Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Acer přesouvá koncept malého operačního systému, jak jej známe třeba ze základních desek od Asusteku, rovnou do samotného monitoru. Nejde o plnohodnotnou variaci na téma iMac a jeho PC klonů, 24palcový LCD monitor D241H je pouze vybaven „pidipočítačem“ schopným rychle nastartovat a poskytnout základní funkcionalitu jako prohlížení webu, přehrávání hudby a videa či prohlížení fotek bez nutnosti zapínat hlavní PC k monitoru připojené. Z toho důvodu je pochopitelně mezi konektory vybaven ethernetem, konektory pro myš a klávesnici (jsou zde i dva USB porty) a také WiFi. Jinak jde o veskrze základní LCD s TN panelem o rozlišení 1920×1080 s odezvou 2 ms, dynamickým kontrastem 80 000:1, jasem až 300 cd/m², zornými úhly 170/160°, čtečkou paměťových karet (SD, MMC, MS, MS PRO, xD) a vstupy D-Sub, DVI a HDMI. Spotřebu Acer slibuje do 34,4 W, což naznačuje jednodušší systém podsvícení (pravděpodobně čtveřici CCFL trubic, na LED je to hodnota ještě příliš velká), cena a dostupnost jsou zatím neznámé.
Na Mobile World Congress 2010 ve španělské Barceloně byla, kromě spousty dalších zajímavých věcí, k vidění i první verze mobilního telefonu Samsung obdařená novým Super AMOLED displejem. AMOLED, alias „active-matrix organic light-emitting diode“ displej je technologicky tvořen na bázi technologie OLED, která si sama zajišťuje podsvícení ze své podstaty, zde však obohacené aktivní maticí a díky přídavku „Super“ i přímo v displeji integrovanou dotykovou vrstvou. Samsungu se tak podařilo do reálného produktu v podobě mobilu Wave S8500 dostat velký 3,3palcový displej s rozlišením 800×480, který současně není překryt vrstvou dotykové matice, jež ubírá displeji na jasu a kvalitě zobrazení, zejména pod ostřejšími úhly.
Samotný mobil je jinak současná hi-endová klasika s 1GHz procesorem, 5Mpix fotoaparátem se schopností i natáčet kvalitní video, vysokorychlostní konektivitou všech možných protokolů (WiFi, GPS, HSDPA a Bluetooth prý dokonce verze 3.0), nepohání jej však ani Windows Mobile, ani Android či čerstvě otevřený Symbian, ale vlastní OS od Samsungu: Bada. Ten vedle obvyklé palby funkcí integruje i nástroje pro sociální sítě, vlastní webový prohlížeč a mnohé další. Wave S8500 je po hardwarové stránce nepochybně ukázkou budoucnosti, co se týče kvality zobrazení a obsluhy mobilu. Více než slova napoví video.
Ano, takto neoficiálně označuje svoji chystanou 1,4kW „svářečku“ Thortech Thunderbolt 1400W firma GeiL. Nový hi-end zdroj jejich vlastní konstrukce (wow, žádný OEM produkt?!) je tak účinný, že i certifikace 80Plus GOLD (která právě probíhá) nevypovídá přesně o jeho schopnostech. Ale k tomu hlavnímu: 12V část je rozdělena do čtyř větví, které kombinované dají až 115 A odběr, tedy 1,38 kW. To nepochybně stačí na cokoli, s ohledem na účinnost zdroje i na 130W CPU se čtyřmi 290W grafikami (ale zbytek PC už se musí vejít do zhruba 100 W :-) – pro příznivce distribuovaných výpočtů tedy utáhne i 6jádrový procesor od Intelu osazený v desce „X58 SuperComputer“, které v PCI Express slotech dlí čtveřice GeForce GTX 295. Pro takové řešení je však doporučeno býti akcionářem nejmenovaného distributora elektřiny, provoz počítače se vám tak aspoň částečně vrátí na dividendách.
Chlazení zajišťuje 140mm ventilátor, většina kabeláže je odpojitelná a pokud se podíváte na video, musíte mít chtě-nechtě obavy. Malé pasivky zapasované mezi transformátory a další výkonovou elektronikou, navíc zahlušení vnitřní stěny konektory pro kabely a ubrání velké části vnitřního prostoru velkým ventilátorem, to vše jsou velké prohřešky proti konstrukci zdrojů, kterou razí PC Power & Cooling, zejména když GeiL slibuje možnost provozu s maximálním výkonem pro 50 °C, což je v podstatě serverová specifikace, zde navíc podpořená pětiletou zárukou. Zkrátka zdroj zatím zní jako z říše snů, takže vyčkejme uvedení na trh a prvních recenzí. Na CeBITu byl k vidění testovací vzorek, ale na letním Computexu už bude Thortech Thunderbolt 1400W v prodejní verzi. GeiL mimochodem díky vlastnímu návrhu a výrobě slibuje i velmi příznivou cenu. Uvidíme, PC Power & Cooling 1200W se 100A/12V větví u nás vyjde na 11 000 Kč, parametrově nejbližší 1,5kW Silverstone SST-ST1500 Strider se 110 A na 12V větvích na 8 000 Kč a do třetice třeba 1,25kW Enermax Revolution 85+ se 104 A na 12V větvích taktéž na 8 000 Kč – toto budou hlavní konkurenti nového zdroje.
Dnes mi dovolte krátce zabrousit i mezi fotoaparáty. Jak by pravil klasik, tak Pentax právě představil chybějící článek vývojového řetězce mezi „kinofilmovými“ digitálními zrcadlovkami a „středoformáty za milión“ typu Hasselblad. Pentax 645D je středoformátová zrcadlovka, která není ani tak velká a těžká jako ta pravá monstra, ale zase nabízí výrazně větší snímač i rozlišení, než si mohou vůbec dovolit zrcadlovky 35mm či APS-C formátu. Co za svých v přepočtu 200 000 Kč dostanete?
Srdce každého příznivce značky Pentax nyní jistě zaplesalo. Cena je rozhodně vynikající, snese srovnání s profi těly kinofilmového světa, proti němu zatím pochopitelně bude váznout nabídka objektivů a dalšího příslušenství, ale středoformát má typicky trochu jiné použití. Tak držme palce, ať se Mamiya, Hasselblad a další zase trochu zapotí.
Jedině slepý by si nevšiml, jak nám postupně Nvidia mizí z čipsetového trhu. Drží si sice pozice u Atomu, případně strojů Apple a stále se (do)prodávají její starší čipsety pro Intel i AMD, ale sockety pro Core iX, tedy čipsety s QPI, jsou jí zapovězeny a nejen ony. Zkrátka a dobře, Nvidia je s Intelem již nějakou dobu „na ostří nožů“.
Nedávno se nechal její president Jen-Hsun Huang slyšet v rozhovoru pro CNN, že probíhající spor s Intelem v žádném případě nehodlají ukončit nějakou mimosoudní dohodou, věří, že jim soud dá za pravdu a Intel bude mít problémy.
O co jde? Intel podniká jisté kroky, které Nvidii dovedly až k podání žaloby (tvrzení o neudělené licence na QPI, nepovolení tvorby čipsetů s DMI, tedy pro novou generaci CPU, integrace GPU do CPU, …), Jen-Hsun připomněl někdejší licenčně-patentovou dohodu, díky které Intel získal přístup ke GPU technologiím Nvidie, aby později silně omezil mantinely, ve kterých se v rámci dohody může „na oplátku“ pohybovat Nvidia. Firma se tak cítí ukřivděna, jednoduše řečeno ji Intel omezuje v podnikání neférovými praktikami a tak podobně. Nvidia je „naštvaná“ zhruba stejně jako AMD (to si nedávno nechalo „zamáznout ústa“ více než miliardou dolarů), přičemž se sluší připomenout, že Intel prošetřuje i Federální obchodní komise USA.
Upřímně, toto je „příliš vysoká hra patriotů“, aby se v ní našinec mohl dobře vyznat, nicméně přístup Nvidie se mi líbí v tom, že konečně, po mnoha a mnoha sporech, které skončily mimosoudní dohodou často doprovázenou nemalým narovnáním od Intelu směrem k dotčené firmě, možná dojde takovýto proces až do konce, kdy svůj ortel vyřkne soudní moc, nepochybně nejedné instance. Intel je sice superkorporace schopná zaplatit si nejlepší právníky na světě, ale ani Nvidia není chudá společnost. A jak se říká, vlk, který již vrchol dobyl, není tak hladový jako vlk, který se na vrchol teprve drápe. Letošek bude zajímavý. Vše přímo z úst presidenta Nvidie můžete slyšet ve zmíněném rozhovoru.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Input Frequency Range: 50-60MHzKde se dá takovej zdroj používat?