deskách 32nm výrobním procesem, později 22nm.
Zemětřesení v AMD nenechalo v klidu čelní představitele firmy Intel. S ní má AMD nespočetně dohod, včetně vzájemných patentových smluv, se kterými je dle Intelu nově odštěpená Foundry Company v problémech. Samozřejmě jde primárně o smlouvy, ve kterých figuruje x86 licence, která je nepřenositelná. Stejně jako by kupříkladu NVIDIA nemohla koupit firmu VIA, nemůže dle Intelu Foundry Company převzít od AMD licence na x86. Smlouvy jsou ošetřeny tak, že AMD by x86 licenci nemohlo využívat ani v případě, kdy by ji někdo koupil kompletně celou.
Otázkou, kterou jistě nyní řeší právnické týmy všech zúčastněných stran, je, zdali výrobní firma Foundry Company potřebuje x86 licence, když bude vlastně jen provádět fyzickou výrobu, nikoli návrhy designu a technologický vývoj. Jedna z neoficiálních informací dále zmiňuje, že Intel si tehdy smluvně ošetřil, že AMD nesmí vyrábět mimo své vlastní fabriky více než 20 % produkce. Jenže AMD je/bude firmou zcela bez výrobních kapacit, což by mohl být problém, ale mluvčí AMD se dušuje, že toto vše mají smluvně v rámci transakce kolem Foundry Company ošetřeno. Pravdu ukáže až budoucnost a možná to bude hodně zajímavé.
Bez ohledu na právní tahanice se už objevují první náznaky toho, co vše bude Foundry Company dělat. Celkem logicky se na prvním místě kromě CPU vyráběných klasicky silicon-on-insulator (SOI) technologií hovoří o výrobě grafických procesorů ATI.
Ty se vyrábějí odlišnou technologií. Zatímco AMD procesory budou v budoucnu (patrně 32nm proces) využívat high-k metal gate výrobu (materiály s vysokou dielektrickou konstantou vůči SiO2), grafické procesory pracují s low-k technologií (nízká dielektrická konstanta), jejich výrobu zatím zajišťují firmy TSMC a UMC.
Pokud by Foundry Company rozjela i takovouto výrobu a kromě samotného neustále aktualizovaného výrobního procesu si poradila se všemi dalšími úskalími, měly by si GPU polepšit z hlediska dostupných výrobních kapacit. A protože je Foundry samostatnou firmou, hovoříme v tomto kontextu potenciálně jak o ATI, tak i NVIDII, vše ale bude záviset na dostupných výrobních procesech a rychlosti rozjezdu případné výroby.
Další pokračování má i průšvih jménem „nekvalitní výroba mobilních GeForce 8000“. Všeobecně se kromě první firmy Hewlett-Packard ví i o Dellu, ale je jasné, že na problémy musí být zákonitě zaděláno i jinde. A slovem jinde se dnes myslí kalifornské Cupertino, domov společnosti Apple.
Firma na svém webu zveřejnila informace týkající se problému s vadným či zcela nefungujícím zobrazením na noteboocích MacBook Pro. Řada zákazníků na svých strojích zaregistrovala chybné zobrazení jak na vlastním LCD panelu, tak výstupu, případně neschopnost stroje dostat se ze stádia černé obrazovky.
Společnost Apple provedla vlastní šetření, při kterém zjistila, že postiženy jsou MacBooky Pro v 15 i 17palcovém provedení s 2,2/2,4GHz CPU, samozřejmě osazené mobilní GeForce 8600M GT vyrobené přibližně mezi květnem 2007 a zářím 2008. Majitelé takových strojů, u nichž se závada projeví, tak nově mají nárok na bezplatnou opravu nad rámec běžné záruční doby, nebo příslušnou finanční kompenzaci, a to po dobu dvou let od koupě stroje.
Společnost dále dodává, že po červnovém oznámení potíží s mobilními GPU ze strany NVIDIE byli touto firmou ujištěni, že jich se tento problém netýká. Šetření však prokázalo opak.
Pokračování má i kauza kolem zneužití monopolního postavení na poli herních grafik firmami NVIDIA a ATI (později AMD), o kterém jsem psal v minulém dílu. Obě firmy vystavily na webu prohlášení, dle kterého obdržely od sanfranciské kanceláře antitrustové divize amerického Ministerstva spravedlnosti formální oznámení, že vyšetřování potenciálního porušení antitrustových zákonů bylo uzavřeno. Tím končí společná část, NVIDIA pak dále dodává, že během vyšetřování nebyla v této věci proti ní přijata žádná opatření.
Slovíčkaření, zdá se vám? Inu, právě slova jako „potenciální“ a „během“ mohou ukrývat mnoho. Dle tvrzení obou firem si totiž můžeme být jisti pouze tím, že skončil vyšetřovací proces, během kterého nebyly řešeny žádné zjištěné přestupky. Ale to neznamená, že na Ministerstvu spravedlnosti momentálně nesedí několik vyšetřovatelů, kteří zkoumají nashromážděné materiály, aby po jejich analýze případně podnikli příslušné kroky. Kauza tak dle mého ještě stále není zcela uzavřena, to by obě nesmírně stručná tisková prohlášení zněla výrazně jinak (AMD vše odbylo pouhou jedinou větou).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
...a hundred years ago you were living in tents out here in the desert chopping each other's heads off and that's where you'll be in another hundred years...
Na rozdíl od Tebe si nemyslíme, že je nutné, aby diskuse byla politicky korektní.Je mi úplně jedno, co kdo považuje za korektní. Mně jde o to, aby byla diskuse k věci, což není. Můžeš to okecávat jak chceš, ale pindy o pedofilních Arabech s tématem nikterak nesouvisí. Tvrdit, že to sem patří, je jako kdybys říkal, že se státním rozpočtem souvisí svatby a rozvody poslanců. Toto vlákno založil uživatel, který už to samé napsal do blogu, a proto jsem požádal, abyste tuto offtopic debatu ponechali právě tam. Jeho snaha zanést i tuto diskusi xenofóbními a rasistickými kecy je hloupá, nikoliv vtipná. Zatímco pod blogem vůbec nezáleží na tom, o čem se mluví, pod články bychom rádi, aby se lidé pokud možno drželi tématu. Nikdo vám nezakazuje nadávat, komu se vám zlíbí. Pro mě za mě se pusťte třeba do jejich smradlavých ponožek. Ale prosím: nechte to pod blogem. Je tu na něj dokonce odkaz, takže je všem na očích. Tuto diskusi nechte pro ty, kdo chtějí mluvit k tématu, a ne ke spekulacím o sexuálních úchylkách aktérů.
Presne protoze ty a Kiron.To určitě. Jestli náhodou diskuze k tématu není proto, že nikdo nechce o ničem diskutovat, protože nemá o čem.
Když není o čem, tak by tu nemělo být nic, ne?Ano, někteří z nás žijí s hlavou v oblacích a v ideálním světě, jiní si všimli, že občas se pod článkem objeví off-topic diskuze.
U mnoha článků žádná diskuse neprobíhá a nevšiml jsem si, že by to tam pánové alfabrother a kiron přišli zachraňovat...Jestli to náhodou nebude mít nějakou souvislost s tím, co se v tom článku píše.
Btw. vzkaz pro ty ukřivděné ukňouránky, kteří zjevně nesnesou, že hardwarové novinky píše někdo, kdo není zarytým obdivovatelem Intelu a NVidie, a snaží se proto diskuzi znehodnotit alespoň stupidními protiarabskými výkřiky: Vyližte si pr*el! :-PHezká demagogie. Jenom logika kolem ní kulhá.
postiženy jsou MacBooky Pro v 15 i 17palcovém provedení s 2,2/2,4GHz CPU, samozřejmě osazené mobilní GeForce 8600M GT vyrobené přibližně mezi květnem 2007 a zářím 2008.Sakra, je na mém notebooku krom plastu alespoň něco trošičku kvalitního?