Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 14:16

HW novinky: AMD teda jede

10. 5. 2013 | David Ježek
Články - HW novinky: AMD teda jede  

Jelikož jsme minulý extra díl věnovali převážně Intelu a jeho architektuře „Haswell“, podíváme se dnes více do tábora konkurenčního malého Davídka, který už s Goliášem zas tolik nebojuje. Zato ale bojuje s jinými a to celkem statečně…

Obsah

AMD chystá embedded APU s ARM CPU a Radeon GPU

link

Společnost AMD před nedávnem představila několik nových produktů a jak už tak u ní bývá „jakýmsi zcela jistě neúmyslným nedopatřením“ zapomněla v logu AMD Embedded Solutions produktů tajemné písmenko X. Netřeba se báti, není to totéž co symbol „π“ na desktopu Sandry Bullock v začátku filmu Síť, toto tajemné X jen symbolizuje logo příslušející APU na bázi platformy x86. Na přímý dotaz serveru engadget pak Arun Iyengar z AMD potvrdil, že chystají i embedded APU s písmenkem „A“, a prostě to potřebovali nějak takto odlišit.

APU s X v logu budou klasická x86 záležitost, ta s A budou ARMová záležitost. Zatím nepadlo nic o termínu uvedení, ale je jasné, že sousloví „za dlouho“ si můžeme škrtnout. Očekávejme každopádně, že aktuální embedded x86 APU s TDP nejníže na 4,5 wattech časem doprovodí ARMové verze, u kterých by mělo jíž o čipy s TDP i pod hranicí 3 W. Grafickou část v nich obstará něco na bázi Radeonů, tak jako i jiných současných APU AMD. Tedy zjednodušeně: čekejme u AMD produkty odpovídající pojetím tomu, co Nvidia prodává pod značkou Tegra. A též bychom to mohli označit za návrat k tomu, co AMD dost hloupě před lety prodala: divizi Imageon, ze které dodnes těží tehdejší kupce, firma Qualcomm.

Hardwarové novinky

Jméno Roryho Reada už několik měsíců marně vyhlížím v článcích o novinkách AMD. Zdá se, že po počátečním období, kdy byl jeho příchod z Lenova vnímán velmi nelibě a jeho čistky ve vedení společnosti i mezi běžnými zaměstnanci mnozí považovali za počátek konce AMD, už nikoho nezajímají. Dovolím si tedy opět prorokovat a opět se za Roryho postavit: podle mě má AMD buď velmi blízko k danému momentu, nebo již tuto přechodnou dobu vedoucí od téměř výhradního lpění na desktopových x86 a souboji s Intelem, překonala a směřuje vstříc jasnějším zítřkům. Takovým zítřkům, v nichž bude vyrábět jak desktopové x86 CPU a GPU, tak výkonná GPU, ale i mobilní a ultramobilní čipy platformy x86, které již brzy doplní SoC a procesory architektury ARM. Ono to totiž není jen o embedded APU, musím zde také připomenout, že AMD chystá 64bitové ARMové Opterony a chce více tlačit na unifikovaný výpočetní systém, kde bude pokračovat vzájemná integrace toho, co dnes vnímáme pod pojmy CPU a GPU, ať již jde o x86, nebo ARM, nebo GCN.

Můj osobní názor je ten, že dosazení Roryho Reada do čela AMD bylo dobrým tahem. Nevylučuji, že někde po světě běhá ještě lepší případný CEO AMD, ale Rory je rozhodně o několik řádů lepší manažer, než Hector Ruiz (přezdívaný Hector Ruin :-)) kdy byl.

AMD uvede 9W x86 Opteron „Kyoto“

link

Poptávka po superúsporných serverových čipech zkrátka je. Uspokojovat ji vedle budoucích, zatím jen hypotetických ARM Opteronů, bude samozřejmě i architektura x86. Jelikož má AMD k dispozici úsporné, malé, a přitom výkonné jádro „Jaguar“ (objeví se i v PlayStation 4), bylo jen logické, že jej nasadí i v Opteronech.

Stane se tak v létě v rámci Opteronů s kódovým označením „Kyoto“. Na svět přijde CPU i APU verze (tedy s nějakým pomalejším GPU po vzoru mobilních APU). Očekávat můžeme hotové produkty postavené na bázi těchto Opteronů minimálně u HP, která s projektem Moonshot svého času zkoumala nasazení jak ARMů, tak Atomů od Intelu. HP postaví své produkty na bázi Kyoto již velmi brzy, přičemž půjde o čipy vyráběné 28nm technologií.

Opterony Kyoto integrují až 4× CPU, případně již zmíněné GPU, z aktuální generace GCN (až 128 stream procesorů). TDP bude mezi 9 a 11 W.

Hardwarové novinky

Leak Radeonu HD 7730

link

Díky MSI si již předem můžeme říci, jaké parametry bude mít chystaný low-endový Radeon HD 7730. Překvapení se pochopitelně nekoná, jde o jakousi nižší verzi oblíbeného Radeonu HD 7750. Nese tedy stejné GPU, byť zčásti neaktivní: místo 512 běží s pouze 448 stream prcoesory, 28 TMU (místo 32), počet 16 ROP je zachován (parametry jsou dány tím, že GPU nepoužívá aktivních 8, ale jen 7 výpočetních bloků z celkových 10 v GPU přítomných – plnou verzi používá Radeon HD 7770 s 640 stream procesory).

Takty jsou však shodné s HD 7750: 800MHZ GPU a efektivně 4,5GHZ 128bit paměti GDDR5. Karta tak nabídne výkon adekvátně nižší snížení počtu jednotek o 1/8, ale přímo lineárně se to na TDP nejspíš neprojeví – očekával bych použití škrapítek horších čipů z waferů, které zatím ležely někde skladem.

V Asii se už tato karta začíná prodávat, u nás na své entrée teprve čeká. Radeony HD 7750 se dnes dají koupit běžně kolem 2 000 Kč, model HD 7730 tedy cenově spadne pod tuto hodnotu – tipoval bych něco mezi 1 599 a 1 799 Kč po ustálení cen (v závislosti na velikosti paměti, protože je jasné, že přijdou i 1GB verze, případně zkripleniny s DDR3 – těm se vyhněte.

Hardwarové novinky Hardwarové novinky Hardwarové novinky Hardwarové novinky Hardwarové novinky Hardwarové novinky Hardwarové novinky

Nejrychlejší CompactFlash má Toshiba: 1066×

link

Ač už je používání rychlostního indexu single-speed CD poněkud archaismem, výrobci se ho stále drží. Asi proto, že to hezky vypadá na samolepce. Budiž, vězte tedy, že tu máme drobný posun, a to s novými CF kartami Exceria Pro od Toshiby. Japonský výrobce a v podstatě objevitel flash technologie dokáže ze svých čipů ždímat 1066-násobek, tedy rychlost až 160 MB/s při čtení. Zápis je malinko pomalejší, a to 150MB/s, tedy kulatých 1000×. A právě to je tím, čím se Toshiba liší od Transcendu – ten svoji 160MB/s kartu uvedl již dříve, ale zapisovala pouze 120 MB/s. Ono se toto handrkování může jevit jako nepodstatné, ale ve chvíli, kdy máte třeba profi zrcadlovku schopnou zaznamenávat 20Mpix+ RAWy rychlostí 10 fps, je každý MB/s navíc úlevou.

Karty od Toshiby podporují režim UDMA7, jehož teoretickým maximem je 167 MB/s. Uvidíme, jestli časem přijde UDMA8, nebo nějaké rozšíření UDMA7, nebo se konečně začne přecházet na formát XQD (což je v podstatě flash paměť napíchnutá řadičem přímo na linku PCI Express), ale na to odpoví až nadcházející měsíce. Prozatím tedy vězte, že Toshiba své karty nabízí v kapacitě 64, 32 a 16 GB, přičemž 16GB verze zapisuje pouze 95 MB/s.

Hardwarové novinky Hardwarové novinky

Toshiba je tedy nejrychlejší, ale ne největší. Tady si zase dovolím v rámci vyváženosti zmínit Lexar (což je paměťové-kartová divize Micronu, druhého lídra vývoje flash čipů). Ten nabízí 128GB CompactFlash s rychlostí 150 MB/s čtení (stejně jako Transcend) a „pomalejším zápisem“ (hodnotu neuvádí).

Seriál Hardwarové novinky (dílů: 440)

První díl: Hardwarové novinky 36/2008 (procesory), poslední díl: HW novinky: podzimní přehled #2.
Předchozí díl: HW novinky: týden bláznivých produktů
Následující díl: HW novinky: C6/C7 režimy Haswellu, architektura Silvermont, aneb Co chystá Intel

Další články z této rubriky

HW novinky: podzimní přehled #2
HW novinky: podzimní přehled #1
HW novinky: návrat skleněných ploten v HDD
HW novinky: PCI Express 4.0 prý ještě letos
HW novinky: i Skylake-X s 12 jádry používá levnou teplovodivou pastu

Diskuse k tomuto článku

10.5.2013 11:36 Petr Ježek | skóre: 10
Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: AMD teda jede
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
AMD vypadá na poučenou společnost. Stavět na sloučení výpočtní a grafické složky odpovídá faktu, že na zobrazovadlech dominuje sofistikovaná grafika a nikoli text. Takže vivat!
Archlinux for your comps, faster running guaranted!
mikirc avatar 10.5.2013 14:25 mikirc | skóre: 19 | blog: MikiSoft | Vsetín
Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: AMD teda jede
Sranda je, že ta sofistikovana grafika vetsinou zobrazuje zase jenom text :D
Byl jednou jeden...
AsciiWolf avatar 11.5.2013 02:14 AsciiWolf | skóre: 41 | blog: Blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: AMD teda jede
+1 :-)
10.5.2013 14:58 w4rr10r
Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: AMD teda jede
ಠ_ಠ
15.5.2013 23:15 Miloslav Ponkrác
Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: AMD teda jede
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
A to já se zase vsadím, že současný CEO AMD to neustojí.

Volání o světlých zítřích, když AMD klesl výrazně podíl na trhu procesorů v prospěch Intelu – to říkají tvrdá data.

Nevidím v současné strategii AMD průchozí cestu.

Před cca 2 lety jsem dělal spoustu počítačů pro sebe i pro známé, a všechny jely na AMD. Dnes bych nikomu AMD nedoporučil.

Nerozumím tomu, kde AMD dělá světlou stezku. Podle mého současný způsob nemůže příliš dlouho ustát.
David Ježek avatar 15.5.2013 23:45 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: AMD teda jede
nojo, jenže na trhu cpu sklízí rory ještě stále to, co mu nadrobili jeho předchodci. že se amd snaží, to je zjevné z jejich několika posledních subgenerací produktů, ale za hectora a spol se prostě udělala hodně špatná rozhodnutí, která poznamenávají amd dodnes. a ještě na jednu věc zapomínáš. na prostý fakt, že intel nelze, NELZE porazit. je mi to líto, ale je to prostě nemožné. neexistuje způsob, jak jim to natřít, nikdy neexistoval a existovat nebude. i během průseru jménem P4 měl intel v běhu paralelní architekturu (p3 -> p-m -> core) ze které vzešlo to, co má firma dnes. a amd se na svá nejlepší novodobá čísla dostala právě jenom díky zabedněnosti otelliniho předchůdců. to se - předpokládám - za krzanicha nestane.
18.5.2013 03:38 Miloslav Ponkrác
Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: AMD teda jede
Nezlobte se, ale já mám pocit, že se AMD nesnaží. Že nový CEO najel na strategii MBA absolventů, totiž krátkodobě zpeněžíme co to jde, utlumíme vývoj, a po nás potopa.

Jednoduše nevidím nic pozitivního v současné strategii AMD.

Musel bych napsat dlouhý trakták, abych to zdůvodnil krok po kroku. Nicméně vidím jen jednu hloupost za druhou. A sem tam světlo, které ovšem trend nezvrátí.

Základní blbost, kterou AMD dělá, dělalo a ještě bude dělat je jeho neschopnost marketinku a propagace. CEO začal nástup s tím, že vyhodil matketinkové oddělení téměř do jednoho a následně představil Bulldozer tak marketinkově blbým způsobem, že většinu peněz a potenciálu hodil do WC a znevěrohodnil. Udělat trhače asfaltu jako hlavní tahák z procesoru, který na to nemá a jde to snadno prověřit – to chce fakt profíka ála dnešní CEO.

Zastavení výroby nejžádanějšího procesoru Phenom II v době, kdy to byl nejlepší a nejžádanější procesor – byť nejdříve jenom hubou a až mnohem později fakticky – byla určitě „skvělá strategie“. Jinak řečeno, i AMD by měl paralelní architekturu, kdyby „skvělý“ CEO se nepokoušel o destrukci.

To jsem jen na začátku nového CEO. Mohl bych pokračovat dál a dál.

Zkrátka nesouhlasím ani s jedním argumentem, který jste napsal. Považuji současného CEO za katastrofu. Žádné světlo pro AMD nevidím, strategie AMD mi přijde jako čím dál větší zoufalství.

Jestli jde či nejde Intel porazit – bych nechal na akademickou diskusi u piva, jinou cenu to nemá. Já jsem o porážce Intelu nepsal ani slovo. Nehledě na to, že když někdo napíše, že je něco nemožné kdykoli v budoucnosti (a není to podloženo omezením fyzikálními zákony či kvalitní křišťálovou koulí renomovaného výrobce se 100% přesností předpovědi na alespoň 100 let dopředu) – pak ho považuji za člověka, který si nedává pozor na serióznost svých slov.

Všechno co AMD má nebo chystá je spíše krátkodobá věc sloužící na krátkodobé přesvědčování akcionářů a to je vše.

ARM věci od AMD nebudou žádný trhák, protože výrobců ARMů existuje neúrekom a je tam obrovská konkurence. Význam prodeje desktopových grafik je jen do času – vzhledem k tomu, že počet lidí, kteří jí potřebují strmě klesá.

x86 v tabletech se nechystá na základě jednoduchého důvodu, x86 procesor je v první řadě předražený oproti ARMu. Vůbec celá PC platforma je předražená a situace se zhoršuje i proto, že ARM/Intel neví co by chtěl za cenu za procesor (srovnejte s cenou ARMů) a MS neví, co by chtěl za cenu za Windows. Ve výsledků výsledné ceny dosahují závratných výšin u x86 platfromy. Vůbec vše kolem x86 je o tom, že výrobci pamětí, disků, čipů a různých částí dostávají drobky a už je to nebaví. A drobky dostávají proto, že cpu + os je tak předražený, že už nejde nic zdražit, aby to vůbec bylo prodejné.

AMD objektivně bylo a je tlačeno ke zdi a nový CEO navíc pohnojil co mohl.

AMD se tlačí do niky, kde dlouhodobě nemá úspěch, a to je embedded a APU (snad s výjimkou akázky Sony a několika dalších). Nikde nevidím malé počítače na stůl s AMD ála Mac Mini, které se přímo nabízejí a byl by o ně zájem. To ovšem AMD neuvede či nepropaguje. Navíc AMD se nedaří se spotřebou v této nice tak důležitou – a to prodejní zájem drsně škrtí.

Pořád nechápu, kde AMD jede, a kde je ten úspěch. Já spíš vidím řetězec velmi zoufalých akcí malování na růžovo a zoufalého ohlašování toho či onoho, aby se vyvolala bublina a dojem, že se nevyplatí okamžitě AMD zavřít. Ale vyfukováním kouře do vody zlato nevzniká, jak učí už Cimrman.

Když jsem četl AMD jede, a současný CEO je největší borec – pro jistotu jsem se díval, zda nejde o aprílový článek.

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.