Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 19:00
Z událostí posledních dní tentokrát vybíráme trochu zvláštní základní desku od Asusteku určenou pro „SuperComputer“, smršť nových xeonů od Intelu či další superrychlé paměti, tentokrát doprovázené superrychlou Blu-ray vypalovačkou. A vše završíme drobnou ochutnávkou toho, čemu zanedlouho skončí NDA…
Pro tchaj-wanský Asustek to není v žádném případě první „SuperComputer“ deska určená k provozu čtyř grafických karet, jednu takovou měl již s čipsetem Intel X58 pro Nvidia Tesla Personal SuperComputer. Asus P7F7-E WS SuperComputer je určena pro socket 1156 procesory, primárně rodiny Xeon 3400, neboť nese serverový čipset Intel 3450 (serverová varianta Intel P55), s Core iX ale také pochopitelně jede. Napájení je realizováno jako 16+3fázové, jsou zde dvě gigabitové síťovky, 7.1 zvuk, vedle jednoho 1394a dokonce dva 1394b konektory, paměti jsou podporovány až do DDR3-2000. Osadit lze i přes přítomnost šesti slotů jen 16 GB – Asustek na této desce podporuje současné osazení dvou 4GB a dvou 2GB modulů.
Ale k zajímavostem: Čtveřice PCI Express x16 slotů a použitý čipset v kombinaci s přítomností USB 3.0 i SATA 6,0Gbps naznačují, že sloty nebudou „plnotučné“. Asustek sice inzeruje podporu 3-way SLI či Quad CrossFire X, ale je zde pouze jeden čip nForce 200 (ten umí „vyrábět“ dodatečné PCI Express linky). Při plném osazení čtyř grafik každá ze tří hlavních karet nich dostává „pouze“ 8 PCI Express linek a čtvrtá dokonce jen 4.
Procesor má totiž vyvedeno 16 linek, nForce 200 z poloviny z nich dokáže vykouzlit 2×16. To jsme na 24 linkách „vyvedených z CPU“, dalších 8 jich poskytuje samotný čipset (byť na polovičním taktu) a protože zde ještě máme přídavné řadiče a obě GLAN, kterým dále linky zajišťuje ze zbývajících čtyř na PCB osazený switch od PLX, je jasné, proč na této desce, na rozdíl od plnohodnotných X5 SuperComputer desek, nikdy nebude plnohodnotně běhat třeba čtveřice dvoujádrových grafik s celkem osmi GPU třeba v rámci distribuovaných výpočtů. Zkrátka z hlediska návrhu je tato deska spíše taková znouzectnost, nicméně pokud to bude běhat bez nějakých potíží s propustností, tak proč ne, každopádně je dobré vědět, do čeho jdete.
Do socketu 1366 od nynějška pasuje patnáct dalších procesorů, tedy alespoň pokud se bavíme o primárně serverových xeonech. Intel jich představil slušnou várku a po nedávném 32nm šestijádru Core i7-980X pro desktopy tak je opravdu z čeho vybírat. Tomuto procesoru ostatně odpovídá nejvyšší uvedený Xeon X5680, jen ta cena je samozřejmě trochu jinde. Tyto procesory jsou určeny do desek s čipsety Intel 55500/5520.
S paměťovými moduly schopnými běhat na extrémně vysokých taktech na platformě Intel P55 se doslova roztrhl pytel. Posledním přírůstkem je dvoukanálový kit KHX2400C9D3T1K2/4GX od firmy Kingston, který si na DDR3-2400 troufá s časováním CL9-11-9-27-2, což je dokonce o maličko lepší než dosavadní král od G.Skillu (Pi Series) s časováním CL9-11-9-28. Samozřejmě se bavíme o modulech běhajících na napětí 1,65 V, které je vlastní procesorům od Intelu. Nadstandardní takty jsou v modulech uloženy v XMP profilech, cokoli na těchto hodnotách vždy vybočuje z mantinelů definovaných JEDEC standardy. Cenu nových modulů ve 2×2GB kitu čekejme někde na úrovni 6 000 Kč a výše, chlazení realizované velkými měděnými bloky je pak kvalitní, osobně tuto konstrukci znám z Kingstonů DDR3-1800, se kterými si poradí na jedničku.
Je úplně jedno, že poměr cena/kapacita je u mnoha jiných systémů zcela jinde, než kde je Blu-ray, je zcela jedno, že jde o stále velmi drahou legraci, výrobci na tento systém podporovaný Hollywoodem budou stále tlačit. Jedním z polínek v ohni se již příští měsíc stane i 12rychlostní Blu-ray vypalovačka od LG, v interním SATA provedení značená BE12LS, v externím eSATA/USB pak BH12LU. Vedle ní se objeví i podobně rychlé kombo, ale to není zajímavé asi už vůbec.
Zápis bude pochopitelně metodou CAV, kdy od nějakého základu postupně poroste rychlost až na 12×, což představuje ~52,3 MB/s (tady bude USB trochu drhnout, zpráva neuvádí, že by mechanika měla mít USB 3.0, takže asi i proto ono eSATA). Rychlosti zápisu na CD a DVD také neznáme.
Každopádně CD se po nesmělých začátcích dostaly tuším až na 54× zápis (mechanika od Mitsumi), DVD to zatím vytáhly na 22× (nebo 24×? upřímně, od chvíle, co mi doma první mechanika roztočila DVD 20násobnou rychlostí a po několika minutách pálení, kdy ušetřila asi 10 vteřin, „vyplivla“ nepoužitelné médium, se těmto overspeed reklamním nesmyslům vyhýbám jako čert kříži), ale nepochybuji, že Blu-ray se časem dostane alespoň na 16× zápis. To už ale budou na konci zápisu trpaslíci lítat z PC do mechaniky s nějakými 70 milióny bajtů za vteřinu….
Protože máme čtvrtek a podle posledních informací nám „za několik hodin“ skončí NDA na jisté grafické karty, můžeme si představit jejich parametry, které mezitím stihly uniknout.
Kdo čekal plných 512 CUDA jader, které architektura Fermi nabízí, ten se v tuto chvíli nedočká. Ony to naznačovaly už předvánoční Tesla karty, které také nešly za 480. Každopádně jako linuxáci se můžeme vyhnout hloupému posuzování karet jako konkurence vůči Radeonům HD 5800 – ty jsou v Linuxu stále jen velmi obtížně použitelné až prakticky nepoužitelné.
Jinak pokud si trochu pohrajete s křivkami u fotografie modelu GTX 480 a pokud si k tomu přidáte i pohled na heatpipe, které jsou od GPU svedeny relativně blízko k samotnému „oplechování karty“, pak vás jistě napadne, že střední světlejší a lesklejší část krytí karty není plast, ale kov. Už ony heatpipe a z dřívějška známé otvory na PCB v oblasti ventilátoru (ve stylu GTX 295) naznačují, že pro tento model Nvidia zvolila zcela novou konstrukci chladiče. Ale víc nemohu prozradit, vše další až příště :-)
Jen na závěr dodám, že Nvidia v přípravě na uvedení Fermi vydala jak linuxové ovladače s podporou OpenGL 3.3, tak novou verzi CUDA 3.0.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.